Torsdag aften vandt Slavia Prag 2-0 over Rangers i Skotland, men kampen vil blive husket for meget andet end spillet på banen.
For der var et voldsomt efterspil, hvor spillerne nærmest røg i totterne på hinanden, og udeholdets spillere blev forment adgang til deres eget omklædningsrum, der blev vogtet af både spillere og fans af Rangers.
Dagen derpå fortæller kampens danske involverede, Alexander Bah, om et Rangers-hold, der havde mere travlt med at gå efter manden end bolden.
– Det var en decideret krig. Jeg har aldrig oplevet noget vildere på en fodboldbane. Rangers gjorde det til en ond kamp, og alt startede med sparket i ansigtet. Det hører jo ingen steder hjemme,« siger Alexander Bah til B.T.
Den nævnte episode fandt sted efter en times spil og udløste et rødt kort til Rangers-spilleren Kemar Roofe, mens Slavias målmand Ondrej Kolar blev sendt til tælling med en flænge i hovedet og et kraniebrud.
Efter kampen fortsatte skærmydslerne uden for banen og torsdag anklagede Rangers-træner, Steve Gerrard, Slavias Ondrej Kúdela for racisme over for den finske landsholdsspiller Glen Kamara.
Alexander Bah fortæller, at han ikke var tæt nok på situationen til at vide præcis, hvad der skete, men han fortæller til B.T., at Ondrej Kúdela er en af de mest kærlige personer, han kender, og at det ikke var rascistisk det, han råbte.
Alligevel endte det dog i et voldsom optrin.
– Han (Glen Kamara, red.) stod og ventede på Kúdela i spillertunnelen, hvor han slår Kúdela med en knyttet næve. Som jeg kunne forstå det, så var der også nogle Rangers-spillere, der stod og ventede på os ved vores omklædningsrum, siger Alexander Bah.
Bah og holdkammeraterne kan dog glæde sig over, at det lykkedes dem at slå Rangers ud, og de kan nu se frem til to kvartfinalekampe mod Arsenal.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
VM-Vækkeuret: Torskedumt – hvad laver han?
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Holland – Sverige
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT
