HERNING (Tipsbladet): Torsdag aften debuterede Dani Silva for FC Midtjylland i en betydende kamp, efter han i sidste weekend havde spillet med i træningskampen mod Vejle.
Ti døgn var der gået, siden transferen fra Verona var blevet en realitet på den danske deadlinedag mellem mandag og tirsdag sidste uge, og Silva spillede 45 minutter, i hvert fald Tipsbladet syntes godt om, før han blev udskiftet i pausen.
På habilt engelsk og med et par uddybende svar på portugisisk fortalte den nye midtbaneoprydder om debuten og skiftet til FC Midtjylland, og Silva kunne fortælle, at der havde været bud fra andre kanter end det tilbud fra de danske mestre FC Midtjylland, han takkede ja til.
– Jeg havde hørt om interessen fra Midtjylland fra min agent, men det gik ekstremt hurtigt på sidste dag, for Hellas Verona havde ikke vist megen interesse for at slippe mig, men så gik det stærkt, og sådan er transfermarkedet, siger Dani Silva efter kampen i Herning, der endte 2-1 til Real Sociedad.
– Der var andre klubber, der var interesserede, men FC Midtjyllands projekt tiltalte mig meget. Jeg kunne virkelig godt lide det, siger Dani Silva og afslører, at FCM ikke var nogen ukendt klub for ham på forhånd.
– Det er en klub, jeg har kendt til i mange år, og jeg ved, den kæmper med om titler hele tiden. Det er de nuværende mestre, man spiller i Europa, hvilket giver rigtig god synlighed. Så det var et nemt valg for mig. Det er en stor klub, og det gjorde valget nemt for mig. Jeg kommer til at knokle videre, for klubben fortjener at vinde hver gang, og det arbejde fortsætter i morgen, siger Dani Silva.
– Jeg tøvede ikke det mindste, jeg sagde ja til muligheden med det samme. Jeg tøvede ikke det mindste, det var et nemt valg, lyder det fra midtbanespilleren.

Cheftræner Thomas Thomasberg fortalte efter kampen, at Dani Silva var blevet udskiftet af taktiske årsager for at få mere fysik på midtbanen mod de fysisk stærke spillere på Sociedads midtbane, og Silva tog udskiftningen ganske roligt her kort tid efter ankomsten til Danmark.
– Det var en virkelig god dag for mig, men det var ikke et drømmeresultat. Jeg synes, vi spillede en god første halvleg og skabte mange chancer. De har også mange gode spillere, og de scorede et fantastisk mål ved Kubo ud over straffesparket. Så lad os se, hvad der sker i returkampen dernede.
– Jeg startede inde, og jeg gav alt, jeg overhovedet kunne. Så det var trænerens beslutning. Det er en uge siden, jeg kom hertil, bemærkede Dani Silva.
I FC Midtjylland har midtbanespilleren adskillige holdkammerater, der taler enten portugisisk eller spansk, og med et brugbart engelsk har den nye spiller fået et udmærket første indtryk af sin nye klub.
– Jeg har kun fået gode indtryk her. Det er en stor klub. Atmosfæren her er utrolig. Fansene var som en 12. spiller. De skubbede på og skubber os ind i næste kamp, som vi vil forsøge at vinde for dem, siger Dani Silva.
Dani Silva spillede før et år i Serie A for Hellas Verona for Vitória Guimarães i Portugal.
Læs karaktererne fra torsdagens intense kamp i Herning her.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Jubler over ny Brøndby-chef
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
MEDIE
Nu dukker første historie op
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
Liverpool vender dobbeltopgøret
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
AVIS
Interessant afsløring
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
Presset træner vil rotere mod FCM
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT