HERNING (Tipsbladet): Oliver Sørensen fik ganske ufrivilligt og helt unødvendigt kickstartet Real Sociedad i torsdagens Europa League-kamp i Herning, da han efter ti minutter nedlagde en modstander med en berøring lige inde i straffesparksfeltet.
Dommeren fløjtede prompte, og efter et VAR-tjek blev frisparket flyttet ind til at være et straffespark, hvilket så korrekt ud i forhold til placeringen ud fra tv-billederne.
Men var der straffespark?
Det blev kickstarten til en lang aften med fan-utilfredshed på lægterne i Herning, og kampens dommer skal da bestemt heller ikke beskyldes for at have overset situationer, hvor der med god vilje kunne gives et lille frispark.
Fansene var rasende på dommeren, fanafsnittet bag målet råbte op om mafia-tilstande i UEFA, og til tider virkede Real Sociedad, der nok forstår at tage fra hjemme i La Liga, også uforstående over linjen.
I det felt var FC Midtjylland-spillerne og cheftræner Thomas Thomasberg slet ikke, men straffesparket var Thomasberg særdeles ked af og ærgerlig over, også efter at have set situationen igen.
– Det var selvfølgelig frustrerende for os, at de prøvede på at trække tiden lidt for meget, og det udmøntede sig selvfølgelig også de tre gule kort. Dem synes jeg også, han skulle give.
– Der var nogle frispark, vi selvfølgelig ikke synes var der, hvor de kaster sig lidt lettere og råber. Det blev jo dømt. Jeg har set en del spanske hold, og det er jo sådan, der bliver spillet, ligesom er i Italien, hvor man så ikke ser det i England. I dag blev det dømt lidt for mange frispark. Men det skal jo ikke irritere eller stresse os mere, end det gør. Havde vi nu kunne været lidt skarpere, så havde vi også fået et mere brugbart resultat, siger Thomas Thomasberg, der ikke tror, dommeren havde intention om at give et straffespark, da han i 10. minut fløjtede for frispark på Oliver Sørensens forseelse.
– Den, jeg næsten synes er den værste, det er jo straffesparket. Et minimal frispark, som jeg stadigvæk er i tvivl om er der, og som jeg også er sikker på, han ikke havde dømt, hvis det havde været inde i feltet.
– Han dømmer det, fordi han tror, at det er udenfor feltet. Vi kunne godt se med det samme, at det var inde i feltet. Og jeg er stadig ikke sikker på, hvor meget kontakt, der er ved det straffespark. Jeg tror aldrig, det havde været dømt, hvis det havde været fem meter inde i feltet. Det havde for stor konsekvens i forhold til den hårdhed, det havde, som var minimal med den kontakt, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland kommer på en meget hård opgave i returkampen i San Sébastian om en uge med 1-2 i Herning.
Læs Aral Simsirs reaktion på kampen her.
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne langer ud efter dommer
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
‘Tæt på ren elendighed’
– Den her sidder dybt i sjælen
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
OPTAKT
Randers FC – OB
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Sønderjyske slår FCM i sent drama
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
Pogba er lettet
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for
OPTAKT