FCSB – FC Midtjylland

FC Midtjylland kan torsdag tage et stort skridt mod videre avancement i Europa League med sejr over FCSB. Indfrier de skadesramte ulve forventningerne i Bukarest?



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18:45
Spillested: Arena Nationala, Bukarest
Dommer: Duje Strukan, Kroatien
På TV: Disney+

Holdnyt:
FCSB:
For tredje sæson i streg skal FCSB op imod dansk modstand i Europa, og det er ikke gode minder, de har med sig i bagagen.

I Conference League-gruppespillet i 22/23 tabte rumænerne både ude og hjemme til Silkeborg med voldsomme 5-0, mens de i kvalifikationen til samme turnering måtte lade livet med et samlet 2-0 nederlag til FC Nordsjælland i sidste sæson.

Det har været småt med europæisk succes i de seneste mange år for den rumænske storklub, men i sidste sæson var der til gengæld bingo i den hjemlige liga, hvor FCSB vandt mesterskabet for første gang i 2015.

Umiddelbart ser det ikke ud til, at de kommer til at gentage den bedrift igen i denne sæson, som blot har budt på fem sejre ud af 14 mulige i ligaen.

Til gengæld fik FCSB en glimrende start på Europa League-kampagnen med sejre over lettiske RFS og græske PAOK i de to første kampe, inden de senest fik bank af Rangers med hele 4-0.

Rumænerne må se bort fra Octavian Popescu, mens der er tvivl om Darius Olaru, som sad ude med en mindre skade i weekenden.

FC Midtjylland:
‘’Ulvene’’ fra Herning har fået en fremragende start på Europa League med syv point i de første tre kampe efter sejre over Maccabi Tel Aviv og Union St. Gilloise samt uafgjort mod Hoffenheim i et opgør, som midtjyderne ellers burde have vundet.

Det er fortsat lidt usikkert, hvor mange point, der skal til for at spille sig videre i det nye europæiske format, men med endnu en sejr torsdag, må FC Midtjylland være meget tæt på at sikre en plads blandt de 24 bedste hold i rækken.

Det er så til gengæld nok også nemmere sagt end gjort, for Thomasbergs tropper rammer ikke ligefrem topniveau i disse uger.

I sidste uge tabte midtjyderne til Brøndby i både DBU Pokalen og Superligaen, og især søndagens opgør bød på en bekymrende dårlig præstation og et chokerende nederlag på hele 5-1.

FC Midtjylland har tabt fire af de seneste seks kampe på tværs af alle turneringer, men til deres forsvar, er de også enormt hårdt ramt af skader, og offensiven ser efterhånden lidt tyndbenet ud.

Til dette opgør forventes Paulinho, Victor Lind, Edward Chilufya, Marrony, Cho Gue-sung, Aral Simsir og Franculino alle ude med skader.

Karantæner:
FCSB: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
FCSB (4-3-3): Tarnovanu – Cretu, Ngezana, Popescu, Radunovic – Tanase, Sut, Baluta – Stefanescu, Birligea, Miculescu 

FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Sørensen – Osorio, Martinez, Sørensen, Byskov – Kuchta, Buksa

Dom:
FC Midtjylland er favoritter i Bukarest, og burde under normale omstændigheder ikke få problemer med at indfri forventningerne, men det er svært ikke at skæve til den nedadgående formkurve og de mange skader.

Buksa og Kuchta skaber ikke noget på egen hånd, og hvis midtjyderne ikke slår flere indlæg end i søndags mod Brøndby, kan det blive svært at få hul på målbylden.

Med den flotte start på Europa League-kampagnen kan danskerne leve med uafgjort, og det kan de rumænske underdogs egentlig også.

1-1.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.35 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




Vild spådom om FC Midtjylland




LIVE

LIVE: Dansk supertalent ude med skade

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Farzam: En gave for FC København



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Manchester United – Aston Villa

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Supercomputer spår FCM-nedtur

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

FCK-boss melder klar målsætning ud

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Brøndby i transfer-kovending?

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Fem bud på David Nielsens afløser

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

FC Fredericia – Randers FC

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Impotens på Emirates

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Chelsea – Newcastle

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League