FCK i direkte Champions League-duel

Der er mere på spil end bare en sejr i Europa League, når FC København møder Standard Liege torsdag aften.



Der er mere på spil end som så, når FC København ude møder Standard Liege i Europa League. For udover point til stillingen i EL-gruppen, gælder det også den direkte lande-duel mellem Danmark og Belgien om UEFA -ranglistepoint, hvilket er med til at afgøre, hvor mange hold Danmark kan sende i Champions League.

I stillingen ligger Danmark netop nu nummer 12, hvilket resulterer i et hold direkte kvalificeret til Champions League-gruppespillet, mens 2. pladsen i Superligaen kvalificerer sig til CL-kvalifikationen.
Danmark er i stillingen skarpt forfulgt af Belgien, så det handler faktisk om fordelingen af UEFA-ranglistepoint, hvis man tager de langsigtede briller på.

– Det er et internt opgør mellem de to lande, så det tæller jo nærmest dobbelt i pointhøsten, siger FCKs sportsdirektør, Carsten V. Jensen til sporten.dk

Ranglisten gøres op ud fra det antal point de respektive landes klubber har indsamlet gennem de sidste fem sæsoner. På grund af FC Københavns fornemme præstation i sidste års Champions League, nåede Danmark 12. pladsen, der sikrer det danske mesterhold 2011/12 direkte adgang i gruppespillet.

Problemet for fremtidens regnskab er at Belgien i denne sæson har et hold med i Champions League og tre hold med i Europa League. Danmark har som bekendt kun FC København og OB med i Europa League.

Samtidig er det et problem, at det år, der glider ud til fordel for den nuværende sæson, var da FC København var i Champions League-gruppespillet og vand over både Manchester United og Celtic i 2006/07, mens OB i samme sæson sørgede for point i Europa League-gruppespillet, hvor det blandt andet blev til sejr over hollandske Heerenveen.

– Vi skal kæmpe hårdt for at hænge i med et land som Belgien, det er dem, vi skal måle os på. Derfor er der også grund til at være meget opmærksom, for de samler mange point sammen hvert år, og der er pres på dansk klubfodbold, siger Carsten V. Jensen.

Standard Liege – FC København bliver spillet 21.05 – følg den LIVE på tipsbladet.dk





LIVE

LIVE: Gerrard så gerne denne stjerne i Liverpool

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Nu er han pludselig syg

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Har været uenig med Steve Cooper

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

Gift Links hylder FCK-legende

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Danmark har aldrig haft så mange før

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

‘Thomas Delaney er fortid’

Tøfting lægger hånden på kogepladen



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

PSG – Liverpool

Han er Superligaens ringeste målmand!

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Barcelona – Atletico

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Nu åbner Wind op for fremtiden

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Mathias Zanka går viralt

Det betyder intet mod Liverpool

FIFA åbner sag mod Spanien

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Færdig i Manchester City

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs