Der er mere på spil end som så, når FC København ude møder Standard Liege i Europa League. For udover point til stillingen i EL-gruppen, gælder det også den direkte lande-duel mellem Danmark og Belgien om UEFA -ranglistepoint, hvilket er med til at afgøre, hvor mange hold Danmark kan sende i Champions League.
I stillingen ligger Danmark netop nu nummer 12, hvilket resulterer i et hold direkte kvalificeret til Champions League-gruppespillet, mens 2. pladsen i Superligaen kvalificerer sig til CL-kvalifikationen.
Danmark er i stillingen skarpt forfulgt af Belgien, så det handler faktisk om fordelingen af UEFA-ranglistepoint, hvis man tager de langsigtede briller på.
– Det er et internt opgør mellem de to lande, så det tæller jo nærmest dobbelt i pointhøsten, siger FCKs sportsdirektør, Carsten V. Jensen til sporten.dk
Ranglisten gøres op ud fra det antal point de respektive landes klubber har indsamlet gennem de sidste fem sæsoner. På grund af FC Københavns fornemme præstation i sidste års Champions League, nåede Danmark 12. pladsen, der sikrer det danske mesterhold 2011/12 direkte adgang i gruppespillet.
Problemet for fremtidens regnskab er at Belgien i denne sæson har et hold med i Champions League og tre hold med i Europa League. Danmark har som bekendt kun FC København og OB med i Europa League.
Samtidig er det et problem, at det år, der glider ud til fordel for den nuværende sæson, var da FC København var i Champions League-gruppespillet og vand over både Manchester United og Celtic i 2006/07, mens OB i samme sæson sørgede for point i Europa League-gruppespillet, hvor det blandt andet blev til sejr over hollandske Heerenveen.
– Vi skal kæmpe hårdt for at hænge i med et land som Belgien, det er dem, vi skal måle os på. Derfor er der også grund til at være meget opmærksom, for de samler mange point sammen hvert år, og der er pres på dansk klubfodbold, siger Carsten V. Jensen.
Standard Liege – FC København bliver spillet 21.05 – følg den LIVE på tipsbladet.dk
LIVE
VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
AaB dæmper superligaforventninger
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Afslører: FCK ringede aldrig
OPTAKT
Norge – Frankrig
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!
MEDIE