FCK-toppen: Derfor er Conference-deltagelse godt

Daniel Rommedahl ser meget positivt på den nye europæiske turnering, som bliver den tredjebedste af slagsen.



FC København har førhen været vant til at skulle prøve at komme med i Champions League- og Europa League-gruppespillet. Med holdets tredjeplads i Superligaen i sidste sæson må de dog nøjes med den nye Conference League i denne omgang.

Først skal de kvalificere sig til turneringens gruppespil, og klubbens ledelse med Daniel Rommedahl i spidsen slår da også fast, at det er en turnering, som de vil prioritere. Det fortæller han i et interview på FCK’s hjemmeside.

– Vi har selv arbejdet for en ekstra turnering. Det giver også meget bedre muligheder for at hente koefficientpoint til både klubbernes og Danmarks ranking fremover, siger han og fortsætter:

– Jeg tror, at Conference League i de kommende år vokser sig større og stærkere, ligesom vi har set det med Europa League. Det afspejler sig også i interessen fra kommercielle partnere og tv-selskaber, der har taget rigtigt flot imod turneringen, der også økonomisk er fornuftig for danske klubber, lyder det fra Daniel Rommedahl, som har titlen ‘Director of Football operations & International Affairs’ i klubben.

Med Conference League peger FCK-chefen også på, at det vil give flere danske hold muligheden for at komme med i et europæisk gruppespil, som er vigtigt både økonomisk og sportsligt.

Det er heller ikke kun små klubber, der er med. I denne sæson kan man formentlig se klubber som Tottenham, Roma og Feyenoord.

For FCK’s Rasmus Falk er sagen også klar. De skal være i stand til at være med i flere turneringer. Læs mere om det her.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Her er Brasiliens vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tunesien – Holland

De er enige med Mathias Jensen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Åbner op for sommertransfer

I dialog om dansk bomber

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

FCK går på rov i Viborg

FC Barcelona køber VM-angriber

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

VM-spiller får fem karantænedage

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

FC Midtjylland forlænger med stort talent