Danske Villads er eksploderet: Vanvittig følelse

Villads Nielsen er i gang med en kometkarriere i Bodø/Glimt, og det hele kulminerede onsdag aften, da den nybagte U21-landsholdsspiller blev matchvinder med et vanvittigt mål i Europa League.



I april var han bare en ungdomsspiller i FC Nordsjælland – nu er han en lysende stjerne for de norske mestre Bodø/Glimt.

Kulminationen kom onsdag aften, da Villads Nielsen i de døende sekunder af Europa League-opgøret mod Braga scorede et fuldstændig vanvittigt sejrsmål med hælen, så de norske mestre fik alle tre point med hjem fra Portugal.

Jo, det 19-årige stortalent er eksploderet på få måneder.

– Det er en fuldstændig vanvittig følelse. Det er ubeskriveligt at score sit første seniormål og så på så stor en scene og i så vigtig en anledning. Og så lige i det 94. minut, det kunne næsten ikke være bedre, siger Villads Nielsen dagen derpå og tilføjer om de efterfølende sekunder, hvor han blev overfaldet af alt og alle med Bodø/Glimt-logo på:

– Man må sige, at jubelscenen også viser, hvad det betyder. Man glemmer helt i momentet, hvad man skal gøre, det er bare om at løbe ud til holdkammerater og trænere og så videre. Det er en kæmpe forløsning, må man sige. Det var en meget fin måde at få scoret sit første mål på, lyder det underspillet fra Bodø/Glimt-helten.

En helt, der i dag spiller sig mere og mere vigtig for Norges største hold, og som også er U21-landsholdsspiller for Danmark.

Men historien kunne have været en helt anden, hvis han ikke havde taget en skelsættende beslutning i foråret.

2YCJAMJ

Foto: Alamy. Villads Nielsen scorer sit første mål som seniorspiller med hælen. 

Dengang var han langt fra en plads på Superliga-holdet i FC Nordsjælland, hvor han aldrig fik debut, og klubben havde håbet at få ham til Helsingør for at give ham tiltrængt erfaring med seniorfodbold.

Det er den klassiske historie med at tage et skridt tilbage for et ungt talent for så at tage to skridt frem senere, men Villads Nielsen modstod de gode og velmenende råd.

I den anden ende tog han en lang snak med sin agent, Simon Friis, som havde et tilbud fra Bodø/Glimt, og de valgte at gå med et skridt frem i stedet for tilbage.

– Jeg fik tilbuddet om at komme til Helsingør på udlån, men der var jeg enig med Simon om, jeg byggede mere på ved at komme til Norge og træne fast med et seniorhold, som havde lagt en rigtig god plan for mig.

– I dag er jeg jo ubeskriveligt glad for den beslutning.

Det har han også grund til at være, for debuten for Bodø/Glimt er kommet med raketfart og lang tid før planen, så kampen mod Braga var Villads Nielsens optræden nummer 11 for Kjetil Knutsens succesfulde mandskab.

Det er blevet til flere fulde kampe i Eliteserien, og midterforsvareren vokser tydeligvis med det store ansvar. Senest blev han altså også en del af det danske U21-landshold.

– Det hele kulminerer godt nok lige nu. Jeg lå om morgenen i min seng og var ved at forberede mig på at spille min anden europæiske kamp fra start, da jeg blev ringet op og fik at vide, at jeg skulle med U21-landsholdet, så det gjorde mig stolt, og det er helt vildt fedt at vide, at man har taget de rigtige beslutninger.

– Der er mange udefra, som ville sige, at jeg med et skifte til Bodø/Glimt ville komme endnu længere væk fra spilletid, men min agent og Bodø/Glimt havde gjort et perfekt forarbejde, og jeg vidste, at hvis jeg kæmpede hver dag og leverede, så skulle jeg nok få chancen, og det har virkelig vist sig at holde stik.

– Min største overvejelse var, at den klub, som købte mig, havde en klar plan for mig, og det havde Bodø/Glimt. Men det er da sindssygt, hvor hurtigt det hele er gået, forklarer det danske stortalent, som ikke bare er fyld på mesterholdet.

– De er sindssygt glade for min ro på bolden og min teknik, så jeg skal være med i opbygningen af spillet og bidrage med forskellige variationer, jeg kan spille bolden op på. Jeg føler mig fri, når jeg får lov til at bevise mig, og så er det bare dejligt at kunne vise det på banen også. 

Som Bodø/Glimts træner Kjetil Knutsen har sagt – Villads Nielsen gik fra at være en dreng til at blive en mand på 95 minutter. Der er fart på.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Morten Bruun med dyster spådom

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Nu dukker første historie op

Jubler over ny Brøndby-chef

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Håber på FC København-exit

Benhård Brian Riemer-melding

I svime over Morten Hjulmand

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Nu forklarer Noah Nartey

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Stjerner rammer eksklusiv klub

Liverpool vender dobbeltopgøret

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ