Efter sejr over Brøndby: Stop de dumme spørgsmål

Steven Gerrard var ikke helt tilfreds med nogle af de spørgsmål, han fik efter sejren over Brøndby IF.



Steven Gerrard stod i spidsen for Rangers FC for 187. gang, da holdet besejrede Brøndby IF torsdag aften i Europa League, og det kan måske være en af hans sidste kampe som skotternes manager.

I de seneste uger har Liverpool-legenden nemlig været rygtet til Premier League, hvor han efter sigende er et emne som afløser for Steve Bruce i Newcastle United.

De rygter blev Steven Gerrard forholdt efter sejren over Brøndby IF, og det var han ikke helt tilfreds med.

– Ser jeg glad ud? Ser jeg tilpas ud? Så stil mig ikke dumme spørgsmål, svarede Rangers-træneren ifølge Daily Mail.

Kritiserer VAR
Rangers vandt selve kampen mod Brøndby IF med 2-0 på mål af Leon Balogun og Kemar Roofe i løbet af kampens første halvleg, mens skotterne i anden halvleg ikke formåede at udbygge føringen yderligere.

Ifølge Steven Gerrard burde de dog have haft muligheden for at score på et straffespark i anden halvleg. Her nedlagde Sigurd Rosted nemlig Joe Aribo i de blå-gules felt, men dommeren fløjtede ikke.

– Hør her. Jeg er fortaler for VAR, og jeg tror, det vil blive bedre, efterhånden som vi fortsætter. Men jeg synes, at i aften er beviset på, at de ikke får alt helt rigtigt, fordi de missede et klokkeklart straffespark.

– Jeg tror, at alle, der elsker fodbold, hvis de ser situationen… Jeg troede med det samme, det var et straffespark, og nu har jeg set situationen fire-fem gange, og jeg er 100 procent overbevist om, at det var et straffe. Den missede VAR desværre, siger Steven Gerrard ifølge Daily Mail.

Efter kampen var Brøndbys cheftræner ude og rose tre af sine egne spillere – læs mere her. 





LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Chokskifte på vej?

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Køber ind i Barcelona



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

England – Ghana

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Lurer på Superliga-stjerne

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Frederiksen renser ud

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos