,

Ny FCM-stjerne: Havde andre tilbud

Der var andre muligheder i spil for Dani Silva, da han endte med at tage til FC Midtjylland.



HERNING (Tipsbladet): Torsdag aften debuterede Dani Silva for FC Midtjylland i en betydende kamp, efter han i sidste weekend havde spillet med i træningskampen mod Vejle.

Ti døgn var der gået, siden transferen fra Verona var blevet en realitet på den danske deadlinedag mellem mandag og tirsdag sidste uge, og Silva spillede 45 minutter, i hvert fald Tipsbladet syntes godt om, før han blev udskiftet i pausen.

På habilt engelsk og med et par uddybende svar på portugisisk fortalte den nye midtbaneoprydder om debuten og skiftet til FC Midtjylland, og Silva kunne fortælle, at der havde været bud fra andre kanter end det tilbud fra de danske mestre FC Midtjylland, han takkede ja til.

– Jeg havde hørt om interessen fra Midtjylland fra min agent, men det gik ekstremt hurtigt på sidste dag, for Hellas Verona havde ikke vist megen interesse for at slippe mig, men så gik det stærkt, og sådan er transfermarkedet, siger Dani Silva efter kampen i Herning, der endte 2-1 til Real Sociedad.

– Der var andre klubber, der var interesserede, men FC Midtjyllands projekt tiltalte mig meget. Jeg kunne virkelig godt lide det, siger Dani Silva og afslører, at FCM ikke var nogen ukendt klub for ham på forhånd.

– Det er en klub, jeg har kendt til i mange år, og jeg ved, den kæmper med om titler hele tiden. Det er de nuværende mestre, man spiller i Europa, hvilket giver rigtig god synlighed. Så det var et nemt valg for mig. Det er en stor klub, og det gjorde valget nemt for mig. Jeg kommer til at knokle videre, for klubben fortjener at vinde hver gang, og det arbejde fortsætter i morgen, siger Dani Silva.

– Jeg tøvede ikke det mindste, jeg sagde ja til muligheden med det samme. Jeg tøvede ikke det mindste, det var et nemt valg, lyder det fra midtbanespilleren.

Cheftræner Thomas Thomasberg fortalte efter kampen, at Dani Silva var blevet udskiftet af taktiske årsager for at få mere fysik på midtbanen mod de fysisk stærke spillere på Sociedads midtbane, og Silva tog udskiftningen ganske roligt her kort tid efter ankomsten til Danmark.

– Det var en virkelig god dag for mig, men det var ikke et drømmeresultat. Jeg synes, vi spillede en god første halvleg og skabte mange chancer. De har også mange gode spillere, og de scorede et fantastisk mål ved Kubo ud over straffesparket. Så lad os se, hvad der sker i returkampen dernede.

– Jeg startede inde, og jeg gav alt, jeg overhovedet kunne. Så det var trænerens beslutning. Det er en uge siden, jeg kom hertil, bemærkede Dani Silva.

I FC Midtjylland har midtbanespilleren adskillige holdkammerater, der taler enten portugisisk eller spansk, og med et brugbart engelsk har den nye spiller fået et udmærket første indtryk af sin nye klub.

– Jeg har kun fået gode indtryk her. Det er en stor klub. Atmosfæren her er utrolig. Fansene var som en 12. spiller. De skubbede på og skubber os ind i næste kamp, som vi vil forsøge at vinde for dem, siger Dani Silva.

Dani Silva spillede før et år i Serie A for Hellas Verona for Vitória Guimarães i Portugal.

Læs karaktererne fra torsdagens intense kamp i Herning her.



Dansker med vigtig scoring i Serie A

Mohamed Daramy vender tilbage

Peter Schmeichel taget på sengen

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Andreas Christensen skriver snart under

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Brentford har gjort det igen

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Raser over Rasmus Højlund-episode

Går langt ned i løn

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Wrexham slår Premier League-klub

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser