RAZGRAD (Tipsbladet): Jonas Lössl var træt, sikkert også lidt øm og helt sikkert kisteglad, da han over midnat i Bulgarien havde sunget fødselsdagssang for Darío Osorio sammen med holdkammeraterne og fejret, at FCM nu er meget tæt på at avancere i Europa League med 2-0 over Ludogorets.
Lössl og holdkammeraterne kunne ikke have ønsket sig mere fra en kamp, hvor de indtil slutfasen havde svært ved at skabe chancer i åbent spil, før Ludogorets satsede meget fremad og også lod til at miste modet i slutfasen og gav FCM god plads til kontraløbene.
Og det var mere eller mindre præcis, som Jonas Lössl havde drømt om, da han fik at vide, han skulle udfylde rollen tilbage i december, da FCM havde rimelig vished om, hvordan det stod til med Olafsson.
– Jeg er rigtig begejstret for det. Det er dejligt at kunne gå ind og hjælpe og levere det, som jeg skal stå for. De skal jo kunne regne med mig, når jeg kommer ind her. Selvfølgelig har jeg da også et personligt ønske om at gå ind og lægge lidt pres på med nogle gode indsatser.

– Jeg har set frem til den her nu i fem uger. Jeg blev spurgt lige nede i Porto lige efter det var sket, og der var jeg rigtig ked af det. Og det har det også været, men jeg blev også nødt til at vende det om. Sådan er det jo i fodbold. Den enes død, den andens brød, ikke? Så jeg har glædet mig til den her kamp, og at stå her nu med clean sheet og en tomåls-sejr og 10 point. Det var jo det, jeg havde håbet på, siger Jonas Lössl.
Lössl fik en lang forlængelse og blev gjort til såkaldt club captain, da Elias Ólafsson sidste sommer vendte tilbage fra Mafra og blev gjort til førstemålmand af cheftræner Thomas Thomasberg.
Jonas Lössl føler sig ikke færdig med at spille topfodbold og har ikke tænkt sig stiltiende at gå i en nestorrolle uden ambitioner om at spille.
Så FCM-veteranen presser på for at vise, han er god nok til at spille, med respekt for, at klubben har valgt Olafsson som en mand, man satser på.
– Den plads blev taget fra mig. Det kan man jo godt sige. Nu snakkede vi lidt om det med at respektere og acceptere. Jeg kender min rolle her, og jeg skal presse på. Og min rolle er, at jeg skal presse på, og jeg skal levere maksimalt for at presse på. Fordi så skal han også være bedst, og det er det, holdet har bedst af. Og det prøver jeg at gøre. Jeg har det rigtig godt lige nu. Det har været en super god opstart. Det er virkelig dejligt at stå her med en god kamp i bagagen, siger Jonas Lössl.
Læs karakterne fra FC Midtjyllands kamp mod Ludogorets her
En mindre gruppe FCM-fans havde taget turen til Bulgarien og stadion i Razgrad for at støtte holdet og kunne høres undervejs med et hjemmepublikum, der ikke var videre meget oppe at køre over begivenhederne. Og dem sendte Lössl en hilsen til efter kampen.
– Jeg synes, det er topfedt, at der er 30-40 fans med hernede. Eller hvor mange der nu var. Det er virkelig fedt, de har taget turen. Det skal sgu også fejres. Mads [Bech] og jeg fik også kastet vores trøjer op til dem, dem skulle de have som cadeau for at tage turen. Nu glæder jeg mig til, at vi skal stå med 10.000 tilskuere i ryggen, og sandsynligvis også et udebaneafsnit, der er fyldt. Det bliver en fed måde at åbne MCH på, siger Jonas Lössl.
FC Midtjylland ligger med gode muligheder for at avancere i Europa.
Selv med et nederlag skal adskillige hold overhale FCM, for at mestrene dropper ud af de 24 bedste med en nuværende 19. plads, og med point mod Fenerbahce er FCM matematisk sikker på at gå videre til 1/16-finalerne, uanset hvad der sker i de 17 øvrige kampe.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
OPTAKT
Arsenal – Fulham
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’