RAZGRAD (Tipsbladet): Jonas Lössl var træt, sikkert også lidt øm og helt sikkert kisteglad, da han over midnat i Bulgarien havde sunget fødselsdagssang for Darío Osorio sammen med holdkammeraterne og fejret, at FCM nu er meget tæt på at avancere i Europa League med 2-0 over Ludogorets.
Lössl og holdkammeraterne kunne ikke have ønsket sig mere fra en kamp, hvor de indtil slutfasen havde svært ved at skabe chancer i åbent spil, før Ludogorets satsede meget fremad og også lod til at miste modet i slutfasen og gav FCM god plads til kontraløbene.
Og det var mere eller mindre præcis, som Jonas Lössl havde drømt om, da han fik at vide, han skulle udfylde rollen tilbage i december, da FCM havde rimelig vished om, hvordan det stod til med Olafsson.
– Jeg er rigtig begejstret for det. Det er dejligt at kunne gå ind og hjælpe og levere det, som jeg skal stå for. De skal jo kunne regne med mig, når jeg kommer ind her. Selvfølgelig har jeg da også et personligt ønske om at gå ind og lægge lidt pres på med nogle gode indsatser.

– Jeg har set frem til den her nu i fem uger. Jeg blev spurgt lige nede i Porto lige efter det var sket, og der var jeg rigtig ked af det. Og det har det også været, men jeg blev også nødt til at vende det om. Sådan er det jo i fodbold. Den enes død, den andens brød, ikke? Så jeg har glædet mig til den her kamp, og at stå her nu med clean sheet og en tomåls-sejr og 10 point. Det var jo det, jeg havde håbet på, siger Jonas Lössl.
Lössl fik en lang forlængelse og blev gjort til såkaldt club captain, da Elias Ólafsson sidste sommer vendte tilbage fra Mafra og blev gjort til førstemålmand af cheftræner Thomas Thomasberg.
Jonas Lössl føler sig ikke færdig med at spille topfodbold og har ikke tænkt sig stiltiende at gå i en nestorrolle uden ambitioner om at spille.
Så FCM-veteranen presser på for at vise, han er god nok til at spille, med respekt for, at klubben har valgt Olafsson som en mand, man satser på.
– Den plads blev taget fra mig. Det kan man jo godt sige. Nu snakkede vi lidt om det med at respektere og acceptere. Jeg kender min rolle her, og jeg skal presse på. Og min rolle er, at jeg skal presse på, og jeg skal levere maksimalt for at presse på. Fordi så skal han også være bedst, og det er det, holdet har bedst af. Og det prøver jeg at gøre. Jeg har det rigtig godt lige nu. Det har været en super god opstart. Det er virkelig dejligt at stå her med en god kamp i bagagen, siger Jonas Lössl.
Læs karakterne fra FC Midtjyllands kamp mod Ludogorets her
En mindre gruppe FCM-fans havde taget turen til Bulgarien og stadion i Razgrad for at støtte holdet og kunne høres undervejs med et hjemmepublikum, der ikke var videre meget oppe at køre over begivenhederne. Og dem sendte Lössl en hilsen til efter kampen.
– Jeg synes, det er topfedt, at der er 30-40 fans med hernede. Eller hvor mange der nu var. Det er virkelig fedt, de har taget turen. Det skal sgu også fejres. Mads [Bech] og jeg fik også kastet vores trøjer op til dem, dem skulle de have som cadeau for at tage turen. Nu glæder jeg mig til, at vi skal stå med 10.000 tilskuere i ryggen, og sandsynligvis også et udebaneafsnit, der er fyldt. Det bliver en fed måde at åbne MCH på, siger Jonas Lössl.
FC Midtjylland ligger med gode muligheder for at avancere i Europa.
Selv med et nederlag skal adskillige hold overhale FCM, for at mestrene dropper ud af de 24 bedste med en nuværende 19. plads, og med point mod Fenerbahce er FCM matematisk sikker på at gå videre til 1/16-finalerne, uanset hvad der sker i de 17 øvrige kampe.
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
Eriksen ude med hård kritik
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
Arsenal tager førstepladsen tilbage
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’