HERNING (Tipsbladet): Oliver Sørensen fik ganske ufrivilligt og helt unødvendigt kickstartet Real Sociedad i torsdagens Europa League-kamp i Herning, da han efter ti minutter nedlagde en modstander med en berøring lige inde i straffesparksfeltet.
Dommeren fløjtede prompte, og efter et VAR-tjek blev frisparket flyttet ind til at være et straffespark, hvilket så korrekt ud i forhold til placeringen ud fra tv-billederne.
Men var der straffespark?
Det blev kickstarten til en lang aften med fan-utilfredshed på lægterne i Herning, og kampens dommer skal da bestemt heller ikke beskyldes for at have overset situationer, hvor der med god vilje kunne gives et lille frispark.
Fansene var rasende på dommeren, fanafsnittet bag målet råbte op om mafia-tilstande i UEFA, og til tider virkede Real Sociedad, der nok forstår at tage fra hjemme i La Liga, også uforstående over linjen.
I det felt var FC Midtjylland-spillerne og cheftræner Thomas Thomasberg slet ikke, men straffesparket var Thomasberg særdeles ked af og ærgerlig over, også efter at have set situationen igen.
– Det var selvfølgelig frustrerende for os, at de prøvede på at trække tiden lidt for meget, og det udmøntede sig selvfølgelig også de tre gule kort. Dem synes jeg også, han skulle give.
– Der var nogle frispark, vi selvfølgelig ikke synes var der, hvor de kaster sig lidt lettere og råber. Det blev jo dømt. Jeg har set en del spanske hold, og det er jo sådan, der bliver spillet, ligesom er i Italien, hvor man så ikke ser det i England. I dag blev det dømt lidt for mange frispark. Men det skal jo ikke irritere eller stresse os mere, end det gør. Havde vi nu kunne været lidt skarpere, så havde vi også fået et mere brugbart resultat, siger Thomas Thomasberg, der ikke tror, dommeren havde intention om at give et straffespark, da han i 10. minut fløjtede for frispark på Oliver Sørensens forseelse.
– Den, jeg næsten synes er den værste, det er jo straffesparket. Et minimal frispark, som jeg stadigvæk er i tvivl om er der, og som jeg også er sikker på, han ikke havde dømt, hvis det havde været inde i feltet.
– Han dømmer det, fordi han tror, at det er udenfor feltet. Vi kunne godt se med det samme, at det var inde i feltet. Og jeg er stadig ikke sikker på, hvor meget kontakt, der er ved det straffespark. Jeg tror aldrig, det havde været dømt, hvis det havde været fem meter inde i feltet. Det havde for stor konsekvens i forhold til den hårdhed, det havde, som var minimal med den kontakt, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland kommer på en meget hård opgave i returkampen i San Sébastian om en uge med 1-2 i Herning.
Læs Aral Simsirs reaktion på kampen her.
LIVE
LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
NYHEDER
Trænerlegende stopper
Rasmus Højlund har ikke set det før
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Henter FC København-spiller
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Kæk Wass: Han filmede!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
Undskylder efter italiensk fiasko
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!