Nej tak. No thanks. Não obrigado. Hayır teşekkürler.
Klubberne har denne vinter stået i kø for at købe de profilerede spillere i FC Midtjylland.
Tipsbladet kan afsløre, at Besiktas for knap en uge siden forsøgte at købe Franculino Djú, men den tyrkiske klub fik den kolde skulder.
Den 20-årige guldfugl regnes for at være det med al sandsynlighed største salgsobjekt i Superligaen, og i løbet af i sommer blev han i italienske medier rygtet til blandt andre Torino for beløb på op mod 120 millioner kroner.
Siden har FC Midtjylland slået en ring om kometen fra Guinea-Bissau og lavet en kontrakt med ham til udgangen af 2029, og det er altså ikke utænkeligt, at Franculino Djú bliver et rekordsalg fra de danske mestre. Måske sågar i Superligaen nogensinde.

I så fald bliver det til større klubber end Besiktas, som er en af de største klubber i Tyrkiet, men som ikke kan være med, hvis og når Franculino Djú skal sælges for over 20 millioner euro. Mindst.
Besiktas’ forsøg på at købe Superliga-stjernen for ganske få dage siden – på sidste dag af det tyrkiske transfervindue – kommer i kølvandet på en række andre store klubbers jagt på at hente flere af FC Midtjyllands unge kanoner.
Som Tipsbladet har kunnet løfte sløret for, har FC Porto og Galatasaray også prøvet at købe henholdsvis Mikel Gogorza og Ousmane Diao for beløb, der i langt de fleste andre Superliga-klubber ville være rekordstort, men i FC Midtjylland har de sportslige målsætninger vægtet højere end cool cash.
Ulvene fra Heden lavede det sædvanlige storsalg ved at sende Emiliano Martinez til Palmeiras for 75 millioner kroner, så potentielle købere af de næste stjerneskud må vente til sommer som minimum.
Men så skal der også store penge på bordet. Rigtig store penge. Ellers er svaret simpelt – nej. Og det kan siges på mange forskellige sprog.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
OPTAKT
Senegal – Irak
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
OPTAKT