Herning rasede mod dommeren: – Var det værste

FCM's cheftræner Thomas Thomasberg var ikke lige så utilfreds med dommeren som størstedelen af stadion, men straffesparket var han ikke tilfreds med.



HERNING (Tipsbladet): Oliver Sørensen fik ganske ufrivilligt og helt unødvendigt kickstartet Real Sociedad i torsdagens Europa League-kamp i Herning, da han efter ti minutter nedlagde en modstander med en berøring lige inde i straffesparksfeltet.

Dommeren fløjtede prompte, og efter et VAR-tjek blev frisparket flyttet ind til at være et straffespark, hvilket så korrekt ud i forhold til placeringen ud fra tv-billederne.

Men var der straffespark?

Det blev kickstarten til en lang aften med fan-utilfredshed på lægterne i Herning, og kampens dommer skal da bestemt heller ikke beskyldes for at have overset situationer, hvor der med god vilje kunne gives et lille frispark.

Fansene var rasende på dommeren, fanafsnittet bag målet råbte op om mafia-tilstande i UEFA, og til tider virkede Real Sociedad, der nok forstår at tage fra hjemme i La Liga, også uforstående over linjen.

I det felt var FC Midtjylland-spillerne og cheftræner Thomas Thomasberg slet ikke, men straffesparket var Thomasberg særdeles ked af og ærgerlig over, også efter at have set situationen igen.

– Det var selvfølgelig frustrerende for os, at de prøvede på at trække tiden lidt for meget, og det udmøntede sig selvfølgelig også de tre gule kort. Dem synes jeg også, han skulle give.

– Der var nogle frispark, vi selvfølgelig ikke synes var der, hvor de kaster sig lidt lettere og råber. Det blev jo dømt. Jeg har set en del spanske hold, og det er jo sådan, der bliver spillet, ligesom er i Italien, hvor man så ikke ser det i England. I dag blev det dømt lidt for mange frispark. Men det skal jo ikke irritere eller stresse os mere, end det gør. Havde vi nu kunne været lidt skarpere, så havde vi også fået et mere brugbart resultat, siger Thomas Thomasberg, der ikke tror, dommeren havde intention om at give et straffespark, da han i 10. minut fløjtede for frispark på Oliver Sørensens forseelse.

– Den, jeg næsten synes er den værste, det er jo straffesparket. Et minimal frispark, som jeg stadigvæk er i tvivl om er der, og som jeg også er sikker på, han ikke havde dømt, hvis det havde været inde i feltet.

– Han dømmer det, fordi han tror, at det er udenfor feltet. Vi kunne godt se med det samme, at det var inde i feltet. Og jeg er stadig ikke sikker på, hvor meget kontakt, der er ved det straffespark. Jeg tror aldrig, det havde været dømt, hvis det havde været fem meter inde i feltet. Det havde for stor konsekvens i forhold til den hårdhed, det havde, som var minimal med den kontakt, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland kommer på en meget hård opgave i returkampen i San Sébastian om en uge med 1-2 i Herning.

Læs Aral Simsirs reaktion på kampen her.





LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Her kan du se FC København mod Napoli

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

LIVE: FC København – SSC Napoli

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kommer til AGF efter monstersæson

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Brøndby vil holde på stjerne

Norwich har budt på stor dansk profil

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Brøndby har IKKE budt

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

FCK-emne smidt af holdet efter interview



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Storklub forhandler om Oscar Højlund

FC København byder på kantspiller

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Højlund roser FC Københavns fans

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Tyskere blitzer Nordlondon

‘Det er ret let at se’

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans