,

Afsløring: FC Midtjylland afviser Besiktas

Den tyrkiske storklub Besiktas prøvede tirsdag - på sidste dag af Tyrkiets transfervindue - at købe Franculino Djú, kan Tipsbladet afsløre.



Nej tak. No thanks. Não obrigado. Hayır teşekkürler.

Klubberne har denne vinter stået i kø for at købe de profilerede spillere i FC Midtjylland. 

Tipsbladet kan afsløre, at Besiktas for knap en uge siden forsøgte at købe Franculino Djú, men den tyrkiske klub fik den kolde skulder. 

Den 20-årige guldfugl regnes for at være det med al sandsynlighed største salgsobjekt i Superligaen, og i løbet af i sommer blev han i italienske medier rygtet til blandt andre Torino for beløb på op mod 120 millioner kroner

Siden har FC Midtjylland slået en ring om kometen fra Guinea-Bissau og lavet en kontrakt med ham til udgangen af 2029, og det er altså ikke utænkeligt, at Franculino Djú bliver et rekordsalg fra de danske mestre. Måske sågar i Superligaen nogensinde. 

I så fald bliver det til større klubber end Besiktas, som er en af de største klubber i Tyrkiet, men som ikke kan være med, hvis og når Franculino Djú skal sælges for over 20 millioner euro. Mindst. 

Besiktas’ forsøg på at købe Superliga-stjernen for ganske få dage siden – på sidste dag af det tyrkiske transfervindue – kommer i kølvandet på en række andre store klubbers jagt på at hente flere af FC Midtjyllands unge kanoner.

Som Tipsbladet har kunnet løfte sløret for, har FC Porto og Galatasaray også prøvet at købe henholdsvis Mikel Gogorza og Ousmane Diao for beløb, der i langt de fleste andre Superliga-klubber ville være rekordstort, men i FC Midtjylland har de sportslige målsætninger vægtet højere end cool cash. 

Ulvene fra Heden lavede det sædvanlige storsalg ved at sende Emiliano Martinez til Palmeiras for 75 millioner kroner, så potentielle købere af de næste stjerneskud må vente til sommer som minimum. 

Men så skal der også store penge på bordet. Rigtig store penge. Ellers er svaret simpelt – nej. Og det kan siges på mange forskellige sprog.





Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal




Optakt til fredagens VM-åbningskamp mellem Canada og Bosnien LIVE

VM-LIVE: Kæmpe stjerne misser premierkampen

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby henter Alexander Drexel

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

City med vildt rekordbud

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Økonomiske problemer – bud på dansk profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav