Malmö FF er godt kørende i Allsvenskan, men torsdag aften ventede en opgave af en helt anden størrelse, da Jon Dahl Tomasson og co. skulle møde La Liga-klubben Granada i Europa League-kvalifikationen. Her var en plads i gruppespillet på spil.
Både Jonas Knudsen og Søren Rieks var en del af svenskernes startopstilling, hvorfor de tog del i et forholdsvis lige opgør.
Skarpest var dog Granada, og de spanske gæster fik efter en halv time bragt sig i front ved Darwin Machis. Venezuelaneren nettede fra kort afstand efter et suverænt oplæg fra Antonio Puertas.
Læs også:UEFA kårer Bayern-stjerne som årets spiller
Ola Toivonen havde fem minutter senere et farlig forsøg, og det blev et varsel om, at Malmö også ville lege med.
For kort inden pausen sendte Jonas Knudsen et langt indkast ind i Granada-feltet, hvor Jo Inge Berget til sidst fik sendt kuglen i nettet og sørget for, at det stod lige efter de første 45 minutter.
En lille time inde i opgøret måtte Malmö-keeper Marko Johansson imidlertid hente bolden ud af nettet igen. Denne gang havde Antonio Puertas selv sidste fod på.
Læs også:Startopstillinger: FC København jagter Europa League-gruppespil
Umiddelbart efter fik den tidligere Hobro-spiller Anel Ahmedhodzic en stor hovedstødsmulighed, som han ikke kunne omsætte, og så reagerede Jon Dahl ved at sætte Anders Christiansen og Arnor Traustason på banen. I samme forbindelse blev Søren Rieks skiftet ud.
Men det fik ikke den ønskede effekt, og få minutter inden slutfløjt fik Yangel Herrera lukket til 3-1. Dermed booker spanierne pladsen i gruppespillet.
Andetsteds skulle Åge Hareide, Carlo Holse og Rosenborg også ud i en afgørende kamp en plads i Europa League-gruppespillet, da PSV lagde vejen for Lerkendal. Men det gik ikke helt, som hjemmeholdet havde håbet, for Eran Zahavi og Cody Gakpo sørgede for, at hollænderne tog pladsen med en 2-0-sejr.
Læs også:Sviatchenko om CL-pulje: En ordentlig mundfuld
Læs også:Godt nyt: UEFA tillader tilskuere igen
Læs også:Priske om CL-gruppen: Vi vil jagte det uopnåelige
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
AVIS
AC Milan kigger på dansker
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
FCM stanger lang karantæne ud til fan
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Snart kan det give rødt kort
EKSKLUSIVT
