,

Ærlig FCM-profil: – Vi var for flinke

Adam Buksa var særdeles træt af den start, FC Midtjylland forærede Real Sociedad i torsdagens nederlag i Europa League.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): 5-2 stod der på lystavlen, da kampen mellem Real Sociedad og FC Midtjylland blev fløjtet af henne under klokken 23 torsdag aften.

Og der var ikke noget at udsætte på den baskiske sejr i kampen eller det samlede avancement, selv om FC Midtjylland var særdeles utilfreds med det røde kort til Dani Silva tyve minutter før slutfløjtet (læs mere om det her).

Angriberen Adam Buksa scorede for FC Midtjylland på straffespark og havde en god kamp, især før pausen, hvor FC Midtjylland ellers var i voldsomme problemer.

Og måden, FC Midtjylland formøblede indledningen og kom bagud 0-2 var den erfarne polske angriber alt andet end tilfreds med.

– Vi vidste, at de ville starte med højt pres og prøve at få det første mål så hurtigt som muligt. Og det fik de, men det var ikke deres kvalitet, der gjorde det. Jeg ved ikke, hvor det kom fra. Det virkede som om, vi ikke var der mentalt, siger Adam Buksa.

– Jeg vil sige, at det er mere et mentalt aspekt end fysisk eller fodboldmæssigt. Det er noget, vi virkelig skal lære af og sørge for ikke sker igen fremover. I en kamp som den her er det nødvendigt at være smart og god. Vi var for flinke, især i starten af kampen, og vi kom til at se dumme ud, siger FCM-angriberen.

Efter Adam Buksas mening nytter det ikke, at FC Midtjylland gentagne gange mistede bolden i farlige positioner og havde så svært ved at forsvare sig, som man havde indtil en reducering, der mere eller mindre kom ud af ingenting.

– I sidste uge var vi det bedste hold, men i dag mod et hold som det der, der skal man gøre mindst 99 procent af tingene rigtigt. Vi var flinke især de første 10 minutter, og det må ikke ske. Det skal vi analysere og forbedre så snart som muligt. Vi skal gøre det meget bedre, næste gang vi får chancen i en europæisk kamp, som den chance, vi havde i dag, siger Adam Buksa.

– Særligt i begyndelsen af kampen, når presset er højt og modstanderen vil presse os, der har vi bare brug for de simple løsninger. Det kan være at sparke bolden langt væk fra vores mål og at sætte dem under pres, i stedet for at vi bliver sat under pres.

FC Midtjylland hentede 11 point i otte kampe i ligaspillet i Europa League og tabte samlet 3-7 til Real Sociedad i 1/16-finalerne.

FC Midtjylland får en hurtig chance for revanche mod FC København i Parken søndag aften, et opgør FCK med garanti også vil strække sig langt for at vinde efter adskillige års alvorlige problemer med at spille lige op med midtjyderne.





Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

AGF jagter hollandsk talent

Færdig: Nu er han rejst til København



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortryder FC Barcelona-transfer

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Jess Thorup indlagt

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Roy Keane slagter dansk stjerne

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!