Tyske Jens Kleinefeld var en af de læger, der var med i redningsarbejdet omkring Christian Eriksen, da den danske landsholdsstjerne faldt om med hjertestop i Parken.
Jens Kleinefeld har arbejdet for både Det Europæiske Fodboldforbund og Det Internationale Fodboldforbund. Han fortæller, at Christian Eriksen ret hurtigt efter første stød med hjertestarteren var vågen.
– Cirka 30 sekunder senere åbnede han sine øjne, og jeg kunne tale direkte med ham.
– Det var et meget bevægende øjeblik. I sådanne medicinske nødsituationer i hverdagen er chancen for succes langt lavere, siger Kleinefeld i et interview bragt i aviserne under det tyske mediehus Funke Mediengruppe.
Han fortæller, at han spurgte Christian Eriksen, om han var tilbage, og det svarede Eriksen positivt på. Derefter sagde han ifølge Kleinefeld: “For fanden, jeg er kun 29 år gammel”.
– Da vidste jeg, at hans hjerne ikke var beskadiget, og at han var kommet fuldt tilbage, siger Jens Kleinefeld.
Lægen fortæller desuden, at Christian Eriksen reagerede klart og tydeligt på kommandoer, og at han var ved fuld bevidsthed i Parken.
Christian Eriksen skulle iføres det nødvendige udstyr, så man kunne overvåge ham på vej til Rigshospitalet. Derfor tog det lidt tid at få ham ud i ambulancen, fortæller Kleinefeld.
På et pressemøde søndag fortalte landsholdslæge Morten Boesen, at Christian Eriksen efter omstændighederne havde det godt. Det har været meldingen lige siden.
Seneste opdatering er, at Christian Eriksen fortsat er indlagt og bliver undersøgt, så man eventuelt kan klarlægge, hvorfor han fik hjertestop.
/ritzau/AFP
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Oddset styrtdykker
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Ståle Solbakken overvejede at sige op
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
