I transfervinduet forud for denne sæson hentede Tottenham blandt andet danske Pierre Emile Højbjerg til klubben. Nu venter et nyt sommertransfervindue lige om hjørnet, og selvom London-klubbens manager Jose Mourinho er klar over, hvad han går efter, så tør han ikke forvente noget.
Det fortæller han i ved pressemødet forud for holdets møde med Newcastle søndag.
– Vi er mest fokuseret på, hvad der sker lige nu end det næste. Men selvfølgelig har jeg en idé om, hvad klubben har brug for. Selvfølgelig deler vi vores idéer, og når jeg siger “vi”, så mener jeg mig selv og klubben, som blandt andet tæller formand Daniel Levy, siger han og fortsætter:
– Så vi ved, hvad vi vil have. Men på samme tid kan vi alle regne med en underlig sommer. Jeg tror, at det vil blive mærkeligt i den forstand, at det bliver et anderledes vindue end i de tidligere sæsoner. Men nu handler det om at kæmpe for de point, som kan afslutte sæsonen så godt, som vi kan, lyder det fra Mourinho.
Det vil givetvis også være meget afgørende, hvorvidt de ender på en Champions League-plads eller ej.
I den seneste tid har Tottenham været sat i forbindelse med Southamptons Jannik Vestergaard, som i et interview med tipsbladet.dk har åbnet op for rygterne.
– Jeg kan kun sige, at det selvfølgelig altid er et skulderklap med historier om interesse fra andre store klubber, men lige nu har jeg kontrakt med Southampton, så det er ikke noget, jeg kan tale om. Jeg fokuserer på kampene i Premier League, på pokalsemifinalen på Wembley, fortæller Vestergaard.
Tottenham er i øjeblikket på sjettepladsen med tre point op til Chelsea på fjerdepladsen, der er den nærmeste Champions League-position.
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
