Manchester United er klar til finalen i Europa League efter en overbevisende samlet sejr over Athletic Club.
Ovenpå det første opgør i Spanien var Rasmus Højlund et stort samtaleemne, og torsdag kom han også på tavlen i returopgøret på Old Trafford.
Og det får han ros for hos enkelte medier – blandt andet Manchester Evening News.
– Den bedste i en dårlig flok i første halvleg, da han førte an på en fornuftig måde uden at være i nærheden af noget. Mere anonym i anden halvleg, men han blev ved med at presse på og scorede til sidst, skriver mediet og giver danskeren karakteren seks ud af 10.
GiveMeSport giver Højlund karakteren otte ud af 10.
– Det lykkedes ham at komme på måltavlen efter en solid præstation. Højlund var en pestilens for Athletics midterforsvarere, og hans hårde arbejde blev belønnet med et mål, omend det var et tap-in, lyder det.
Kritik er der dog at spore hos The Sun og Daily Mail, der giver ham henholdsvis 6 og 5,5 ud af 10. Begge medier mener nemlig at præstationen understregede Manchester Uniteds behov for en ny angriber.
– Trods målet, hvor hårdt det end lyder, var det i aften endnu mere smerteligt tydeligt, at Manchester United SKAL hente en ordentlig angriber til sommer, skriver The Sun og påpeger, at en “fortabt lille dreng” kunne have scoret målet.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Patrick Dorgu er ‘forvirrende’
Hos medierne er der også delte holdninger til Patrick Dorgu, der også spillede fuld tid.
Ligesom med Rasmus Højlund er GiveMeSport de mest positive og giver karakteren otte ud af 10 med følgende beskrivelse:
– Truede i venstre side aftenen. Danskeren var fremragende fremadrettet med sin hurtighed, men var også solid defensivt.
Både Daily Mail og Manchester Evening News giver dog den danske wingback karakteren fem ud af 10 og peger på et stort problem hos ham: Nemlig hans beslutningstagen.
– Kom i nogle lovende positioner, men hans beslutningstagning var ofte forfærdelig, skriver Manchester Evening News.
– Generelt var hans beslutningstagning forvirrende, og han var årsagen til, at mange af deres lovende angreb i venstre side brød sammen, lyder det fra Daily Mail.
Hos Goal er der dog også ros at spore. Her får han karakteren seks ud af 10 og kaldes ‘et af lyspunkterne’, mens en flot stikning til Alejandro Garnacho fremhæves.
Manchester United er som nævnt videre til finalen i Europa League og her venter Tottenham.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
MEDIE
AGF køber dansk profil
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
Dansk træner vinder stor pris
PSG er i Champions League-finalen efter drama
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’
MEDIE