Malmö FF er godt kørende i Allsvenskan, men torsdag aften ventede en opgave af en helt anden størrelse, da Jon Dahl Tomasson og co. skulle møde La Liga-klubben Granada i Europa League-kvalifikationen. Her var en plads i gruppespillet på spil.
Både Jonas Knudsen og Søren Rieks var en del af svenskernes startopstilling, hvorfor de tog del i et forholdsvis lige opgør.
Skarpest var dog Granada, og de spanske gæster fik efter en halv time bragt sig i front ved Darwin Machis. Venezuelaneren nettede fra kort afstand efter et suverænt oplæg fra Antonio Puertas.
Læs også:UEFA kårer Bayern-stjerne som årets spiller
Ola Toivonen havde fem minutter senere et farlig forsøg, og det blev et varsel om, at Malmö også ville lege med.
For kort inden pausen sendte Jonas Knudsen et langt indkast ind i Granada-feltet, hvor Jo Inge Berget til sidst fik sendt kuglen i nettet og sørget for, at det stod lige efter de første 45 minutter.
En lille time inde i opgøret måtte Malmö-keeper Marko Johansson imidlertid hente bolden ud af nettet igen. Denne gang havde Antonio Puertas selv sidste fod på.
Læs også:Startopstillinger: FC København jagter Europa League-gruppespil
Umiddelbart efter fik den tidligere Hobro-spiller Anel Ahmedhodzic en stor hovedstødsmulighed, som han ikke kunne omsætte, og så reagerede Jon Dahl ved at sætte Anders Christiansen og Arnor Traustason på banen. I samme forbindelse blev Søren Rieks skiftet ud.
Men det fik ikke den ønskede effekt, og få minutter inden slutfløjt fik Yangel Herrera lukket til 3-1. Dermed booker spanierne pladsen i gruppespillet.
Andetsteds skulle Åge Hareide, Carlo Holse og Rosenborg også ud i en afgørende kamp en plads i Europa League-gruppespillet, da PSV lagde vejen for Lerkendal. Men det gik ikke helt, som hjemmeholdet havde håbet, for Eran Zahavi og Cody Gakpo sørgede for, at hollænderne tog pladsen med en 2-0-sejr.
Læs også:Sviatchenko om CL-pulje: En ordentlig mundfuld
Læs også:Godt nyt: UEFA tillader tilskuere igen
Læs også:Priske om CL-gruppen: Vi vil jagte det uopnåelige
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
