Tyske Jens Kleinefeld var en af de læger, der var med i redningsarbejdet omkring Christian Eriksen, da den danske landsholdsstjerne faldt om med hjertestop i Parken.
Jens Kleinefeld har arbejdet for både Det Europæiske Fodboldforbund og Det Internationale Fodboldforbund. Han fortæller, at Christian Eriksen ret hurtigt efter første stød med hjertestarteren var vågen.
– Cirka 30 sekunder senere åbnede han sine øjne, og jeg kunne tale direkte med ham.
– Det var et meget bevægende øjeblik. I sådanne medicinske nødsituationer i hverdagen er chancen for succes langt lavere, siger Kleinefeld i et interview bragt i aviserne under det tyske mediehus Funke Mediengruppe.
Han fortæller, at han spurgte Christian Eriksen, om han var tilbage, og det svarede Eriksen positivt på. Derefter sagde han ifølge Kleinefeld: “For fanden, jeg er kun 29 år gammel”.
– Da vidste jeg, at hans hjerne ikke var beskadiget, og at han var kommet fuldt tilbage, siger Jens Kleinefeld.
Lægen fortæller desuden, at Christian Eriksen reagerede klart og tydeligt på kommandoer, og at han var ved fuld bevidsthed i Parken.
Christian Eriksen skulle iføres det nødvendige udstyr, så man kunne overvåge ham på vej til Rigshospitalet. Derfor tog det lidt tid at få ham ud i ambulancen, fortæller Kleinefeld.
På et pressemøde søndag fortalte landsholdslæge Morten Boesen, at Christian Eriksen efter omstændighederne havde det godt. Det har været meldingen lige siden.
Seneste opdatering er, at Christian Eriksen fortsat er indlagt og bliver undersøgt, så man eventuelt kan klarlægge, hvorfor han fik hjertestop.
/ritzau/AFP
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
NYHEDER
Harry Maguire i chok
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
OPTAKT
Brighton – Manchester United
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
AVIS
