Kalle Johnsson nyder stjerne-ros: Nok min bedste kamp

Kalle Johnsson er blevet hyldet på internettet efter sin præstation mod Manchester United mandag aften.



Ifølge BBC leverede ’Kalle Plankeværk’ hele 13 redninger i kampen – flest af en målmand i en Europa League-kamp i over 10 år.

Den præstation er ikke gået ubemærket hen, og store fodboldpersonligheder som Gary Linneker og Cesc Fabregas sparede ikke på de rosende ord på Twitter. Den slags ros er hovedpersonen ikke overraskende godt tilfreds med.

Læs også:FC København ville holde fanfest i Parken: Blev afvist

– Det er sjovt… Det bliver man jo glad for at læse! Jeg prøver bare at gøre mit arbejde og hjælpe holdet. Men det er da rart, at der bliver lagt mærke til ens præstationer, siger Kalle Johnsson til klubbens hjemmeside og fortsætter:

– Det her er nok min personlige rekord. Jeg kan huske, at jeg engang i en kamp i Frankrig havde 11 redninger i én kamp mod Lyon. Det var vist flest – indtil i går! Resultatmæssigt var det lidt ærgerligt, men præstationsmæssigt var det nok den bedste måde at slutte sæsonen af på – og det skal vi alle tage med videre til næste sæson.

Læs også:Randers-chef: Kunne godt bruge en offensiv kraft mere

Til trods for den flotte præstation følte den svenske keeper ikke selv, at han kom særlig godt fra start.

– Det var jo en god kamp, både for holdet og for mig selv. Jeg kom ind i et godt flow, selvom jeg faktisk følte, at jeg kom lidt skidt i gang med kampen – de fik bl.a. annulleret et mål for offside jo. Men siden kom jeg bedre med og fik lavet nogle vigtige redninger, hvilket altid hjælper på selvtilliden. Det var synd, at vi ikke fik et godt resultat, men jeg er glad for min præstation alt i alt mod så stærkt et United-hold.

Kalle Johnsson og holdkammeraterne kan nu se frem til et par ugers ferie, inden forberedelserne til den kommende sæson begynder.

Læs også:Ny Brentford-dansker: Standarden er sindssyg høj
Læs også:Det store Champions League-overblik: Sådan spilles turneringen færdig
Læs også:AaB overrasker igen: Henter spiller fra de serbiske mestre på lang aftale




LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Historisk finale! Han er verdens bedste

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

– Neestrup kan blive næste landstræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De er interesseret i Christian Eriksen

Han vender hjem til FC København

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

De vil gerne have Jens Jønsson

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

17 minutter for United – nu skal han til VM

Roony vil væk

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Arne Slot fyret af Liverpool

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

AC Horsens er tilbage i Superligaen