FC København har førhen været vant til at skulle prøve at komme med i Champions League- og Europa League-gruppespillet. Med holdets tredjeplads i Superligaen i sidste sæson må de dog nøjes med den nye Conference League i denne omgang.
Først skal de kvalificere sig til turneringens gruppespil, og klubbens ledelse med Daniel Rommedahl i spidsen slår da også fast, at det er en turnering, som de vil prioritere. Det fortæller han i et interview på FCK’s hjemmeside.
– Vi har selv arbejdet for en ekstra turnering. Det giver også meget bedre muligheder for at hente koefficientpoint til både klubbernes og Danmarks ranking fremover, siger han og fortsætter:
– Jeg tror, at Conference League i de kommende år vokser sig større og stærkere, ligesom vi har set det med Europa League. Det afspejler sig også i interessen fra kommercielle partnere og tv-selskaber, der har taget rigtigt flot imod turneringen, der også økonomisk er fornuftig for danske klubber, lyder det fra Daniel Rommedahl, som har titlen ‘Director of Football operations & International Affairs’ i klubben.
Med Conference League peger FCK-chefen også på, at det vil give flere danske hold muligheden for at komme med i et europæisk gruppespil, som er vigtigt både økonomisk og sportsligt.
Det er heller ikke kun små klubber, der er med. I denne sæson kan man formentlig se klubber som Tottenham, Roma og Feyenoord.
For FCK’s Rasmus Falk er sagen også klar. De skal være i stand til at være med i flere turneringer. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
OPTAKT
Brasilien – Norge
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
OPTAKT
USA – Belgien
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
NYHEDER
