Legende om dansk profil: Har et problem der

Manchester United møder masser af kritik efter uafgjort mod FC Twente. Christian Eriksens udtalelser efter kampen møder heller ikke klapsalver.



Christian Eriksen startede nok engang onsdag aften, da Manchester United tog hul på Europa Leagues ligaspil mod FC Twente.

Danskeren var også i centrum af begivenhederne, da han i første halvleg sendte Manchester United foran. I anden halvleg tøvede han dog alt for meget, hvilket tillod en scoring af Sam Lammers.

Dermed endte kampen på Old Trafford 1-1, hvilket må siges at være noget af en skuffelse for Manchester United, der afgjort havde forventet en sejr. Christian Eriksen kritiserede efter slutfløjt Manchester Uniteds indstilling i særligt anden halvleg.

Erik Ten Hag stemte i, mens Sunderland-legenden Micky Gray under kommenteringen hos talkSPORT, sendte en bredside i retning af Manchester United.

– Det er chokerende. Twente viste beslutsomhed i anden halvleg, mens der var slukket hos Manchester United, som tænkte: "vi kommer til at klare det her." Vi så Uniteds topniveau i dag (onsdag, red.), men vi så også deres absolutte bundniveau. De spillede som individer i anden halvleg, og det var ikke godt nok.

275547

Foto: Alamy

Også den tidligere engelske landsholdsspiller Karen Caney, der kommenterede kampen for TNT Sports, var uimponeret over Christian Eriksens udtalelser om, at FC Twente havde et større ønske om at vinde kampen.

– Det går bare ikke. Det er uacceptabelt. Du spiller på hjemmebane, og der skal du ville det mere. Du er foran 1-0, og der må du være hensynsløs. Jeg så ikke noget hensynløshed fra Mancester United, siger hun ifølge Eurosport.

Selvom resultatet ikke blev, som Manchester United ønskede, kan Paul Scholes sagtens se fordele ved at have 32-årige Christian Eriksen på banen.

– Han spillede ikke i de første tre kampe af sæsonen. Vi var alle i vildrede over det. Men jeg mener, Eriksen stadig bringer den der kontrol. Han kan nok bare ikke spille alle 90 minutter, så der er et problem, siger han ifølge Stretty News.

Den danske landsholdsstjerne blev nærmest dømt færdig i Manchester United efter indledningen på sæsonen, hvor han sad på bænken. Nu ser det det dog ud til, at han har fået en renæssance gående ind i sit sidste kontraktår.

De seneste to Premier League-kampe er med danskeren fra start, ligesom han i sidste weekend scorede to og assisterede i 7-0-nedsablingen af Barnsley i EFL Cuppen. Onsdag bød også på en scoring, selvom resultatet var skuffende.





Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Den første i næsten 40 år

Færdig i FC Midtjylland?

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Samler informationer om FCK’er



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

FC København-stjerne straffes af UEFA

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

I svime over Højlund



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Bo Svensson i spil til stort job

Vild udtalelse om Nathan Trott

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Sæsonens hurtigste hattrick

Medie peger på FC København

Manchester United jagter Liverpool-profil

Choktransfer?

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Superliga-stortalenter topper international liste

Celtic – Stuttgart

Brøndby henter stort målmandstalent

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Trods krise: Freder Superliga-træner