Ståle Solbakken: Føler stadig, at vi er på rette vej

Ståle Solbakken mener, at FC København er på rette vej.



FC København var på jagt efter deres første sejr og deres første point i denne Superliga-sæson i deres kamp mod Vejle Boldklub søndag aften, og selvom de fik point, blev det endnu en skuffende affære for københavnerne.

Efter en times spil kom de nemlig foran med to mål, men den føring blev formøblet, og det måtte ikke ske, understreger cheftræner Ståle Solbakken over for FC Københavns hjemmeside.

– Selv om vi i perioder virkede lidt tunge i tanke og handling, så skal vi jo lukke kampen, når vi kommer på 2-0, siger Ståle Solbakken, som dog også tilføjer, at Vejle fortjente uafgjort.

Læs også:Jublende Vejle-spiller: Vi viser, at vi sagtens kan være med i Superligaen

Trods det skuffende kollaps imod Vejle Boldklub og sæsonstarten generelt, holder Ståle Solbakken til gengæld fast i troen om, at københavnerne er på rette vej efter deres seneste præstationer.   

– Vores to seneste kampe viste ellers, at vi var på rette vej, og vi havde håbet at bygge videre på det i dag. Men måske sad kampen i torsdags for meget i benene, og jeg skulle ikke have spillet med så mange af de samme, set i forhold til vores preseason og belastningen de sidste uger.

– Jeg føler dog stadig, at vi er på rette vej, men vi kæmper helt sikkert med tingene, det er tydeligt at se. Hverken holdet eller enkeltspillere er, hvor vi gerne vil være. Vi træner udmærket, og spillerne arbejder hårdt hver dag, men vi spiller hver tredje dag, og presset bliver ikke mindre, når vi ikke får resultaterne i Superligaen, siger Ståle Solbakken.

Læs også:Frisparksperle i overtiden sikrer Vejle point mod FCK

FC København får mulighed for at komme tilbage på sporet allerede om fire dage, når de skal møde kroatiske Rijeka i Europa League-kvalifikationen i en direkte kamp om en plads i gruppespillet.

– Det bliver en stor udfordring på torsdag, både fysisk og mentalt, for det er meget sæsondefinerende for os at komme i gruppespillet, siger Solbakken.

Kampen mod Rijeka spilles i Parken torsdag klokken 20.00

Læs også:Brøndby-anfører trods sejr: Ikke det kønneste fodbold, vi spiller






LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

Sats på disse ni spillere, FCK!

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tiden er ved at rinde ud

Napoli-chok på vej

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Arsenal vinder Premier League



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Lyon forhandler med dansk profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Vil hente FC Midtjylland-profil

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fortryder FC Barcelona-transfer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!