Efter skandalekamp: Jeg blev kaldt en fucking abe

Rangers-spilleren sætter ord på torsdagens skandalekamp.



Det var i den voldsomme scener, da Glasgow Rangers og Slavia Prag bragede sammen i Europa League torsdag aften.

I løbet af kampen blev to af de skotske værters spillere udvist, mens der efter kampen også var store skænderier mellem spillerne, mens Glasgow Rangers’ cheftræner, Steven Gerrard, også anklagede en spiller fra Slavia Prag for racisme over for spilleren Glen Kamara.

Fredag aften har finske Glen Kamara selv forklaret situationen i en besked, han har delt på Twitter.

– I gårsdagens kamp med Slavia Prag, diskuterede Kúdela med en Rangers-spiller, og efter at jeg prøvede at blande mig, bad han mig holde kæft og sagde “et øjeblik min ven”. Så kom han over til mig, mens han dækkede sin mund og lænede sig ind mod mig og sagde “Du er en fucking abe, du ved det.”

– Jeg var chokeret over at høre sådanne racistiske ord fra en professionel fodboldspiller. Kúdela hævder, at han blot bandede ad mig og sagde “Du er en fucking fyr”, og det er helt og aldeles løgn.

– Kúdelas handling var bevidst og overvejet, men han sagde det højt nok til, at min holdkammerat Bongani Zungu hørte, hvad der blev sagt, skriver Glen Kamara.

Rangers-spilleren opfordrer nu UEFA til at tage handling.

– Der er ingen plads til racisme eller andre former for diskrimination i fodbold. Siden sommeren har mange af os taget et knæ i solidaritet med dem, der har mistet deres liv til racistisk vold. Hvis UEFA reelt vil “give racisme det røde kort”, skal de til at vise nultolerance.

– Som spiller forventer jeg ikke, at jeg eller andre spillere skal leve med racisme på eller uden for banen i 2021. De grimme racistiske kommentarer fra Ondrej Kúdela viste sig på den internationale scene, og hvis UEFA ikke agerer, vil de ses som en blåstempling af racisme, skrives der.

Den danske højre back Alexander Bah forklarede fredag, hvordan han oplevede kampen – heriblandt den nævnte episode mellem Glen Kamara og Ondrej Kúdela. Læs danskerens reaktion her





LIVE

VM-LIVE: Voldsom startellever fra Frankrig

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Denne klub drømmer om Højbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Klar transfermelding

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

England – Kroatien

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Frankrig – Senegal

Elias Jelert færdig

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Irak – Norge



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Argentina – Algeriet