Herning rasede mod dommeren: – Var det værste

FCM's cheftræner Thomas Thomasberg var ikke lige så utilfreds med dommeren som størstedelen af stadion, men straffesparket var han ikke tilfreds med.



HERNING (Tipsbladet): Oliver Sørensen fik ganske ufrivilligt og helt unødvendigt kickstartet Real Sociedad i torsdagens Europa League-kamp i Herning, da han efter ti minutter nedlagde en modstander med en berøring lige inde i straffesparksfeltet.

Dommeren fløjtede prompte, og efter et VAR-tjek blev frisparket flyttet ind til at være et straffespark, hvilket så korrekt ud i forhold til placeringen ud fra tv-billederne.

Men var der straffespark?

Det blev kickstarten til en lang aften med fan-utilfredshed på lægterne i Herning, og kampens dommer skal da bestemt heller ikke beskyldes for at have overset situationer, hvor der med god vilje kunne gives et lille frispark.

Fansene var rasende på dommeren, fanafsnittet bag målet råbte op om mafia-tilstande i UEFA, og til tider virkede Real Sociedad, der nok forstår at tage fra hjemme i La Liga, også uforstående over linjen.

I det felt var FC Midtjylland-spillerne og cheftræner Thomas Thomasberg slet ikke, men straffesparket var Thomasberg særdeles ked af og ærgerlig over, også efter at have set situationen igen.

– Det var selvfølgelig frustrerende for os, at de prøvede på at trække tiden lidt for meget, og det udmøntede sig selvfølgelig også de tre gule kort. Dem synes jeg også, han skulle give.

– Der var nogle frispark, vi selvfølgelig ikke synes var der, hvor de kaster sig lidt lettere og råber. Det blev jo dømt. Jeg har set en del spanske hold, og det er jo sådan, der bliver spillet, ligesom er i Italien, hvor man så ikke ser det i England. I dag blev det dømt lidt for mange frispark. Men det skal jo ikke irritere eller stresse os mere, end det gør. Havde vi nu kunne været lidt skarpere, så havde vi også fået et mere brugbart resultat, siger Thomas Thomasberg, der ikke tror, dommeren havde intention om at give et straffespark, da han i 10. minut fløjtede for frispark på Oliver Sørensens forseelse.

– Den, jeg næsten synes er den værste, det er jo straffesparket. Et minimal frispark, som jeg stadigvæk er i tvivl om er der, og som jeg også er sikker på, han ikke havde dømt, hvis det havde været inde i feltet.

– Han dømmer det, fordi han tror, at det er udenfor feltet. Vi kunne godt se med det samme, at det var inde i feltet. Og jeg er stadig ikke sikker på, hvor meget kontakt, der er ved det straffespark. Jeg tror aldrig, det havde været dømt, hvis det havde været fem meter inde i feltet. Det havde for stor konsekvens i forhold til den hårdhed, det havde, som var minimal med den kontakt, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland kommer på en meget hård opgave i returkampen i San Sébastian om en uge med 1-2 i Herning.

Læs Aral Simsirs reaktion på kampen her.





Skuffer igen

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Storklub meldes interesseret

– Det er så ringe, begge dele!

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Vejen tilbage?

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Her trækkes der lod til VM

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Steve Coopers højre hånd afviser

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

‘Køb ikke Franculino Djú’

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Her kan du se Skotland mod Danmark

Stor dansk chance!

Riemer svarer på Tøftings kritik

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

– Han tog mig på røven!

Øv! Nedtur for Aral Simsir

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker