Mourinho: Sådan bliver sommer-transfervinduet

Tottenham-manager Jose Mourinho forventer, at det bliver et mærkeligt transfervindue til sommer.



I transfervinduet forud for denne sæson hentede Tottenham blandt andet danske Pierre Emile Højbjerg til klubben. Nu venter et nyt sommertransfervindue lige om hjørnet, og selvom London-klubbens manager Jose Mourinho er klar over, hvad han går efter, så tør han ikke forvente noget.

Det fortæller han i ved pressemødet forud for holdets møde med Newcastle søndag.

– Vi er mest fokuseret på, hvad der sker lige nu end det næste. Men selvfølgelig har jeg en idé om, hvad klubben har brug for. Selvfølgelig deler vi vores idéer, og når jeg siger “vi”, så mener jeg mig selv og klubben, som blandt andet tæller formand Daniel Levy, siger han og fortsætter:

– Så vi ved, hvad vi vil have. Men på samme tid kan vi alle regne med en underlig sommer. Jeg tror, at det vil blive mærkeligt i den forstand, at det bliver et anderledes vindue end i de tidligere sæsoner. Men nu handler det om at kæmpe for de point, som kan afslutte sæsonen så godt, som vi kan, lyder det fra Mourinho.

Det vil givetvis også være meget afgørende, hvorvidt de ender på en Champions League-plads eller ej.

I den seneste tid har Tottenham været sat i forbindelse med Southamptons Jannik Vestergaard, som i et interview med tipsbladet.dk har åbnet op for rygterne.

– Jeg kan kun sige, at det selvfølgelig altid er et skulderklap med historier om interesse fra andre store klubber, men lige nu har jeg kontrakt med Southampton, så det er ikke noget, jeg kan tale om. Jeg fokuserer på kampene i Premier League, på pokalsemifinalen på Wembley, fortæller Vestergaard.

Tottenham er i øjeblikket på sjettepladsen med tre point op til Chelsea på fjerdepladsen, der er den nærmeste Champions League-position.





LIVE

VM-LIVE: Ny Neymar nedtur

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Tæt på at købe FC København-spiller

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rundens hold – VM

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Jonas Lössl stopper karrieren

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Tjekkiet – Sydafrika

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Superliga-spiller åben for transfer

Her er FCK’s modstander i Conference League

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

FCK-boss roser varm bomber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning