FC København har førhen været vant til at skulle prøve at komme med i Champions League- og Europa League-gruppespillet. Med holdets tredjeplads i Superligaen i sidste sæson må de dog nøjes med den nye Conference League i denne omgang.
Først skal de kvalificere sig til turneringens gruppespil, og klubbens ledelse med Daniel Rommedahl i spidsen slår da også fast, at det er en turnering, som de vil prioritere. Det fortæller han i et interview på FCK’s hjemmeside.
– Vi har selv arbejdet for en ekstra turnering. Det giver også meget bedre muligheder for at hente koefficientpoint til både klubbernes og Danmarks ranking fremover, siger han og fortsætter:
– Jeg tror, at Conference League i de kommende år vokser sig større og stærkere, ligesom vi har set det med Europa League. Det afspejler sig også i interessen fra kommercielle partnere og tv-selskaber, der har taget rigtigt flot imod turneringen, der også økonomisk er fornuftig for danske klubber, lyder det fra Daniel Rommedahl, som har titlen ‘Director of Football operations & International Affairs’ i klubben.
Med Conference League peger FCK-chefen også på, at det vil give flere danske hold muligheden for at komme med i et europæisk gruppespil, som er vigtigt både økonomisk og sportsligt.
Det er heller ikke kun små klubber, der er med. I denne sæson kan man formentlig se klubber som Tottenham, Roma og Feyenoord.
For FCK’s Rasmus Falk er sagen også klar. De skal være i stand til at være med i flere turneringer. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
OPTAKT
Brasilien – Haiti
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
