Malmö FF er godt kørende i Allsvenskan, men torsdag aften ventede en opgave af en helt anden størrelse, da Jon Dahl Tomasson og co. skulle møde La Liga-klubben Granada i Europa League-kvalifikationen. Her var en plads i gruppespillet på spil.
Både Jonas Knudsen og Søren Rieks var en del af svenskernes startopstilling, hvorfor de tog del i et forholdsvis lige opgør.
Skarpest var dog Granada, og de spanske gæster fik efter en halv time bragt sig i front ved Darwin Machis. Venezuelaneren nettede fra kort afstand efter et suverænt oplæg fra Antonio Puertas.
Læs også:UEFA kårer Bayern-stjerne som årets spiller
Ola Toivonen havde fem minutter senere et farlig forsøg, og det blev et varsel om, at Malmö også ville lege med.
For kort inden pausen sendte Jonas Knudsen et langt indkast ind i Granada-feltet, hvor Jo Inge Berget til sidst fik sendt kuglen i nettet og sørget for, at det stod lige efter de første 45 minutter.
En lille time inde i opgøret måtte Malmö-keeper Marko Johansson imidlertid hente bolden ud af nettet igen. Denne gang havde Antonio Puertas selv sidste fod på.
Læs også:Startopstillinger: FC København jagter Europa League-gruppespil
Umiddelbart efter fik den tidligere Hobro-spiller Anel Ahmedhodzic en stor hovedstødsmulighed, som han ikke kunne omsætte, og så reagerede Jon Dahl ved at sætte Anders Christiansen og Arnor Traustason på banen. I samme forbindelse blev Søren Rieks skiftet ud.
Men det fik ikke den ønskede effekt, og få minutter inden slutfløjt fik Yangel Herrera lukket til 3-1. Dermed booker spanierne pladsen i gruppespillet.
Andetsteds skulle Åge Hareide, Carlo Holse og Rosenborg også ud i en afgørende kamp en plads i Europa League-gruppespillet, da PSV lagde vejen for Lerkendal. Men det gik ikke helt, som hjemmeholdet havde håbet, for Eran Zahavi og Cody Gakpo sørgede for, at hollænderne tog pladsen med en 2-0-sejr.
Læs også:Sviatchenko om CL-pulje: En ordentlig mundfuld
Læs også:Godt nyt: UEFA tillader tilskuere igen
Læs også:Priske om CL-gruppen: Vi vil jagte det uopnåelige
LIVE
TransferLIVE: Schalke henter tysk profil
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
Afslører kæmpe VM-chok
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
Frankrig – Spanien
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
INTERVIEW
Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’
Tour-special: Det kan vi forvente
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
MEDIE
