Efter sejr over Brøndby: Stop de dumme spørgsmål

Steven Gerrard var ikke helt tilfreds med nogle af de spørgsmål, han fik efter sejren over Brøndby IF.



Steven Gerrard stod i spidsen for Rangers FC for 187. gang, da holdet besejrede Brøndby IF torsdag aften i Europa League, og det kan måske være en af hans sidste kampe som skotternes manager.

I de seneste uger har Liverpool-legenden nemlig været rygtet til Premier League, hvor han efter sigende er et emne som afløser for Steve Bruce i Newcastle United.

De rygter blev Steven Gerrard forholdt efter sejren over Brøndby IF, og det var han ikke helt tilfreds med.

– Ser jeg glad ud? Ser jeg tilpas ud? Så stil mig ikke dumme spørgsmål, svarede Rangers-træneren ifølge Daily Mail.

Kritiserer VAR
Rangers vandt selve kampen mod Brøndby IF med 2-0 på mål af Leon Balogun og Kemar Roofe i løbet af kampens første halvleg, mens skotterne i anden halvleg ikke formåede at udbygge føringen yderligere.

Ifølge Steven Gerrard burde de dog have haft muligheden for at score på et straffespark i anden halvleg. Her nedlagde Sigurd Rosted nemlig Joe Aribo i de blå-gules felt, men dommeren fløjtede ikke.

– Hør her. Jeg er fortaler for VAR, og jeg tror, det vil blive bedre, efterhånden som vi fortsætter. Men jeg synes, at i aften er beviset på, at de ikke får alt helt rigtigt, fordi de missede et klokkeklart straffespark.

– Jeg tror, at alle, der elsker fodbold, hvis de ser situationen… Jeg troede med det samme, det var et straffespark, og nu har jeg set situationen fire-fem gange, og jeg er 100 procent overbevist om, at det var et straffe. Den missede VAR desværre, siger Steven Gerrard ifølge Daily Mail.

Efter kampen var Brøndbys cheftræner ude og rose tre af sine egne spillere – læs mere her. 





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Monsterbud på vej

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Brasiliansk VM-mavepuster

Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Arsenal-dansker vender hjem

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge