Herning rasede mod dommeren: – Var det værste

FCM's cheftræner Thomas Thomasberg var ikke lige så utilfreds med dommeren som størstedelen af stadion, men straffesparket var han ikke tilfreds med.



HERNING (Tipsbladet): Oliver Sørensen fik ganske ufrivilligt og helt unødvendigt kickstartet Real Sociedad i torsdagens Europa League-kamp i Herning, da han efter ti minutter nedlagde en modstander med en berøring lige inde i straffesparksfeltet.

Dommeren fløjtede prompte, og efter et VAR-tjek blev frisparket flyttet ind til at være et straffespark, hvilket så korrekt ud i forhold til placeringen ud fra tv-billederne.

Men var der straffespark?

Det blev kickstarten til en lang aften med fan-utilfredshed på lægterne i Herning, og kampens dommer skal da bestemt heller ikke beskyldes for at have overset situationer, hvor der med god vilje kunne gives et lille frispark.

Fansene var rasende på dommeren, fanafsnittet bag målet råbte op om mafia-tilstande i UEFA, og til tider virkede Real Sociedad, der nok forstår at tage fra hjemme i La Liga, også uforstående over linjen.

I det felt var FC Midtjylland-spillerne og cheftræner Thomas Thomasberg slet ikke, men straffesparket var Thomasberg særdeles ked af og ærgerlig over, også efter at have set situationen igen.

– Det var selvfølgelig frustrerende for os, at de prøvede på at trække tiden lidt for meget, og det udmøntede sig selvfølgelig også de tre gule kort. Dem synes jeg også, han skulle give.

– Der var nogle frispark, vi selvfølgelig ikke synes var der, hvor de kaster sig lidt lettere og råber. Det blev jo dømt. Jeg har set en del spanske hold, og det er jo sådan, der bliver spillet, ligesom er i Italien, hvor man så ikke ser det i England. I dag blev det dømt lidt for mange frispark. Men det skal jo ikke irritere eller stresse os mere, end det gør. Havde vi nu kunne været lidt skarpere, så havde vi også fået et mere brugbart resultat, siger Thomas Thomasberg, der ikke tror, dommeren havde intention om at give et straffespark, da han i 10. minut fløjtede for frispark på Oliver Sørensens forseelse.

– Den, jeg næsten synes er den værste, det er jo straffesparket. Et minimal frispark, som jeg stadigvæk er i tvivl om er der, og som jeg også er sikker på, han ikke havde dømt, hvis det havde været inde i feltet.

– Han dømmer det, fordi han tror, at det er udenfor feltet. Vi kunne godt se med det samme, at det var inde i feltet. Og jeg er stadig ikke sikker på, hvor meget kontakt, der er ved det straffespark. Jeg tror aldrig, det havde været dømt, hvis det havde været fem meter inde i feltet. Det havde for stor konsekvens i forhold til den hårdhed, det havde, som var minimal med den kontakt, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland kommer på en meget hård opgave i returkampen i San Sébastian om en uge med 1-2 i Herning.

Læs Aral Simsirs reaktion på kampen her.





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Dansk målsluger skifter til topklub

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Forventer kæmpe jobtilbud

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Viaplay-boss langer ud efter AGF

‘Ronaldo vinder kampen’

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Katastrofe for Jack Grealish

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Viaplay hæver priserne

– Alt for meget kaos i Horsens

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Højlund med helterolle for Napoli

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Rådvild i Rom