RAZGRAD (Tipsbladet): Jonas Lössl var træt, sikkert også lidt øm og helt sikkert kisteglad, da han over midnat i Bulgarien havde sunget fødselsdagssang for Darío Osorio sammen med holdkammeraterne og fejret, at FCM nu er meget tæt på at avancere i Europa League med 2-0 over Ludogorets.
Lössl og holdkammeraterne kunne ikke have ønsket sig mere fra en kamp, hvor de indtil slutfasen havde svært ved at skabe chancer i åbent spil, før Ludogorets satsede meget fremad og også lod til at miste modet i slutfasen og gav FCM god plads til kontraløbene.
Og det var mere eller mindre præcis, som Jonas Lössl havde drømt om, da han fik at vide, han skulle udfylde rollen tilbage i december, da FCM havde rimelig vished om, hvordan det stod til med Olafsson.
– Jeg er rigtig begejstret for det. Det er dejligt at kunne gå ind og hjælpe og levere det, som jeg skal stå for. De skal jo kunne regne med mig, når jeg kommer ind her. Selvfølgelig har jeg da også et personligt ønske om at gå ind og lægge lidt pres på med nogle gode indsatser.

– Jeg har set frem til den her nu i fem uger. Jeg blev spurgt lige nede i Porto lige efter det var sket, og der var jeg rigtig ked af det. Og det har det også været, men jeg blev også nødt til at vende det om. Sådan er det jo i fodbold. Den enes død, den andens brød, ikke? Så jeg har glædet mig til den her kamp, og at stå her nu med clean sheet og en tomåls-sejr og 10 point. Det var jo det, jeg havde håbet på, siger Jonas Lössl.
Lössl fik en lang forlængelse og blev gjort til såkaldt club captain, da Elias Ólafsson sidste sommer vendte tilbage fra Mafra og blev gjort til førstemålmand af cheftræner Thomas Thomasberg.
Jonas Lössl føler sig ikke færdig med at spille topfodbold og har ikke tænkt sig stiltiende at gå i en nestorrolle uden ambitioner om at spille.
Så FCM-veteranen presser på for at vise, han er god nok til at spille, med respekt for, at klubben har valgt Olafsson som en mand, man satser på.
– Den plads blev taget fra mig. Det kan man jo godt sige. Nu snakkede vi lidt om det med at respektere og acceptere. Jeg kender min rolle her, og jeg skal presse på. Og min rolle er, at jeg skal presse på, og jeg skal levere maksimalt for at presse på. Fordi så skal han også være bedst, og det er det, holdet har bedst af. Og det prøver jeg at gøre. Jeg har det rigtig godt lige nu. Det har været en super god opstart. Det er virkelig dejligt at stå her med en god kamp i bagagen, siger Jonas Lössl.
Læs karakterne fra FC Midtjyllands kamp mod Ludogorets her
En mindre gruppe FCM-fans havde taget turen til Bulgarien og stadion i Razgrad for at støtte holdet og kunne høres undervejs med et hjemmepublikum, der ikke var videre meget oppe at køre over begivenhederne. Og dem sendte Lössl en hilsen til efter kampen.
– Jeg synes, det er topfedt, at der er 30-40 fans med hernede. Eller hvor mange der nu var. Det er virkelig fedt, de har taget turen. Det skal sgu også fejres. Mads [Bech] og jeg fik også kastet vores trøjer op til dem, dem skulle de have som cadeau for at tage turen. Nu glæder jeg mig til, at vi skal stå med 10.000 tilskuere i ryggen, og sandsynligvis også et udebaneafsnit, der er fyldt. Det bliver en fed måde at åbne MCH på, siger Jonas Lössl.
FC Midtjylland ligger med gode muligheder for at avancere i Europa.
Selv med et nederlag skal adskillige hold overhale FCM, for at mestrene dropper ud af de 24 bedste med en nuværende 19. plads, og med point mod Fenerbahce er FCM matematisk sikker på at gå videre til 1/16-finalerne, uanset hvad der sker i de 17 øvrige kampe.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Kæmpe nyhed i udlandet
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
Hvem holder partilederne med i fodbold?
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Riemer melder stjerne klar
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
LIGE NU