Kalle Johnsson nyder stjerne-ros: Nok min bedste kamp

Kalle Johnsson er blevet hyldet på internettet efter sin præstation mod Manchester United mandag aften.



Ifølge BBC leverede ’Kalle Plankeværk’ hele 13 redninger i kampen – flest af en målmand i en Europa League-kamp i over 10 år.

Den præstation er ikke gået ubemærket hen, og store fodboldpersonligheder som Gary Linneker og Cesc Fabregas sparede ikke på de rosende ord på Twitter. Den slags ros er hovedpersonen ikke overraskende godt tilfreds med.

Læs også:FC København ville holde fanfest i Parken: Blev afvist

– Det er sjovt… Det bliver man jo glad for at læse! Jeg prøver bare at gøre mit arbejde og hjælpe holdet. Men det er da rart, at der bliver lagt mærke til ens præstationer, siger Kalle Johnsson til klubbens hjemmeside og fortsætter:

– Det her er nok min personlige rekord. Jeg kan huske, at jeg engang i en kamp i Frankrig havde 11 redninger i én kamp mod Lyon. Det var vist flest – indtil i går! Resultatmæssigt var det lidt ærgerligt, men præstationsmæssigt var det nok den bedste måde at slutte sæsonen af på – og det skal vi alle tage med videre til næste sæson.

Læs også:Randers-chef: Kunne godt bruge en offensiv kraft mere

Til trods for den flotte præstation følte den svenske keeper ikke selv, at han kom særlig godt fra start.

– Det var jo en god kamp, både for holdet og for mig selv. Jeg kom ind i et godt flow, selvom jeg faktisk følte, at jeg kom lidt skidt i gang med kampen – de fik bl.a. annulleret et mål for offside jo. Men siden kom jeg bedre med og fik lavet nogle vigtige redninger, hvilket altid hjælper på selvtilliden. Det var synd, at vi ikke fik et godt resultat, men jeg er glad for min præstation alt i alt mod så stærkt et United-hold.

Kalle Johnsson og holdkammeraterne kan nu se frem til et par ugers ferie, inden forberedelserne til den kommende sæson begynder.

Læs også:Ny Brentford-dansker: Standarden er sindssyg høj
Læs også:Det store Champions League-overblik: Sådan spilles turneringen færdig
Læs også:AaB overrasker igen: Henter spiller fra de serbiske mestre på lang aftale




LIVE

TransferLIVE: Arsenal enige med stjerne, men…

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Uventet transferdrejning

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Har droppet stor dansk transfer

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

– Det vil være VM’s største overraskelse!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Superligaen er knækket

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Scorer heftig lønstigning

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Bekræfter dansk kæmpetransfer

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Arbejder på Brøndby-exit

Knuser transferrekord

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne