Christian Eriksen startede nok engang onsdag aften, da Manchester United tog hul på Europa Leagues ligaspil mod FC Twente.
Danskeren var også i centrum af begivenhederne, da han i første halvleg sendte Manchester United foran. I anden halvleg tøvede han dog alt for meget, hvilket tillod en scoring af Sam Lammers.
Dermed endte kampen på Old Trafford 1-1, hvilket må siges at være noget af en skuffelse for Manchester United, der afgjort havde forventet en sejr. Christian Eriksen kritiserede efter slutfløjt Manchester Uniteds indstilling i særligt anden halvleg.
Erik Ten Hag stemte i, mens Sunderland-legenden Micky Gray under kommenteringen hos talkSPORT, sendte en bredside i retning af Manchester United.
– Det er chokerende. Twente viste beslutsomhed i anden halvleg, mens der var slukket hos Manchester United, som tænkte: "vi kommer til at klare det her." Vi så Uniteds topniveau i dag (onsdag, red.), men vi så også deres absolutte bundniveau. De spillede som individer i anden halvleg, og det var ikke godt nok.

Også den tidligere engelske landsholdsspiller Karen Caney, der kommenterede kampen for TNT Sports, var uimponeret over Christian Eriksens udtalelser om, at FC Twente havde et større ønske om at vinde kampen.
– Det går bare ikke. Det er uacceptabelt. Du spiller på hjemmebane, og der skal du ville det mere. Du er foran 1-0, og der må du være hensynsløs. Jeg så ikke noget hensynløshed fra Mancester United, siger hun ifølge Eurosport.
Selvom resultatet ikke blev, som Manchester United ønskede, kan Paul Scholes sagtens se fordele ved at have 32-årige Christian Eriksen på banen.
– Han spillede ikke i de første tre kampe af sæsonen. Vi var alle i vildrede over det. Men jeg mener, Eriksen stadig bringer den der kontrol. Han kan nok bare ikke spille alle 90 minutter, så der er et problem, siger han ifølge Stretty News.
Den danske landsholdsstjerne blev nærmest dømt færdig i Manchester United efter indledningen på sæsonen, hvor han sad på bænken. Nu ser det det dog ud til, at han har fået en renæssance gående ind i sit sidste kontraktår.
De seneste to Premier League-kampe er med danskeren fra start, ligesom han i sidste weekend scorede to og assisterede i 7-0-nedsablingen af Barnsley i EFL Cuppen. Onsdag bød også på en scoring, selvom resultatet var skuffende.
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
Hård kritik af FC København-stjerne
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
Aldrig set før
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
Målmand håber på Brøndby-transfer
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
NYHEDER
Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
TIPSBLADETS DOM
En helt genial transfer, CV – køb ham nu!
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
NYHEDER