Christian Eriksen startede nok engang onsdag aften, da Manchester United tog hul på Europa Leagues ligaspil mod FC Twente.
Danskeren var også i centrum af begivenhederne, da han i første halvleg sendte Manchester United foran. I anden halvleg tøvede han dog alt for meget, hvilket tillod en scoring af Sam Lammers.
Dermed endte kampen på Old Trafford 1-1, hvilket må siges at være noget af en skuffelse for Manchester United, der afgjort havde forventet en sejr. Christian Eriksen kritiserede efter slutfløjt Manchester Uniteds indstilling i særligt anden halvleg.
Erik Ten Hag stemte i, mens Sunderland-legenden Micky Gray under kommenteringen hos talkSPORT, sendte en bredside i retning af Manchester United.
– Det er chokerende. Twente viste beslutsomhed i anden halvleg, mens der var slukket hos Manchester United, som tænkte: "vi kommer til at klare det her." Vi så Uniteds topniveau i dag (onsdag, red.), men vi så også deres absolutte bundniveau. De spillede som individer i anden halvleg, og det var ikke godt nok.

Også den tidligere engelske landsholdsspiller Karen Caney, der kommenterede kampen for TNT Sports, var uimponeret over Christian Eriksens udtalelser om, at FC Twente havde et større ønske om at vinde kampen.
– Det går bare ikke. Det er uacceptabelt. Du spiller på hjemmebane, og der skal du ville det mere. Du er foran 1-0, og der må du være hensynsløs. Jeg så ikke noget hensynløshed fra Mancester United, siger hun ifølge Eurosport.
Selvom resultatet ikke blev, som Manchester United ønskede, kan Paul Scholes sagtens se fordele ved at have 32-årige Christian Eriksen på banen.
– Han spillede ikke i de første tre kampe af sæsonen. Vi var alle i vildrede over det. Men jeg mener, Eriksen stadig bringer den der kontrol. Han kan nok bare ikke spille alle 90 minutter, så der er et problem, siger han ifølge Stretty News.
Den danske landsholdsstjerne blev nærmest dømt færdig i Manchester United efter indledningen på sæsonen, hvor han sad på bænken. Nu ser det det dog ud til, at han har fået en renæssance gående ind i sit sidste kontraktår.
De seneste to Premier League-kampe er med danskeren fra start, ligesom han i sidste weekend scorede to og assisterede i 7-0-nedsablingen af Barnsley i EFL Cuppen. Onsdag bød også på en scoring, selvom resultatet var skuffende.
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Pinligt! Danmark brænder på stribe
Tottenham præsenterer ny træner
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Kæmpe stjerne besøger København
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Skal han med Bo Svensson til FC København?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
Rasmus Højlund har ikke set det før
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
Stor profil glad for Brøndby
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
Sverige skal til VM
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Italien under massivt pres
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
NYHEDER