FCK-keeper før United-brag: Underdog-rollen passer os godt

FC Københavns Karl-Johan Johnsson er fortrøstningfuld inden mødet med Manchester United og landsmanden Victor Lindelöf. Og så håber han at kunne få fingrene i Ståle Solbakkens bonus.



FC København-spillerne svæver formentlig på en sky af glæde efter den flotte sejr over tyrkiske Istanbul Basaksehir i onsdags, men inden alt for længe skal benene ned på jorden igen.

Mandag aften møder FCK nemlig selveste Manchester United i Europa League-kvartfinalen – og hvis FC København var underdogs mod de tyrkiske mestre, så er de det i den grad igen mod United, der i ottendedelsfinalerne slog østrigske LASK Linz ud med 7-1 samlet. 

Rollen passer dog FCK-spillerne glimrende, fortæller målmand Karl-Johan Johnsson.

– Det føles lidt som om, vi altid er lidt underdogs i Europa League-kampene, hvor vi kan stå lidt lavere og være lidt mere kompakte. Det passer os ganske fint, og vi har vist, at vi klarer os godt under sådanne forhold. Så nu må vi se, hvordan kampbilledet ender med at blive, siger FCK-keeperen til det svenske medie Fotbollskanalen.

Han forudser en svær kamp, men er altså fortrøstningsfuld på grund af holdets tidligere succesfulde møder med svære modstandere. Og så er det jo en ekstra fjer i hatten, hvis sejren også afstedkommer Ståle Solbakkens bonus.

– Det vil være en lille bonus, hvis vi kan vinde den, siger Johnsson grinende til det svenske medie.

På trænerbænken venter der som bekendt et norsk møde mellem Ståle Solbakken og Ole Gunnar Solskjær, men på banen kan Johnsson også komme til at stå over for en landmand og landsholdskammerat i Victor Lindelöf.

– Jeg har faktisk ikke fået sendt en hilsen til ham. Det må jeg nok lige gøre en af de kommende dage. Det bliver sjovt at møde ham. Det er ikke ofte, at man får muligheden for at møde et hold af den kaliber, siger FCK-målmanden. 

Kampen mellem FC København og Manchester spilles for lukkede døre i Köln i Tyskland mandag aften klokken 21.00





Her er 1/8-finalerne ved VM




LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

David Nielsen: Hold øje med ham her til VM!

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Nu er der nyt om Robert Skov

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Her er prisen på Aral Simsir



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

FC København i forhandlinger med svensk klub

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Canada – Marokko

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: De lurer på FCM-profil

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpebud på 16-årig

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’