SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): 5-2 stod der på lystavlen, da kampen mellem Real Sociedad og FC Midtjylland blev fløjtet af henne under klokken 23 torsdag aften.
Og der var ikke noget at udsætte på den baskiske sejr i kampen eller det samlede avancement, selv om FC Midtjylland var særdeles utilfreds med det røde kort til Dani Silva tyve minutter før slutfløjtet (læs mere om det her).
Angriberen Adam Buksa scorede for FC Midtjylland på straffespark og havde en god kamp, især før pausen, hvor FC Midtjylland ellers var i voldsomme problemer.
Og måden, FC Midtjylland formøblede indledningen og kom bagud 0-2 var den erfarne polske angriber alt andet end tilfreds med.
– Vi vidste, at de ville starte med højt pres og prøve at få det første mål så hurtigt som muligt. Og det fik de, men det var ikke deres kvalitet, der gjorde det. Jeg ved ikke, hvor det kom fra. Det virkede som om, vi ikke var der mentalt, siger Adam Buksa.
– Jeg vil sige, at det er mere et mentalt aspekt end fysisk eller fodboldmæssigt. Det er noget, vi virkelig skal lære af og sørge for ikke sker igen fremover. I en kamp som den her er det nødvendigt at være smart og god. Vi var for flinke, især i starten af kampen, og vi kom til at se dumme ud, siger FCM-angriberen.

Efter Adam Buksas mening nytter det ikke, at FC Midtjylland gentagne gange mistede bolden i farlige positioner og havde så svært ved at forsvare sig, som man havde indtil en reducering, der mere eller mindre kom ud af ingenting.
– I sidste uge var vi det bedste hold, men i dag mod et hold som det der, der skal man gøre mindst 99 procent af tingene rigtigt. Vi var flinke især de første 10 minutter, og det må ikke ske. Det skal vi analysere og forbedre så snart som muligt. Vi skal gøre det meget bedre, næste gang vi får chancen i en europæisk kamp, som den chance, vi havde i dag, siger Adam Buksa.
– Særligt i begyndelsen af kampen, når presset er højt og modstanderen vil presse os, der har vi bare brug for de simple løsninger. Det kan være at sparke bolden langt væk fra vores mål og at sætte dem under pres, i stedet for at vi bliver sat under pres.
FC Midtjylland hentede 11 point i otte kampe i ligaspillet i Europa League og tabte samlet 3-7 til Real Sociedad i 1/16-finalerne.
FC Midtjylland får en hurtig chance for revanche mod FC København i Parken søndag aften, et opgør FCK med garanti også vil strække sig langt for at vinde efter adskillige års alvorlige problemer med at spille lige op med midtjyderne.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
AGF sluttede af med et brag
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
FC Nordsjælland tager sig af bronzen
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
LIVE: Superligaen sluttede med stort drama
Så er det officielt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Lewandowski forlader FC Barcelona