HERNING (Tipsbladet): Oliver Sørensen fik ganske ufrivilligt og helt unødvendigt kickstartet Real Sociedad i torsdagens Europa League-kamp i Herning, da han efter ti minutter nedlagde en modstander med en berøring lige inde i straffesparksfeltet.
Dommeren fløjtede prompte, og efter et VAR-tjek blev frisparket flyttet ind til at være et straffespark, hvilket så korrekt ud i forhold til placeringen ud fra tv-billederne.
Men var der straffespark?
Det blev kickstarten til en lang aften med fan-utilfredshed på lægterne i Herning, og kampens dommer skal da bestemt heller ikke beskyldes for at have overset situationer, hvor der med god vilje kunne gives et lille frispark.
Fansene var rasende på dommeren, fanafsnittet bag målet råbte op om mafia-tilstande i UEFA, og til tider virkede Real Sociedad, der nok forstår at tage fra hjemme i La Liga, også uforstående over linjen.
I det felt var FC Midtjylland-spillerne og cheftræner Thomas Thomasberg slet ikke, men straffesparket var Thomasberg særdeles ked af og ærgerlig over, også efter at have set situationen igen.
– Det var selvfølgelig frustrerende for os, at de prøvede på at trække tiden lidt for meget, og det udmøntede sig selvfølgelig også de tre gule kort. Dem synes jeg også, han skulle give.
– Der var nogle frispark, vi selvfølgelig ikke synes var der, hvor de kaster sig lidt lettere og råber. Det blev jo dømt. Jeg har set en del spanske hold, og det er jo sådan, der bliver spillet, ligesom er i Italien, hvor man så ikke ser det i England. I dag blev det dømt lidt for mange frispark. Men det skal jo ikke irritere eller stresse os mere, end det gør. Havde vi nu kunne været lidt skarpere, så havde vi også fået et mere brugbart resultat, siger Thomas Thomasberg, der ikke tror, dommeren havde intention om at give et straffespark, da han i 10. minut fløjtede for frispark på Oliver Sørensens forseelse.
– Den, jeg næsten synes er den værste, det er jo straffesparket. Et minimal frispark, som jeg stadigvæk er i tvivl om er der, og som jeg også er sikker på, han ikke havde dømt, hvis det havde været inde i feltet.
– Han dømmer det, fordi han tror, at det er udenfor feltet. Vi kunne godt se med det samme, at det var inde i feltet. Og jeg er stadig ikke sikker på, hvor meget kontakt, der er ved det straffespark. Jeg tror aldrig, det havde været dømt, hvis det havde været fem meter inde i feltet. Det havde for stor konsekvens i forhold til den hårdhed, det havde, som var minimal med den kontakt, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland kommer på en meget hård opgave i returkampen i San Sébastian om en uge med 1-2 i Herning.
Læs Aral Simsirs reaktion på kampen her.
LIVE
LIVE: Sender lille stikpille til FCK
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Langer ud efter trænerlegende
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
I chok over Manchester United
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
Reagerer på Brøndby-bombe
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
NYHEDER
Køber engelsk klub
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
Arne Slot sukker efter mål-rekord
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
Arne Slot dybt frustreret
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER