,

Manchester United og Chelsea på plads i Herning

En række af Europas største klubber er på plads til at scoute spillere i aftenens Europa League-kamp i Herning mellem FC Midtjylland og Fenerbahce.



HERNING (Tipsbladet): Var det noget med et hundedyrt køb af Darío Osorio?

Er der nogen med dybe lommer og behov for en målscorer i sin bedste alder, der vil hente Youssef En-Nesyri tilbage til en af Top 5-ligaerne?

Og er der nogen, der kunne se fidusen i en sommerhandel med Ousmane Diao, Allan Saint-Maximin, Oliver Sørensen eller en anden af de spillere, vi får at se i aktion?

Vi får måske ikke svaret i aften og måske heller ikke, før transferdeadline lukker i Superligaen og de største europæiske ligaer 3. februar.

Men holdt øje, det bliver der i Herning torsdag aften.

Tipsbladet har undersøgt, hvem der interesserer sig for aftenens vigtige kamp i Europa League, og ifølge vores oplysninger dukker en række af Europas store klubber op.

Fra Premier League fører Manchester United, Chelsea og Tottenham an med folk på stadion i Herning, og fra Tyskland har også blandt andre Eintracht Frankfurt (selv om de har spillet mod og slået FCM allerede i turneringen) og Borussia Mönchengladbach meldt deres ankomst.

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg kan næppe holde på alle profilerne til sommer.

Det er fem klubber fra Premier League og Bundesligaen, der har eller har haft danske spillere og ledere.

På stadion torsdag aften finder vi også repræsentanter fra blandt andre Real Sociedad, Ajax og sidste sommers FCM-modstander Ferencvaros.

Darío Osorio var sidste sommer en interessant spiller for Liverpool (læs mere her), og en række af Europas pengestærke klubber følger ifølge Tipsbladets oplysninger chileneren, ligesom de også gjorde før Osorios skifte til Danmark i sommeren 2023, hvor AC Milan var en af de klubber, der forsøgte at lokke den unge kantspiller til et skifte.

Ekstremt løbestærke Oliver Sørensen har også gennem lang tid tiltrukket sig interesse fra Tyskland såvel som andre af Europas store fodboldnationer.

Fenerbahces startopstilling og trup er betydeligt ældre end FC Midtjyllands og derfor ikke lige så oplagt at finde transferemner i for topklubber fra de største europæiske ligaer.

FCM jagter i disse timer en afløser for solgte Emiliano Martínez – læs mere om det her

Fenerbahce har allerede købt to ældre profiler i Anderson Talisca (Al-Nassr, tidligere Benfica-profil) og Diego Carlos (Aston Villa) denne januar og kan registrere dem til eventuelle 1/16-finaler efter FCM-kampen, og man har også vist interesse for AC Milans Strahinja Pavlovic.

Tipsbladet er naturligvis på plads til aftenens kamp i Herning, hvor der er kickoff klokken 21.00.

Følg med i vores transferdækning på Tipsbladet frem til – og efter – den danske deadline om aftenen 3. februar og husk også at lytte til vores Transfer Talks på Tipsbladet Lyd.





Optakt til Sønderjyske - AGF LIVE

LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

FC Fredericia – FC København

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

10. gang i træk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Enorm interesse – millionregn over FCK?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

OB – Silkeborg IF

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Chok i Wolfsburg

Manchester United – Liverpool

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Superliga-komet overgår flere monstersalg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Et markant problem for Silkeborg