HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg er adskillige den seneste uge blevet spurgt til det kommende møde med José Mourinho, ja spørgsmålene er faktisk kommet regelmæssigt, siden FC Midtjylland i sensommeren trak Fenerbahce som modstander i Europa League.
For selv om José Mourinho ikke længere fremstår som det allerstørste og hotteste trænernavn i verden anno 2025, er han en af de mest vindende og kendte trænere i verden i dag på omgangshøjde med superstjerner som Josep Guardiola og Jürgen Klopp.
Og på trods af, at det næppe er en styrkelse af Fenerbahce, at det bliver assistenttræner Salvatore Foti, der sidder med ansvaret på bænken i stedet for Mourinho, ærgrer det FCM-cheftræner Thomas Thomasberg, at Mourinho ikke kommer til at være på sidelinjen torsdag.
– Jeg synes da, det er ærgerligt, at han ikke kommer til at sidde på modsatte bænk. Han er en af de største trænere gennem tiden, så ham ville jeg da gerne have stået direkte overfor. Det kommer vi desværre ikke til, siger Thomas Thomasberg.
– For mig var det egentlig bare det at hilse på ham, og når kampen så er i gang, er vi der jo ikke for at se, hvilket navn, der er på den anden trænerbænk, så er det for at vinde kampen.
– Så jeg tror umiddelbart ikke, at jeg kommer til at se ret meget til ham i morgen, medmindre han bliver smuglet ind på en eller anden måde, så vi kan få ham at se i omklædningsrummet i pausen eller før kampen, siger Thomas Thomasberg med et grin.
FCM-cheftræneren hentyder her til en meget berømt episode, hvor José Mourinho i 2005 gemte sig i en vasketøjskurv i Chelseas omklædningsrum på hjemmebanen Stamford Bridge til en Champions League-kamp mod Bayern München, hvor Mourinho havde karantæne.
Her holdt Mourinho både optakten og pausesnakken, før han blev smuglet ud af Chelseas materialemand fra UEFA-folk, der var på jagt efter Mourinho, der tydeligvis var i kontakt med assistenttrænere på bænken, der pludselig havde besluttet sig for at tage store, kluntede huer på for at skjule deres øresnegl.
For Thomasberg er Mourinho et kæmpe navn og den største, han så nu ikke kommer til at møde.
– Ja, selvfølgelig er det det. Uden sammenligning, siger Thomas Thomasberg.
José Mourinho har selv fortalt om episoden i 2005 adskillige gange og fortalt, at han ikke er stolt af, at han brød reglerne, men at han er stolt af, at han var der for sine spillere og for at vinde.
José Mourinho måtte ifølge UEFA gerne holde Fenerbahces pressekonference på MCH Arena klokken 17.30 i dag, men portugiseren og Fenerbahce har valgt, at Salvatore Foti holder konferencen.
Meldingerne fra Fenerbahce er indtil videre, at Mourinho kommer på stadion til torsdagens vigtige kamp, hvor begge hold kæmper for at gå videre i Europa League.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Vild udvikling for FC Københavns chancer
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
OPTAKT
AGF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Real Madrid taber
Aston Villa og Chelsea smider point
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub