Den danske midterforsvarer Jannik Vestergaard har været flyvende i denne sæson for Southampton, og på statistik-sitet Whoscored finder man ham da også som den dansker med den bedste bedømmelse i Premier League, hvor han også bliver set som en af de bedste forsvarsspillere i det hele taget.
Sådan noget er da også noget, som glæder Vestergaard selv, som slår fast overfor tipsbladet.dk, at det også passer godt med den opfattelse, han selv har.
– Det er da en meget sjov statistik, selv om det afgørende altid er holdets resultater. Gode stats vinder ikke kampe i sig selv, men de giver et billede af, at jeg har gjort det godt i en lang periode. At jeg gør noget rigtigt, og jeg er da glad for, at tallene afspejler det niveau, som jeg selv føler, jeg leverer, siger han og fortsætter:
– Faktisk føler jeg, at jeg har ligget stabilt på samme niveau – som den bedste udgave af mig selv – i over et år nu, for jeg sluttede også rigtigt godt i sidste sæson, lyder det fra Jannik Vestergaard.
Undervejs i løbet af denne sæson er han også kommet på forskellige udgaver af sæsonens hold – indtil videre. Blandt andet har den engelske landsholdslegende Alan Shearer den danske midterforsvarer på sit hold. Endvidere er det også blevet til en plads på Årets danske hold for 2020 kåret af Spillerforeningen.
Den opmærksomhed har da også sat ham i forbindelse med en klub som Tottenham, som senest har hentet Pierre Emile Højbjerg fra netop Southampton, men Vestergaard klapper dog alligevel hesten.
– Jeg kan kun sige, at det selvfølgelig altid er et skulderklap med historier om interesse fra andre store klubber, men lige nu har jeg kontrakt med Southampton, så det er ikke noget, jeg kan tale om. Jeg fokuserer på kampene i Premier League, på pokalsemifinalen på Wembley og nu de vigtige kampe med landsholdet, fastslår forsvarsprofilen.
Netop landsholdet venter nu med tre kampe mod Israel, Østrig og Moldova, og han påpeger, at det er vigtige kampe, ligesom EM også venter lige om hjørnet for et hold med stærke navne.
– Vores resultater taler for sig selv – og styrken i truppen er imponerende med mange spillere fra de bedste ligaer, hvor vi uge efter uge bliver matchet på højeste internationale niveau. Det kan virkelig blive et superspændende 2021 for det danske landshold og for alle danske fodboldfans, fortæller Vestergaard, som er klar til at tage den rolle, som Kasper Hjulmand giver ham på holdet.
Inden landsholdspausen blev det til en succesoplevelse i FA Cuppen for ham. Læs mere om det her.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
HELT VILDT
‘De går amok!’
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
OPTAKT
