SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): 5-2 stod der på lystavlen, da kampen mellem Real Sociedad og FC Midtjylland blev fløjtet af henne under klokken 23 torsdag aften.
Og der var ikke noget at udsætte på den baskiske sejr i kampen eller det samlede avancement, selv om FC Midtjylland var særdeles utilfreds med det røde kort til Dani Silva tyve minutter før slutfløjtet (læs mere om det her).
Angriberen Adam Buksa scorede for FC Midtjylland på straffespark og havde en god kamp, især før pausen, hvor FC Midtjylland ellers var i voldsomme problemer.
Og måden, FC Midtjylland formøblede indledningen og kom bagud 0-2 var den erfarne polske angriber alt andet end tilfreds med.
– Vi vidste, at de ville starte med højt pres og prøve at få det første mål så hurtigt som muligt. Og det fik de, men det var ikke deres kvalitet, der gjorde det. Jeg ved ikke, hvor det kom fra. Det virkede som om, vi ikke var der mentalt, siger Adam Buksa.
– Jeg vil sige, at det er mere et mentalt aspekt end fysisk eller fodboldmæssigt. Det er noget, vi virkelig skal lære af og sørge for ikke sker igen fremover. I en kamp som den her er det nødvendigt at være smart og god. Vi var for flinke, især i starten af kampen, og vi kom til at se dumme ud, siger FCM-angriberen.

Efter Adam Buksas mening nytter det ikke, at FC Midtjylland gentagne gange mistede bolden i farlige positioner og havde så svært ved at forsvare sig, som man havde indtil en reducering, der mere eller mindre kom ud af ingenting.
– I sidste uge var vi det bedste hold, men i dag mod et hold som det der, der skal man gøre mindst 99 procent af tingene rigtigt. Vi var flinke især de første 10 minutter, og det må ikke ske. Det skal vi analysere og forbedre så snart som muligt. Vi skal gøre det meget bedre, næste gang vi får chancen i en europæisk kamp, som den chance, vi havde i dag, siger Adam Buksa.
– Særligt i begyndelsen af kampen, når presset er højt og modstanderen vil presse os, der har vi bare brug for de simple løsninger. Det kan være at sparke bolden langt væk fra vores mål og at sætte dem under pres, i stedet for at vi bliver sat under pres.
FC Midtjylland hentede 11 point i otte kampe i ligaspillet i Europa League og tabte samlet 3-7 til Real Sociedad i 1/16-finalerne.
FC Midtjylland får en hurtig chance for revanche mod FC København i Parken søndag aften, et opgør FCK med garanti også vil strække sig langt for at vinde efter adskillige års alvorlige problemer med at spille lige op med midtjyderne.
LIVE
LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
Bayern slår rekord i ny storsejr
OPTAKT
Randers FC – FC København
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
Tottenham under stregen
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
AGF snubler i guldkampen
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Arsenal snublede i guldkampen
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
Real Madrid med gave til Barcelona
INTERVIEW