FC København-spillerne svæver formentlig på en sky af glæde efter den flotte sejr over tyrkiske Istanbul Basaksehir i onsdags, men inden alt for længe skal benene ned på jorden igen.
Mandag aften møder FCK nemlig selveste Manchester United i Europa League-kvartfinalen – og hvis FC København var underdogs mod de tyrkiske mestre, så er de det i den grad igen mod United, der i ottendedelsfinalerne slog østrigske LASK Linz ud med 7-1 samlet.
Rollen passer dog FCK-spillerne glimrende, fortæller målmand Karl-Johan Johnsson.
– Det føles lidt som om, vi altid er lidt underdogs i Europa League-kampene, hvor vi kan stå lidt lavere og være lidt mere kompakte. Det passer os ganske fint, og vi har vist, at vi klarer os godt under sådanne forhold. Så nu må vi se, hvordan kampbilledet ender med at blive, siger FCK-keeperen til det svenske medie Fotbollskanalen.
Han forudser en svær kamp, men er altså fortrøstningsfuld på grund af holdets tidligere succesfulde møder med svære modstandere. Og så er det jo en ekstra fjer i hatten, hvis sejren også afstedkommer Ståle Solbakkens bonus.
– Det vil være en lille bonus, hvis vi kan vinde den, siger Johnsson grinende til det svenske medie.
På trænerbænken venter der som bekendt et norsk møde mellem Ståle Solbakken og Ole Gunnar Solskjær, men på banen kan Johnsson også komme til at stå over for en landmand og landsholdskammerat i Victor Lindelöf.
– Jeg har faktisk ikke fået sendt en hilsen til ham. Det må jeg nok lige gøre en af de kommende dage. Det bliver sjovt at møde ham. Det er ikke ofte, at man får muligheden for at møde et hold af den kaliber, siger FCK-målmanden.
Kampen mellem FC København og Manchester spilles for lukkede døre i Köln i Tyskland mandag aften klokken 21.00
LIVE
TransferLIVE: Superliga-salgsemner ude af truppen
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
LIVE
Superliga-LIVE: Stortalent starter inde for FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
NYHEDER
Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
FANKLUBBEN
Han er en Superliga-stjerne in spe
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
EKSKLUSIVT
