FCK-toppen: Derfor er Conference-deltagelse godt

Daniel Rommedahl ser meget positivt på den nye europæiske turnering, som bliver den tredjebedste af slagsen.



FC København har førhen været vant til at skulle prøve at komme med i Champions League- og Europa League-gruppespillet. Med holdets tredjeplads i Superligaen i sidste sæson må de dog nøjes med den nye Conference League i denne omgang.

Først skal de kvalificere sig til turneringens gruppespil, og klubbens ledelse med Daniel Rommedahl i spidsen slår da også fast, at det er en turnering, som de vil prioritere. Det fortæller han i et interview på FCK’s hjemmeside.

– Vi har selv arbejdet for en ekstra turnering. Det giver også meget bedre muligheder for at hente koefficientpoint til både klubbernes og Danmarks ranking fremover, siger han og fortsætter:

– Jeg tror, at Conference League i de kommende år vokser sig større og stærkere, ligesom vi har set det med Europa League. Det afspejler sig også i interessen fra kommercielle partnere og tv-selskaber, der har taget rigtigt flot imod turneringen, der også økonomisk er fornuftig for danske klubber, lyder det fra Daniel Rommedahl, som har titlen ‘Director of Football operations & International Affairs’ i klubben.

Med Conference League peger FCK-chefen også på, at det vil give flere danske hold muligheden for at komme med i et europæisk gruppespil, som er vigtigt både økonomisk og sportsligt.

Det er heller ikke kun små klubber, der er med. I denne sæson kan man formentlig se klubber som Tottenham, Roma og Feyenoord.

For FCK’s Rasmus Falk er sagen også klar. De skal være i stand til at være med i flere turneringer. Læs mere om det her.





TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper




Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

Uruguay – Spanien

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afslører: FCK ringede aldrig

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Ecuador – Tyskland

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Barcelona køber VM-angriber

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

VM-spiller får fem karantænedage

Forbereder bud på 970 mio.

I dialog om dansk bomber

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Ny bejler til dansk guldfugl

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Egypten – Iran

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub