FCK-keeper før United-brag: Underdog-rollen passer os godt

FC Københavns Karl-Johan Johnsson er fortrøstningfuld inden mødet med Manchester United og landsmanden Victor Lindelöf. Og så håber han at kunne få fingrene i Ståle Solbakkens bonus.



FC København-spillerne svæver formentlig på en sky af glæde efter den flotte sejr over tyrkiske Istanbul Basaksehir i onsdags, men inden alt for længe skal benene ned på jorden igen.

Mandag aften møder FCK nemlig selveste Manchester United i Europa League-kvartfinalen – og hvis FC København var underdogs mod de tyrkiske mestre, så er de det i den grad igen mod United, der i ottendedelsfinalerne slog østrigske LASK Linz ud med 7-1 samlet. 

Rollen passer dog FCK-spillerne glimrende, fortæller målmand Karl-Johan Johnsson.

– Det føles lidt som om, vi altid er lidt underdogs i Europa League-kampene, hvor vi kan stå lidt lavere og være lidt mere kompakte. Det passer os ganske fint, og vi har vist, at vi klarer os godt under sådanne forhold. Så nu må vi se, hvordan kampbilledet ender med at blive, siger FCK-keeperen til det svenske medie Fotbollskanalen.

Han forudser en svær kamp, men er altså fortrøstningsfuld på grund af holdets tidligere succesfulde møder med svære modstandere. Og så er det jo en ekstra fjer i hatten, hvis sejren også afstedkommer Ståle Solbakkens bonus.

– Det vil være en lille bonus, hvis vi kan vinde den, siger Johnsson grinende til det svenske medie.

På trænerbænken venter der som bekendt et norsk møde mellem Ståle Solbakken og Ole Gunnar Solskjær, men på banen kan Johnsson også komme til at stå over for en landmand og landsholdskammerat i Victor Lindelöf.

– Jeg har faktisk ikke fået sendt en hilsen til ham. Det må jeg nok lige gøre en af de kommende dage. Det bliver sjovt at møde ham. Det er ikke ofte, at man får muligheden for at møde et hold af den kaliber, siger FCK-målmanden. 

Kampen mellem FC København og Manchester spilles for lukkede døre i Köln i Tyskland mandag aften klokken 21.00







LIVE

LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fortryder FC Barcelona-transfer

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Rundens hold i Superligaen – 32. runde



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Dansk stortalents værdi eksploderer

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Hold nu kæft, hvor er han god!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Jakob Poulsen uddeler topkarakter

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Så er det officielt

Lewandowski forlader FC Barcelona

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’