Ståle Solbakken: Føler stadig, at vi er på rette vej

Ståle Solbakken mener, at FC København er på rette vej.



FC København var på jagt efter deres første sejr og deres første point i denne Superliga-sæson i deres kamp mod Vejle Boldklub søndag aften, og selvom de fik point, blev det endnu en skuffende affære for københavnerne.

Efter en times spil kom de nemlig foran med to mål, men den føring blev formøblet, og det måtte ikke ske, understreger cheftræner Ståle Solbakken over for FC Københavns hjemmeside.

– Selv om vi i perioder virkede lidt tunge i tanke og handling, så skal vi jo lukke kampen, når vi kommer på 2-0, siger Ståle Solbakken, som dog også tilføjer, at Vejle fortjente uafgjort.

Læs også:Jublende Vejle-spiller: Vi viser, at vi sagtens kan være med i Superligaen

Trods det skuffende kollaps imod Vejle Boldklub og sæsonstarten generelt, holder Ståle Solbakken til gengæld fast i troen om, at københavnerne er på rette vej efter deres seneste præstationer.   

– Vores to seneste kampe viste ellers, at vi var på rette vej, og vi havde håbet at bygge videre på det i dag. Men måske sad kampen i torsdags for meget i benene, og jeg skulle ikke have spillet med så mange af de samme, set i forhold til vores preseason og belastningen de sidste uger.

– Jeg føler dog stadig, at vi er på rette vej, men vi kæmper helt sikkert med tingene, det er tydeligt at se. Hverken holdet eller enkeltspillere er, hvor vi gerne vil være. Vi træner udmærket, og spillerne arbejder hårdt hver dag, men vi spiller hver tredje dag, og presset bliver ikke mindre, når vi ikke får resultaterne i Superligaen, siger Ståle Solbakken.

Læs også:Frisparksperle i overtiden sikrer Vejle point mod FCK

FC København får mulighed for at komme tilbage på sporet allerede om fire dage, når de skal møde kroatiske Rijeka i Europa League-kvalifikationen i en direkte kamp om en plads i gruppespillet.

– Det bliver en stor udfordring på torsdag, både fysisk og mentalt, for det er meget sæsondefinerende for os at komme i gruppespillet, siger Solbakken.

Kampen mod Rijeka spilles i Parken torsdag klokken 20.00

Læs også:Brøndby-anfører trods sejr: Ikke det kønneste fodbold, vi spiller




LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Melder dansk stortalent transferklar

Sunderland jagter dansk guldfugl

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

I dialog med Steve Cooper

Argentina – Østrig

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Norge – Senegal



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Jens Stage-skifte i fare

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Frankrig – Irak

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Sender opfordring til Superliga-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’