Her er SIF’s mulige modstandere i EL-playoff

Silkeborg IF er sikret et europæisk gruppespil og har muligheder for at komme i Europa League-gruppespillet. Her er deres vej i Europa og de mulige modstandere.



Silkeborg IF er sikret en plads i Conference League-gruppespillet, efter FC Midtjylland torsdag vandt pokalfinalen.

Dermed indtræder Superligaens nummer tre også i Europa League-playoffrunden og har altså mulighed for at komme i et økonomisk stærkere gruppespil end Conference League-gruppespillet.

SIF i Europa League-playoff, er man altså i EL-gruppespillet, mens et nederlag sender holdet i gruppespillet i den nye turnering.

Vi ser her nærmere på, hvem enten SIF kan møde i Europa-kvalifikationen.

KLIK HER OG LÆS OM FC KØBENHAVNS VEJ TIL CHAMPIONS LEAGUE-GRUPPESPILLET

Europa-Playoff:

Sikkert er det, at den danske pokalvinders Europa-adgang indtræder i den afgørende runde i Europa League-kvalifikationen, og den plads er altså gået til SIF, fordi FCM vandt pokalturneringen.

Silkeborg vil samtidig være seedet som et af de syv øverste hold i playoffrunden, og dermed undgår man at møde hold som Gent, Austria Wien, Sivasspor, Omonia Nicosia og Hearts FC.

Men der kan stadig vente meget svære hold, for det er stort set udelukkende hold fra CL-kvalifikationen, der venter. Hold, som er røget ud af CL.

Vi prøver her at komme med et overblik, omend det er svært at gøre overskueligt:

SIF kan rende ind i de to hold, der ryger ud af Champions League-kvalifikationens 2. runde i den del, der hedder League Path. Hvis de to hold samtidig vinder i 3. runde af Europa League-kvalifikationen, hvilket er overvejende sandsynligt, da de møder Partizan og FC Slovacko om pladserne i playoff-runden.

Der er fire hold i spil fra CL-kvalifikationens League Path – FCM, Dynamo Kiev, Fenerbahce, AEK Larnaca. To danske hold kan ikke møde hinanden på dette tidspunkt, og dermed er FCM ude af billedet. Mens de tre andre altså er mulige at møde på dette tidspunkt. Det kunne godt tænkes, at Larnaca er en mulighed, da de næppe slår FCM eller Dynamo Kiev, der begge er seedet i 2. runde CL-kvalifikationen. Og det er måske ikke så tosset et hold at trække.

Der er dog også mulighed for at møde fem tabende hold fra den del af Champions League-kvalifikationen, der hedder Champions Path. Fem hold, som samtidig har klaret sig igennem Europa Leagues tredje kvalifikationsrunde, hvor der venter fem andre tabende CL-hold. 

Og her er det fortsat usikkert, hvem der er med. For nogle hold som Qarabag er allerede indtrådt i første runde af CL-kvalifikationen, og det er jo muligt at ryge ud allerede her. Sikkert er det dog, at Dynamo Zagreb, Olympiakos, Viktoria Plzen, Maccabi Haifa og FC Zürich er i 2. runde af CL-kvalifikationen, da de først indtræder på dette tidspunkt.

Så lad os prøve at tage et eksempel. Olympiakos møder FC Zürich i anden runde af CL-kvalifikationen, og her vinder Olympiakos. Zürich overgår dermed til 3. runde af Europa League-kvalifikationen, hvor holdet for eksempel kan trække Maccabi Haifa, hvis det israelske mandskab også har tabt.

Vinderen af det opgør vil så være i spil som et af de syv hold, Silkeborg vil kunne trække i den afgørende runde af Europa Laegue-kvalifikationen.

Så for at opsummere:

To af følgende hold vil være i bowlen og i nederste seedningslag i Europa League-kvalifikationen, når der trækkes lod: FCM/Dynamo Kiev/Fenerbahce/AEK Larnaca/Partizan eller Slovacko. SIF kan ikke møde FCM, men de andre er mulige modstandere.

Leger vi, at de seedede hold i Champions League-kvalifikationens 1. runde i Champions Path også går videre til 2. runde, kan SIF trække de af de følgende hold, der taber i 2. runde af CL-kvalifikationen, men vinder i 3. runde af EL-kvalifikationen: Dynamo Kiev, Olympiakos, Viktoria Plzen, Qarabag, Malmö FF, Ludogorets, Sheriff, Cluj, Bodö/Glimt, Ferencvaros, Maribor, Slovan Bratislava, HJK Helsinki, The New Saints, Dudelange, Zalgiris, Lincoln Red Imps, Maccabi Haifa, Shamrock Rovers, FC Zürich.

KLIK HER OG LÆS OM FC MIDTJYLLANDS VEJ TIL CHAMPIONS LEAGUE







LIVE

TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Nørgaard kommenterer exitrygte



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

‘FCK er nødt til at lytte’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Choktransfer på vej? 

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Storklub har taget kontakt

– Han er bare ren verdensklasse!

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

AaB-angriber på vej til Serie A



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Transferudmelding fra Vallys

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Vil væk fra Brøndby

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Afviser stort bud på dansker

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Medie: FC København nægter

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

FC København er uden Andreas Cornelius

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Deler transfernyt om Andreas Maxsø