HERNING (Tipsbladet): Oliver Sørensen fik ganske ufrivilligt og helt unødvendigt kickstartet Real Sociedad i torsdagens Europa League-kamp i Herning, da han efter ti minutter nedlagde en modstander med en berøring lige inde i straffesparksfeltet.
Dommeren fløjtede prompte, og efter et VAR-tjek blev frisparket flyttet ind til at være et straffespark, hvilket så korrekt ud i forhold til placeringen ud fra tv-billederne.
Men var der straffespark?
Det blev kickstarten til en lang aften med fan-utilfredshed på lægterne i Herning, og kampens dommer skal da bestemt heller ikke beskyldes for at have overset situationer, hvor der med god vilje kunne gives et lille frispark.
Fansene var rasende på dommeren, fanafsnittet bag målet råbte op om mafia-tilstande i UEFA, og til tider virkede Real Sociedad, der nok forstår at tage fra hjemme i La Liga, også uforstående over linjen.
I det felt var FC Midtjylland-spillerne og cheftræner Thomas Thomasberg slet ikke, men straffesparket var Thomasberg særdeles ked af og ærgerlig over, også efter at have set situationen igen.
– Det var selvfølgelig frustrerende for os, at de prøvede på at trække tiden lidt for meget, og det udmøntede sig selvfølgelig også de tre gule kort. Dem synes jeg også, han skulle give.
– Der var nogle frispark, vi selvfølgelig ikke synes var der, hvor de kaster sig lidt lettere og råber. Det blev jo dømt. Jeg har set en del spanske hold, og det er jo sådan, der bliver spillet, ligesom er i Italien, hvor man så ikke ser det i England. I dag blev det dømt lidt for mange frispark. Men det skal jo ikke irritere eller stresse os mere, end det gør. Havde vi nu kunne været lidt skarpere, så havde vi også fået et mere brugbart resultat, siger Thomas Thomasberg, der ikke tror, dommeren havde intention om at give et straffespark, da han i 10. minut fløjtede for frispark på Oliver Sørensens forseelse.
– Den, jeg næsten synes er den værste, det er jo straffesparket. Et minimal frispark, som jeg stadigvæk er i tvivl om er der, og som jeg også er sikker på, han ikke havde dømt, hvis det havde været inde i feltet.
– Han dømmer det, fordi han tror, at det er udenfor feltet. Vi kunne godt se med det samme, at det var inde i feltet. Og jeg er stadig ikke sikker på, hvor meget kontakt, der er ved det straffespark. Jeg tror aldrig, det havde været dømt, hvis det havde været fem meter inde i feltet. Det havde for stor konsekvens i forhold til den hårdhed, det havde, som var minimal med den kontakt, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland kommer på en meget hård opgave i returkampen i San Sébastian om en uge med 1-2 i Herning.
Læs Aral Simsirs reaktion på kampen her.
LIVE
TransferLIVE: FCK udlejer stopper til dansk klub
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
TOPNYHED
Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
Danskerklub fyrer træneren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
David Moyes griner over gult kort for jubel
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr