HERNING (Tipsbladet): Torsdag aften debuterede Dani Silva for FC Midtjylland i en betydende kamp, efter han i sidste weekend havde spillet med i træningskampen mod Vejle.
Ti døgn var der gået, siden transferen fra Verona var blevet en realitet på den danske deadlinedag mellem mandag og tirsdag sidste uge, og Silva spillede 45 minutter, i hvert fald Tipsbladet syntes godt om, før han blev udskiftet i pausen.
På habilt engelsk og med et par uddybende svar på portugisisk fortalte den nye midtbaneoprydder om debuten og skiftet til FC Midtjylland, og Silva kunne fortælle, at der havde været bud fra andre kanter end det tilbud fra de danske mestre FC Midtjylland, han takkede ja til.
– Jeg havde hørt om interessen fra Midtjylland fra min agent, men det gik ekstremt hurtigt på sidste dag, for Hellas Verona havde ikke vist megen interesse for at slippe mig, men så gik det stærkt, og sådan er transfermarkedet, siger Dani Silva efter kampen i Herning, der endte 2-1 til Real Sociedad.
– Der var andre klubber, der var interesserede, men FC Midtjyllands projekt tiltalte mig meget. Jeg kunne virkelig godt lide det, siger Dani Silva og afslører, at FCM ikke var nogen ukendt klub for ham på forhånd.
– Det er en klub, jeg har kendt til i mange år, og jeg ved, den kæmper med om titler hele tiden. Det er de nuværende mestre, man spiller i Europa, hvilket giver rigtig god synlighed. Så det var et nemt valg for mig. Det er en stor klub, og det gjorde valget nemt for mig. Jeg kommer til at knokle videre, for klubben fortjener at vinde hver gang, og det arbejde fortsætter i morgen, siger Dani Silva.
– Jeg tøvede ikke det mindste, jeg sagde ja til muligheden med det samme. Jeg tøvede ikke det mindste, det var et nemt valg, lyder det fra midtbanespilleren.

Cheftræner Thomas Thomasberg fortalte efter kampen, at Dani Silva var blevet udskiftet af taktiske årsager for at få mere fysik på midtbanen mod de fysisk stærke spillere på Sociedads midtbane, og Silva tog udskiftningen ganske roligt her kort tid efter ankomsten til Danmark.
– Det var en virkelig god dag for mig, men det var ikke et drømmeresultat. Jeg synes, vi spillede en god første halvleg og skabte mange chancer. De har også mange gode spillere, og de scorede et fantastisk mål ved Kubo ud over straffesparket. Så lad os se, hvad der sker i returkampen dernede.
– Jeg startede inde, og jeg gav alt, jeg overhovedet kunne. Så det var trænerens beslutning. Det er en uge siden, jeg kom hertil, bemærkede Dani Silva.
I FC Midtjylland har midtbanespilleren adskillige holdkammerater, der taler enten portugisisk eller spansk, og med et brugbart engelsk har den nye spiller fået et udmærket første indtryk af sin nye klub.
– Jeg har kun fået gode indtryk her. Det er en stor klub. Atmosfæren her er utrolig. Fansene var som en 12. spiller. De skubbede på og skubber os ind i næste kamp, som vi vil forsøge at vinde for dem, siger Dani Silva.
Dani Silva spillede før et år i Serie A for Hellas Verona for Vitória Guimarães i Portugal.
Læs karaktererne fra torsdagens intense kamp i Herning her.
LIVE
LIVE: Tre AGF-talenter hædret
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Snart kan det give rødt kort
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Bo Svensson skriver Superliga-historie
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
TOPNYHED