Ståle Solbakken: Føler stadig, at vi er på rette vej

Ståle Solbakken mener, at FC København er på rette vej.



FC København var på jagt efter deres første sejr og deres første point i denne Superliga-sæson i deres kamp mod Vejle Boldklub søndag aften, og selvom de fik point, blev det endnu en skuffende affære for københavnerne.

Efter en times spil kom de nemlig foran med to mål, men den føring blev formøblet, og det måtte ikke ske, understreger cheftræner Ståle Solbakken over for FC Københavns hjemmeside.

– Selv om vi i perioder virkede lidt tunge i tanke og handling, så skal vi jo lukke kampen, når vi kommer på 2-0, siger Ståle Solbakken, som dog også tilføjer, at Vejle fortjente uafgjort.

Læs også:Jublende Vejle-spiller: Vi viser, at vi sagtens kan være med i Superligaen

Trods det skuffende kollaps imod Vejle Boldklub og sæsonstarten generelt, holder Ståle Solbakken til gengæld fast i troen om, at københavnerne er på rette vej efter deres seneste præstationer.   

– Vores to seneste kampe viste ellers, at vi var på rette vej, og vi havde håbet at bygge videre på det i dag. Men måske sad kampen i torsdags for meget i benene, og jeg skulle ikke have spillet med så mange af de samme, set i forhold til vores preseason og belastningen de sidste uger.

– Jeg føler dog stadig, at vi er på rette vej, men vi kæmper helt sikkert med tingene, det er tydeligt at se. Hverken holdet eller enkeltspillere er, hvor vi gerne vil være. Vi træner udmærket, og spillerne arbejder hårdt hver dag, men vi spiller hver tredje dag, og presset bliver ikke mindre, når vi ikke får resultaterne i Superligaen, siger Ståle Solbakken.

Læs også:Frisparksperle i overtiden sikrer Vejle point mod FCK

FC København får mulighed for at komme tilbage på sporet allerede om fire dage, når de skal møde kroatiske Rijeka i Europa League-kvalifikationen i en direkte kamp om en plads i gruppespillet.

– Det bliver en stor udfordring på torsdag, både fysisk og mentalt, for det er meget sæsondefinerende for os at komme i gruppespillet, siger Solbakken.

Kampen mod Rijeka spilles i Parken torsdag klokken 20.00

Læs også:Brøndby-anfører trods sejr: Ikke det kønneste fodbold, vi spiller




Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen




LIVE

VM-LIVE: Voldsomme forhold – VM-brag i fare

Dansker på blokken i ny storklub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Skyder stor FCM-historie ned

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Her er 1/8-finalerne ved VM

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-direktør får job i West Ham

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

FCK tjener millioner på ung stopper

Canada – Marokko

Brasilien – Norge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Stort FCK-talent er blevet solgt

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby tæt på Superliga-profil

Superliga-klub jagter Jakob Bonde