,

Ny FCM-stjerne: Havde andre tilbud

Der var andre muligheder i spil for Dani Silva, da han endte med at tage til FC Midtjylland.



HERNING (Tipsbladet): Torsdag aften debuterede Dani Silva for FC Midtjylland i en betydende kamp, efter han i sidste weekend havde spillet med i træningskampen mod Vejle.

Ti døgn var der gået, siden transferen fra Verona var blevet en realitet på den danske deadlinedag mellem mandag og tirsdag sidste uge, og Silva spillede 45 minutter, i hvert fald Tipsbladet syntes godt om, før han blev udskiftet i pausen.

På habilt engelsk og med et par uddybende svar på portugisisk fortalte den nye midtbaneoprydder om debuten og skiftet til FC Midtjylland, og Silva kunne fortælle, at der havde været bud fra andre kanter end det tilbud fra de danske mestre FC Midtjylland, han takkede ja til.

– Jeg havde hørt om interessen fra Midtjylland fra min agent, men det gik ekstremt hurtigt på sidste dag, for Hellas Verona havde ikke vist megen interesse for at slippe mig, men så gik det stærkt, og sådan er transfermarkedet, siger Dani Silva efter kampen i Herning, der endte 2-1 til Real Sociedad.

– Der var andre klubber, der var interesserede, men FC Midtjyllands projekt tiltalte mig meget. Jeg kunne virkelig godt lide det, siger Dani Silva og afslører, at FCM ikke var nogen ukendt klub for ham på forhånd.

– Det er en klub, jeg har kendt til i mange år, og jeg ved, den kæmper med om titler hele tiden. Det er de nuværende mestre, man spiller i Europa, hvilket giver rigtig god synlighed. Så det var et nemt valg for mig. Det er en stor klub, og det gjorde valget nemt for mig. Jeg kommer til at knokle videre, for klubben fortjener at vinde hver gang, og det arbejde fortsætter i morgen, siger Dani Silva.

– Jeg tøvede ikke det mindste, jeg sagde ja til muligheden med det samme. Jeg tøvede ikke det mindste, det var et nemt valg, lyder det fra midtbanespilleren.

Cheftræner Thomas Thomasberg fortalte efter kampen, at Dani Silva var blevet udskiftet af taktiske årsager for at få mere fysik på midtbanen mod de fysisk stærke spillere på Sociedads midtbane, og Silva tog udskiftningen ganske roligt her kort tid efter ankomsten til Danmark.

– Det var en virkelig god dag for mig, men det var ikke et drømmeresultat. Jeg synes, vi spillede en god første halvleg og skabte mange chancer. De har også mange gode spillere, og de scorede et fantastisk mål ved Kubo ud over straffesparket. Så lad os se, hvad der sker i returkampen dernede.

– Jeg startede inde, og jeg gav alt, jeg overhovedet kunne. Så det var trænerens beslutning. Det er en uge siden, jeg kom hertil, bemærkede Dani Silva.

I FC Midtjylland har midtbanespilleren adskillige holdkammerater, der taler enten portugisisk eller spansk, og med et brugbart engelsk har den nye spiller fået et udmærket første indtryk af sin nye klub.

– Jeg har kun fået gode indtryk her. Det er en stor klub. Atmosfæren her er utrolig. Fansene var som en 12. spiller. De skubbede på og skubber os ind i næste kamp, som vi vil forsøge at vinde for dem, siger Dani Silva.

Dani Silva spillede før et år i Serie A for Hellas Verona for Vitória Guimarães i Portugal.

Læs karaktererne fra torsdagens intense kamp i Herning her.





Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham




LIVE

TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane

– Han er bare ren verdensklasse!

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Henter Kamil Wilczek

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Transferudmelding fra Vallys

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

AaB-angriber på vej til Serie A

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Gravesen med vild Neestrup-melding

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Storklub har taget kontakt

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

– Han leder efter et sted at eksplodere

Dansk toptræner stifter agentfirma

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Choktransfer på vej? 

Brøndby taber til MLS-hold

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Nedtur for Mikkel Damsgaard