Silkeborg IF er sikret en plads i Conference League-gruppespillet, efter FC Midtjylland torsdag vandt pokalfinalen.
Dermed indtræder Superligaens nummer tre også i Europa League-playoffrunden og har altså mulighed for at komme i et økonomisk stærkere gruppespil end Conference League-gruppespillet.
SIF i Europa League-playoff, er man altså i EL-gruppespillet, mens et nederlag sender holdet i gruppespillet i den nye turnering.
Vi ser her nærmere på, hvem enten SIF kan møde i Europa-kvalifikationen.
KLIK HER OG LÆS OM FC KØBENHAVNS VEJ TIL CHAMPIONS LEAGUE-GRUPPESPILLET
Europa-Playoff:
Sikkert er det, at den danske pokalvinders Europa-adgang indtræder i den afgørende runde i Europa League-kvalifikationen, og den plads er altså gået til SIF, fordi FCM vandt pokalturneringen.
Silkeborg vil samtidig være seedet som et af de syv øverste hold i playoffrunden, og dermed undgår man at møde hold som Gent, Austria Wien, Sivasspor, Omonia Nicosia og Hearts FC.
Men der kan stadig vente meget svære hold, for det er stort set udelukkende hold fra CL-kvalifikationen, der venter. Hold, som er røget ud af CL.
Vi prøver her at komme med et overblik, omend det er svært at gøre overskueligt:
SIF kan rende ind i de to hold, der ryger ud af Champions League-kvalifikationens 2. runde i den del, der hedder League Path. Hvis de to hold samtidig vinder i 3. runde af Europa League-kvalifikationen, hvilket er overvejende sandsynligt, da de møder Partizan og FC Slovacko om pladserne i playoff-runden.
Der er fire hold i spil fra CL-kvalifikationens League Path – FCM, Dynamo Kiev, Fenerbahce, AEK Larnaca. To danske hold kan ikke møde hinanden på dette tidspunkt, og dermed er FCM ude af billedet. Mens de tre andre altså er mulige at møde på dette tidspunkt. Det kunne godt tænkes, at Larnaca er en mulighed, da de næppe slår FCM eller Dynamo Kiev, der begge er seedet i 2. runde CL-kvalifikationen. Og det er måske ikke så tosset et hold at trække.
Der er dog også mulighed for at møde fem tabende hold fra den del af Champions League-kvalifikationen, der hedder Champions Path. Fem hold, som samtidig har klaret sig igennem Europa Leagues tredje kvalifikationsrunde, hvor der venter fem andre tabende CL-hold.
Og her er det fortsat usikkert, hvem der er med. For nogle hold som Qarabag er allerede indtrådt i første runde af CL-kvalifikationen, og det er jo muligt at ryge ud allerede her. Sikkert er det dog, at Dynamo Zagreb, Olympiakos, Viktoria Plzen, Maccabi Haifa og FC Zürich er i 2. runde af CL-kvalifikationen, da de først indtræder på dette tidspunkt.
Så lad os prøve at tage et eksempel. Olympiakos møder FC Zürich i anden runde af CL-kvalifikationen, og her vinder Olympiakos. Zürich overgår dermed til 3. runde af Europa League-kvalifikationen, hvor holdet for eksempel kan trække Maccabi Haifa, hvis det israelske mandskab også har tabt.
Vinderen af det opgør vil så være i spil som et af de syv hold, Silkeborg vil kunne trække i den afgørende runde af Europa Laegue-kvalifikationen.
Så for at opsummere:
To af følgende hold vil være i bowlen og i nederste seedningslag i Europa League-kvalifikationen, når der trækkes lod: FCM/Dynamo Kiev/Fenerbahce/AEK Larnaca/Partizan eller Slovacko. SIF kan ikke møde FCM, men de andre er mulige modstandere.
Leger vi, at de seedede hold i Champions League-kvalifikationens 1. runde i Champions Path også går videre til 2. runde, kan SIF trække de af de følgende hold, der taber i 2. runde af CL-kvalifikationen, men vinder i 3. runde af EL-kvalifikationen: Dynamo Kiev, Olympiakos, Viktoria Plzen, Qarabag, Malmö FF, Ludogorets, Sheriff, Cluj, Bodö/Glimt, Ferencvaros, Maribor, Slovan Bratislava, HJK Helsinki, The New Saints, Dudelange, Zalgiris, Lincoln Red Imps, Maccabi Haifa, Shamrock Rovers, FC Zürich.
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
England tromlede Kroatien – Portugal snublede
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Portugal skuffede stort mod DR Congo
NYHEDER
England sprudlede i underholdende målfest
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’