Der er mere på spil end som så, når FC København ude møder Standard Liege i Europa League. For udover point til stillingen i EL-gruppen, gælder det også den direkte lande-duel mellem Danmark og Belgien om UEFA -ranglistepoint, hvilket er med til at afgøre, hvor mange hold Danmark kan sende i Champions League.
I stillingen ligger Danmark netop nu nummer 12, hvilket resulterer i et hold direkte kvalificeret til Champions League-gruppespillet, mens 2. pladsen i Superligaen kvalificerer sig til CL-kvalifikationen.
Danmark er i stillingen skarpt forfulgt af Belgien, så det handler faktisk om fordelingen af UEFA-ranglistepoint, hvis man tager de langsigtede briller på.
– Det er et internt opgør mellem de to lande, så det tæller jo nærmest dobbelt i pointhøsten, siger FCKs sportsdirektør, Carsten V. Jensen til sporten.dk
Ranglisten gøres op ud fra det antal point de respektive landes klubber har indsamlet gennem de sidste fem sæsoner. På grund af FC Københavns fornemme præstation i sidste års Champions League, nåede Danmark 12. pladsen, der sikrer det danske mesterhold 2011/12 direkte adgang i gruppespillet.
Problemet for fremtidens regnskab er at Belgien i denne sæson har et hold med i Champions League og tre hold med i Europa League. Danmark har som bekendt kun FC København og OB med i Europa League.
Samtidig er det et problem, at det år, der glider ud til fordel for den nuværende sæson, var da FC København var i Champions League-gruppespillet og vand over både Manchester United og Celtic i 2006/07, mens OB i samme sæson sørgede for point i Europa League-gruppespillet, hvor det blandt andet blev til sejr over hollandske Heerenveen.
– Vi skal kæmpe hårdt for at hænge i med et land som Belgien, det er dem, vi skal måle os på. Derfor er der også grund til at være meget opmærksom, for de samler mange point sammen hvert år, og der er pres på dansk klubfodbold, siger Carsten V. Jensen.
Standard Liege – FC København bliver spillet 21.05 – følg den LIVE på tipsbladet.dk
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER