FCK i direkte Champions League-duel

Der er mere på spil end bare en sejr i Europa League, når FC København møder Standard Liege torsdag aften.



Der er mere på spil end som så, når FC København ude møder Standard Liege i Europa League. For udover point til stillingen i EL-gruppen, gælder det også den direkte lande-duel mellem Danmark og Belgien om UEFA -ranglistepoint, hvilket er med til at afgøre, hvor mange hold Danmark kan sende i Champions League.

I stillingen ligger Danmark netop nu nummer 12, hvilket resulterer i et hold direkte kvalificeret til Champions League-gruppespillet, mens 2. pladsen i Superligaen kvalificerer sig til CL-kvalifikationen.
Danmark er i stillingen skarpt forfulgt af Belgien, så det handler faktisk om fordelingen af UEFA-ranglistepoint, hvis man tager de langsigtede briller på.

– Det er et internt opgør mellem de to lande, så det tæller jo nærmest dobbelt i pointhøsten, siger FCKs sportsdirektør, Carsten V. Jensen til sporten.dk

Ranglisten gøres op ud fra det antal point de respektive landes klubber har indsamlet gennem de sidste fem sæsoner. På grund af FC Københavns fornemme præstation i sidste års Champions League, nåede Danmark 12. pladsen, der sikrer det danske mesterhold 2011/12 direkte adgang i gruppespillet.

Problemet for fremtidens regnskab er at Belgien i denne sæson har et hold med i Champions League og tre hold med i Europa League. Danmark har som bekendt kun FC København og OB med i Europa League.

Samtidig er det et problem, at det år, der glider ud til fordel for den nuværende sæson, var da FC København var i Champions League-gruppespillet og vand over både Manchester United og Celtic i 2006/07, mens OB i samme sæson sørgede for point i Europa League-gruppespillet, hvor det blandt andet blev til sejr over hollandske Heerenveen.

– Vi skal kæmpe hårdt for at hænge i med et land som Belgien, det er dem, vi skal måle os på. Derfor er der også grund til at være meget opmærksom, for de samler mange point sammen hvert år, og der er pres på dansk klubfodbold, siger Carsten V. Jensen.

Standard Liege – FC København bliver spillet 21.05 – følg den LIVE på tipsbladet.dk





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Conte stopper i Napoli

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

Topboss sviner Barça til

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Forhandler med storklub

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Fem bud på Brøndbys nye træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Her er FC Københavns vej i Europa

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Serie A-klubber jagter Randers-profil

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag