Når FC Midtjylland på torsdag gæster SC Braga i Europa League, vil det for de fleste være mødet med en helt ukendt modstander. For Awer Mabil vil det både være et gensyn med et hold og et land, som han kender fra tidligere.
Mabil tilbragte sæsonen 2017/18 på udleje hos Paços Ferreira i den portugisiske liga. Her stiftede han bekendtskab med både Braga og Portugal. Især sidstnævnte glæder han sig til at se igen.
– Jeg har gode minder fra mit år i Portugal. Det var der, jeg for alvor blev en mand, fordi jeg tog til et nyt land med en helt ny kultur, efter jeg havde vænnet mig til tilværelsen i Danmark, og jeg udviklede mig meget som spiller, siger Awer Mabil til fcm.dk.
– Portugal er et af mine favoritsteder i verden. Der er mange venlige mennesker, og jeg kan godt lide kulturen dernede. Jeg følger stadig lidt med i, hvordan det går i klubben (Paços Ferreira, red.), og jeg snakker af og til med et par tidligere holdkammerater derfra.
Man må på Mabil og FC Midtjyllands vegne håbe, at de danske vicemestre klarer sig noget bedre torsdag aften, end Mabil og Paços Ferreira gjorde, da han var udlejet til Portugal. Det ene opgør tabte Mabil og co. med 3-0, det andet med 5-1.
Seneste trupnyt fra FC Midtjylland er, at anfører Erik Sviatchenko forventer at spille kampen, efter han måtte udgå i weekendens Superliga-opgør.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
CUSTOM
Mexico – England
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
OPTAKT
Portugal – Spanien
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
