FCK-toppen: Derfor er Conference-deltagelse godt

Daniel Rommedahl ser meget positivt på den nye europæiske turnering, som bliver den tredjebedste af slagsen.



FC København har førhen været vant til at skulle prøve at komme med i Champions League- og Europa League-gruppespillet. Med holdets tredjeplads i Superligaen i sidste sæson må de dog nøjes med den nye Conference League i denne omgang.

Først skal de kvalificere sig til turneringens gruppespil, og klubbens ledelse med Daniel Rommedahl i spidsen slår da også fast, at det er en turnering, som de vil prioritere. Det fortæller han i et interview på FCK’s hjemmeside.

– Vi har selv arbejdet for en ekstra turnering. Det giver også meget bedre muligheder for at hente koefficientpoint til både klubbernes og Danmarks ranking fremover, siger han og fortsætter:

– Jeg tror, at Conference League i de kommende år vokser sig større og stærkere, ligesom vi har set det med Europa League. Det afspejler sig også i interessen fra kommercielle partnere og tv-selskaber, der har taget rigtigt flot imod turneringen, der også økonomisk er fornuftig for danske klubber, lyder det fra Daniel Rommedahl, som har titlen ‘Director of Football operations & International Affairs’ i klubben.

Med Conference League peger FCK-chefen også på, at det vil give flere danske hold muligheden for at komme med i et europæisk gruppespil, som er vigtigt både økonomisk og sportsligt.

Det er heller ikke kun små klubber, der er med. I denne sæson kan man formentlig se klubber som Tottenham, Roma og Feyenoord.

For FCK’s Rasmus Falk er sagen også klar. De skal være i stand til at være med i flere turneringer. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Club Brugge jagter FCM-spiller

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Slår transferrekord for Superliga-angriber



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Har talt med STORE bogstaver’

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Har budt en milliard

Han er ny landstræner for Italien

Bekræfter: Salah-transfer droppet

FCK misser landsholdsspiller

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Han kan blive det næste store Superliga-salg!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rodri er blevet opereret i ryggen

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Brøndby jagter ny Superliga-profil