Bo Henriksen: FCM-spillere har været utrygge

Bo Henriksen er stolt af sin første tid som FCM-træner, men spillerne skal blive bedre til at håndtere chok.



Ganske vist har FC Midtjylland tabt de to seneste ligakampe til AGF og Brøndby, men i det store billede ser Bo Henriksen tilbage på sin første tid som FCM-træner med tilfredshed.

Inden torsdagens Europa League-møde med Braga klokken 18.45 i Herning, fører FCM Superligaen med fire point til nærmeste konkurrent, er stadig i spil til avancement i Europa og er blandt de sidste otte hold i pokalturneringen.

– Set fra helikopteren havde vi nok købt den situation gange mange med alt det, der er sket på kort tid. Det skal vi være stolte af, men vi skal ikke være tilfredse, for vi har ikke vundet noget endnu, og vi vil vinde Superligaen og pokalen og videre i Europa, siger Bo Henriksen.

Han overtog i sommer et hold, der netop havde drysset et mesterskab væk fra spids, og undervejs i sæsonen havde der været episoder med spillere, der satte sig selv over holdet.

Siden sin tiltrædelse har Bo Henriksen haft fokus på at skabe en vinderkultur i truppen.

– Jeg var ikke en del af det i sidste sæson, så jeg ved ikke, hvilke issues der var. Det er heller ikke så vigtigt. For mig er det vigtigt at skabe en kultur, hvor der er selvjustits i gruppen, og alle ved, hvad vi forlanger af hinanden.

– Det har været afgørende alle steder, jeg har været, og jeg synes, at spillerne har været dygtige til at reflektere over det, fortæller den tidligere Brønshøj- og Horsens-træner.

Henriksen havde desuden fokus på fysikken.

– Vi skulle skabe et løbemæssigt fundament og dermed få et højt fysisk bundniveau. Udtrykket i FCM har altid været hårdt arbejde. Det skulle bare lige finpudses og genskabes.

– Nu synes jeg, at vi har skabt en homogen trup med en god vinderkultur, og i de fleste kampe har vi haft et fint udtryk, selv om der har været udfald.

Han hentyder især til de to seneste ligakampe, som blev tabt til AGF og Brøndby med henholdsvis 0-3 og 1-2.

Her savnede Henriksen energi hos sine spillere, men hvordan forklarer træneren, der ellers er kendt for at hamre energi ind i sine spillere, det?

– Det er oplevelser i kampe, der har gjort spillerne utrygge. I de seneste kampe er vi blevet slået ud af modstanderens mål. Som Brøndby, der scorede på sit første skud fra baglinjen og vandt 2-1 på halvanden chance.

– Det tærede energi mod AGF og Brøndby, men vi skal selvfølgelig blive bedre til at ryste chokoplevelser af os og ikke hænge med hovederne. Vi ved, at der skal ske mærkelige ting, for at vi taber fodboldkampe, så vi skal ikke banke hinanden oven i hovedet.

Den tro tager holdet med ind til hjemmekampen mod Braga. De første hjemmekampe i gruppen mod Ludogorets og Røde Stjerne endte begge uafgjort, men FCM spillede sig ind i kampen om top-2 med den flotte udebanesejr senest over Røde Stjerne.

FCM kan sikre Europa League-avancementet ved at slå Braga og Ludogorets i de sidste kampe, og sker det ikke, er der gode chancer for at tage tredjepladsen, der er lig med videre deltagelse i Conference League.

– Jeg er stolt af vores præstationer i Europa League, og om efteråret har været en succes eller fiasko, står ikke og falder med, om vi går videre.

– FC Midtjylland har kun en gang før spillet europæisk efter nytår, så det er en stor målsætning for os, og vi har gode forudsætninger, især i forhold til Conference League, påpeger Bo Henriksen.

Før de to sidste runder har Braga ni point, Røde Stjerne syv, FCM fem og Ludogorets et point.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

De overvejer Christian Eriksen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Stjerner gav klar besked til Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Raser: Det er latterligt!

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Pokalhelt knækker FC København

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger