Danmark møder lørdag Finland i den første gruppekamp ved EM 2020, der bliver skudt i gang fredag aften.
I den anledning er dagens udgave af Tipsbladet naturligvis spækket med godt EM-stof. En af artiklerne sætter fokus på de mange finske landsholdsspillere, der er med i EM-truppen og som er eller har været i dansk fodbold.
Forskellige fodboldpersonligheder i dansk fodbold udtaler sig om de finske erfaringer, der gennem årene er gjort – en af dem er den tidligere Superliga-træner og sportsdirektør, Troels Bech, der allerede i sin tid som træner i Esbjerg i slutningen af nullerne stiftede bekendtskab med en af det finske landsholds nu største profiler.
Scout i Esbjerg fB Viggo Jensen kom hjem fra en scoutingmission og berettede om nogle spændende målmænd på det finske U/19-landshold. Og egentlig var det tredjevalget, som den erfarne fodboldmand havde mest fidus til.
– Han var lidt yngre og ude i periferien, men han skulle vist ind og være soldat, så det kunne ikke blive lige nu, men vi kunne godt se, om det kunne blive senere. Det var Lukas – som så først kom til Esbjerg, da jeg var væk, siger Troels Bech til Tipsbladet om første gang, han stødte på Lukas Hradecky.
Senere, da han var træner og sportschef i OB, forsøgte han at lokke den finske keeper til Fyn på en fri transfer, men han valgte i stedet Brøndby.
Så det var først, da Bech blev sportsdirektør i samme klub, at han endelig kom helt tæt på Finlands nuværende førstemålmand.
– Han er relativt upåvirket med en god evne til at ryste de sjældne fejl af sig. Han er enormt dygtig og har en velegnet målmandspsyke – ligesom Peter Schmeichel næsten. Han havde i starten lidt problemer med fødderne, men kom også efter det. Især én mod én er han virkelig dygtig, men han har også fået samlet op på mange af de andre evner, så han nu er en spiller på virkelig højt niveau.
– Og så husker jeg da også, da jeg var til møde med ham i Esbjerg som OB-mand. Han havde lige været ude at spille kamp, og efter en længere snak om mulighederne, hvor han i øvrigt havde fået den ikke helt usædvanlige øl, måske to, efter en kamp, sluttede vi samtalen.
– Da jeg skulle ud af døren, sagde han: ”Er du i bil?” ”Ja, det er jeg.” Om jeg så ikke lige kunne sætte ham og hans far af nede i Skolegade?
– Det er også et vidnesbyrd om, at han gør sig umage, men engang imellem er det heller ikke vildere. Så skal man også bare være et menneske, siger Troels Bech, der kort efter sin ankomst til Brøndby i 2015 solgte Lukas Hradecky til Frankfurt.
Lørdag aften er det selv samme Lukas Hradecky, som de danske spillere skal gøre alt for at passere, så starten på EM-slutrunden bliver så god som muligt for det danske landshold.
Hvad Lukas Hradecky selv siger om sit forhold til danskerne kan du læsere mere om her.
Læs hele den store anekdote-fyldte og underholdende historie i Tipsbladet fredag – få det sammen med Ekstra Bladet fredag.

LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
I kødet på Dolberg: En logisk beslutning
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Bayern München laver vildt comeback
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC Fredericia – OB
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Oddset styrtdykker
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Arsenal vinder og lægger pres på City
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED