,

Manchester United og Chelsea på plads i Herning

En række af Europas største klubber er på plads til at scoute spillere i aftenens Europa League-kamp i Herning mellem FC Midtjylland og Fenerbahce.



HERNING (Tipsbladet): Var det noget med et hundedyrt køb af Darío Osorio?

Er der nogen med dybe lommer og behov for en målscorer i sin bedste alder, der vil hente Youssef En-Nesyri tilbage til en af Top 5-ligaerne?

Og er der nogen, der kunne se fidusen i en sommerhandel med Ousmane Diao, Allan Saint-Maximin, Oliver Sørensen eller en anden af de spillere, vi får at se i aktion?

Vi får måske ikke svaret i aften og måske heller ikke, før transferdeadline lukker i Superligaen og de største europæiske ligaer 3. februar.

Men holdt øje, det bliver der i Herning torsdag aften.

Tipsbladet har undersøgt, hvem der interesserer sig for aftenens vigtige kamp i Europa League, og ifølge vores oplysninger dukker en række af Europas store klubber op.

Fra Premier League fører Manchester United, Chelsea og Tottenham an med folk på stadion i Herning, og fra Tyskland har også blandt andre Eintracht Frankfurt (selv om de har spillet mod og slået FCM allerede i turneringen) og Borussia Mönchengladbach meldt deres ankomst.

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg kan næppe holde på alle profilerne til sommer.

Det er fem klubber fra Premier League og Bundesligaen, der har eller har haft danske spillere og ledere.

På stadion torsdag aften finder vi også repræsentanter fra blandt andre Real Sociedad, Ajax og sidste sommers FCM-modstander Ferencvaros.

Darío Osorio var sidste sommer en interessant spiller for Liverpool (læs mere her), og en række af Europas pengestærke klubber følger ifølge Tipsbladets oplysninger chileneren, ligesom de også gjorde før Osorios skifte til Danmark i sommeren 2023, hvor AC Milan var en af de klubber, der forsøgte at lokke den unge kantspiller til et skifte.

Ekstremt løbestærke Oliver Sørensen har også gennem lang tid tiltrukket sig interesse fra Tyskland såvel som andre af Europas store fodboldnationer.

Fenerbahces startopstilling og trup er betydeligt ældre end FC Midtjyllands og derfor ikke lige så oplagt at finde transferemner i for topklubber fra de største europæiske ligaer.

FCM jagter i disse timer en afløser for solgte Emiliano Martínez – læs mere om det her

Fenerbahce har allerede købt to ældre profiler i Anderson Talisca (Al-Nassr, tidligere Benfica-profil) og Diego Carlos (Aston Villa) denne januar og kan registrere dem til eventuelle 1/16-finaler efter FCM-kampen, og man har også vist interesse for AC Milans Strahinja Pavlovic.

Tipsbladet er naturligvis på plads til aftenens kamp i Herning, hvor der er kickoff klokken 21.00.

Følg med i vores transferdækning på Tipsbladet frem til – og efter – den danske deadline om aftenen 3. februar og husk også at lytte til vores Transfer Talks på Tipsbladet Lyd.







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Her er FC Københavns vej i Europa



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kommer med frækt bud på dansk mester

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

FC København kan få Jens Stage-millioner

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

AGF kan ende med millionregning, men…

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne

Bayern München lurer på choktransfer

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Liverpool – Brentford