,

Afsløring: FC Midtjylland afviser Besiktas

Den tyrkiske storklub Besiktas prøvede tirsdag - på sidste dag af Tyrkiets transfervindue - at købe Franculino Djú, kan Tipsbladet afsløre.



Nej tak. No thanks. Não obrigado. Hayır teşekkürler.

Klubberne har denne vinter stået i kø for at købe de profilerede spillere i FC Midtjylland. 

Tipsbladet kan afsløre, at Besiktas for knap en uge siden forsøgte at købe Franculino Djú, men den tyrkiske klub fik den kolde skulder. 

Den 20-årige guldfugl regnes for at være det med al sandsynlighed største salgsobjekt i Superligaen, og i løbet af i sommer blev han i italienske medier rygtet til blandt andre Torino for beløb på op mod 120 millioner kroner

Siden har FC Midtjylland slået en ring om kometen fra Guinea-Bissau og lavet en kontrakt med ham til udgangen af 2029, og det er altså ikke utænkeligt, at Franculino Djú bliver et rekordsalg fra de danske mestre. Måske sågar i Superligaen nogensinde. 

I så fald bliver det til større klubber end Besiktas, som er en af de største klubber i Tyrkiet, men som ikke kan være med, hvis og når Franculino Djú skal sælges for over 20 millioner euro. Mindst. 

Besiktas’ forsøg på at købe Superliga-stjernen for ganske få dage siden – på sidste dag af det tyrkiske transfervindue – kommer i kølvandet på en række andre store klubbers jagt på at hente flere af FC Midtjyllands unge kanoner.

Som Tipsbladet har kunnet løfte sløret for, har FC Porto og Galatasaray også prøvet at købe henholdsvis Mikel Gogorza og Ousmane Diao for beløb, der i langt de fleste andre Superliga-klubber ville være rekordstort, men i FC Midtjylland har de sportslige målsætninger vægtet højere end cool cash. 

Ulvene fra Heden lavede det sædvanlige storsalg ved at sende Emiliano Martinez til Palmeiras for 75 millioner kroner, så potentielle købere af de næste stjerneskud må vente til sommer som minimum. 

Men så skal der også store penge på bordet. Rigtig store penge. Ellers er svaret simpelt – nej. Og det kan siges på mange forskellige sprog.





Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Holland – Marokko

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Transferbombe på vej

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Tyskland – Paraguay

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub