Legende om dansk profil: Har et problem der

Manchester United møder masser af kritik efter uafgjort mod FC Twente. Christian Eriksens udtalelser efter kampen møder heller ikke klapsalver.



Christian Eriksen startede nok engang onsdag aften, da Manchester United tog hul på Europa Leagues ligaspil mod FC Twente.

Danskeren var også i centrum af begivenhederne, da han i første halvleg sendte Manchester United foran. I anden halvleg tøvede han dog alt for meget, hvilket tillod en scoring af Sam Lammers.

Dermed endte kampen på Old Trafford 1-1, hvilket må siges at være noget af en skuffelse for Manchester United, der afgjort havde forventet en sejr. Christian Eriksen kritiserede efter slutfløjt Manchester Uniteds indstilling i særligt anden halvleg.

Erik Ten Hag stemte i, mens Sunderland-legenden Micky Gray under kommenteringen hos talkSPORT, sendte en bredside i retning af Manchester United.

– Det er chokerende. Twente viste beslutsomhed i anden halvleg, mens der var slukket hos Manchester United, som tænkte: "vi kommer til at klare det her." Vi så Uniteds topniveau i dag (onsdag, red.), men vi så også deres absolutte bundniveau. De spillede som individer i anden halvleg, og det var ikke godt nok.

275547

Foto: Alamy

Også den tidligere engelske landsholdsspiller Karen Caney, der kommenterede kampen for TNT Sports, var uimponeret over Christian Eriksens udtalelser om, at FC Twente havde et større ønske om at vinde kampen.

– Det går bare ikke. Det er uacceptabelt. Du spiller på hjemmebane, og der skal du ville det mere. Du er foran 1-0, og der må du være hensynsløs. Jeg så ikke noget hensynløshed fra Mancester United, siger hun ifølge Eurosport.

Selvom resultatet ikke blev, som Manchester United ønskede, kan Paul Scholes sagtens se fordele ved at have 32-årige Christian Eriksen på banen.

– Han spillede ikke i de første tre kampe af sæsonen. Vi var alle i vildrede over det. Men jeg mener, Eriksen stadig bringer den der kontrol. Han kan nok bare ikke spille alle 90 minutter, så der er et problem, siger han ifølge Stretty News.

Den danske landsholdsstjerne blev nærmest dømt færdig i Manchester United efter indledningen på sæsonen, hvor han sad på bænken. Nu ser det det dog ud til, at han har fået en renæssance gående ind i sit sidste kontraktår.

De seneste to Premier League-kampe er med danskeren fra start, ligesom han i sidste weekend scorede to og assisterede i 7-0-nedsablingen af Barnsley i EFL Cuppen. Onsdag bød også på en scoring, selvom resultatet var skuffende.





Superliga-klub gidsel i absurd transferspin



INTERVIEW

‘Nogle år i FCK eller Lyngby havde da været fedt’


Er det Martin Retovs næste klub?

FC København er klar til pokalfinalen



Laudrup blæst bagover: ‘Det er simpelthen vildt’

Fantastisk nyt for Kasper Schmeichel

Klar til at forlænge

Opstilling: FCK blæser til angreb mod Viborg

‘Nogle fjolser’



LIGE NU

Lars Seier helt enig med Brøndby-stjerne


Stopper karrieren – bliver i Superliga-klub

Åndssvagt og dybt uansvarligt, dansk fodbold!

Damsgaard-eufori: ‘Ham her er din mand’

Cristiano Ronaldos søn får kæmpe skulderklap



INTERVIEW

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing


Trykket stiger i AGF: Rösler lukkede træningen

Thomas Gravesen langer ud efter Frederik Birk

‘Brian Riemer vil gerne have mig på landsholdet’

Store klubber lurer på Huescas: Her er planen

Bo Henriksen har et stort problem


MEDIE

Vanvidsskifte under opsejling?


Efter pokal-fiasko: Brøndby-aktien styrtdykker

Forlanger tårnhøj pris – dansk klub kan indkassere

Afviste FCK

Udskældt regel: Derfor holder FCM-boss med FCK



‘Én dårlig kamp og man er slået tilbage til nul’

FC Midtjylland-stjerne forklarer ‘sindssyg’ tanke

Michael Laudrup: Det er ikke godt nok

Bister Arsenal-træner: Vi var bedre end PSG

Røde Djævle basker baskere på Old Trafford

PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

Brøndby-kaptajn tordner: Føler, at man er statist

Frederik Birk reagerer på Brøndbys skrækuge


RYGTEBØRSEN

Færdig i FC Barcelona?


Utilfreds Schmedes udpeger: Derfor gik det galt

Silkeborg er i pokalfinalen

Kollaps: Det er ved at koste Brøndby meget dyrt

Spændende, Brøndby: Ny spiller en offensiv maskine

Det er skandaløst, Brøndby!

Her smadrer de FCK: Har en god playbook

Robin van Persie hylder ny Brøndby-stjerne

Brøndby lander første sommertransfer

Sådan gik det, da SIF slog Brøndby ud af pokalen

Frederik Birk bænker Brøndby-stjerne

Polsk legende: Så bør Niels Frederiksen stoppe

‘Sindssygt, sindssygt,’ siger Oliver Lund

Manchester United putter Dorgu på “urørlig” liste

Monstertransfer? Topboss til Brøndby-brag

Neestrup hylder FCK-stjerne: Ender i en stor liga

Disse seks danske stjerner kan hentes gratis

Jagter Liverpool-reserve – koster 350 mio. kroner

FCK-boss: Ole fra Frederiksberg hjælper måske ikke

Stort guld-boost: FCM-profil tilbage på banen

Officielt: Går på rov i AC Horsens

Nørgaard spår: Han vil tage ligaen med storm

Dansk succes i Holland: ‘Kæmpestort’