HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg er adskillige den seneste uge blevet spurgt til det kommende møde med José Mourinho, ja spørgsmålene er faktisk kommet regelmæssigt, siden FC Midtjylland i sensommeren trak Fenerbahce som modstander i Europa League.
For selv om José Mourinho ikke længere fremstår som det allerstørste og hotteste trænernavn i verden anno 2025, er han en af de mest vindende og kendte trænere i verden i dag på omgangshøjde med superstjerner som Josep Guardiola og Jürgen Klopp.
Og på trods af, at det næppe er en styrkelse af Fenerbahce, at det bliver assistenttræner Salvatore Foti, der sidder med ansvaret på bænken i stedet for Mourinho, ærgrer det FCM-cheftræner Thomas Thomasberg, at Mourinho ikke kommer til at være på sidelinjen torsdag.
– Jeg synes da, det er ærgerligt, at han ikke kommer til at sidde på modsatte bænk. Han er en af de største trænere gennem tiden, så ham ville jeg da gerne have stået direkte overfor. Det kommer vi desværre ikke til, siger Thomas Thomasberg.
– For mig var det egentlig bare det at hilse på ham, og når kampen så er i gang, er vi der jo ikke for at se, hvilket navn, der er på den anden trænerbænk, så er det for at vinde kampen.
– Så jeg tror umiddelbart ikke, at jeg kommer til at se ret meget til ham i morgen, medmindre han bliver smuglet ind på en eller anden måde, så vi kan få ham at se i omklædningsrummet i pausen eller før kampen, siger Thomas Thomasberg med et grin.
FCM-cheftræneren hentyder her til en meget berømt episode, hvor José Mourinho i 2005 gemte sig i en vasketøjskurv i Chelseas omklædningsrum på hjemmebanen Stamford Bridge til en Champions League-kamp mod Bayern München, hvor Mourinho havde karantæne.
Her holdt Mourinho både optakten og pausesnakken, før han blev smuglet ud af Chelseas materialemand fra UEFA-folk, der var på jagt efter Mourinho, der tydeligvis var i kontakt med assistenttrænere på bænken, der pludselig havde besluttet sig for at tage store, kluntede huer på for at skjule deres øresnegl.
For Thomasberg er Mourinho et kæmpe navn og den største, han så nu ikke kommer til at møde.
– Ja, selvfølgelig er det det. Uden sammenligning, siger Thomas Thomasberg.
José Mourinho har selv fortalt om episoden i 2005 adskillige gange og fortalt, at han ikke er stolt af, at han brød reglerne, men at han er stolt af, at han var der for sine spillere og for at vinde.
José Mourinho måtte ifølge UEFA gerne holde Fenerbahces pressekonference på MCH Arena klokken 17.30 i dag, men portugiseren og Fenerbahce har valgt, at Salvatore Foti holder konferencen.
Meldingerne fra Fenerbahce er indtil videre, at Mourinho kommer på stadion til torsdagens vigtige kamp, hvor begge hold kæmper for at gå videre i Europa League.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Storklub vil hente Thomas Kristensen

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Andreas Christensen afviste Danmark

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

FC Midtjylland – Viborg FF

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

OB – FC Fredericia

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

– En stor beslutning

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Vild udtalelse blusser op i Italien

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Hylder dansk debutant

Elkjær jubler over Frank

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

LIVE: FCK – Bayer Leverkusen

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Holdt på stor hemmelighed

Chikaneret i 90 minutter

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve
