Dansker kender FCK’s modstander godt: Jeg ville sætte mine penge på FCK

Bassel Jradi spiller i den kroatiske liga og mødte Rijeka fire gange i seneste sæson. Han tror, at FC København vinder den afgørende Europa League-kamp torsdag.



Torsdag aften spiller FC København en af sæsonens vigtigste kampe. Holdet møder Rijeka om en plads i Europa Leagues gruppespil, og hvis det glipper for FCK, vil det være noget af en bét for klubben, der allerede er kommet skrækkeligt fra start i Superligaen.

Det er dog de færreste herhjemme, der kender ret meget til seneste sæsons kroatiske pokalvindere. Det gør til gengæld Bassel Jradi, den tidligere FC Nordsjælland-spiller, der nu optræder for Hajduk Split, der har mødt Rijeka otte gange i de seneste to sæsoner.

I Kroatien spiller holdene således mod hinanden fire gange hver sæson, og i seneste sæson gav det kun ét point til Jradis Hajduk. Til gengæld vandt holdet 4-0 i den sidste kamp mod Rijeka i den foregående sæson. Deri ligger en pointe.

– Man ved aldrig, hvad man får. Det kan man også se på nogle af vores resultater mod dem. Vi slog dem på et tidspunkt 4-0, og gangen eller to gange efter slog de os 4-0, siger Bassel Jradi til tipsbladet.dk.

– Men det er et stærkt hold. De spiller hurtigt med bolden og er gode i duellerne. Men jeg har set nogle af FCK’s europæiske kampe, og jeg tror, de har gode chancer, hvis jeg skulle sætte mine penge på det.

– De har bare den der erfaring i Europa. Som om de altid finder en måde at få resultaterne på. Jeg tror, det bliver en lige kamp spillemæssigt, men jeg tror, FCK i sidste ende er skarpere.

Det er ikke et skarpt FCK-hold, der har spillet i Superligaen i denne sæson. Ét point i tre kampe siger alt om en katastrofal start, men Rijeka har også skuffet med seks point i fire spillerunder.

Til gengæld er FC København faste deltagere i europæiske turneringer, mens Rijeka sjældnere er med. Senest var i 2017/18-sæsonen og før det 2014/15. Det er altså den fordel på erfaring, som vægter højt for Bassel Jradi.

Han fornemmede selv i sidste uges Europa League-kvalifikationskamp mod Galatasaray, hvilken fordel det er at have prøvet den slags kampe en masse gange tidligere.

– Vi mødte Galatasaray i sidste uge. Kampen var meget lige, men til sidst havde de to spillere, som bare gjorde forskellen. Det er også bare ren erfaring, siger han med henvisning til målscorerne, Ryan Babel og Younès Belhanda.

Bassel Jradi, der er født i København, men stiller op for Libanons landshold, anser det for en klar fordel for FC København, at kampen skal spilles over én kamp i Parken. For selv om der ikke kan komme fans tilskuere ind, er det godt at undgå Rijekas hjemmebane.

Læs også:Ankersen testet på ny efter smitteudbrud i tidligere klub: Afventer svar

– På hjemmebane er de rigtig stærke. De har en irriterende bane, hvor det går rigtig hurtigt. Det er også en fordel for FCK. De (Rijeka, red.) er meget stærkere hjemme end ude, siger han.

Rijeka har for nylig solgt sidste sæsons topscorer til PAOK i Grækenland, og FC København kan desuden glæde sig over, at den spiller, som Bassel Jradi fremhæver fra den nuværende trup, Tibor Halilovic, er skadet. Ham har Jradi ellers haft sine kampe med på midtbanen.

– Det er som regel ham, jeg står overfor. Han er en lille playmaker med et godt overblik. Han laver ikke så mange mål og assists, men han sætter som regel spillet for dem og er god til at starte angreb. Ham, synes, jeg er dygtig, siger Jradi.

– Ellers er det et meget solidt hold. Ikke noget wow, men enkelte spillere, som kan gøre forskellen.

Kampen sparkes i gang torsdag klokken 20.

Læs også:Ståle Solbakken: Føler stadig, at vi er på rette vej
Læs også:FC København skal møde kroater i Europa League
Læs også:Piast-spiller: Det var, som om vi var bange for FCK




Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd




LIVE

TransferLIVE: Omstridt Chelsea-mand på vej væk?

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Ville tro, vi havde tabt sutten’

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

OB – Sønderjyske

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Stor ændring i AGF?

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Han er den nye Superliga-juvel!

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

AGF i kontakt om norsk angriber 

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede