,

Ærlig FCM-profil: – Vi var for flinke

Adam Buksa var særdeles træt af den start, FC Midtjylland forærede Real Sociedad i torsdagens nederlag i Europa League.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): 5-2 stod der på lystavlen, da kampen mellem Real Sociedad og FC Midtjylland blev fløjtet af henne under klokken 23 torsdag aften.

Og der var ikke noget at udsætte på den baskiske sejr i kampen eller det samlede avancement, selv om FC Midtjylland var særdeles utilfreds med det røde kort til Dani Silva tyve minutter før slutfløjtet (læs mere om det her).

Angriberen Adam Buksa scorede for FC Midtjylland på straffespark og havde en god kamp, især før pausen, hvor FC Midtjylland ellers var i voldsomme problemer.

Og måden, FC Midtjylland formøblede indledningen og kom bagud 0-2 var den erfarne polske angriber alt andet end tilfreds med.

– Vi vidste, at de ville starte med højt pres og prøve at få det første mål så hurtigt som muligt. Og det fik de, men det var ikke deres kvalitet, der gjorde det. Jeg ved ikke, hvor det kom fra. Det virkede som om, vi ikke var der mentalt, siger Adam Buksa.

– Jeg vil sige, at det er mere et mentalt aspekt end fysisk eller fodboldmæssigt. Det er noget, vi virkelig skal lære af og sørge for ikke sker igen fremover. I en kamp som den her er det nødvendigt at være smart og god. Vi var for flinke, især i starten af kampen, og vi kom til at se dumme ud, siger FCM-angriberen.

Efter Adam Buksas mening nytter det ikke, at FC Midtjylland gentagne gange mistede bolden i farlige positioner og havde så svært ved at forsvare sig, som man havde indtil en reducering, der mere eller mindre kom ud af ingenting.

– I sidste uge var vi det bedste hold, men i dag mod et hold som det der, der skal man gøre mindst 99 procent af tingene rigtigt. Vi var flinke især de første 10 minutter, og det må ikke ske. Det skal vi analysere og forbedre så snart som muligt. Vi skal gøre det meget bedre, næste gang vi får chancen i en europæisk kamp, som den chance, vi havde i dag, siger Adam Buksa.

– Særligt i begyndelsen af kampen, når presset er højt og modstanderen vil presse os, der har vi bare brug for de simple løsninger. Det kan være at sparke bolden langt væk fra vores mål og at sætte dem under pres, i stedet for at vi bliver sat under pres.

FC Midtjylland hentede 11 point i otte kampe i ligaspillet i Europa League og tabte samlet 3-7 til Real Sociedad i 1/16-finalerne.

FC Midtjylland får en hurtig chance for revanche mod FC København i Parken søndag aften, et opgør FCK med garanti også vil strække sig langt for at vinde efter adskillige års alvorlige problemer med at spille lige op med midtjyderne.





Nu åbner Wind op for fremtiden




LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Sejr sender AGF på guldkurs

Verdensstjerne roser Højlund



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Jakob Poulsen maner til ro

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Færdig i Manchester City



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Simeone fatter det ikke

Superliga-ekspert i svime over FCK

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Langer ud efter Superliga-stjerne

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Kasper Dolberg i choktransfer?

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Han kan meget vel ende som en lille legende

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FC Nordsjælland – Brøndby IF

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Blandt dette årtusindes bedste

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Juventus tager vigtig skalp

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup