FCK skal redde Danmark: Her er de benhårde krav

FC København spiller ikke blot for egen vindings skyld, når holdet torsdag møder det hollandske storhold PSV i Conference League.



FC København skal præstere stærkt mod det hollandske storhold PSV og gerne høste sejre, hvis dansk fodbold igen skal have to hold i Champions League-kvalifikationen, et hold i Europa League-kvalifikationen og to hold i Conference League-kvalifikationen.

Det er de kolde facts forud for københavnernes to møder med PSV i Conference League-ottendedelsfinalerne.

Det ultimative mål for dansk fodbold er at ende i top 15 på den europæiske koefficientliste, så man også i 2023/24-sæsonen har fem hold med i europæiske turneringer.

FC København er som bekendt det sidste danske hold tilbage i de europæiske turneringer, og er derfor det eneste hold, der kan hjælpe dansk fodbold frem på den liste.

Danmark er aktuelt nummer 18 på listen, og skal både overhale Kroatien, Tjekkiet og Grækenland for at skyde sig op på den eftertragtede 15. plads.

Kroatien har ikke flere hold tilbage i de europæiske turneringer imens at både Tjekkiet og Grækenland som Danmark har et hold tilbage.

Derfor er det et krav, at FC København skal gå videre og klare sig bedre end PAOK fra Grækenland og Slavia Prag fra Tjekkiet , hvis Danmark skal frem på listen.

PAOK møder belgiske Gent i to kampe og Slavia Prag støder sammen med østrigske LASK.

En sejr giver to point til koefficientlisten men skal divideres med det antal hold, som fra starten af den europæiske sæson repræsenterede landet. For Danmarks vedkommende er det fem hold, hvilket altså betyder, at FCK-sejr vil kaste 0,400 point af sig til koefficientlisten. Det samme gør sig gældende for Tjekkiet, mens en sejr til PAOK vil resultere i 0,500 point til Grækenland, da der blot var fire græske hold repræsenteret i sæsonen.

En uafgjort giver et point divideret med nationens antal deltagende hold fra sæsonstarten, og nederlag givet intet.

Fra baghjul kan både Tyrkiet og Norge true med Fenerbahce og Bodo/Glimt. Fenerbahce er dog ikke spået store chancer mod FC Barcelona i Europa League og Bodø / Glimt skal op mod AZ fra Holland.

Det korte af det lange er dog, at hvis de danske chancer for fem hold i Europa skal gentages, kræver det godt med point og dermed succes til FCK over de to kampe mod PSV.

Tænkt eksempel:
PAOK taber begge kampe mod Gent – det samme sker for Slavia Prag mod LASK og hverken Fenerbahce eller Bodø /Glimt vinder nogle af deres kampe og ryger ud. I dette tilfælde kan en enkelt FCK-sejr være nok mod PSV, da Danmark så bliver tildelt 0,400 point til listen og rykker frem på 27.375 point.

Lykkedes det ikke for Danmark at få fat på 15. pladsen – så bliver resultatet kun fire hold i de europæiske turneringer i 2023/24-sæsonen:  Ét hold i Champions League-kvalifikationen og tre i kvalifikationen til Conference League – og altså ingen danske hold i Europa League.

Her er kapløbet om 15. pladsen ridset op:



– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Manchester United dummede sig mod West Ham

Griner af AaB-rygte

Stor derby-bøde til FC København

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

– Det har man nok aldrig set før

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Rigmand vild med FC København-aftale

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Danske klubber vil have ham

Nu er han gratis – på vej til OB?

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

På rov i FC København

Frank reddet i døende sekunder

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Froholdt får kæmpe hæder

Dybt skuffet og trist

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt