En imponerende debutsæson i Bundesligaen kan ende med en kæmpe triumf for Jesper Lindstrøm, når Eintracht Frankfurt onsdag møder Rangers i Europa League-finalen i Sevilla.
Jesper Lindstrøm har ganske vist været småskadet, men i weekenden meddelte Frankfurt-cheftræner Oliver Glasner, at Lindstrøm har gode chancer for at blive klar til finalebraget. Og ifølge Kasper Hjulmand er Jesper Lindstrøms store succes også et resultat af offensivspillerens positive attitude.
– Det er jo åbenlyst en super god sæson, hvor ‘Jobbe’ traf et valg om at tage til en klub, der virkelig gerne ville have ham. En træner, der rigtig gerne ville have ham. Og så har han, på trods af en besværlig start, hvor de ikke fik resultaterne og måtte kæmpe sig lidt igennem det, så kæmpet godt igen, siger Kasper Hjulmand således til Tipsbladet.
Jesper Lindstrøm har udviklet sig meget i løbet af sin første sæson i udlandet, lyder det fra den danske landstræner.
– Han har fået utroligt meget spilletid og er blevet en vigtig brik på et Bundesliga-hold, som klarer sig fint. Meget hurtigt endda. Og det er ikke så tit, det sker for en ung spiller, at han bider sig så godt fast. I foråret noterede jeg mig også, at nu begyndte han også at blive inde på banen, når de var bagud. I starten af sæsonen blev han taget ud, og man satte nogle andre kræfter ind til sidst. Men når der skulle ske noget til sidst i kampene, så lod de ham blive derinde, lyder det således fra Kasper Hjulmand.
– Han er stille og roligt vokset i løbet af sæsonen, og stor cadeau til ham, altså… han har arbejdet rigtig godt i klubben. Han er meget ligetil. Han er en person, som er nem at arbejde med. Han giver altid alt, hvad han har. Han passer rigtig godt til den måde, der bliver spillet fodbold i Bundesligaen og i Frankfurt.

Er du overrasket over, at Jesper Lindstrøm har fået så meget spilletid i sin første sæson i Bundesligaen?
– Jeg ved ikke, om det overrasker mig, men man kan i hvert fald ikke forvente det. Hvis han ikke havde fået det, så havde det ikke været overraskende. Men det er ikke forventeligt, at man bare kommer derned og så vokser så meget, som han har gjort. Men han har den personlighed, der skal til, fordi han er så ihærdig og ligetil, siger Kasper Hjulmand.
– Der er ikke noget falsk filter ved ‘Jobbe’. Han er bare, som han er. Og så vil han arbejde. Og det er den der personlighed, der gør, at han kan få sit talent foldet ud. Han har fået lov til det og har vundet respekt, ikke kun fra træneren, men også fra medspillerne og fra fansene. Og derfor er det en super stærk sæson fra ham.
Jesper Lindstrøm scorede i marts sit første mål på landsholdet, da Danmark slog Serbien med 3-0 i Parken. Og ifølge Kasper Hjulmand er der lagt op til mere spilletid i juni, selvom der er mange dygtige offensivspillere på Danmarks landshold.
– Ja, men altså, han er jo også stille og roligt vokset, fra for et år siden ikke at være med, til at han i løbet af den her sæson er kommet tættere på. Han har været en del af U21-landsholdet i løbet af efteråret, og vi begyndte at tage ham lidt med i efteråret. Så nu må vi se. Her i juni måned skal vi spille fire kampe på 10 dage, så der er brug for folk, der er i form og kan gøre noget. Så vi må se, hvad der kommer til at ske, siger Kasper Hjulmand således.
Jesper Lindstrøm har spillet 38 kampe for Eintracht Frankfurt i denne sæson, men den unge dansker har siddet ude med en skade i holdets seneste fire kampe. Lindstrøm, der for nyligt blev kåret til ‘Årets Rookie’ i Bundesligaen, har i denne sæson scoret fem mål for Eintracht Frankfurt.
Europa League-finalen mellem Eintracht Frankfurt og Rangers kan ses på TV 2 onsdag klokken 21.00.
TOPNYHED
Pilen peger i den helt forkerte retning for ham
TOPNYHED
AGF binder stortalent på lang kontrakt
MEDIE
Brøndby-stjerne på vej til Tyskland
TOPNYHED
Nu kan han spille for FC København
TOPNYHED
Målkongen Biereth på vild liste
TOPNYHED
Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson
TOPNYHED
Falske Brøndby-rygter i omløb
MEDIE
Medier fælder dom over Dorgu
LIGE NU
Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show
MEDIE
Victor Froholdt på “urørlig” liste
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’
LIGE NU
Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset
INTERVIEW
Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst
Trist melding om Emil Højlund
NYHEDER
Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold
Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage
TOPNYHED
Fansene kræver tidligere FCK’er på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø
Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’
TOPNYHED
‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel
TOPNYHED
Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads
NYHEDER
Filip Jørgensen med nøglerolle mod City
MEDIE
Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel
TOPNYHED
Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er sensationel’
TRANSFER
Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
MEDIE
1. div-profil tæt på millionskifte til Italien
FANKLUBBEN
Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk
TOPNYHED
Stor hæder til Suzuki
TOPNYHED
Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
NYHEDER
Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid
NYHEDER
Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool
MEDIE
Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva
DAGENS SPILFORSLAG
Nordfransk point i Sydfrankrig
NYHEDER
Ny stor skuffelse for Thomas Frank
NYHEDER
Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds
Barcelona sejrer i lokalopgør
DAGENS SPILFORSLAG
Baskere basker afmægtige asturianere
MEDIE
Disse storklubber vil købe Denis Vavro
NYHEDER
Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr
NYHEDER
Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton
Aston Villa sejrer og fastholder topplacering
Celtics krise forværres
MEDIE
