Mourinho: Sådan bliver sommer-transfervinduet

Tottenham-manager Jose Mourinho forventer, at det bliver et mærkeligt transfervindue til sommer.



I transfervinduet forud for denne sæson hentede Tottenham blandt andet danske Pierre Emile Højbjerg til klubben. Nu venter et nyt sommertransfervindue lige om hjørnet, og selvom London-klubbens manager Jose Mourinho er klar over, hvad han går efter, så tør han ikke forvente noget.

Det fortæller han i ved pressemødet forud for holdets møde med Newcastle søndag.

– Vi er mest fokuseret på, hvad der sker lige nu end det næste. Men selvfølgelig har jeg en idé om, hvad klubben har brug for. Selvfølgelig deler vi vores idéer, og når jeg siger “vi”, så mener jeg mig selv og klubben, som blandt andet tæller formand Daniel Levy, siger han og fortsætter:

– Så vi ved, hvad vi vil have. Men på samme tid kan vi alle regne med en underlig sommer. Jeg tror, at det vil blive mærkeligt i den forstand, at det bliver et anderledes vindue end i de tidligere sæsoner. Men nu handler det om at kæmpe for de point, som kan afslutte sæsonen så godt, som vi kan, lyder det fra Mourinho.

Det vil givetvis også være meget afgørende, hvorvidt de ender på en Champions League-plads eller ej.

I den seneste tid har Tottenham været sat i forbindelse med Southamptons Jannik Vestergaard, som i et interview med tipsbladet.dk har åbnet op for rygterne.

– Jeg kan kun sige, at det selvfølgelig altid er et skulderklap med historier om interesse fra andre store klubber, men lige nu har jeg kontrakt med Southampton, så det er ikke noget, jeg kan tale om. Jeg fokuserer på kampene i Premier League, på pokalsemifinalen på Wembley, fortæller Vestergaard.

Tottenham er i øjeblikket på sjettepladsen med tre point op til Chelsea på fjerdepladsen, der er den nærmeste Champions League-position.





Han er en Superliga-stjerne in spe




LIVE

TransferLIVE: Superliga-salgsemner ude af truppen

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Stor ændring i AGF?

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-spiller vraget igen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

Dansker scorer mod Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Christian Nørgaard tæt på skifte

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby IF – Viborg FF

Kæmpe transfer under opsejling

FC Midtjylland – AC Horsens

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Ingen klausul i FC København-aftale

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

‘Det ville være en katastrofe af rang’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent