,

Ny FCM-stjerne: Havde andre tilbud

Der var andre muligheder i spil for Dani Silva, da han endte med at tage til FC Midtjylland.



HERNING (Tipsbladet): Torsdag aften debuterede Dani Silva for FC Midtjylland i en betydende kamp, efter han i sidste weekend havde spillet med i træningskampen mod Vejle.

Ti døgn var der gået, siden transferen fra Verona var blevet en realitet på den danske deadlinedag mellem mandag og tirsdag sidste uge, og Silva spillede 45 minutter, i hvert fald Tipsbladet syntes godt om, før han blev udskiftet i pausen.

På habilt engelsk og med et par uddybende svar på portugisisk fortalte den nye midtbaneoprydder om debuten og skiftet til FC Midtjylland, og Silva kunne fortælle, at der havde været bud fra andre kanter end det tilbud fra de danske mestre FC Midtjylland, han takkede ja til.

– Jeg havde hørt om interessen fra Midtjylland fra min agent, men det gik ekstremt hurtigt på sidste dag, for Hellas Verona havde ikke vist megen interesse for at slippe mig, men så gik det stærkt, og sådan er transfermarkedet, siger Dani Silva efter kampen i Herning, der endte 2-1 til Real Sociedad.

– Der var andre klubber, der var interesserede, men FC Midtjyllands projekt tiltalte mig meget. Jeg kunne virkelig godt lide det, siger Dani Silva og afslører, at FCM ikke var nogen ukendt klub for ham på forhånd.

– Det er en klub, jeg har kendt til i mange år, og jeg ved, den kæmper med om titler hele tiden. Det er de nuværende mestre, man spiller i Europa, hvilket giver rigtig god synlighed. Så det var et nemt valg for mig. Det er en stor klub, og det gjorde valget nemt for mig. Jeg kommer til at knokle videre, for klubben fortjener at vinde hver gang, og det arbejde fortsætter i morgen, siger Dani Silva.

– Jeg tøvede ikke det mindste, jeg sagde ja til muligheden med det samme. Jeg tøvede ikke det mindste, det var et nemt valg, lyder det fra midtbanespilleren.

Cheftræner Thomas Thomasberg fortalte efter kampen, at Dani Silva var blevet udskiftet af taktiske årsager for at få mere fysik på midtbanen mod de fysisk stærke spillere på Sociedads midtbane, og Silva tog udskiftningen ganske roligt her kort tid efter ankomsten til Danmark.

– Det var en virkelig god dag for mig, men det var ikke et drømmeresultat. Jeg synes, vi spillede en god første halvleg og skabte mange chancer. De har også mange gode spillere, og de scorede et fantastisk mål ved Kubo ud over straffesparket. Så lad os se, hvad der sker i returkampen dernede.

– Jeg startede inde, og jeg gav alt, jeg overhovedet kunne. Så det var trænerens beslutning. Det er en uge siden, jeg kom hertil, bemærkede Dani Silva.

I FC Midtjylland har midtbanespilleren adskillige holdkammerater, der taler enten portugisisk eller spansk, og med et brugbart engelsk har den nye spiller fået et udmærket første indtryk af sin nye klub.

– Jeg har kun fået gode indtryk her. Det er en stor klub. Atmosfæren her er utrolig. Fansene var som en 12. spiller. De skubbede på og skubber os ind i næste kamp, som vi vil forsøge at vinde for dem, siger Dani Silva.

Dani Silva spillede før et år i Serie A for Hellas Verona for Vitória Guimarães i Portugal.

Læs karaktererne fra torsdagens intense kamp i Herning her.



Vild stime – men afviser guldsnak

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Johannes Hoff Thorup er på listen

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

FC Barcelona med skrækmelding om AC

I svime over Oscar Schwartau

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Amorim: Vi var det bedste hold

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Her vil Asien kopiere Europa

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Marokko er blevet fodboldens mekka

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Det kommer til at trække ud

Intet aftryk!

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

To danskere færdige i norsk klub