Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18:45
Spillested: Arena Nationala, Bukarest
Dommer: Duje Strukan, Kroatien
På TV: Disney+
Holdnyt:
FCSB:
For tredje sæson i streg skal FCSB op imod dansk modstand i Europa, og det er ikke gode minder, de har med sig i bagagen.
I Conference League-gruppespillet i 22/23 tabte rumænerne både ude og hjemme til Silkeborg med voldsomme 5-0, mens de i kvalifikationen til samme turnering måtte lade livet med et samlet 2-0 nederlag til FC Nordsjælland i sidste sæson.
Det har været småt med europæisk succes i de seneste mange år for den rumænske storklub, men i sidste sæson var der til gengæld bingo i den hjemlige liga, hvor FCSB vandt mesterskabet for første gang i 2015.
Umiddelbart ser det ikke ud til, at de kommer til at gentage den bedrift igen i denne sæson, som blot har budt på fem sejre ud af 14 mulige i ligaen.
Til gengæld fik FCSB en glimrende start på Europa League-kampagnen med sejre over lettiske RFS og græske PAOK i de to første kampe, inden de senest fik bank af Rangers med hele 4-0.
Rumænerne må se bort fra Octavian Popescu, mens der er tvivl om Darius Olaru, som sad ude med en mindre skade i weekenden.
FC Midtjylland:
‘’Ulvene’’ fra Herning har fået en fremragende start på Europa League med syv point i de første tre kampe efter sejre over Maccabi Tel Aviv og Union St. Gilloise samt uafgjort mod Hoffenheim i et opgør, som midtjyderne ellers burde have vundet.
Det er fortsat lidt usikkert, hvor mange point, der skal til for at spille sig videre i det nye europæiske format, men med endnu en sejr torsdag, må FC Midtjylland være meget tæt på at sikre en plads blandt de 24 bedste hold i rækken.
Det er så til gengæld nok også nemmere sagt end gjort, for Thomasbergs tropper rammer ikke ligefrem topniveau i disse uger.
I sidste uge tabte midtjyderne til Brøndby i både DBU Pokalen og Superligaen, og især søndagens opgør bød på en bekymrende dårlig præstation og et chokerende nederlag på hele 5-1.
FC Midtjylland har tabt fire af de seneste seks kampe på tværs af alle turneringer, men til deres forsvar, er de også enormt hårdt ramt af skader, og offensiven ser efterhånden lidt tyndbenet ud.
Til dette opgør forventes Paulinho, Victor Lind, Edward Chilufya, Marrony, Cho Gue-sung, Aral Simsir og Franculino alle ude med skader.
Karantæner:
FCSB: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
FCSB (4-3-3): Tarnovanu – Cretu, Ngezana, Popescu, Radunovic – Tanase, Sut, Baluta – Stefanescu, Birligea, Miculescu
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Sørensen – Osorio, Martinez, Sørensen, Byskov – Kuchta, Buksa
Dom:
FC Midtjylland er favoritter i Bukarest, og burde under normale omstændigheder ikke få problemer med at indfri forventningerne, men det er svært ikke at skæve til den nedadgående formkurve og de mange skader.
Buksa og Kuchta skaber ikke noget på egen hånd, og hvis midtjyderne ikke slår flere indlæg end i søndags mod Brøndby, kan det blive svært at få hul på målbylden.
Med den flotte start på Europa League-kampagnen kan danskerne leve med uafgjort, og det kan de rumænske underdogs egentlig også.
1-1.
Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.35 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
NYHEDER
Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane
EKSKLUSIVT
Peter Løvenkrands scorer flot aftale
Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
NYHEDER
– Jeg var mega ked af det
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
EKSKLUSIVT
Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
INTERVIEW
Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
NYHEDER
Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
NYHEDER
– Han tog mig på røven!
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
MEDIE
Vil købe dansk landsholdsbobler
EKSKLUSIVT
Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’
Forventer friske danskere efter fiasko
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM
NYHEDER
Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation
TOPNYHED
Riemer: Usikkert om Højlund starter inde
TOPNYHED
‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget
NYHEDER
Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark
TOPNYHED
Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’
Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’
EKSKLUSIVT
Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’
NYHEDER
Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen
NYHEDER
Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob
TOPNYHED
Riemer afviser: Det vil være panikagtigt
