FC København var på jagt efter deres første sejr og deres første point i denne Superliga-sæson i deres kamp mod Vejle Boldklub søndag aften, og selvom de fik point, blev det endnu en skuffende affære for københavnerne.
Efter en times spil kom de nemlig foran med to mål, men den føring blev formøblet, og det måtte ikke ske, understreger cheftræner Ståle Solbakken over for FC Københavns hjemmeside.
– Selv om vi i perioder virkede lidt tunge i tanke og handling, så skal vi jo lukke kampen, når vi kommer på 2-0, siger Ståle Solbakken, som dog også tilføjer, at Vejle fortjente uafgjort.
Læs også:Jublende Vejle-spiller: Vi viser, at vi sagtens kan være med i Superligaen
Trods det skuffende kollaps imod Vejle Boldklub og sæsonstarten generelt, holder Ståle Solbakken til gengæld fast i troen om, at københavnerne er på rette vej efter deres seneste præstationer.
– Vores to seneste kampe viste ellers, at vi var på rette vej, og vi havde håbet at bygge videre på det i dag. Men måske sad kampen i torsdags for meget i benene, og jeg skulle ikke have spillet med så mange af de samme, set i forhold til vores preseason og belastningen de sidste uger.
– Jeg føler dog stadig, at vi er på rette vej, men vi kæmper helt sikkert med tingene, det er tydeligt at se. Hverken holdet eller enkeltspillere er, hvor vi gerne vil være. Vi træner udmærket, og spillerne arbejder hårdt hver dag, men vi spiller hver tredje dag, og presset bliver ikke mindre, når vi ikke får resultaterne i Superligaen, siger Ståle Solbakken.
Læs også:Frisparksperle i overtiden sikrer Vejle point mod FCK
FC København får mulighed for at komme tilbage på sporet allerede om fire dage, når de skal møde kroatiske Rijeka i Europa League-kvalifikationen i en direkte kamp om en plads i gruppespillet.
– Det bliver en stor udfordring på torsdag, både fysisk og mentalt, for det er meget sæsondefinerende for os at komme i gruppespillet, siger Solbakken.
Kampen mod Rijeka spilles i Parken torsdag klokken 20.00
Læs også:Brøndby-anfører trods sejr: Ikke det kønneste fodbold, vi spiller
LIVE
TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
Frankrig – Spanien
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
Afslører kæmpe VM-chok
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
