Bo Henriksen: FCM-spillere har været utrygge

Bo Henriksen er stolt af sin første tid som FCM-træner, men spillerne skal blive bedre til at håndtere chok.



Ganske vist har FC Midtjylland tabt de to seneste ligakampe til AGF og Brøndby, men i det store billede ser Bo Henriksen tilbage på sin første tid som FCM-træner med tilfredshed.

Inden torsdagens Europa League-møde med Braga klokken 18.45 i Herning, fører FCM Superligaen med fire point til nærmeste konkurrent, er stadig i spil til avancement i Europa og er blandt de sidste otte hold i pokalturneringen.

– Set fra helikopteren havde vi nok købt den situation gange mange med alt det, der er sket på kort tid. Det skal vi være stolte af, men vi skal ikke være tilfredse, for vi har ikke vundet noget endnu, og vi vil vinde Superligaen og pokalen og videre i Europa, siger Bo Henriksen.

Han overtog i sommer et hold, der netop havde drysset et mesterskab væk fra spids, og undervejs i sæsonen havde der været episoder med spillere, der satte sig selv over holdet.

Siden sin tiltrædelse har Bo Henriksen haft fokus på at skabe en vinderkultur i truppen.

– Jeg var ikke en del af det i sidste sæson, så jeg ved ikke, hvilke issues der var. Det er heller ikke så vigtigt. For mig er det vigtigt at skabe en kultur, hvor der er selvjustits i gruppen, og alle ved, hvad vi forlanger af hinanden.

– Det har været afgørende alle steder, jeg har været, og jeg synes, at spillerne har været dygtige til at reflektere over det, fortæller den tidligere Brønshøj- og Horsens-træner.

Henriksen havde desuden fokus på fysikken.

– Vi skulle skabe et løbemæssigt fundament og dermed få et højt fysisk bundniveau. Udtrykket i FCM har altid været hårdt arbejde. Det skulle bare lige finpudses og genskabes.

– Nu synes jeg, at vi har skabt en homogen trup med en god vinderkultur, og i de fleste kampe har vi haft et fint udtryk, selv om der har været udfald.

Han hentyder især til de to seneste ligakampe, som blev tabt til AGF og Brøndby med henholdsvis 0-3 og 1-2.

Her savnede Henriksen energi hos sine spillere, men hvordan forklarer træneren, der ellers er kendt for at hamre energi ind i sine spillere, det?

– Det er oplevelser i kampe, der har gjort spillerne utrygge. I de seneste kampe er vi blevet slået ud af modstanderens mål. Som Brøndby, der scorede på sit første skud fra baglinjen og vandt 2-1 på halvanden chance.

– Det tærede energi mod AGF og Brøndby, men vi skal selvfølgelig blive bedre til at ryste chokoplevelser af os og ikke hænge med hovederne. Vi ved, at der skal ske mærkelige ting, for at vi taber fodboldkampe, så vi skal ikke banke hinanden oven i hovedet.

Den tro tager holdet med ind til hjemmekampen mod Braga. De første hjemmekampe i gruppen mod Ludogorets og Røde Stjerne endte begge uafgjort, men FCM spillede sig ind i kampen om top-2 med den flotte udebanesejr senest over Røde Stjerne.

FCM kan sikre Europa League-avancementet ved at slå Braga og Ludogorets i de sidste kampe, og sker det ikke, er der gode chancer for at tage tredjepladsen, der er lig med videre deltagelse i Conference League.

– Jeg er stolt af vores præstationer i Europa League, og om efteråret har været en succes eller fiasko, står ikke og falder med, om vi går videre.

– FC Midtjylland har kun en gang før spillet europæisk efter nytår, så det er en stor målsætning for os, og vi har gode forudsætninger, især i forhold til Conference League, påpeger Bo Henriksen.

Før de to sidste runder har Braga ni point, Røde Stjerne syv, FCM fem og Ludogorets et point.

/ritzau/





TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Atletico Madrid interesseret i dansker

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Osula til storklub for vildt millionbeløb?



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Barcelona – Real Madrid

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

FC København sælger Nathan Trott

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Køber snart Brøndby-angriber

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige