Herning rasede mod dommeren: – Var det værste

FCM's cheftræner Thomas Thomasberg var ikke lige så utilfreds med dommeren som størstedelen af stadion, men straffesparket var han ikke tilfreds med.



HERNING (Tipsbladet): Oliver Sørensen fik ganske ufrivilligt og helt unødvendigt kickstartet Real Sociedad i torsdagens Europa League-kamp i Herning, da han efter ti minutter nedlagde en modstander med en berøring lige inde i straffesparksfeltet.

Dommeren fløjtede prompte, og efter et VAR-tjek blev frisparket flyttet ind til at være et straffespark, hvilket så korrekt ud i forhold til placeringen ud fra tv-billederne.

Men var der straffespark?

Det blev kickstarten til en lang aften med fan-utilfredshed på lægterne i Herning, og kampens dommer skal da bestemt heller ikke beskyldes for at have overset situationer, hvor der med god vilje kunne gives et lille frispark.

Fansene var rasende på dommeren, fanafsnittet bag målet råbte op om mafia-tilstande i UEFA, og til tider virkede Real Sociedad, der nok forstår at tage fra hjemme i La Liga, også uforstående over linjen.

I det felt var FC Midtjylland-spillerne og cheftræner Thomas Thomasberg slet ikke, men straffesparket var Thomasberg særdeles ked af og ærgerlig over, også efter at have set situationen igen.

– Det var selvfølgelig frustrerende for os, at de prøvede på at trække tiden lidt for meget, og det udmøntede sig selvfølgelig også de tre gule kort. Dem synes jeg også, han skulle give.

– Der var nogle frispark, vi selvfølgelig ikke synes var der, hvor de kaster sig lidt lettere og råber. Det blev jo dømt. Jeg har set en del spanske hold, og det er jo sådan, der bliver spillet, ligesom er i Italien, hvor man så ikke ser det i England. I dag blev det dømt lidt for mange frispark. Men det skal jo ikke irritere eller stresse os mere, end det gør. Havde vi nu kunne været lidt skarpere, så havde vi også fået et mere brugbart resultat, siger Thomas Thomasberg, der ikke tror, dommeren havde intention om at give et straffespark, da han i 10. minut fløjtede for frispark på Oliver Sørensens forseelse.

– Den, jeg næsten synes er den værste, det er jo straffesparket. Et minimal frispark, som jeg stadigvæk er i tvivl om er der, og som jeg også er sikker på, han ikke havde dømt, hvis det havde været inde i feltet.

– Han dømmer det, fordi han tror, at det er udenfor feltet. Vi kunne godt se med det samme, at det var inde i feltet. Og jeg er stadig ikke sikker på, hvor meget kontakt, der er ved det straffespark. Jeg tror aldrig, det havde været dømt, hvis det havde været fem meter inde i feltet. Det havde for stor konsekvens i forhold til den hårdhed, det havde, som var minimal med den kontakt, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland kommer på en meget hård opgave i returkampen i San Sébastian om en uge med 1-2 i Herning.

Læs Aral Simsirs reaktion på kampen her.



– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Brøndby straffet – får stor bøde

AGF på rov i Hobro IK

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Lars Friis får ikke stort job

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Andreas Christensen i chokskifte?

Et sjældent syn i FC Midtjylland

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Randers FC – OB

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Vender hjem til AaB

“Har set ham fra OB få karantæne”

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Thomas Frank siger undskyld

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning