Tyske Jens Kleinefeld var en af de læger, der var med i redningsarbejdet omkring Christian Eriksen, da den danske landsholdsstjerne faldt om med hjertestop i Parken.
Jens Kleinefeld har arbejdet for både Det Europæiske Fodboldforbund og Det Internationale Fodboldforbund. Han fortæller, at Christian Eriksen ret hurtigt efter første stød med hjertestarteren var vågen.
– Cirka 30 sekunder senere åbnede han sine øjne, og jeg kunne tale direkte med ham.
– Det var et meget bevægende øjeblik. I sådanne medicinske nødsituationer i hverdagen er chancen for succes langt lavere, siger Kleinefeld i et interview bragt i aviserne under det tyske mediehus Funke Mediengruppe.
Han fortæller, at han spurgte Christian Eriksen, om han var tilbage, og det svarede Eriksen positivt på. Derefter sagde han ifølge Kleinefeld: “For fanden, jeg er kun 29 år gammel”.
– Da vidste jeg, at hans hjerne ikke var beskadiget, og at han var kommet fuldt tilbage, siger Jens Kleinefeld.
Lægen fortæller desuden, at Christian Eriksen reagerede klart og tydeligt på kommandoer, og at han var ved fuld bevidsthed i Parken.
Christian Eriksen skulle iføres det nødvendige udstyr, så man kunne overvåge ham på vej til Rigshospitalet. Derfor tog det lidt tid at få ham ud i ambulancen, fortæller Kleinefeld.
På et pressemøde søndag fortalte landsholdslæge Morten Boesen, at Christian Eriksen efter omstændighederne havde det godt. Det har været meldingen lige siden.
Seneste opdatering er, at Christian Eriksen fortsat er indlagt og bliver undersøgt, så man eventuelt kan klarlægge, hvorfor han fik hjertestop.
/ritzau/AFP
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
MEDIE
