Ganske vist har FC Midtjylland tabt de to seneste ligakampe til AGF og Brøndby, men i det store billede ser Bo Henriksen tilbage på sin første tid som FCM-træner med tilfredshed.
Inden torsdagens Europa League-møde med Braga klokken 18.45 i Herning, fører FCM Superligaen med fire point til nærmeste konkurrent, er stadig i spil til avancement i Europa og er blandt de sidste otte hold i pokalturneringen.
– Set fra helikopteren havde vi nok købt den situation gange mange med alt det, der er sket på kort tid. Det skal vi være stolte af, men vi skal ikke være tilfredse, for vi har ikke vundet noget endnu, og vi vil vinde Superligaen og pokalen og videre i Europa, siger Bo Henriksen.
Han overtog i sommer et hold, der netop havde drysset et mesterskab væk fra spids, og undervejs i sæsonen havde der været episoder med spillere, der satte sig selv over holdet.
Siden sin tiltrædelse har Bo Henriksen haft fokus på at skabe en vinderkultur i truppen.
– Jeg var ikke en del af det i sidste sæson, så jeg ved ikke, hvilke issues der var. Det er heller ikke så vigtigt. For mig er det vigtigt at skabe en kultur, hvor der er selvjustits i gruppen, og alle ved, hvad vi forlanger af hinanden.
– Det har været afgørende alle steder, jeg har været, og jeg synes, at spillerne har været dygtige til at reflektere over det, fortæller den tidligere Brønshøj- og Horsens-træner.
Henriksen havde desuden fokus på fysikken.
– Vi skulle skabe et løbemæssigt fundament og dermed få et højt fysisk bundniveau. Udtrykket i FCM har altid været hårdt arbejde. Det skulle bare lige finpudses og genskabes.
– Nu synes jeg, at vi har skabt en homogen trup med en god vinderkultur, og i de fleste kampe har vi haft et fint udtryk, selv om der har været udfald.
Han hentyder især til de to seneste ligakampe, som blev tabt til AGF og Brøndby med henholdsvis 0-3 og 1-2.
Her savnede Henriksen energi hos sine spillere, men hvordan forklarer træneren, der ellers er kendt for at hamre energi ind i sine spillere, det?
– Det er oplevelser i kampe, der har gjort spillerne utrygge. I de seneste kampe er vi blevet slået ud af modstanderens mål. Som Brøndby, der scorede på sit første skud fra baglinjen og vandt 2-1 på halvanden chance.
– Det tærede energi mod AGF og Brøndby, men vi skal selvfølgelig blive bedre til at ryste chokoplevelser af os og ikke hænge med hovederne. Vi ved, at der skal ske mærkelige ting, for at vi taber fodboldkampe, så vi skal ikke banke hinanden oven i hovedet.
Den tro tager holdet med ind til hjemmekampen mod Braga. De første hjemmekampe i gruppen mod Ludogorets og Røde Stjerne endte begge uafgjort, men FCM spillede sig ind i kampen om top-2 med den flotte udebanesejr senest over Røde Stjerne.
FCM kan sikre Europa League-avancementet ved at slå Braga og Ludogorets i de sidste kampe, og sker det ikke, er der gode chancer for at tage tredjepladsen, der er lig med videre deltagelse i Conference League.
– Jeg er stolt af vores præstationer i Europa League, og om efteråret har været en succes eller fiasko, står ikke og falder med, om vi går videre.
– FC Midtjylland har kun en gang før spillet europæisk efter nytår, så det er en stor målsætning for os, og vi har gode forudsætninger, især i forhold til Conference League, påpeger Bo Henriksen.
Før de to sidste runder har Braga ni point, Røde Stjerne syv, FCM fem og Ludogorets et point.
/ritzau/
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
Superliga-træner enormt stolt
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
‘Jeg er fucking irriteret’
HELT VILDT
FC København-fans raser
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
NYHEDER
FCM og Brøndby deler i intens kamp
TIPSBLADETS DOM
Ikke det kønneste – men drama fik vi
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
NYHEDER
Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
NYHEDER
Sønderjyske tager vigtig sejr over OB
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet
FC København misser top seks
Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’
NYHEDER
Cooper og Tullberg overrasker begge
LIGE NU
‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp
OPTAKT
Sønderjyske – OB
MEDIE
Fælder dom over FCK: 27,2%
OPTAKT
