Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18:45
Spillested: Arena Nationala, Bukarest
Dommer: Duje Strukan, Kroatien
På TV: Disney+
Holdnyt:
FCSB:
For tredje sæson i streg skal FCSB op imod dansk modstand i Europa, og det er ikke gode minder, de har med sig i bagagen.
I Conference League-gruppespillet i 22/23 tabte rumænerne både ude og hjemme til Silkeborg med voldsomme 5-0, mens de i kvalifikationen til samme turnering måtte lade livet med et samlet 2-0 nederlag til FC Nordsjælland i sidste sæson.
Det har været småt med europæisk succes i de seneste mange år for den rumænske storklub, men i sidste sæson var der til gengæld bingo i den hjemlige liga, hvor FCSB vandt mesterskabet for første gang i 2015.
Umiddelbart ser det ikke ud til, at de kommer til at gentage den bedrift igen i denne sæson, som blot har budt på fem sejre ud af 14 mulige i ligaen.
Til gengæld fik FCSB en glimrende start på Europa League-kampagnen med sejre over lettiske RFS og græske PAOK i de to første kampe, inden de senest fik bank af Rangers med hele 4-0.
Rumænerne må se bort fra Octavian Popescu, mens der er tvivl om Darius Olaru, som sad ude med en mindre skade i weekenden.
FC Midtjylland:
‘’Ulvene’’ fra Herning har fået en fremragende start på Europa League med syv point i de første tre kampe efter sejre over Maccabi Tel Aviv og Union St. Gilloise samt uafgjort mod Hoffenheim i et opgør, som midtjyderne ellers burde have vundet.
Det er fortsat lidt usikkert, hvor mange point, der skal til for at spille sig videre i det nye europæiske format, men med endnu en sejr torsdag, må FC Midtjylland være meget tæt på at sikre en plads blandt de 24 bedste hold i rækken.
Det er så til gengæld nok også nemmere sagt end gjort, for Thomasbergs tropper rammer ikke ligefrem topniveau i disse uger.
I sidste uge tabte midtjyderne til Brøndby i både DBU Pokalen og Superligaen, og især søndagens opgør bød på en bekymrende dårlig præstation og et chokerende nederlag på hele 5-1.
FC Midtjylland har tabt fire af de seneste seks kampe på tværs af alle turneringer, men til deres forsvar, er de også enormt hårdt ramt af skader, og offensiven ser efterhånden lidt tyndbenet ud.
Til dette opgør forventes Paulinho, Victor Lind, Edward Chilufya, Marrony, Cho Gue-sung, Aral Simsir og Franculino alle ude med skader.
Karantæner:
FCSB: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
FCSB (4-3-3): Tarnovanu – Cretu, Ngezana, Popescu, Radunovic – Tanase, Sut, Baluta – Stefanescu, Birligea, Miculescu
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Sørensen – Osorio, Martinez, Sørensen, Byskov – Kuchta, Buksa
Dom:
FC Midtjylland er favoritter i Bukarest, og burde under normale omstændigheder ikke få problemer med at indfri forventningerne, men det er svært ikke at skæve til den nedadgående formkurve og de mange skader.
Buksa og Kuchta skaber ikke noget på egen hånd, og hvis midtjyderne ikke slår flere indlæg end i søndags mod Brøndby, kan det blive svært at få hul på målbylden.
Med den flotte start på Europa League-kampagnen kan danskerne leve med uafgjort, og det kan de rumænske underdogs egentlig også.
1-1.
Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.35 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
MEDIE
I spil til stort job
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
Voldsomme anklager mod ‘AC’ – nu svarer konen
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
Revser Dorgu: Bliver erstattet
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
Bo Svensson favorit til stort job
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
Chelsea tæver FC Barcelona
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
DAGENS SPILFORSLAG
Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
NYHEDER
