,

Har ikke givet op: – Den plads blev taget fra mig

Jonas Lössl har tænkt sig at gøre det så svært som muligt for cheftræneren at sætte ham tilbage på bænken, når Elias Ólafsson er kampklar igen.



RAZGRAD (Tipsbladet): Jonas Lössl var træt, sikkert også lidt øm og helt sikkert kisteglad, da han over midnat i Bulgarien havde sunget fødselsdagssang for Darío Osorio sammen med holdkammeraterne og fejret, at FCM nu er meget tæt på at avancere i Europa League med 2-0 over Ludogorets.

Lössl og holdkammeraterne kunne ikke have ønsket sig mere fra en kamp, hvor de indtil slutfasen havde svært ved at skabe chancer i åbent spil, før Ludogorets satsede meget fremad og også lod til at miste modet i slutfasen og gav FCM god plads til kontraløbene.

Og det var mere eller mindre præcis, som Jonas Lössl havde drømt om, da han fik at vide, han skulle udfylde rollen tilbage i december, da FCM havde rimelig vished om, hvordan det stod til med Olafsson.

– Jeg er rigtig begejstret for det. Det er dejligt at kunne gå ind og hjælpe og levere det, som jeg skal stå for. De skal jo kunne regne med mig, når jeg kommer ind her. Selvfølgelig har jeg da også et personligt ønske om at gå ind og lægge lidt pres på med nogle gode indsatser.

– Jeg har set frem til den her nu i fem uger. Jeg blev spurgt lige nede i Porto lige efter det var sket, og der var jeg rigtig ked af det. Og det har det også været, men jeg blev også nødt til at vende det om. Sådan er det jo i fodbold. Den enes død, den andens brød, ikke? Så jeg har glædet mig til den her kamp, og at stå her nu med clean sheet og en tomåls-sejr og 10 point. Det var jo det, jeg havde håbet på, siger Jonas Lössl.

Lössl fik en lang forlængelse og blev gjort til såkaldt club captain, da Elias Ólafsson sidste sommer vendte tilbage fra Mafra og blev gjort til førstemålmand af cheftræner Thomas Thomasberg.

Jonas Lössl føler sig ikke færdig med at spille topfodbold og har ikke tænkt sig stiltiende at gå i en nestorrolle uden ambitioner om at spille.

Så FCM-veteranen presser på for at vise, han er god nok til at spille, med respekt for, at klubben har valgt Olafsson som en mand, man satser på.

– Den plads blev taget fra mig. Det kan man jo godt sige. Nu snakkede vi lidt om det med at respektere og acceptere. Jeg kender min rolle her, og jeg skal presse på. Og min rolle er, at jeg skal presse på, og jeg skal levere maksimalt for at presse på. Fordi så skal han også være bedst, og det er det, holdet har bedst af. Og det prøver jeg at gøre. Jeg har det rigtig godt lige nu. Det har været en super god opstart. Det er virkelig dejligt at stå her med en god kamp i bagagen, siger Jonas Lössl.

Læs karakterne fra FC Midtjyllands kamp mod Ludogorets her

En mindre gruppe FCM-fans havde taget turen til Bulgarien og stadion i Razgrad for at støtte holdet og kunne høres undervejs med et hjemmepublikum, der ikke var videre meget oppe at køre over begivenhederne. Og dem sendte Lössl en hilsen til efter kampen.

– Jeg synes, det er topfedt, at der er 30-40 fans med hernede. Eller hvor mange der nu var. Det er virkelig fedt, de har taget turen. Det skal sgu også fejres. Mads [Bech] og jeg fik også kastet vores trøjer op til dem, dem skulle de have som cadeau for at tage turen. Nu glæder jeg mig til, at vi skal stå med 10.000 tilskuere i ryggen, og sandsynligvis også et udebaneafsnit, der er fyldt. Det bliver en fed måde at åbne MCH på, siger Jonas Lössl.
FC Midtjylland ligger med gode muligheder for at avancere i Europa.

Selv med et nederlag skal adskillige hold overhale FCM, for at mestrene dropper ud af de 24 bedste med en nuværende 19. plads, og med point mod Fenerbahce er FCM matematisk sikker på at gå videre til 1/16-finalerne, uanset hvad der sker i de 17 øvrige kampe.



Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

De henter Gregoritsch – lægetjek i dag

Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Her er Ajax-danskers millionløn

Hård udmelding fra Thomas Frank

Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s

Nu kan han spille for FC København

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Målkongen Biereth på vild liste

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Medier fælder dom over Dorgu

Falske Brøndby-rygter i omløb

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Brøndby-stjerne på vej til Tyskland

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

De vil købe FC Midtjylland-profil

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Her er Superligaens bedste stadion

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Trist melding om Emil Højlund

Stor hæder til Suzuki

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

‘Usandsynlig genopstandelse’

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Nordfransk point i Sydfrankrig

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr