Steven Gerrard stod i spidsen for Rangers FC for 187. gang, da holdet besejrede Brøndby IF torsdag aften i Europa League, og det kan måske være en af hans sidste kampe som skotternes manager.
I de seneste uger har Liverpool-legenden nemlig været rygtet til Premier League, hvor han efter sigende er et emne som afløser for Steve Bruce i Newcastle United.
De rygter blev Steven Gerrard forholdt efter sejren over Brøndby IF, og det var han ikke helt tilfreds med.
– Ser jeg glad ud? Ser jeg tilpas ud? Så stil mig ikke dumme spørgsmål, svarede Rangers-træneren ifølge Daily Mail.
Kritiserer VAR
Rangers vandt selve kampen mod Brøndby IF med 2-0 på mål af Leon Balogun og Kemar Roofe i løbet af kampens første halvleg, mens skotterne i anden halvleg ikke formåede at udbygge føringen yderligere.
Ifølge Steven Gerrard burde de dog have haft muligheden for at score på et straffespark i anden halvleg. Her nedlagde Sigurd Rosted nemlig Joe Aribo i de blå-gules felt, men dommeren fløjtede ikke.
– Hør her. Jeg er fortaler for VAR, og jeg tror, det vil blive bedre, efterhånden som vi fortsætter. Men jeg synes, at i aften er beviset på, at de ikke får alt helt rigtigt, fordi de missede et klokkeklart straffespark.
– Jeg tror, at alle, der elsker fodbold, hvis de ser situationen… Jeg troede med det samme, det var et straffespark, og nu har jeg set situationen fire-fem gange, og jeg er 100 procent overbevist om, at det var et straffe. Den missede VAR desværre, siger Steven Gerrard ifølge Daily Mail.
Efter kampen var Brøndbys cheftræner ude og rose tre af sine egne spillere – læs mere her.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
OPTAKT
Norge – England
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
Argentina – Schweiz
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
BIZART
Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
EKSKLUSIVT
