Bo Henriksen: FCM-spillere har været utrygge

Bo Henriksen er stolt af sin første tid som FCM-træner, men spillerne skal blive bedre til at håndtere chok.



Ganske vist har FC Midtjylland tabt de to seneste ligakampe til AGF og Brøndby, men i det store billede ser Bo Henriksen tilbage på sin første tid som FCM-træner med tilfredshed.

Inden torsdagens Europa League-møde med Braga klokken 18.45 i Herning, fører FCM Superligaen med fire point til nærmeste konkurrent, er stadig i spil til avancement i Europa og er blandt de sidste otte hold i pokalturneringen.

– Set fra helikopteren havde vi nok købt den situation gange mange med alt det, der er sket på kort tid. Det skal vi være stolte af, men vi skal ikke være tilfredse, for vi har ikke vundet noget endnu, og vi vil vinde Superligaen og pokalen og videre i Europa, siger Bo Henriksen.

Han overtog i sommer et hold, der netop havde drysset et mesterskab væk fra spids, og undervejs i sæsonen havde der været episoder med spillere, der satte sig selv over holdet.

Siden sin tiltrædelse har Bo Henriksen haft fokus på at skabe en vinderkultur i truppen.

– Jeg var ikke en del af det i sidste sæson, så jeg ved ikke, hvilke issues der var. Det er heller ikke så vigtigt. For mig er det vigtigt at skabe en kultur, hvor der er selvjustits i gruppen, og alle ved, hvad vi forlanger af hinanden.

– Det har været afgørende alle steder, jeg har været, og jeg synes, at spillerne har været dygtige til at reflektere over det, fortæller den tidligere Brønshøj- og Horsens-træner.

Henriksen havde desuden fokus på fysikken.

– Vi skulle skabe et løbemæssigt fundament og dermed få et højt fysisk bundniveau. Udtrykket i FCM har altid været hårdt arbejde. Det skulle bare lige finpudses og genskabes.

– Nu synes jeg, at vi har skabt en homogen trup med en god vinderkultur, og i de fleste kampe har vi haft et fint udtryk, selv om der har været udfald.

Han hentyder især til de to seneste ligakampe, som blev tabt til AGF og Brøndby med henholdsvis 0-3 og 1-2.

Her savnede Henriksen energi hos sine spillere, men hvordan forklarer træneren, der ellers er kendt for at hamre energi ind i sine spillere, det?

– Det er oplevelser i kampe, der har gjort spillerne utrygge. I de seneste kampe er vi blevet slået ud af modstanderens mål. Som Brøndby, der scorede på sit første skud fra baglinjen og vandt 2-1 på halvanden chance.

– Det tærede energi mod AGF og Brøndby, men vi skal selvfølgelig blive bedre til at ryste chokoplevelser af os og ikke hænge med hovederne. Vi ved, at der skal ske mærkelige ting, for at vi taber fodboldkampe, så vi skal ikke banke hinanden oven i hovedet.

Den tro tager holdet med ind til hjemmekampen mod Braga. De første hjemmekampe i gruppen mod Ludogorets og Røde Stjerne endte begge uafgjort, men FCM spillede sig ind i kampen om top-2 med den flotte udebanesejr senest over Røde Stjerne.

FCM kan sikre Europa League-avancementet ved at slå Braga og Ludogorets i de sidste kampe, og sker det ikke, er der gode chancer for at tage tredjepladsen, der er lig med videre deltagelse i Conference League.

– Jeg er stolt af vores præstationer i Europa League, og om efteråret har været en succes eller fiasko, står ikke og falder med, om vi går videre.

– FC Midtjylland har kun en gang før spillet europæisk efter nytår, så det er en stor målsætning for os, og vi har gode forudsætninger, især i forhold til Conference League, påpeger Bo Henriksen.

Før de to sidste runder har Braga ni point, Røde Stjerne syv, FCM fem og Ludogorets et point.

/ritzau/





Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Bliver det Chido Obis store chance?

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

TransferLIVE: Vender tilbage til Superliga-klub

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar



MEDIE

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Medie med dyster Dorgu-melding

Topscorer færdig

‘Sur over Brøndby-transfer’

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Legende med chokmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stort medie fremhæver FCM-flop

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

– Jeg var stiktosset

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Her er prisen på Skov Olsen

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Stor skuffelse

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg