Efter sejr over Brøndby: Stop de dumme spørgsmål

Steven Gerrard var ikke helt tilfreds med nogle af de spørgsmål, han fik efter sejren over Brøndby IF.



Steven Gerrard stod i spidsen for Rangers FC for 187. gang, da holdet besejrede Brøndby IF torsdag aften i Europa League, og det kan måske være en af hans sidste kampe som skotternes manager.

I de seneste uger har Liverpool-legenden nemlig været rygtet til Premier League, hvor han efter sigende er et emne som afløser for Steve Bruce i Newcastle United.

De rygter blev Steven Gerrard forholdt efter sejren over Brøndby IF, og det var han ikke helt tilfreds med.

– Ser jeg glad ud? Ser jeg tilpas ud? Så stil mig ikke dumme spørgsmål, svarede Rangers-træneren ifølge Daily Mail.

Kritiserer VAR
Rangers vandt selve kampen mod Brøndby IF med 2-0 på mål af Leon Balogun og Kemar Roofe i løbet af kampens første halvleg, mens skotterne i anden halvleg ikke formåede at udbygge føringen yderligere.

Ifølge Steven Gerrard burde de dog have haft muligheden for at score på et straffespark i anden halvleg. Her nedlagde Sigurd Rosted nemlig Joe Aribo i de blå-gules felt, men dommeren fløjtede ikke.

– Hør her. Jeg er fortaler for VAR, og jeg tror, det vil blive bedre, efterhånden som vi fortsætter. Men jeg synes, at i aften er beviset på, at de ikke får alt helt rigtigt, fordi de missede et klokkeklart straffespark.

– Jeg tror, at alle, der elsker fodbold, hvis de ser situationen… Jeg troede med det samme, det var et straffespark, og nu har jeg set situationen fire-fem gange, og jeg er 100 procent overbevist om, at det var et straffe. Den missede VAR desværre, siger Steven Gerrard ifølge Daily Mail.

Efter kampen var Brøndbys cheftræner ude og rose tre af sine egne spillere – læs mere her. 





LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Viborg FF – FC Nordsjælland

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Sønderjyske – Brøndby IF



Kæmpekøb retur til FC København?

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bayern München laver vildt comeback

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Silkeborg IF – Randers FC

Oddset styrtdykker



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FC Fredericia – OB

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Tottenham henter forløsende sejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal vinder og lægger pres på City

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Spår stor transferaktivitet i FC København