Legende om dansk profil: Har et problem der

Manchester United møder masser af kritik efter uafgjort mod FC Twente. Christian Eriksens udtalelser efter kampen møder heller ikke klapsalver.



Christian Eriksen startede nok engang onsdag aften, da Manchester United tog hul på Europa Leagues ligaspil mod FC Twente.

Danskeren var også i centrum af begivenhederne, da han i første halvleg sendte Manchester United foran. I anden halvleg tøvede han dog alt for meget, hvilket tillod en scoring af Sam Lammers.

Dermed endte kampen på Old Trafford 1-1, hvilket må siges at være noget af en skuffelse for Manchester United, der afgjort havde forventet en sejr. Christian Eriksen kritiserede efter slutfløjt Manchester Uniteds indstilling i særligt anden halvleg.

Erik Ten Hag stemte i, mens Sunderland-legenden Micky Gray under kommenteringen hos talkSPORT, sendte en bredside i retning af Manchester United.

– Det er chokerende. Twente viste beslutsomhed i anden halvleg, mens der var slukket hos Manchester United, som tænkte: "vi kommer til at klare det her." Vi så Uniteds topniveau i dag (onsdag, red.), men vi så også deres absolutte bundniveau. De spillede som individer i anden halvleg, og det var ikke godt nok.

275547

Foto: Alamy

Også den tidligere engelske landsholdsspiller Karen Caney, der kommenterede kampen for TNT Sports, var uimponeret over Christian Eriksens udtalelser om, at FC Twente havde et større ønske om at vinde kampen.

– Det går bare ikke. Det er uacceptabelt. Du spiller på hjemmebane, og der skal du ville det mere. Du er foran 1-0, og der må du være hensynsløs. Jeg så ikke noget hensynløshed fra Mancester United, siger hun ifølge Eurosport.

Selvom resultatet ikke blev, som Manchester United ønskede, kan Paul Scholes sagtens se fordele ved at have 32-årige Christian Eriksen på banen.

– Han spillede ikke i de første tre kampe af sæsonen. Vi var alle i vildrede over det. Men jeg mener, Eriksen stadig bringer den der kontrol. Han kan nok bare ikke spille alle 90 minutter, så der er et problem, siger han ifølge Stretty News.

Den danske landsholdsstjerne blev nærmest dømt færdig i Manchester United efter indledningen på sæsonen, hvor han sad på bænken. Nu ser det det dog ud til, at han har fået en renæssance gående ind i sit sidste kontraktår.

De seneste to Premier League-kampe er med danskeren fra start, ligesom han i sidste weekend scorede to og assisterede i 7-0-nedsablingen af Barnsley i EFL Cuppen. Onsdag bød også på en scoring, selvom resultatet var skuffende.





LIVE

LIVE: Topspiller færdig

Højlund stjæler overskrifter

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Medie: Alt peger på, at han er færdig

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Spotpris – så billig er Højbjerg

Jakob Poulsen med dyster melding

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Transferpres på Albert Grønbæk

FC Midtjylland – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Henter FC København-spiller

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

‘Hvem fanden ringer man til?’

Store spørgsmålstegn inden FCK

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

FCK bød på landsholdsmålmand

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske