FC København-spillerne svæver formentlig på en sky af glæde efter den flotte sejr over tyrkiske Istanbul Basaksehir i onsdags, men inden alt for længe skal benene ned på jorden igen.
Mandag aften møder FCK nemlig selveste Manchester United i Europa League-kvartfinalen – og hvis FC København var underdogs mod de tyrkiske mestre, så er de det i den grad igen mod United, der i ottendedelsfinalerne slog østrigske LASK Linz ud med 7-1 samlet.
Rollen passer dog FCK-spillerne glimrende, fortæller målmand Karl-Johan Johnsson.
– Det føles lidt som om, vi altid er lidt underdogs i Europa League-kampene, hvor vi kan stå lidt lavere og være lidt mere kompakte. Det passer os ganske fint, og vi har vist, at vi klarer os godt under sådanne forhold. Så nu må vi se, hvordan kampbilledet ender med at blive, siger FCK-keeperen til det svenske medie Fotbollskanalen.
Han forudser en svær kamp, men er altså fortrøstningsfuld på grund af holdets tidligere succesfulde møder med svære modstandere. Og så er det jo en ekstra fjer i hatten, hvis sejren også afstedkommer Ståle Solbakkens bonus.
– Det vil være en lille bonus, hvis vi kan vinde den, siger Johnsson grinende til det svenske medie.
På trænerbænken venter der som bekendt et norsk møde mellem Ståle Solbakken og Ole Gunnar Solskjær, men på banen kan Johnsson også komme til at stå over for en landmand og landsholdskammerat i Victor Lindelöf.
– Jeg har faktisk ikke fået sendt en hilsen til ham. Det må jeg nok lige gøre en af de kommende dage. Det bliver sjovt at møde ham. Det er ikke ofte, at man får muligheden for at møde et hold af den kaliber, siger FCK-målmanden.
Kampen mellem FC København og Manchester spilles for lukkede døre i Köln i Tyskland mandag aften klokken 21.00
LIVE
VM-LIVE: Stjerne takker Danmark
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
OPTAKT
Portugal – Spanien
VM-vækkeuret: Eventyret fortsætter!
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
