Legende om dansk profil: Har et problem der

Manchester United møder masser af kritik efter uafgjort mod FC Twente. Christian Eriksens udtalelser efter kampen møder heller ikke klapsalver.



Christian Eriksen startede nok engang onsdag aften, da Manchester United tog hul på Europa Leagues ligaspil mod FC Twente.

Danskeren var også i centrum af begivenhederne, da han i første halvleg sendte Manchester United foran. I anden halvleg tøvede han dog alt for meget, hvilket tillod en scoring af Sam Lammers.

Dermed endte kampen på Old Trafford 1-1, hvilket må siges at være noget af en skuffelse for Manchester United, der afgjort havde forventet en sejr. Christian Eriksen kritiserede efter slutfløjt Manchester Uniteds indstilling i særligt anden halvleg.

Erik Ten Hag stemte i, mens Sunderland-legenden Micky Gray under kommenteringen hos talkSPORT, sendte en bredside i retning af Manchester United.

– Det er chokerende. Twente viste beslutsomhed i anden halvleg, mens der var slukket hos Manchester United, som tænkte: "vi kommer til at klare det her." Vi så Uniteds topniveau i dag (onsdag, red.), men vi så også deres absolutte bundniveau. De spillede som individer i anden halvleg, og det var ikke godt nok.

275547

Foto: Alamy

Også den tidligere engelske landsholdsspiller Karen Caney, der kommenterede kampen for TNT Sports, var uimponeret over Christian Eriksens udtalelser om, at FC Twente havde et større ønske om at vinde kampen.

– Det går bare ikke. Det er uacceptabelt. Du spiller på hjemmebane, og der skal du ville det mere. Du er foran 1-0, og der må du være hensynsløs. Jeg så ikke noget hensynløshed fra Mancester United, siger hun ifølge Eurosport.

Selvom resultatet ikke blev, som Manchester United ønskede, kan Paul Scholes sagtens se fordele ved at have 32-årige Christian Eriksen på banen.

– Han spillede ikke i de første tre kampe af sæsonen. Vi var alle i vildrede over det. Men jeg mener, Eriksen stadig bringer den der kontrol. Han kan nok bare ikke spille alle 90 minutter, så der er et problem, siger han ifølge Stretty News.

Den danske landsholdsstjerne blev nærmest dømt færdig i Manchester United efter indledningen på sæsonen, hvor han sad på bænken. Nu ser det det dog ud til, at han har fået en renæssance gående ind i sit sidste kontraktår.

De seneste to Premier League-kampe er med danskeren fra start, ligesom han i sidste weekend scorede to og assisterede i 7-0-nedsablingen af Barnsley i EFL Cuppen. Onsdag bød også på en scoring, selvom resultatet var skuffende.







LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Millionregn over FC Midtjylland

Protesterer efter dansk drømmekamp

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Det kommer formentlig til at ske

Benhård Brian Riemer-melding

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

FC København-talent har truffet stor beslutning

Brighton – Liverpool

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

‘Det er dramatisk!’

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Så blev det officielt

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Færdig? Manchester City har udset afløser

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Vejle Boldklub – OB

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Barcelona – Rayo Vallecano

Langgaber mellem Blå og Blå

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Lens reagerer mod impotente Angers

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’