,

Manchester United og Chelsea på plads i Herning

En række af Europas største klubber er på plads til at scoute spillere i aftenens Europa League-kamp i Herning mellem FC Midtjylland og Fenerbahce.



HERNING (Tipsbladet): Var det noget med et hundedyrt køb af Darío Osorio?

Er der nogen med dybe lommer og behov for en målscorer i sin bedste alder, der vil hente Youssef En-Nesyri tilbage til en af Top 5-ligaerne?

Og er der nogen, der kunne se fidusen i en sommerhandel med Ousmane Diao, Allan Saint-Maximin, Oliver Sørensen eller en anden af de spillere, vi får at se i aktion?

Vi får måske ikke svaret i aften og måske heller ikke, før transferdeadline lukker i Superligaen og de største europæiske ligaer 3. februar.

Men holdt øje, det bliver der i Herning torsdag aften.

Tipsbladet har undersøgt, hvem der interesserer sig for aftenens vigtige kamp i Europa League, og ifølge vores oplysninger dukker en række af Europas store klubber op.

Fra Premier League fører Manchester United, Chelsea og Tottenham an med folk på stadion i Herning, og fra Tyskland har også blandt andre Eintracht Frankfurt (selv om de har spillet mod og slået FCM allerede i turneringen) og Borussia Mönchengladbach meldt deres ankomst.

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg kan næppe holde på alle profilerne til sommer.

Det er fem klubber fra Premier League og Bundesligaen, der har eller har haft danske spillere og ledere.

På stadion torsdag aften finder vi også repræsentanter fra blandt andre Real Sociedad, Ajax og sidste sommers FCM-modstander Ferencvaros.

Darío Osorio var sidste sommer en interessant spiller for Liverpool (læs mere her), og en række af Europas pengestærke klubber følger ifølge Tipsbladets oplysninger chileneren, ligesom de også gjorde før Osorios skifte til Danmark i sommeren 2023, hvor AC Milan var en af de klubber, der forsøgte at lokke den unge kantspiller til et skifte.

Ekstremt løbestærke Oliver Sørensen har også gennem lang tid tiltrukket sig interesse fra Tyskland såvel som andre af Europas store fodboldnationer.

Fenerbahces startopstilling og trup er betydeligt ældre end FC Midtjyllands og derfor ikke lige så oplagt at finde transferemner i for topklubber fra de største europæiske ligaer.

FCM jagter i disse timer en afløser for solgte Emiliano Martínez – læs mere om det her

Fenerbahce har allerede købt to ældre profiler i Anderson Talisca (Al-Nassr, tidligere Benfica-profil) og Diego Carlos (Aston Villa) denne januar og kan registrere dem til eventuelle 1/16-finaler efter FCM-kampen, og man har også vist interesse for AC Milans Strahinja Pavlovic.

Tipsbladet er naturligvis på plads til aftenens kamp i Herning, hvor der er kickoff klokken 21.00.

Følg med i vores transferdækning på Tipsbladet frem til – og efter – den danske deadline om aftenen 3. februar og husk også at lytte til vores Transfer Talks på Tipsbladet Lyd.





TransferLIVE: Alexander Lind var aldrig i tvivl




Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

De er enige med Mathias Jensen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forbereder bud på 970 mio.

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

I dialog om dansk bomber

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Ny bejler til dansk guldfugl

VM-spiller får fem karantænedage

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

New Zealand – Belgien

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid