,

Manchester United og Chelsea på plads i Herning

En række af Europas største klubber er på plads til at scoute spillere i aftenens Europa League-kamp i Herning mellem FC Midtjylland og Fenerbahce.



HERNING (Tipsbladet): Var det noget med et hundedyrt køb af Darío Osorio?

Er der nogen med dybe lommer og behov for en målscorer i sin bedste alder, der vil hente Youssef En-Nesyri tilbage til en af Top 5-ligaerne?

Og er der nogen, der kunne se fidusen i en sommerhandel med Ousmane Diao, Allan Saint-Maximin, Oliver Sørensen eller en anden af de spillere, vi får at se i aktion?

Vi får måske ikke svaret i aften og måske heller ikke, før transferdeadline lukker i Superligaen og de største europæiske ligaer 3. februar.

Men holdt øje, det bliver der i Herning torsdag aften.

Tipsbladet har undersøgt, hvem der interesserer sig for aftenens vigtige kamp i Europa League, og ifølge vores oplysninger dukker en række af Europas store klubber op.

Fra Premier League fører Manchester United, Chelsea og Tottenham an med folk på stadion i Herning, og fra Tyskland har også blandt andre Eintracht Frankfurt (selv om de har spillet mod og slået FCM allerede i turneringen) og Borussia Mönchengladbach meldt deres ankomst.

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg kan næppe holde på alle profilerne til sommer.

Det er fem klubber fra Premier League og Bundesligaen, der har eller har haft danske spillere og ledere.

På stadion torsdag aften finder vi også repræsentanter fra blandt andre Real Sociedad, Ajax og sidste sommers FCM-modstander Ferencvaros.

Darío Osorio var sidste sommer en interessant spiller for Liverpool (læs mere her), og en række af Europas pengestærke klubber følger ifølge Tipsbladets oplysninger chileneren, ligesom de også gjorde før Osorios skifte til Danmark i sommeren 2023, hvor AC Milan var en af de klubber, der forsøgte at lokke den unge kantspiller til et skifte.

Ekstremt løbestærke Oliver Sørensen har også gennem lang tid tiltrukket sig interesse fra Tyskland såvel som andre af Europas store fodboldnationer.

Fenerbahces startopstilling og trup er betydeligt ældre end FC Midtjyllands og derfor ikke lige så oplagt at finde transferemner i for topklubber fra de største europæiske ligaer.

FCM jagter i disse timer en afløser for solgte Emiliano Martínez – læs mere om det her

Fenerbahce har allerede købt to ældre profiler i Anderson Talisca (Al-Nassr, tidligere Benfica-profil) og Diego Carlos (Aston Villa) denne januar og kan registrere dem til eventuelle 1/16-finaler efter FCM-kampen, og man har også vist interesse for AC Milans Strahinja Pavlovic.

Tipsbladet er naturligvis på plads til aftenens kamp i Herning, hvor der er kickoff klokken 21.00.

Følg med i vores transferdækning på Tipsbladet frem til – og efter – den danske deadline om aftenen 3. februar og husk også at lytte til vores Transfer Talks på Tipsbladet Lyd.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Født i Danmark og på vej til VM

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

FC Midtjylland henter ny back

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Stort medie hylder AGF-profil

Brøndby-flop færdig i danskerklub

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet