Vestergaard om rygter om storklub: Et skulderklap

Den danske landsholdsspiller Jannik Vestergaard bliver nævnt som en af de stærkeste forsvarsspillere i Premier League. Både på statistik og blandt eksperters opfattelse.



Den danske midterforsvarer Jannik Vestergaard har været flyvende i denne sæson for Southampton, og på statistik-sitet Whoscored finder man ham da også som den dansker med den bedste bedømmelse i Premier League, hvor han også bliver set som en af de bedste forsvarsspillere i det hele taget.

Sådan noget er da også noget, som glæder Vestergaard selv, som slår fast overfor tipsbladet.dk, at det også passer godt med den opfattelse, han selv har.

– Det er da en meget sjov statistik, selv om det afgørende altid er holdets resultater. Gode stats vinder ikke kampe i sig selv, men de giver et billede af, at jeg har gjort det godt i en lang periode. At jeg gør noget rigtigt, og jeg er da glad for, at tallene afspejler det niveau, som jeg selv føler, jeg leverer, siger han og fortsætter:

– Faktisk føler jeg, at jeg har ligget stabilt på samme niveau – som den bedste udgave af mig selv – i over et år nu, for jeg sluttede også rigtigt godt i sidste sæson, lyder det fra Jannik Vestergaard.

Undervejs i løbet af denne sæson er han også kommet på forskellige udgaver af sæsonens hold – indtil videre. Blandt andet har den engelske landsholdslegende Alan Shearer den danske midterforsvarer på sit hold. Endvidere er det også blevet til en plads på Årets danske hold for 2020 kåret af Spillerforeningen.

Den opmærksomhed har da også sat ham i forbindelse med en klub som Tottenham, som senest har hentet Pierre Emile Højbjerg fra netop Southampton, men Vestergaard klapper dog alligevel hesten.

– Jeg kan kun sige, at det selvfølgelig altid er et skulderklap med historier om interesse fra andre store klubber, men lige nu har jeg kontrakt med Southampton, så det er ikke noget, jeg kan tale om. Jeg fokuserer på kampene i Premier League, på pokalsemifinalen på Wembley og nu de vigtige kampe med landsholdet, fastslår forsvarsprofilen.

Netop landsholdet venter nu med tre kampe mod Israel, Østrig og Moldova, og han påpeger, at det er vigtige kampe, ligesom EM også venter lige om hjørnet for et hold med stærke navne.

– Vores resultater taler for sig selv – og styrken i truppen er imponerende med mange spillere fra de bedste ligaer, hvor vi uge efter uge bliver matchet på højeste internationale niveau. Det kan virkelig blive et superspændende 2021 for det danske landshold og for alle danske fodboldfans, fortæller Vestergaard, som er klar til at tage den rolle, som Kasper Hjulmand giver ham på holdet.

Inden landsholdspausen blev det til en succesoplevelse i FA Cuppen for ham. Læs mere om det her.





– Har ikke ubegrænset kredit

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Stor derby-bøde til FC København

Jonas Wind er i København

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Griner af AaB-rygte

– Det har man nok aldrig set før

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Vil være en af verdens største klubber om fem år

På rov i FC København

Rigmand vild med FC København-aftale

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Froholdt får kæmpe hæder

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Fyringstruet: – Han har to kampe

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Dybt skuffet og trist

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Han erstatter Bo Henriksen

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Patrick Da Silva idømt fængsel

Frank reddet i døende sekunder

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret