TV 2 har rettet fejl efter landskamp: Vi beklager

Til Danmarks sidste EM-testkamp mod Norge oplevede nogle seere problemer med at se kampen på TV 2 Play, og hos TV 2 har man efterfølgende identificeret og rettet fejlen. Op til EM har tv-stationen samtidig opskaleret deres systemer, så de kan håndtere de mange brugere under slutrunden.



Torsdag aften kommer store dele af Danmark til at sætte sig i sofaen og tænde for TV 2 Play, når Danmark og England mødes i anden gruppekamp ved EM. 

Her vil tekniske problemer selvsagt være særdeles uvelkomne ude i dagligstuerne, og hos TV 2 har man derfor også lagt en ekstra indsats for at sikre, at alle kunder kan se EM-kampene uden tekniske nedbrud. 

Sådan lyder det fra Kristian Waneck, der er Vice President for Audience Technology på TV2, som Tipsbladet har stillet en række spørgsmål. 

Til landskampen mellem Danmark og Norge var der en del seere, der i noget tid oplevede problemer med at kunne se kampen, da man fik en besked om, at der var problemer med TV 2 Play. Var problemerne relateret til, at der var stor belastning, fordi mange gerne ville se kampen?

– Vi er glade for at kunne konstatere, at der er stor opmærksomhed om Danmarks kampe op imod EM, og vi håber på, at det er et tegn på stor opbakning til det danske landshold til EM. EM er en stor begivenhed for Danmark og TV 2, og vi har derfor også arbejdet intensivt på at sikre, at det bliver en god oplevelse for de mange brugere, der følger Danmark og EM på TV 2 Play.

– Det er korrekt, at der desværre var nogle brugere, der oplevede nogle udfordringer i forbindelse med kampen mellem Norge og Danmark. Det beklager vi naturligvis over for disse brugere. Vi har efterfølgende identificeret og rettet den fejl, der skabte problemet, og gjort alt hvad vi kan, for at den ikke sker igen, siger Kristian Waneck.  

Har I effektueret nogle tiltag forud for EM for at undgå, at der kan opstå lignende problemer under Danmarks kampe?

– TV 2 Play er bygget på systemer, der er skalerbare i forhold til den trafik, vi kan forudse til EM. Op til store events som EM, skalerer vi systemerne op, så de kan håndtere de mange brugere, der ser med på TV 2 Play. Vi tester og stresstester vores systemer for at sikre os, at systemerne fungerer, som de skal under pres.

– Vi kan ikke garantere, at der ikke kan ske tekniske fejl under en afspilning med så mange brugere ind på tjenesten på samme tid, men vi kan garantere, at vi har forberedt os meget grundigt og kører med højt beredskab, så vi kan gribe hurtigt ind, hvis der mod forventning, skulle opstå problemer, siger Kristian Waneck. 

Når man streamer kampene på TV 2 Play, er der en ret stor forsinkelse ifht. når man ser kampen på flow-tv. Er dette noget, som TV 2 er opmærksom på og forsøger at forbedre?

– Det er korrekt, at der er en vis forsinkelse på vores live-stream på TV 2 Play sammenlignet med traditionelt tv, fordi teknologien bag TV 2 Play er mere kompleks. Hvor lang forsinkelsen er, afhænger af, hvilken platform man streamer på, da teknologierne er forskellige. TV 2 er opmærksom på dette, og vi gør naturligvis, hvad vi kan for at begrænse forsinkelsen bedst muligt, lyder det afslutningsvist fra Kristian Waneck. 

Danmarks første EM-kamp, søndagens opgør mod Slovenien, kan ses på DR1. Den sidste gruppekamp mod Serbien sendes også på DR1. 





Skidt nyt for Frederik Rønnow?



LIVE

TransferLIVE: Her ankommer Christian Gytkjær


Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’



På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Prisen styrtdykker

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Arsenal køber Christian Nørgaard

FC København-keeper får nummer 42, men…

Afsløring: Bombe – FCM byder på La Liga-spiller

De henter Christian Gytkjær

Vil af med dansk keeper

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub



Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Wow – han kunne have afløst Thomas Frank

Bekræfter interesse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Danmarksmester i at spotte andres talenter

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham



Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’

Sejr til Brøndby