Der er mere på spil end som så, når FC København ude møder Standard Liege i Europa League. For udover point til stillingen i EL-gruppen, gælder det også den direkte lande-duel mellem Danmark og Belgien om UEFA -ranglistepoint, hvilket er med til at afgøre, hvor mange hold Danmark kan sende i Champions League.
I stillingen ligger Danmark netop nu nummer 12, hvilket resulterer i et hold direkte kvalificeret til Champions League-gruppespillet, mens 2. pladsen i Superligaen kvalificerer sig til CL-kvalifikationen.
Danmark er i stillingen skarpt forfulgt af Belgien, så det handler faktisk om fordelingen af UEFA-ranglistepoint, hvis man tager de langsigtede briller på.
– Det er et internt opgør mellem de to lande, så det tæller jo nærmest dobbelt i pointhøsten, siger FCKs sportsdirektør, Carsten V. Jensen til sporten.dk
Ranglisten gøres op ud fra det antal point de respektive landes klubber har indsamlet gennem de sidste fem sæsoner. På grund af FC Københavns fornemme præstation i sidste års Champions League, nåede Danmark 12. pladsen, der sikrer det danske mesterhold 2011/12 direkte adgang i gruppespillet.
Problemet for fremtidens regnskab er at Belgien i denne sæson har et hold med i Champions League og tre hold med i Europa League. Danmark har som bekendt kun FC København og OB med i Europa League.
Samtidig er det et problem, at det år, der glider ud til fordel for den nuværende sæson, var da FC København var i Champions League-gruppespillet og vand over både Manchester United og Celtic i 2006/07, mens OB i samme sæson sørgede for point i Europa League-gruppespillet, hvor det blandt andet blev til sejr over hollandske Heerenveen.
– Vi skal kæmpe hårdt for at hænge i med et land som Belgien, det er dem, vi skal måle os på. Derfor er der også grund til at være meget opmærksom, for de samler mange point sammen hvert år, og der er pres på dansk klubfodbold, siger Carsten V. Jensen.
Standard Liege – FC København bliver spillet 21.05 – følg den LIVE på tipsbladet.dk
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
EKSKLUSIVT