Vestergaard om rygter om storklub: Et skulderklap

Den danske landsholdsspiller Jannik Vestergaard bliver nævnt som en af de stærkeste forsvarsspillere i Premier League. Både på statistik og blandt eksperters opfattelse.



Den danske midterforsvarer Jannik Vestergaard har været flyvende i denne sæson for Southampton, og på statistik-sitet Whoscored finder man ham da også som den dansker med den bedste bedømmelse i Premier League, hvor han også bliver set som en af de bedste forsvarsspillere i det hele taget.

Sådan noget er da også noget, som glæder Vestergaard selv, som slår fast overfor tipsbladet.dk, at det også passer godt med den opfattelse, han selv har.

– Det er da en meget sjov statistik, selv om det afgørende altid er holdets resultater. Gode stats vinder ikke kampe i sig selv, men de giver et billede af, at jeg har gjort det godt i en lang periode. At jeg gør noget rigtigt, og jeg er da glad for, at tallene afspejler det niveau, som jeg selv føler, jeg leverer, siger han og fortsætter:

– Faktisk føler jeg, at jeg har ligget stabilt på samme niveau – som den bedste udgave af mig selv – i over et år nu, for jeg sluttede også rigtigt godt i sidste sæson, lyder det fra Jannik Vestergaard.

Undervejs i løbet af denne sæson er han også kommet på forskellige udgaver af sæsonens hold – indtil videre. Blandt andet har den engelske landsholdslegende Alan Shearer den danske midterforsvarer på sit hold. Endvidere er det også blevet til en plads på Årets danske hold for 2020 kåret af Spillerforeningen.

Den opmærksomhed har da også sat ham i forbindelse med en klub som Tottenham, som senest har hentet Pierre Emile Højbjerg fra netop Southampton, men Vestergaard klapper dog alligevel hesten.

– Jeg kan kun sige, at det selvfølgelig altid er et skulderklap med historier om interesse fra andre store klubber, men lige nu har jeg kontrakt med Southampton, så det er ikke noget, jeg kan tale om. Jeg fokuserer på kampene i Premier League, på pokalsemifinalen på Wembley og nu de vigtige kampe med landsholdet, fastslår forsvarsprofilen.

Netop landsholdet venter nu med tre kampe mod Israel, Østrig og Moldova, og han påpeger, at det er vigtige kampe, ligesom EM også venter lige om hjørnet for et hold med stærke navne.

– Vores resultater taler for sig selv – og styrken i truppen er imponerende med mange spillere fra de bedste ligaer, hvor vi uge efter uge bliver matchet på højeste internationale niveau. Det kan virkelig blive et superspændende 2021 for det danske landshold og for alle danske fodboldfans, fortæller Vestergaard, som er klar til at tage den rolle, som Kasper Hjulmand giver ham på holdet.

Inden landsholdspausen blev det til en succesoplevelse i FA Cuppen for ham. Læs mere om det her.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Derfor var Moukoko vraget

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Godt nyt – nu er han landet i København

Afviser Anderlecht

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Hård dom over Franks fremtid

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

‘Kontraktchok’ i Manchester United



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Thomas Tuchel laver ny aftale

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

– Hold nu kæft med Arsenal!

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Vild aften! Kun sket én gang før

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Zorniger i chok: Er det en joke?

Nægtet Brøndby-skifte



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Sean Dyche fyret

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Afslører “useriøst bud” fra FC København

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

Riemer reagerer på Frank-fyring

Ekspert: Det mest positive for FCK

– Det var en skuffelse

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Thomas Frank fyret

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’