,

Har ikke givet op: – Den plads blev taget fra mig

Jonas Lössl har tænkt sig at gøre det så svært som muligt for cheftræneren at sætte ham tilbage på bænken, når Elias Ólafsson er kampklar igen.



RAZGRAD (Tipsbladet): Jonas Lössl var træt, sikkert også lidt øm og helt sikkert kisteglad, da han over midnat i Bulgarien havde sunget fødselsdagssang for Darío Osorio sammen med holdkammeraterne og fejret, at FCM nu er meget tæt på at avancere i Europa League med 2-0 over Ludogorets.

Lössl og holdkammeraterne kunne ikke have ønsket sig mere fra en kamp, hvor de indtil slutfasen havde svært ved at skabe chancer i åbent spil, før Ludogorets satsede meget fremad og også lod til at miste modet i slutfasen og gav FCM god plads til kontraløbene.

Og det var mere eller mindre præcis, som Jonas Lössl havde drømt om, da han fik at vide, han skulle udfylde rollen tilbage i december, da FCM havde rimelig vished om, hvordan det stod til med Olafsson.

– Jeg er rigtig begejstret for det. Det er dejligt at kunne gå ind og hjælpe og levere det, som jeg skal stå for. De skal jo kunne regne med mig, når jeg kommer ind her. Selvfølgelig har jeg da også et personligt ønske om at gå ind og lægge lidt pres på med nogle gode indsatser.

– Jeg har set frem til den her nu i fem uger. Jeg blev spurgt lige nede i Porto lige efter det var sket, og der var jeg rigtig ked af det. Og det har det også været, men jeg blev også nødt til at vende det om. Sådan er det jo i fodbold. Den enes død, den andens brød, ikke? Så jeg har glædet mig til den her kamp, og at stå her nu med clean sheet og en tomåls-sejr og 10 point. Det var jo det, jeg havde håbet på, siger Jonas Lössl.

Lössl fik en lang forlængelse og blev gjort til såkaldt club captain, da Elias Ólafsson sidste sommer vendte tilbage fra Mafra og blev gjort til førstemålmand af cheftræner Thomas Thomasberg.

Jonas Lössl føler sig ikke færdig med at spille topfodbold og har ikke tænkt sig stiltiende at gå i en nestorrolle uden ambitioner om at spille.

Så FCM-veteranen presser på for at vise, han er god nok til at spille, med respekt for, at klubben har valgt Olafsson som en mand, man satser på.

– Den plads blev taget fra mig. Det kan man jo godt sige. Nu snakkede vi lidt om det med at respektere og acceptere. Jeg kender min rolle her, og jeg skal presse på. Og min rolle er, at jeg skal presse på, og jeg skal levere maksimalt for at presse på. Fordi så skal han også være bedst, og det er det, holdet har bedst af. Og det prøver jeg at gøre. Jeg har det rigtig godt lige nu. Det har været en super god opstart. Det er virkelig dejligt at stå her med en god kamp i bagagen, siger Jonas Lössl.

Læs karakterne fra FC Midtjyllands kamp mod Ludogorets her

En mindre gruppe FCM-fans havde taget turen til Bulgarien og stadion i Razgrad for at støtte holdet og kunne høres undervejs med et hjemmepublikum, der ikke var videre meget oppe at køre over begivenhederne. Og dem sendte Lössl en hilsen til efter kampen.

– Jeg synes, det er topfedt, at der er 30-40 fans med hernede. Eller hvor mange der nu var. Det er virkelig fedt, de har taget turen. Det skal sgu også fejres. Mads [Bech] og jeg fik også kastet vores trøjer op til dem, dem skulle de have som cadeau for at tage turen. Nu glæder jeg mig til, at vi skal stå med 10.000 tilskuere i ryggen, og sandsynligvis også et udebaneafsnit, der er fyldt. Det bliver en fed måde at åbne MCH på, siger Jonas Lössl.
FC Midtjylland ligger med gode muligheder for at avancere i Europa.

Selv med et nederlag skal adskillige hold overhale FCM, for at mestrene dropper ud af de 24 bedste med en nuværende 19. plads, og med point mod Fenerbahce er FCM matematisk sikker på at gå videre til 1/16-finalerne, uanset hvad der sker i de 17 øvrige kampe.





LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Protesterer efter dansk drømmekamp

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Millionregn over FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Det kommer formentlig til at ske



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Benhård Brian Riemer-melding



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Færdig? Manchester City har udset afløser

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

‘Det er dramatisk!’

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Morten Bruun med dyster spådom

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

– Ikke for debutanter!

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Håber på FC København-exit

Messi rammer gyldent tal

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Så blev det officielt

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Barcelona – Rayo Vallecano

Brighton – Liverpool

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg