,

Joker om Mourinho: Kun hvis han bliver smuglet

José Mourinho er røget i karantæne i Europa League-kampen mod FC Midtjylland, og det ærgrer Thomas Thomasberg forud for torsdagens vigtige kamp.



HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg er adskillige den seneste uge blevet spurgt til det kommende møde med José Mourinho, ja spørgsmålene er faktisk kommet regelmæssigt, siden FC Midtjylland i sensommeren trak Fenerbahce som modstander i Europa League.

For selv om José Mourinho ikke længere fremstår som det allerstørste og hotteste trænernavn i verden anno 2025, er han en af de mest vindende og kendte trænere i verden i dag på omgangshøjde med superstjerner som Josep Guardiola og Jürgen Klopp.

Og på trods af, at det næppe er en styrkelse af Fenerbahce, at det bliver assistenttræner Salvatore Foti, der sidder med ansvaret på bænken i stedet for Mourinho, ærgrer det FCM-cheftræner Thomas Thomasberg, at Mourinho ikke kommer til at være på sidelinjen torsdag.

– Jeg synes da, det er ærgerligt, at han ikke kommer til at sidde på modsatte bænk. Han er en af de største trænere gennem tiden, så ham ville jeg da gerne have stået direkte overfor. Det kommer vi desværre ikke til, siger Thomas Thomasberg.

– For mig var det egentlig bare det at hilse på ham, og når kampen så er i gang, er vi der jo ikke for at se, hvilket navn, der er på den anden trænerbænk, så er det for at vinde kampen.

– Så jeg tror umiddelbart ikke, at jeg kommer til at se ret meget til ham i morgen, medmindre han bliver smuglet ind på en eller anden måde, så vi kan få ham at se i omklædningsrummet i pausen eller før kampen, siger Thomas Thomasberg med et grin.

FCM-cheftræneren hentyder her til en meget berømt episode, hvor José Mourinho i 2005 gemte sig i en vasketøjskurv i Chelseas omklædningsrum på hjemmebanen Stamford Bridge til en Champions League-kamp mod Bayern München, hvor Mourinho havde karantæne.

Her holdt Mourinho både optakten og pausesnakken, før han blev smuglet ud af Chelseas materialemand fra UEFA-folk, der var på jagt efter Mourinho, der tydeligvis var i kontakt med assistenttrænere på bænken, der pludselig havde besluttet sig for at tage store, kluntede huer på for at skjule deres øresnegl.

For Thomasberg er Mourinho et kæmpe navn og den største, han så nu ikke kommer til at møde.

– Ja, selvfølgelig er det det. Uden sammenligning, siger Thomas Thomasberg.

José Mourinho har selv fortalt om episoden i 2005 adskillige gange og fortalt, at han ikke er stolt af, at han brød reglerne, men at han er stolt af, at han var der for sine spillere og for at vinde.

José Mourinho måtte ifølge UEFA gerne holde Fenerbahces pressekonference på MCH Arena klokken 17.30 i dag, men portugiseren og Fenerbahce har valgt, at Salvatore Foti holder konferencen.

Meldingerne fra Fenerbahce er indtil videre, at Mourinho kommer på stadion til torsdagens vigtige kamp, hvor begge hold kæmper for at gå videre i Europa League.





Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Augsburg kan tæve Gedebukke

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Første gang nogensinde for Eriksen

Kontant melding fra ny Spurs-boss

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Stort medie langer ud efter Jens Stage

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Stor overraskelse til FCM-træning

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Skrækkeligt af Dominik Sarapata



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

‘Jeg hadede verden’

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Liverpool – West Ham United

Endelig er der godt nyt

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

‘Han er tilgivet’

Ny hooliganpakke er vedtaget

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Juventus-profil: ‘Absurd’

‘Det må ikke ske’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte