FC København-spillerne svæver formentlig på en sky af glæde efter den flotte sejr over tyrkiske Istanbul Basaksehir i onsdags, men inden alt for længe skal benene ned på jorden igen.
Mandag aften møder FCK nemlig selveste Manchester United i Europa League-kvartfinalen – og hvis FC København var underdogs mod de tyrkiske mestre, så er de det i den grad igen mod United, der i ottendedelsfinalerne slog østrigske LASK Linz ud med 7-1 samlet.
Rollen passer dog FCK-spillerne glimrende, fortæller målmand Karl-Johan Johnsson.
– Det føles lidt som om, vi altid er lidt underdogs i Europa League-kampene, hvor vi kan stå lidt lavere og være lidt mere kompakte. Det passer os ganske fint, og vi har vist, at vi klarer os godt under sådanne forhold. Så nu må vi se, hvordan kampbilledet ender med at blive, siger FCK-keeperen til det svenske medie Fotbollskanalen.
Han forudser en svær kamp, men er altså fortrøstningsfuld på grund af holdets tidligere succesfulde møder med svære modstandere. Og så er det jo en ekstra fjer i hatten, hvis sejren også afstedkommer Ståle Solbakkens bonus.
– Det vil være en lille bonus, hvis vi kan vinde den, siger Johnsson grinende til det svenske medie.
På trænerbænken venter der som bekendt et norsk møde mellem Ståle Solbakken og Ole Gunnar Solskjær, men på banen kan Johnsson også komme til at stå over for en landmand og landsholdskammerat i Victor Lindelöf.
– Jeg har faktisk ikke fået sendt en hilsen til ham. Det må jeg nok lige gøre en af de kommende dage. Det bliver sjovt at møde ham. Det er ikke ofte, at man får muligheden for at møde et hold af den kaliber, siger FCK-målmanden.
Kampen mellem FC København og Manchester spilles for lukkede døre i Köln i Tyskland mandag aften klokken 21.00
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
TOPNYHED
Klar transfermelding
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
TV-ekspert chokerer på direkte tv
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
