MCH ARENA (Tipsbladet) FC Midtjylland er ude af Europa League og kan nu fokusere på de hjemlige turneringer.
I den henseende bemærker cheftræner Mike Tullberg, at FC Midtjylland efter søndagens kampe i Superligaen ikke skal tabe mere terræn til topholdet fra AGF, der lige nu har fem point ned til ulvene.
– Nu skal vi have overstået søndag på en god måde. Der er ingen tvivl om, at det er vigtigt på søndag, at afstanden ikke bliver større til AGF, understreger Mike Tullberg, der mener, at FC Midtjylland er hårdt ramt på skader og slitage.
Mod Nottingham Forest måtte Philip Billing udgå med en skade i pausen, og samtidig er en række andre profiler som Paulinho, Mikel Gogorza, Franculino og Aral Simsir enten ude med en skade, er netop vendt tilbage fra en skade eller er slidt.
– Vi har i efteråret med rette fået ros for at rotere meget, det var også, fordi jeg kan. Mens jeg synes, at foråret har været lidt sværere med de engelske uger. Aral skal ikke starte inde. Han er slidt. Vi ville gerne have startet med ham inde.
– Vi har ikke Mikel (Gogorza, som har været skadet, red.) til at ligge og rotere med ham. Franculino har ikke været til rådighed i lang tid. Philip prøver vi i dag, men som vi også så mod Nordsjælland, er han ikke et sted, hvor det ser særligt godt ud med hans akillessene, forklarer Mike Tullberg som svar på Tipsbladets spørgsmål, om han ville have gjort noget om i en kamp mod Nottingham Forest, hvor FC Midtjylland i en stor del af kampen var klart underlegne.
– Så jeg ved ikke, om jeg ville lave noget om i startopstillingen, den var gjort ud fra en betragtning om, at vi er ramt i øjeblikket. Men jeg forstår godt spørgsmålet.
Skader og slitage er noget, som FC Midtjylland vil se på fremadrettet, hvis de skal komme lige så langt som nu i Europa, hvor det blev til en ottendelsfinaleplads.
– Det er selvfølgelig noget, vi skal have kigget ind i, hvis man gerne vil være med i tre turneringer så langt henne.
– Trods alt står vi i en pokalfinale, ligger toer (i Superligaen, red.) og skal jagte AGF. Vi laver historie i Europa, så facit i Europa er positivt. Det er selvfølgelig træls, at vi ryger ud på straffespark.
– I Superligaen kom jeg ind efter ni kampe, og der synes jeg, at vi har et par point for få, men vi ligger toer, der er ni kampe tilbage, og vi spiller med om mesterskabet, så må vi se, hvor vi ender henne.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Kæmpe nyhed i udlandet
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
Klar besked til danske debutanter
Riemer melder stjerne klar
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
Av, FCK! Her er de værst af alle
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
Hvem holder partilederne med i fodbold?
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
I chok over Steve Cooper-historie
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER