FCSB – FC Midtjylland

FC Midtjylland kan torsdag tage et stort skridt mod videre avancement i Europa League med sejr over FCSB. Indfrier de skadesramte ulve forventningerne i Bukarest?



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18:45
Spillested: Arena Nationala, Bukarest
Dommer: Duje Strukan, Kroatien
På TV: Disney+

Holdnyt:
FCSB:
For tredje sæson i streg skal FCSB op imod dansk modstand i Europa, og det er ikke gode minder, de har med sig i bagagen.

I Conference League-gruppespillet i 22/23 tabte rumænerne både ude og hjemme til Silkeborg med voldsomme 5-0, mens de i kvalifikationen til samme turnering måtte lade livet med et samlet 2-0 nederlag til FC Nordsjælland i sidste sæson.

Det har været småt med europæisk succes i de seneste mange år for den rumænske storklub, men i sidste sæson var der til gengæld bingo i den hjemlige liga, hvor FCSB vandt mesterskabet for første gang i 2015.

Umiddelbart ser det ikke ud til, at de kommer til at gentage den bedrift igen i denne sæson, som blot har budt på fem sejre ud af 14 mulige i ligaen.

Til gengæld fik FCSB en glimrende start på Europa League-kampagnen med sejre over lettiske RFS og græske PAOK i de to første kampe, inden de senest fik bank af Rangers med hele 4-0.

Rumænerne må se bort fra Octavian Popescu, mens der er tvivl om Darius Olaru, som sad ude med en mindre skade i weekenden.

FC Midtjylland:
‘’Ulvene’’ fra Herning har fået en fremragende start på Europa League med syv point i de første tre kampe efter sejre over Maccabi Tel Aviv og Union St. Gilloise samt uafgjort mod Hoffenheim i et opgør, som midtjyderne ellers burde have vundet.

Det er fortsat lidt usikkert, hvor mange point, der skal til for at spille sig videre i det nye europæiske format, men med endnu en sejr torsdag, må FC Midtjylland være meget tæt på at sikre en plads blandt de 24 bedste hold i rækken.

Det er så til gengæld nok også nemmere sagt end gjort, for Thomasbergs tropper rammer ikke ligefrem topniveau i disse uger.

I sidste uge tabte midtjyderne til Brøndby i både DBU Pokalen og Superligaen, og især søndagens opgør bød på en bekymrende dårlig præstation og et chokerende nederlag på hele 5-1.

FC Midtjylland har tabt fire af de seneste seks kampe på tværs af alle turneringer, men til deres forsvar, er de også enormt hårdt ramt af skader, og offensiven ser efterhånden lidt tyndbenet ud.

Til dette opgør forventes Paulinho, Victor Lind, Edward Chilufya, Marrony, Cho Gue-sung, Aral Simsir og Franculino alle ude med skader.

Karantæner:
FCSB: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
FCSB (4-3-3): Tarnovanu – Cretu, Ngezana, Popescu, Radunovic – Tanase, Sut, Baluta – Stefanescu, Birligea, Miculescu 

FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Sørensen – Osorio, Martinez, Sørensen, Byskov – Kuchta, Buksa

Dom:
FC Midtjylland er favoritter i Bukarest, og burde under normale omstændigheder ikke få problemer med at indfri forventningerne, men det er svært ikke at skæve til den nedadgående formkurve og de mange skader.

Buksa og Kuchta skaber ikke noget på egen hånd, og hvis midtjyderne ikke slår flere indlæg end i søndags mod Brøndby, kan det blive svært at få hul på målbylden.

Med den flotte start på Europa League-kampagnen kan danskerne leve med uafgjort, og det kan de rumænske underdogs egentlig også.

1-1.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.35 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano


Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Steve Coopers højre hånd afviser

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

– Jeg var mega ked af det

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

– Han tog mig på røven!

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Vil købe dansk landsholdsbobler

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Forventer friske danskere efter fiasko

Hviderussisk hævn mod Grækenland

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’

Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Riemer afviser: Det vil være panikagtigt

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest