En imponerende debutsæson i Bundesligaen kan ende med en kæmpe triumf for Jesper Lindstrøm, når Eintracht Frankfurt onsdag møder Rangers i Europa League-finalen i Sevilla.
Jesper Lindstrøm har ganske vist været småskadet, men i weekenden meddelte Frankfurt-cheftræner Oliver Glasner, at Lindstrøm har gode chancer for at blive klar til finalebraget. Og ifølge Kasper Hjulmand er Jesper Lindstrøms store succes også et resultat af offensivspillerens positive attitude.
– Det er jo åbenlyst en super god sæson, hvor ‘Jobbe’ traf et valg om at tage til en klub, der virkelig gerne ville have ham. En træner, der rigtig gerne ville have ham. Og så har han, på trods af en besværlig start, hvor de ikke fik resultaterne og måtte kæmpe sig lidt igennem det, så kæmpet godt igen, siger Kasper Hjulmand således til Tipsbladet.
Jesper Lindstrøm har udviklet sig meget i løbet af sin første sæson i udlandet, lyder det fra den danske landstræner.
– Han har fået utroligt meget spilletid og er blevet en vigtig brik på et Bundesliga-hold, som klarer sig fint. Meget hurtigt endda. Og det er ikke så tit, det sker for en ung spiller, at han bider sig så godt fast. I foråret noterede jeg mig også, at nu begyndte han også at blive inde på banen, når de var bagud. I starten af sæsonen blev han taget ud, og man satte nogle andre kræfter ind til sidst. Men når der skulle ske noget til sidst i kampene, så lod de ham blive derinde, lyder det således fra Kasper Hjulmand.
– Han er stille og roligt vokset i løbet af sæsonen, og stor cadeau til ham, altså… han har arbejdet rigtig godt i klubben. Han er meget ligetil. Han er en person, som er nem at arbejde med. Han giver altid alt, hvad han har. Han passer rigtig godt til den måde, der bliver spillet fodbold i Bundesligaen og i Frankfurt.

Er du overrasket over, at Jesper Lindstrøm har fået så meget spilletid i sin første sæson i Bundesligaen?
– Jeg ved ikke, om det overrasker mig, men man kan i hvert fald ikke forvente det. Hvis han ikke havde fået det, så havde det ikke været overraskende. Men det er ikke forventeligt, at man bare kommer derned og så vokser så meget, som han har gjort. Men han har den personlighed, der skal til, fordi han er så ihærdig og ligetil, siger Kasper Hjulmand.
– Der er ikke noget falsk filter ved ‘Jobbe’. Han er bare, som han er. Og så vil han arbejde. Og det er den der personlighed, der gør, at han kan få sit talent foldet ud. Han har fået lov til det og har vundet respekt, ikke kun fra træneren, men også fra medspillerne og fra fansene. Og derfor er det en super stærk sæson fra ham.
Jesper Lindstrøm scorede i marts sit første mål på landsholdet, da Danmark slog Serbien med 3-0 i Parken. Og ifølge Kasper Hjulmand er der lagt op til mere spilletid i juni, selvom der er mange dygtige offensivspillere på Danmarks landshold.
– Ja, men altså, han er jo også stille og roligt vokset, fra for et år siden ikke at være med, til at han i løbet af den her sæson er kommet tættere på. Han har været en del af U21-landsholdet i løbet af efteråret, og vi begyndte at tage ham lidt med i efteråret. Så nu må vi se. Her i juni måned skal vi spille fire kampe på 10 dage, så der er brug for folk, der er i form og kan gøre noget. Så vi må se, hvad der kommer til at ske, siger Kasper Hjulmand således.
Jesper Lindstrøm har spillet 38 kampe for Eintracht Frankfurt i denne sæson, men den unge dansker har siddet ude med en skade i holdets seneste fire kampe. Lindstrøm, der for nyligt blev kåret til ‘Årets Rookie’ i Bundesligaen, har i denne sæson scoret fem mål for Eintracht Frankfurt.
Europa League-finalen mellem Eintracht Frankfurt og Rangers kan ses på TV 2 onsdag klokken 21.00.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Vild udvikling for FC Københavns chancer
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
OPTAKT
AGF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Real Madrid taber
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
TOPNYHED
Stort slag for FC København
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
Neymar overvejer karrierestop
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
