Højlund og ‘forvirrende’ Dorgu deler vandene

Der er delte meninger om den danske duo efter Manchester Uniteds sejr torsdag aften.



Manchester United er klar til finalen i Europa League efter en overbevisende samlet sejr over Athletic Club. 

Ovenpå det første opgør i Spanien var Rasmus Højlund et stort samtaleemne, og torsdag kom han også på tavlen i returopgøret på Old Trafford. 

Og det får han ros for hos enkelte medier – blandt andet Manchester Evening News

– Den bedste i en dårlig flok i første halvleg, da han førte an på en fornuftig måde uden at være i nærheden af noget. Mere anonym i anden halvleg, men han blev ved med at presse på og scorede til sidst, skriver mediet og giver danskeren karakteren seks ud af 10. 

GiveMeSport giver Højlund karakteren otte ud af 10.

– Det lykkedes ham at komme på måltavlen efter en solid præstation. Højlund var en pestilens for Athletics midterforsvarere, og hans hårde arbejde blev belønnet med et mål, omend det var et tap-in, lyder det. 

Kritik er der dog at spore hos The Sun og Daily Mail, der giver ham henholdsvis 6 og 5,5 ud af 10. Begge medier mener nemlig at præstationen understregede Manchester Uniteds behov for en ny angriber. 

– Trods målet, hvor hårdt det end lyder, var det i aften endnu mere smerteligt tydeligt, at Manchester United SKAL hente en ordentlig angriber til sommer, skriver The Sun og påpeger, at en “fortabt lille dreng” kunne have scoret målet. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Patrick Dorgu er ‘forvirrende’ 

Hos medierne er der også delte holdninger til Patrick Dorgu, der også spillede fuld tid. 

Ligesom med Rasmus Højlund er GiveMeSport de mest positive og giver karakteren otte ud af 10 med følgende beskrivelse: 

– Truede i venstre side aftenen. Danskeren var fremragende fremadrettet med sin hurtighed, men var også solid defensivt. 

Både Daily Mail og Manchester Evening News giver dog den danske wingback karakteren fem ud af 10 og peger på et stort problem hos ham: Nemlig hans beslutningstagen. 

– Kom i nogle lovende positioner, men hans beslutningstagning var ofte forfærdelig, skriver Manchester Evening News. 

– Generelt var hans beslutningstagning forvirrende, og han var årsagen til, at mange af deres lovende angreb i venstre side brød sammen, lyder det fra Daily Mail. 

Hos Goal er der dog også ros at spore. Her får han karakteren seks ud af 10 og kaldes ‘et af lyspunkterne’, mens en flot stikning til Alejandro Garnacho fremhæves. 

Manchester United er som nævnt videre til finalen i Europa League og her venter Tottenham. 





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Brøndby IF – AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Ruben Amorim favorit til dette job

Monstersalg: FC København-boss jubler

Barcelona – Real Madrid



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

De er tilbage i Superligaen

Hjulmand og co. taber stort skridt

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Iran kommer med krav før VM

Atletico Madrid interesseret i dansker

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Politiet sigter tre tilskuere efter SL-guldbrag

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’