FC Midtjylland måtte torsdag forlade Europa League efter en nedsmeltning mod Sporting.
På hjemmebanen i Herning tabte midtjyderne med 0-4 til Sporting, efter at de to klubber for en uge siden spillede 1-1 i Lissabon.
Håbet om at nå ottendedelsfinalerne begyndte så småt at smuldre efter 20 minutter, da gæsternes midterforsvarer Sebastian Coates headede Sporting i front efter klumpspil foran FCM-målet.
Et hjørnespark endte i det tætbefolkede FCM-felt, hvor Oliver Sørensen forsøgte at skærme bolden, men midtbanespilleren kunne ikke hindre en portugisisk afslutning.
Henrik Dalsgaard fik i første omgang dirigeret det lumske skud fra Jeremiah Juste op på underkanten af overliggeren. Den sprang dog lige ud til uruguayanske Coates, der headede Sporting på 1-0.
Da Paulinho lidt senere fik to advarsler for to frispark inden for to minutter, var midtjyderne i undertal i resten af kampen.
Opgaven virkede næsten umulig, da Sportings Pedro Gonçalves umiddelbart efter pausen øgede til 2-0.
Målet faldt igen efter et hjørnespark, der denne gang endte et stykke ude i feltet. Her blev Goncalves' første afslutning blokeret, inden han drejede bolden i mål ved den fjerne stolpe.
Med et kvarter tilbage øgede Goncalves også til 3-0 på et afrettet skud fra kanten af feltet. Jonas Lössl i FCM-målet kunne intet stille op, efter at afslutningen havde snittet Kristoffer Olsson på vejen.
Det endte med en rigtig grim snitter for FCM, da Stefan Gartenmann kort før tid ville spille bolden tilbage til Lössl, der dog havde forladt målstregen. Derfor trillede bolden stille og roligt i eget net. Dermed 4-0 til Sporting.
Det begyndte anderledes lovende på MCH Arena, hvor tilskuerne på en tifo mindede deres helte om, at de kunne skrive klubhistorie, hvis de kunne booke billetten til ottendedelsfinalerne.
Det første opgør i Lissabon havde skabt tro på, at det var muligt at avancere samlet.
Med hårdhed i duellerne og aggressivt pres fra hjemmeholdet virkede Sporting-spillerne i kampens indledning en anelse kyste i den midtjyske aftenkulde.
FCM havde både halve og hele chancer til at få den 1-0-føring, der kunne have skabt et andet kampforløb.
Brandvarme Gustav Isaksen, der mandag lavede et hattrick mod Viborg i Superligaen, virkede opsat og nærgående, men han fik for lidt ud af anstrengelserne.
Valdemar Andreasen på venstrekanten bidrog med et indlæg, der var ved at snige sig ind under overliggeren og give FCM føringen, men modstanderens målmand var vågen i situationen.
FCM kan trods torsdagens nedtur måske varme sig en smule ved, at det europæiske eventyr har bidraget med indtægter i omegnen af 60 millioner kroner.
/ritzau/
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
OPTAKT
AGF – Viborg FF
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
Alexander Lind revser Superliga-profil
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
TOPNYHED
Stort slag for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Real Madrid taber
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Neymar overvejer karrierestop
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER