Bah om ondskabsfuld kamp: Det var decideret krig

Slavia Prags danske islæt oplevede på tæt hold den dramatiske Europa League-kamp mellem tjekkerne og det skotske mandskab, Rangers.



Torsdag aften vandt Slavia Prag 2-0 over Rangers i Skotland, men kampen vil blive husket for meget andet end spillet på banen.

For der var et voldsomt efterspil, hvor spillerne nærmest røg i totterne på hinanden, og udeholdets spillere blev forment adgang til deres eget omklædningsrum, der blev vogtet af både spillere og fans af Rangers.

Dagen derpå fortæller kampens danske involverede, Alexander Bah, om et Rangers-hold, der havde mere travlt med at gå efter manden end bolden.

– Det var en decideret krig. Jeg har aldrig oplevet noget vildere på en fodboldbane. Rangers gjorde det til en ond kamp, og alt startede med sparket i ansigtet. Det hører jo ingen steder hjemme,« siger Alexander Bah til B.T.

Den nævnte episode fandt sted efter en times spil og udløste et rødt kort til Rangers-spilleren Kemar Roofe, mens Slavias målmand Ondrej Kolar blev sendt til tælling med en flænge i hovedet og et kraniebrud.

Efter kampen fortsatte skærmydslerne uden for banen og torsdag anklagede Rangers-træner, Steve Gerrard, Slavias Ondrej Kúdela for racisme over for den finske landsholdsspiller Glen Kamara.

Alexander Bah fortæller, at han ikke var tæt nok på situationen til at vide præcis, hvad der skete, men han fortæller til B.T., at Ondrej Kúdela er en af de mest kærlige personer, han kender, og at det ikke var rascistisk det, han råbte.

Alligevel endte det dog i et voldsom optrin.

– Han (Glen Kamara, red.) stod og ventede på Kúdela i spillertunnelen, hvor han slår Kúdela med en knyttet næve. Som jeg kunne forstå det, så var der også nogle Rangers-spillere, der stod og ventede på os ved vores omklædningsrum, siger Alexander Bah.

Bah og holdkammeraterne kan dog glæde sig over, at det lykkedes dem at slå Rangers ud, og de kan nu se frem til to kvartfinalekampe mod Arsenal.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Brian Riemer peger på tre årsager

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Braithwaite del af stor transferplan

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Snart kan det give rødt kort

Afvist – Brøndby undrer sig

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’