Legende om dansk profil: Har et problem der

Manchester United møder masser af kritik efter uafgjort mod FC Twente. Christian Eriksens udtalelser efter kampen møder heller ikke klapsalver.



Christian Eriksen startede nok engang onsdag aften, da Manchester United tog hul på Europa Leagues ligaspil mod FC Twente.

Danskeren var også i centrum af begivenhederne, da han i første halvleg sendte Manchester United foran. I anden halvleg tøvede han dog alt for meget, hvilket tillod en scoring af Sam Lammers.

Dermed endte kampen på Old Trafford 1-1, hvilket må siges at være noget af en skuffelse for Manchester United, der afgjort havde forventet en sejr. Christian Eriksen kritiserede efter slutfløjt Manchester Uniteds indstilling i særligt anden halvleg.

Erik Ten Hag stemte i, mens Sunderland-legenden Micky Gray under kommenteringen hos talkSPORT, sendte en bredside i retning af Manchester United.

– Det er chokerende. Twente viste beslutsomhed i anden halvleg, mens der var slukket hos Manchester United, som tænkte: "vi kommer til at klare det her." Vi så Uniteds topniveau i dag (onsdag, red.), men vi så også deres absolutte bundniveau. De spillede som individer i anden halvleg, og det var ikke godt nok.

275547

Foto: Alamy

Også den tidligere engelske landsholdsspiller Karen Caney, der kommenterede kampen for TNT Sports, var uimponeret over Christian Eriksens udtalelser om, at FC Twente havde et større ønske om at vinde kampen.

– Det går bare ikke. Det er uacceptabelt. Du spiller på hjemmebane, og der skal du ville det mere. Du er foran 1-0, og der må du være hensynsløs. Jeg så ikke noget hensynløshed fra Mancester United, siger hun ifølge Eurosport.

Selvom resultatet ikke blev, som Manchester United ønskede, kan Paul Scholes sagtens se fordele ved at have 32-årige Christian Eriksen på banen.

– Han spillede ikke i de første tre kampe af sæsonen. Vi var alle i vildrede over det. Men jeg mener, Eriksen stadig bringer den der kontrol. Han kan nok bare ikke spille alle 90 minutter, så der er et problem, siger han ifølge Stretty News.

Den danske landsholdsstjerne blev nærmest dømt færdig i Manchester United efter indledningen på sæsonen, hvor han sad på bænken. Nu ser det det dog ud til, at han har fået en renæssance gående ind i sit sidste kontraktår.

De seneste to Premier League-kampe er med danskeren fra start, ligesom han i sidste weekend scorede to og assisterede i 7-0-nedsablingen af Barnsley i EFL Cuppen. Onsdag bød også på en scoring, selvom resultatet var skuffende.





LIVE: Brøndby ansætter ny chef




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

I svime over Morten Hjulmand

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op

– Er der virkelig brug for ham i truppen?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Skal denne angriber nu til Superligaen?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Nu forklarer Noah Nartey

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Enorme Superliga-talenter udtaget

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Sådan har du aldrig set dem før

Overraskende U21-trupudtagelse

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Interessant afsløring

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!