HERNING (Tipsbladet): Oliver Sørensen fik ganske ufrivilligt og helt unødvendigt kickstartet Real Sociedad i torsdagens Europa League-kamp i Herning, da han efter ti minutter nedlagde en modstander med en berøring lige inde i straffesparksfeltet.
Dommeren fløjtede prompte, og efter et VAR-tjek blev frisparket flyttet ind til at være et straffespark, hvilket så korrekt ud i forhold til placeringen ud fra tv-billederne.
Men var der straffespark?
Det blev kickstarten til en lang aften med fan-utilfredshed på lægterne i Herning, og kampens dommer skal da bestemt heller ikke beskyldes for at have overset situationer, hvor der med god vilje kunne gives et lille frispark.
Fansene var rasende på dommeren, fanafsnittet bag målet råbte op om mafia-tilstande i UEFA, og til tider virkede Real Sociedad, der nok forstår at tage fra hjemme i La Liga, også uforstående over linjen.
I det felt var FC Midtjylland-spillerne og cheftræner Thomas Thomasberg slet ikke, men straffesparket var Thomasberg særdeles ked af og ærgerlig over, også efter at have set situationen igen.
– Det var selvfølgelig frustrerende for os, at de prøvede på at trække tiden lidt for meget, og det udmøntede sig selvfølgelig også de tre gule kort. Dem synes jeg også, han skulle give.
– Der var nogle frispark, vi selvfølgelig ikke synes var der, hvor de kaster sig lidt lettere og råber. Det blev jo dømt. Jeg har set en del spanske hold, og det er jo sådan, der bliver spillet, ligesom er i Italien, hvor man så ikke ser det i England. I dag blev det dømt lidt for mange frispark. Men det skal jo ikke irritere eller stresse os mere, end det gør. Havde vi nu kunne været lidt skarpere, så havde vi også fået et mere brugbart resultat, siger Thomas Thomasberg, der ikke tror, dommeren havde intention om at give et straffespark, da han i 10. minut fløjtede for frispark på Oliver Sørensens forseelse.
– Den, jeg næsten synes er den værste, det er jo straffesparket. Et minimal frispark, som jeg stadigvæk er i tvivl om er der, og som jeg også er sikker på, han ikke havde dømt, hvis det havde været inde i feltet.
– Han dømmer det, fordi han tror, at det er udenfor feltet. Vi kunne godt se med det samme, at det var inde i feltet. Og jeg er stadig ikke sikker på, hvor meget kontakt, der er ved det straffespark. Jeg tror aldrig, det havde været dømt, hvis det havde været fem meter inde i feltet. Det havde for stor konsekvens i forhold til den hårdhed, det havde, som var minimal med den kontakt, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland kommer på en meget hård opgave i returkampen i San Sébastian om en uge med 1-2 i Herning.
Læs Aral Simsirs reaktion på kampen her.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
OPTAKT
USA – Belgien
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
OPTAKT
Brasilien – Norge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
Brasiliansk boost før Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
Historien taler for norsk triumf
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER