FCK-keeper før United-brag: Underdog-rollen passer os godt

FC Københavns Karl-Johan Johnsson er fortrøstningfuld inden mødet med Manchester United og landsmanden Victor Lindelöf. Og så håber han at kunne få fingrene i Ståle Solbakkens bonus.



FC København-spillerne svæver formentlig på en sky af glæde efter den flotte sejr over tyrkiske Istanbul Basaksehir i onsdags, men inden alt for længe skal benene ned på jorden igen.

Mandag aften møder FCK nemlig selveste Manchester United i Europa League-kvartfinalen – og hvis FC København var underdogs mod de tyrkiske mestre, så er de det i den grad igen mod United, der i ottendedelsfinalerne slog østrigske LASK Linz ud med 7-1 samlet. 

Rollen passer dog FCK-spillerne glimrende, fortæller målmand Karl-Johan Johnsson.

– Det føles lidt som om, vi altid er lidt underdogs i Europa League-kampene, hvor vi kan stå lidt lavere og være lidt mere kompakte. Det passer os ganske fint, og vi har vist, at vi klarer os godt under sådanne forhold. Så nu må vi se, hvordan kampbilledet ender med at blive, siger FCK-keeperen til det svenske medie Fotbollskanalen.

Han forudser en svær kamp, men er altså fortrøstningsfuld på grund af holdets tidligere succesfulde møder med svære modstandere. Og så er det jo en ekstra fjer i hatten, hvis sejren også afstedkommer Ståle Solbakkens bonus.

– Det vil være en lille bonus, hvis vi kan vinde den, siger Johnsson grinende til det svenske medie.

På trænerbænken venter der som bekendt et norsk møde mellem Ståle Solbakken og Ole Gunnar Solskjær, men på banen kan Johnsson også komme til at stå over for en landmand og landsholdskammerat i Victor Lindelöf.

– Jeg har faktisk ikke fået sendt en hilsen til ham. Det må jeg nok lige gøre en af de kommende dage. Det bliver sjovt at møde ham. Det er ikke ofte, at man får muligheden for at møde et hold af den kaliber, siger FCK-målmanden. 

Kampen mellem FC København og Manchester spilles for lukkede døre i Köln i Tyskland mandag aften klokken 21.00







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



LIVE

VM-LIVE: Manuel Neuer er færdig

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Elfenbenskysten – Norge

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Han er ny assistenttræner i Brøndby

‘Han ryger 100 procent!’

Belgien – Senegal

Afsløring: Kolding køber stor profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Frankrig – Sverige

Her er 16.-delsfinalerne til VM