Kalle Johnsson nyder stjerne-ros: Nok min bedste kamp

Kalle Johnsson er blevet hyldet på internettet efter sin præstation mod Manchester United mandag aften.



Ifølge BBC leverede ’Kalle Plankeværk’ hele 13 redninger i kampen – flest af en målmand i en Europa League-kamp i over 10 år.

Den præstation er ikke gået ubemærket hen, og store fodboldpersonligheder som Gary Linneker og Cesc Fabregas sparede ikke på de rosende ord på Twitter. Den slags ros er hovedpersonen ikke overraskende godt tilfreds med.

Læs også:FC København ville holde fanfest i Parken: Blev afvist

– Det er sjovt… Det bliver man jo glad for at læse! Jeg prøver bare at gøre mit arbejde og hjælpe holdet. Men det er da rart, at der bliver lagt mærke til ens præstationer, siger Kalle Johnsson til klubbens hjemmeside og fortsætter:

– Det her er nok min personlige rekord. Jeg kan huske, at jeg engang i en kamp i Frankrig havde 11 redninger i én kamp mod Lyon. Det var vist flest – indtil i går! Resultatmæssigt var det lidt ærgerligt, men præstationsmæssigt var det nok den bedste måde at slutte sæsonen af på – og det skal vi alle tage med videre til næste sæson.

Læs også:Randers-chef: Kunne godt bruge en offensiv kraft mere

Til trods for den flotte præstation følte den svenske keeper ikke selv, at han kom særlig godt fra start.

– Det var jo en god kamp, både for holdet og for mig selv. Jeg kom ind i et godt flow, selvom jeg faktisk følte, at jeg kom lidt skidt i gang med kampen – de fik bl.a. annulleret et mål for offside jo. Men siden kom jeg bedre med og fik lavet nogle vigtige redninger, hvilket altid hjælper på selvtilliden. Det var synd, at vi ikke fik et godt resultat, men jeg er glad for min præstation alt i alt mod så stærkt et United-hold.

Kalle Johnsson og holdkammeraterne kan nu se frem til et par ugers ferie, inden forberedelserne til den kommende sæson begynder.

Læs også:Ny Brentford-dansker: Standarden er sindssyg høj
Læs også:Det store Champions League-overblik: Sådan spilles turneringen færdig
Læs også:AaB overrasker igen: Henter spiller fra de serbiske mestre på lang aftale




Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Eriksen spottet – nu er der nyt



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Lindstrøm skifter til Schalke

Kæmpe transfer under opsejling



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Speakman om transfer: En unik situation

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ingen klausul i FC København-aftale

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Dansker scorer mod Barcelona

Han er den nye Superliga-juvel!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

OB – Sønderjyske

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Stor ændring i AGF?

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning