,

Manchester United og Chelsea på plads i Herning

En række af Europas største klubber er på plads til at scoute spillere i aftenens Europa League-kamp i Herning mellem FC Midtjylland og Fenerbahce.



HERNING (Tipsbladet): Var det noget med et hundedyrt køb af Darío Osorio?

Er der nogen med dybe lommer og behov for en målscorer i sin bedste alder, der vil hente Youssef En-Nesyri tilbage til en af Top 5-ligaerne?

Og er der nogen, der kunne se fidusen i en sommerhandel med Ousmane Diao, Allan Saint-Maximin, Oliver Sørensen eller en anden af de spillere, vi får at se i aktion?

Vi får måske ikke svaret i aften og måske heller ikke, før transferdeadline lukker i Superligaen og de største europæiske ligaer 3. februar.

Men holdt øje, det bliver der i Herning torsdag aften.

Tipsbladet har undersøgt, hvem der interesserer sig for aftenens vigtige kamp i Europa League, og ifølge vores oplysninger dukker en række af Europas store klubber op.

Fra Premier League fører Manchester United, Chelsea og Tottenham an med folk på stadion i Herning, og fra Tyskland har også blandt andre Eintracht Frankfurt (selv om de har spillet mod og slået FCM allerede i turneringen) og Borussia Mönchengladbach meldt deres ankomst.

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg kan næppe holde på alle profilerne til sommer.

Det er fem klubber fra Premier League og Bundesligaen, der har eller har haft danske spillere og ledere.

På stadion torsdag aften finder vi også repræsentanter fra blandt andre Real Sociedad, Ajax og sidste sommers FCM-modstander Ferencvaros.

Darío Osorio var sidste sommer en interessant spiller for Liverpool (læs mere her), og en række af Europas pengestærke klubber følger ifølge Tipsbladets oplysninger chileneren, ligesom de også gjorde før Osorios skifte til Danmark i sommeren 2023, hvor AC Milan var en af de klubber, der forsøgte at lokke den unge kantspiller til et skifte.

Ekstremt løbestærke Oliver Sørensen har også gennem lang tid tiltrukket sig interesse fra Tyskland såvel som andre af Europas store fodboldnationer.

Fenerbahces startopstilling og trup er betydeligt ældre end FC Midtjyllands og derfor ikke lige så oplagt at finde transferemner i for topklubber fra de største europæiske ligaer.

FCM jagter i disse timer en afløser for solgte Emiliano Martínez – læs mere om det her

Fenerbahce har allerede købt to ældre profiler i Anderson Talisca (Al-Nassr, tidligere Benfica-profil) og Diego Carlos (Aston Villa) denne januar og kan registrere dem til eventuelle 1/16-finaler efter FCM-kampen, og man har også vist interesse for AC Milans Strahinja Pavlovic.

Tipsbladet er naturligvis på plads til aftenens kamp i Herning, hvor der er kickoff klokken 21.00.

Følg med i vores transferdækning på Tipsbladet frem til – og efter – den danske deadline om aftenen 3. februar og husk også at lytte til vores Transfer Talks på Tipsbladet Lyd.





LIVE

LIVE: ‘Han skal nok få flere kampe end mig’

‘Det er en gave for Danmark’

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Højbjerg overvejer stor beslutning

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Spår: Her ender Mohamed Salah

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Brian Riemer til pressen: Husk det!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

FC København jagter Neestrup-erstatning



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Danske stjerner kan være fortid

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Ny VM-melding fra Iran

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Danmark – Nordmakedonien

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

‘FC København var en mulighed’

To spillere frasorteret af Brian Riemer

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Nægter at undskylde til Steve Cooper