Bo Henriksen: FCM-spillere har været utrygge

Bo Henriksen er stolt af sin første tid som FCM-træner, men spillerne skal blive bedre til at håndtere chok.



Ganske vist har FC Midtjylland tabt de to seneste ligakampe til AGF og Brøndby, men i det store billede ser Bo Henriksen tilbage på sin første tid som FCM-træner med tilfredshed.

Inden torsdagens Europa League-møde med Braga klokken 18.45 i Herning, fører FCM Superligaen med fire point til nærmeste konkurrent, er stadig i spil til avancement i Europa og er blandt de sidste otte hold i pokalturneringen.

– Set fra helikopteren havde vi nok købt den situation gange mange med alt det, der er sket på kort tid. Det skal vi være stolte af, men vi skal ikke være tilfredse, for vi har ikke vundet noget endnu, og vi vil vinde Superligaen og pokalen og videre i Europa, siger Bo Henriksen.

Han overtog i sommer et hold, der netop havde drysset et mesterskab væk fra spids, og undervejs i sæsonen havde der været episoder med spillere, der satte sig selv over holdet.

Siden sin tiltrædelse har Bo Henriksen haft fokus på at skabe en vinderkultur i truppen.

– Jeg var ikke en del af det i sidste sæson, så jeg ved ikke, hvilke issues der var. Det er heller ikke så vigtigt. For mig er det vigtigt at skabe en kultur, hvor der er selvjustits i gruppen, og alle ved, hvad vi forlanger af hinanden.

– Det har været afgørende alle steder, jeg har været, og jeg synes, at spillerne har været dygtige til at reflektere over det, fortæller den tidligere Brønshøj- og Horsens-træner.

Henriksen havde desuden fokus på fysikken.

– Vi skulle skabe et løbemæssigt fundament og dermed få et højt fysisk bundniveau. Udtrykket i FCM har altid været hårdt arbejde. Det skulle bare lige finpudses og genskabes.

– Nu synes jeg, at vi har skabt en homogen trup med en god vinderkultur, og i de fleste kampe har vi haft et fint udtryk, selv om der har været udfald.

Han hentyder især til de to seneste ligakampe, som blev tabt til AGF og Brøndby med henholdsvis 0-3 og 1-2.

Her savnede Henriksen energi hos sine spillere, men hvordan forklarer træneren, der ellers er kendt for at hamre energi ind i sine spillere, det?

– Det er oplevelser i kampe, der har gjort spillerne utrygge. I de seneste kampe er vi blevet slået ud af modstanderens mål. Som Brøndby, der scorede på sit første skud fra baglinjen og vandt 2-1 på halvanden chance.

– Det tærede energi mod AGF og Brøndby, men vi skal selvfølgelig blive bedre til at ryste chokoplevelser af os og ikke hænge med hovederne. Vi ved, at der skal ske mærkelige ting, for at vi taber fodboldkampe, så vi skal ikke banke hinanden oven i hovedet.

Den tro tager holdet med ind til hjemmekampen mod Braga. De første hjemmekampe i gruppen mod Ludogorets og Røde Stjerne endte begge uafgjort, men FCM spillede sig ind i kampen om top-2 med den flotte udebanesejr senest over Røde Stjerne.

FCM kan sikre Europa League-avancementet ved at slå Braga og Ludogorets i de sidste kampe, og sker det ikke, er der gode chancer for at tage tredjepladsen, der er lig med videre deltagelse i Conference League.

– Jeg er stolt af vores præstationer i Europa League, og om efteråret har været en succes eller fiasko, står ikke og falder med, om vi går videre.

– FC Midtjylland har kun en gang før spillet europæisk efter nytår, så det er en stor målsætning for os, og vi har gode forudsætninger, især i forhold til Conference League, påpeger Bo Henriksen.

Før de to sidste runder har Braga ni point, Røde Stjerne syv, FCM fem og Ludogorets et point.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Det er aldrig sket før

OB siger farvel til seks spillere



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kan koste Brøndby flere millioner

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Ringet op af Brøndby-træner

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Ivan Toney klar på choktransfer

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Brøndby IF – Sønderjyske



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Chelsea – Manchester United

Fremhæver stort Brøndby-talent

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Nu klager FC Barcelona igen

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

– Han vinder Ballon d’Or!