,

Joker om Mourinho: Kun hvis han bliver smuglet

José Mourinho er røget i karantæne i Europa League-kampen mod FC Midtjylland, og det ærgrer Thomas Thomasberg forud for torsdagens vigtige kamp.



HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg er adskillige den seneste uge blevet spurgt til det kommende møde med José Mourinho, ja spørgsmålene er faktisk kommet regelmæssigt, siden FC Midtjylland i sensommeren trak Fenerbahce som modstander i Europa League.

For selv om José Mourinho ikke længere fremstår som det allerstørste og hotteste trænernavn i verden anno 2025, er han en af de mest vindende og kendte trænere i verden i dag på omgangshøjde med superstjerner som Josep Guardiola og Jürgen Klopp.

Og på trods af, at det næppe er en styrkelse af Fenerbahce, at det bliver assistenttræner Salvatore Foti, der sidder med ansvaret på bænken i stedet for Mourinho, ærgrer det FCM-cheftræner Thomas Thomasberg, at Mourinho ikke kommer til at være på sidelinjen torsdag.

– Jeg synes da, det er ærgerligt, at han ikke kommer til at sidde på modsatte bænk. Han er en af de største trænere gennem tiden, så ham ville jeg da gerne have stået direkte overfor. Det kommer vi desværre ikke til, siger Thomas Thomasberg.

– For mig var det egentlig bare det at hilse på ham, og når kampen så er i gang, er vi der jo ikke for at se, hvilket navn, der er på den anden trænerbænk, så er det for at vinde kampen.

– Så jeg tror umiddelbart ikke, at jeg kommer til at se ret meget til ham i morgen, medmindre han bliver smuglet ind på en eller anden måde, så vi kan få ham at se i omklædningsrummet i pausen eller før kampen, siger Thomas Thomasberg med et grin.

FCM-cheftræneren hentyder her til en meget berømt episode, hvor José Mourinho i 2005 gemte sig i en vasketøjskurv i Chelseas omklædningsrum på hjemmebanen Stamford Bridge til en Champions League-kamp mod Bayern München, hvor Mourinho havde karantæne.

Her holdt Mourinho både optakten og pausesnakken, før han blev smuglet ud af Chelseas materialemand fra UEFA-folk, der var på jagt efter Mourinho, der tydeligvis var i kontakt med assistenttrænere på bænken, der pludselig havde besluttet sig for at tage store, kluntede huer på for at skjule deres øresnegl.

For Thomasberg er Mourinho et kæmpe navn og den største, han så nu ikke kommer til at møde.

– Ja, selvfølgelig er det det. Uden sammenligning, siger Thomas Thomasberg.

José Mourinho har selv fortalt om episoden i 2005 adskillige gange og fortalt, at han ikke er stolt af, at han brød reglerne, men at han er stolt af, at han var der for sine spillere og for at vinde.

José Mourinho måtte ifølge UEFA gerne holde Fenerbahces pressekonference på MCH Arena klokken 17.30 i dag, men portugiseren og Fenerbahce har valgt, at Salvatore Foti holder konferencen.

Meldingerne fra Fenerbahce er indtil videre, at Mourinho kommer på stadion til torsdagens vigtige kamp, hvor begge hold kæmper for at gå videre i Europa League.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Peger på ham som ny Superliga-træner

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Tæt på vild Superliga-handel – får option



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Succestræner forlader Premier League-klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

‘Det er slut’

OB jagter tidligere Superliga-profil

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Supercomputer: De vinder VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Han bliver cheftræner i Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Storklub har kontaktet Brøndby

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby