Bo Henriksen: FCM-spillere har været utrygge

Bo Henriksen er stolt af sin første tid som FCM-træner, men spillerne skal blive bedre til at håndtere chok.



Ganske vist har FC Midtjylland tabt de to seneste ligakampe til AGF og Brøndby, men i det store billede ser Bo Henriksen tilbage på sin første tid som FCM-træner med tilfredshed.

Inden torsdagens Europa League-møde med Braga klokken 18.45 i Herning, fører FCM Superligaen med fire point til nærmeste konkurrent, er stadig i spil til avancement i Europa og er blandt de sidste otte hold i pokalturneringen.

– Set fra helikopteren havde vi nok købt den situation gange mange med alt det, der er sket på kort tid. Det skal vi være stolte af, men vi skal ikke være tilfredse, for vi har ikke vundet noget endnu, og vi vil vinde Superligaen og pokalen og videre i Europa, siger Bo Henriksen.

Han overtog i sommer et hold, der netop havde drysset et mesterskab væk fra spids, og undervejs i sæsonen havde der været episoder med spillere, der satte sig selv over holdet.

Siden sin tiltrædelse har Bo Henriksen haft fokus på at skabe en vinderkultur i truppen.

– Jeg var ikke en del af det i sidste sæson, så jeg ved ikke, hvilke issues der var. Det er heller ikke så vigtigt. For mig er det vigtigt at skabe en kultur, hvor der er selvjustits i gruppen, og alle ved, hvad vi forlanger af hinanden.

– Det har været afgørende alle steder, jeg har været, og jeg synes, at spillerne har været dygtige til at reflektere over det, fortæller den tidligere Brønshøj- og Horsens-træner.

Henriksen havde desuden fokus på fysikken.

– Vi skulle skabe et løbemæssigt fundament og dermed få et højt fysisk bundniveau. Udtrykket i FCM har altid været hårdt arbejde. Det skulle bare lige finpudses og genskabes.

– Nu synes jeg, at vi har skabt en homogen trup med en god vinderkultur, og i de fleste kampe har vi haft et fint udtryk, selv om der har været udfald.

Han hentyder især til de to seneste ligakampe, som blev tabt til AGF og Brøndby med henholdsvis 0-3 og 1-2.

Her savnede Henriksen energi hos sine spillere, men hvordan forklarer træneren, der ellers er kendt for at hamre energi ind i sine spillere, det?

– Det er oplevelser i kampe, der har gjort spillerne utrygge. I de seneste kampe er vi blevet slået ud af modstanderens mål. Som Brøndby, der scorede på sit første skud fra baglinjen og vandt 2-1 på halvanden chance.

– Det tærede energi mod AGF og Brøndby, men vi skal selvfølgelig blive bedre til at ryste chokoplevelser af os og ikke hænge med hovederne. Vi ved, at der skal ske mærkelige ting, for at vi taber fodboldkampe, så vi skal ikke banke hinanden oven i hovedet.

Den tro tager holdet med ind til hjemmekampen mod Braga. De første hjemmekampe i gruppen mod Ludogorets og Røde Stjerne endte begge uafgjort, men FCM spillede sig ind i kampen om top-2 med den flotte udebanesejr senest over Røde Stjerne.

FCM kan sikre Europa League-avancementet ved at slå Braga og Ludogorets i de sidste kampe, og sker det ikke, er der gode chancer for at tage tredjepladsen, der er lig med videre deltagelse i Conference League.

– Jeg er stolt af vores præstationer i Europa League, og om efteråret har været en succes eller fiasko, står ikke og falder med, om vi går videre.

– FC Midtjylland har kun en gang før spillet europæisk efter nytår, så det er en stor målsætning for os, og vi har gode forudsætninger, især i forhold til Conference League, påpeger Bo Henriksen.

Før de to sidste runder har Braga ni point, Røde Stjerne syv, FCM fem og Ludogorets et point.

/ritzau/





Brøndby IF – Silkeborg IF



LIVE

TransferLIVE: Vender retur til FC Nordsjælland


Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Afsløring: Viborg sælger Jensen i kæmpe handel

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

I dialog med Brøndby – her er han fremragende

FC Midtjylland – OB

Dansk klub drømmer om Yussuf Poulsen-transfer 

Achouri 100 procent fokuseret på FCK


” Det mener Tipsbladet

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!


Nægtet adgang til Manchester United-træning

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Hatzidiakos med klar besked til FCK-transfers

Afsløring: U-landstræner afviser Viborg



HELT VILDT

Byder monsterbeløb på tidligere Superliga-angriber


Ingen hvid røg: Viborg deler nyt om trænerposten

Skal verdensmester erstatte Eriksen?

Efter træls forår – nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: FCM henter eftertragtet stortalent

Så du det? Er dette Vingegaards hemmelige våben?


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Viborg køber landsholdsspilleren Junior

Dialog – Brøndby interesseret

Viborg FF – FC København

FC Fredericia – FC Nordsjælland

Liverpool henvender sig til Premier League-stjerne

Vejle Boldklub – Randers FC

Et kæmpe Superliga-scoop 



Jacob Neestrup deler godt nyt

Fredericia bliver Superligaens store overraskelse

Sønderjyske – AGF

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln

Hårdt angreb på FIFA-boss: Han tror, han er Gud

Surt show, Brøndby – aftale underskrevet

Har han overhovedet en rolle at spille i Brøndby?

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona

Dansk “bombefly” solgt til tyske FC Ingolstadt

‘Jeg skal ikke være hellig’



Afsløring: FC Nordsjælland henter Jakob Busk

Afviser kæmpe bud på Luis Diaz

FCN-anfører stopper karrieren

Han er ny cheftræner for Cristiano Ronaldo og co.

Daniel Wass bærer anførerbindet i Brøndby, men…

Afsløring: Lille og PSV jagter Abdul Daramy

Afslører danskers rekordtransfer

Slog City-stjerne i hovedet: Nu er der nyt

Det kan være en genialitet

Rumænere indkasserer mål i Andorra

Afviser store millionbud på dansk bomber

Afsløring: Lyngby henter landsholdsspiller



Tidligere FCK-spiller skifter til Serie B

Silkeborg-profil har flere tilbud

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!