Danmark møder lørdag Finland i den første gruppekamp ved EM 2020, der bliver skudt i gang fredag aften.
I den anledning er dagens udgave af Tipsbladet naturligvis spækket med godt EM-stof. En af artiklerne sætter fokus på de mange finske landsholdsspillere, der er med i EM-truppen og som er eller har været i dansk fodbold.
Forskellige fodboldpersonligheder i dansk fodbold udtaler sig om de finske erfaringer, der gennem årene er gjort – en af dem er den tidligere Superliga-træner og sportsdirektør, Troels Bech, der allerede i sin tid som træner i Esbjerg i slutningen af nullerne stiftede bekendtskab med en af det finske landsholds nu største profiler.
Scout i Esbjerg fB Viggo Jensen kom hjem fra en scoutingmission og berettede om nogle spændende målmænd på det finske U/19-landshold. Og egentlig var det tredjevalget, som den erfarne fodboldmand havde mest fidus til.
– Han var lidt yngre og ude i periferien, men han skulle vist ind og være soldat, så det kunne ikke blive lige nu, men vi kunne godt se, om det kunne blive senere. Det var Lukas – som så først kom til Esbjerg, da jeg var væk, siger Troels Bech til Tipsbladet om første gang, han stødte på Lukas Hradecky.
Senere, da han var træner og sportschef i OB, forsøgte han at lokke den finske keeper til Fyn på en fri transfer, men han valgte i stedet Brøndby.
Så det var først, da Bech blev sportsdirektør i samme klub, at han endelig kom helt tæt på Finlands nuværende førstemålmand.
– Han er relativt upåvirket med en god evne til at ryste de sjældne fejl af sig. Han er enormt dygtig og har en velegnet målmandspsyke – ligesom Peter Schmeichel næsten. Han havde i starten lidt problemer med fødderne, men kom også efter det. Især én mod én er han virkelig dygtig, men han har også fået samlet op på mange af de andre evner, så han nu er en spiller på virkelig højt niveau.
– Og så husker jeg da også, da jeg var til møde med ham i Esbjerg som OB-mand. Han havde lige været ude at spille kamp, og efter en længere snak om mulighederne, hvor han i øvrigt havde fået den ikke helt usædvanlige øl, måske to, efter en kamp, sluttede vi samtalen.
– Da jeg skulle ud af døren, sagde han: ”Er du i bil?” ”Ja, det er jeg.” Om jeg så ikke lige kunne sætte ham og hans far af nede i Skolegade?
– Det er også et vidnesbyrd om, at han gør sig umage, men engang imellem er det heller ikke vildere. Så skal man også bare være et menneske, siger Troels Bech, der kort efter sin ankomst til Brøndby i 2015 solgte Lukas Hradecky til Frankfurt.
Lørdag aften er det selv samme Lukas Hradecky, som de danske spillere skal gøre alt for at passere, så starten på EM-slutrunden bliver så god som muligt for det danske landshold.
Hvad Lukas Hradecky selv siger om sit forhold til danskerne kan du læsere mere om her.
Læs hele den store anekdote-fyldte og underholdende historie i Tipsbladet fredag – få det sammen med Ekstra Bladet fredag.

NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
NYHEDER
Seks mål i vild Barcelona-kamp
NYHEDER
Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
TOPNYHED
Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
LIGE NU
FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
Delte meldinger om Christian Nørgaard
HELT VILDT
Så mange mål har Kotarski kostet FCK
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
NYHEDER
Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
TOPNYHED
Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag
NYHEDER
FC København-stjerne frifundet
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
NYHEDER
Rigtig træls melding om Óskarsson
NYHEDER
– Har du snakket med din mor?
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
TOPNYHED
Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK
TOPNYHED
Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst
Højbjerg med kæmpe ros
TOPNYHED
Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
TIPSBLADET I EUROPA
Stjerner i chok: ‘Undskyld!’
NYHEDER
15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’
MEDIE
Tottenham-stjerne truet med pistol
TIPSBLADET I EUROPA
Megastjerne så intet fra FC København
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’
MEDIE
Kaster hård dom over Eriksen
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nyder fransk Riviera
NYHEDER
Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League
NYHEDER
Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet
Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud
NYHEDER
Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo
NYHEDER
Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude
NYHEDER
Hård stikpille til Vingegaard
HELT VILDT
Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller
INTERVIEW
Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med
Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt
TOPNYHED
Benhård kritik af FC København