Bah om ondskabsfuld kamp: Det var decideret krig

Slavia Prags danske islæt oplevede på tæt hold den dramatiske Europa League-kamp mellem tjekkerne og det skotske mandskab, Rangers.



Torsdag aften vandt Slavia Prag 2-0 over Rangers i Skotland, men kampen vil blive husket for meget andet end spillet på banen.

For der var et voldsomt efterspil, hvor spillerne nærmest røg i totterne på hinanden, og udeholdets spillere blev forment adgang til deres eget omklædningsrum, der blev vogtet af både spillere og fans af Rangers.

Dagen derpå fortæller kampens danske involverede, Alexander Bah, om et Rangers-hold, der havde mere travlt med at gå efter manden end bolden.

– Det var en decideret krig. Jeg har aldrig oplevet noget vildere på en fodboldbane. Rangers gjorde det til en ond kamp, og alt startede med sparket i ansigtet. Det hører jo ingen steder hjemme,« siger Alexander Bah til B.T.

Den nævnte episode fandt sted efter en times spil og udløste et rødt kort til Rangers-spilleren Kemar Roofe, mens Slavias målmand Ondrej Kolar blev sendt til tælling med en flænge i hovedet og et kraniebrud.

Efter kampen fortsatte skærmydslerne uden for banen og torsdag anklagede Rangers-træner, Steve Gerrard, Slavias Ondrej Kúdela for racisme over for den finske landsholdsspiller Glen Kamara.

Alexander Bah fortæller, at han ikke var tæt nok på situationen til at vide præcis, hvad der skete, men han fortæller til B.T., at Ondrej Kúdela er en af de mest kærlige personer, han kender, og at det ikke var rascistisk det, han råbte.

Alligevel endte det dog i et voldsom optrin.

– Han (Glen Kamara, red.) stod og ventede på Kúdela i spillertunnelen, hvor han slår Kúdela med en knyttet næve. Som jeg kunne forstå det, så var der også nogle Rangers-spillere, der stod og ventede på os ved vores omklædningsrum, siger Alexander Bah.

Bah og holdkammeraterne kan dog glæde sig over, at det lykkedes dem at slå Rangers ud, og de kan nu se frem til to kvartfinalekampe mod Arsenal.



Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

– Det har man nok aldrig set før

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

De er klar til at købe Mohamed Salah

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Her er alle VM-puljerne

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Her er Danmarks VM-gruppe

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Her er alle VM-grupperne

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Saver United-stjerne over

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Her kan du se VM-lodtrækningen

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

FC Fredericia – OB