FCM-profils gensyn: Det var der, jeg blev en mand

Awer Mabil glæder sig til at komme tilbage til Portugal, hvor han var udlejet for nogle år siden, og hvor han udviklede sig meget.



Når FC Midtjylland på torsdag gæster SC Braga i Europa League, vil det for de fleste være mødet med en helt ukendt modstander. For Awer Mabil vil det både være et gensyn med et hold og et land, som han kender fra tidligere.

Mabil tilbragte sæsonen 2017/18 på udleje hos Paços Ferreira i den portugisiske liga. Her stiftede han bekendtskab med både Braga og Portugal. Især sidstnævnte glæder han sig til at se igen.

– Jeg har gode minder fra mit år i Portugal. Det var der, jeg for alvor blev en mand, fordi jeg tog til et nyt land med en helt ny kultur, efter jeg havde vænnet mig til tilværelsen i Danmark, og jeg udviklede mig meget som spiller, siger Awer Mabil til fcm.dk.

– Portugal er et af mine favoritsteder i verden. Der er mange venlige mennesker, og jeg kan godt lide kulturen dernede. Jeg følger stadig lidt med i, hvordan det går i klubben (Paços Ferreira, red.), og jeg snakker af og til med et par tidligere holdkammerater derfra.

Man må på Mabil og FC Midtjyllands vegne håbe, at de danske vicemestre klarer sig noget bedre torsdag aften, end Mabil og Paços Ferreira gjorde, da han var udlejet til Portugal. Det ene opgør tabte Mabil og co. med 3-0, det andet med 5-1.

Seneste trupnyt fra FC Midtjylland er, at anfører Erik Sviatchenko forventer at spille kampen, efter han måtte udgå i weekendens Superliga-opgør.





‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’




LIVE

VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement

FCK går på rov i Viborg

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Her kan du se Argentina mod Østrig

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Norge – Senegal



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Frankrig – Irak

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor trækker stor dansk transfer ud

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Sender opfordring til Superliga-træner

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Argentina – Østrig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart