Bah om ondskabsfuld kamp: Det var decideret krig

Slavia Prags danske islæt oplevede på tæt hold den dramatiske Europa League-kamp mellem tjekkerne og det skotske mandskab, Rangers.



Torsdag aften vandt Slavia Prag 2-0 over Rangers i Skotland, men kampen vil blive husket for meget andet end spillet på banen.

For der var et voldsomt efterspil, hvor spillerne nærmest røg i totterne på hinanden, og udeholdets spillere blev forment adgang til deres eget omklædningsrum, der blev vogtet af både spillere og fans af Rangers.

Dagen derpå fortæller kampens danske involverede, Alexander Bah, om et Rangers-hold, der havde mere travlt med at gå efter manden end bolden.

– Det var en decideret krig. Jeg har aldrig oplevet noget vildere på en fodboldbane. Rangers gjorde det til en ond kamp, og alt startede med sparket i ansigtet. Det hører jo ingen steder hjemme,« siger Alexander Bah til B.T.

Den nævnte episode fandt sted efter en times spil og udløste et rødt kort til Rangers-spilleren Kemar Roofe, mens Slavias målmand Ondrej Kolar blev sendt til tælling med en flænge i hovedet og et kraniebrud.

Efter kampen fortsatte skærmydslerne uden for banen og torsdag anklagede Rangers-træner, Steve Gerrard, Slavias Ondrej Kúdela for racisme over for den finske landsholdsspiller Glen Kamara.

Alexander Bah fortæller, at han ikke var tæt nok på situationen til at vide præcis, hvad der skete, men han fortæller til B.T., at Ondrej Kúdela er en af de mest kærlige personer, han kender, og at det ikke var rascistisk det, han råbte.

Alligevel endte det dog i et voldsom optrin.

– Han (Glen Kamara, red.) stod og ventede på Kúdela i spillertunnelen, hvor han slår Kúdela med en knyttet næve. Som jeg kunne forstå det, så var der også nogle Rangers-spillere, der stod og ventede på os ved vores omklædningsrum, siger Alexander Bah.

Bah og holdkammeraterne kan dog glæde sig over, at det lykkedes dem at slå Rangers ud, og de kan nu se frem til to kvartfinalekampe mod Arsenal.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Superliga-træner tilknytter agent

Riemer lover: De får debut



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Uventet skifte?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Fatter intet af Brøndby-bombe

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Vender tilbage til skærmen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM