Nej tak. No thanks. Não obrigado. Hayır teşekkürler.
Klubberne har denne vinter stået i kø for at købe de profilerede spillere i FC Midtjylland.
Tipsbladet kan afsløre, at Besiktas for knap en uge siden forsøgte at købe Franculino Djú, men den tyrkiske klub fik den kolde skulder.
Den 20-årige guldfugl regnes for at være det med al sandsynlighed største salgsobjekt i Superligaen, og i løbet af i sommer blev han i italienske medier rygtet til blandt andre Torino for beløb på op mod 120 millioner kroner.
Siden har FC Midtjylland slået en ring om kometen fra Guinea-Bissau og lavet en kontrakt med ham til udgangen af 2029, og det er altså ikke utænkeligt, at Franculino Djú bliver et rekordsalg fra de danske mestre. Måske sågar i Superligaen nogensinde.

I så fald bliver det til større klubber end Besiktas, som er en af de største klubber i Tyrkiet, men som ikke kan være med, hvis og når Franculino Djú skal sælges for over 20 millioner euro. Mindst.
Besiktas’ forsøg på at købe Superliga-stjernen for ganske få dage siden – på sidste dag af det tyrkiske transfervindue – kommer i kølvandet på en række andre store klubbers jagt på at hente flere af FC Midtjyllands unge kanoner.
Som Tipsbladet har kunnet løfte sløret for, har FC Porto og Galatasaray også prøvet at købe henholdsvis Mikel Gogorza og Ousmane Diao for beløb, der i langt de fleste andre Superliga-klubber ville være rekordstort, men i FC Midtjylland har de sportslige målsætninger vægtet højere end cool cash.
Ulvene fra Heden lavede det sædvanlige storsalg ved at sende Emiliano Martinez til Palmeiras for 75 millioner kroner, så potentielle købere af de næste stjerneskud må vente til sommer som minimum.
Men så skal der også store penge på bordet. Rigtig store penge. Ellers er svaret simpelt – nej. Og det kan siges på mange forskellige sprog.
LIVE
LIVE: Her er FCM’s trup – to stjerner ude
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
INTERVIEW