Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18.55
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Fabio Verissimo, Portugal
På TV: 6’eren
Hashtag: #fckfcl #eldk
Holdnyt:
FC København:
Det er ikke hver dag, at FC København taber tre kampe i træk, men det er status hos de danske mestre i skrivende stund.
Søndag tabte Ståle Solbakkens mandskab sensationelt på udebane til Hobro IK, og forinden var det også blevet til nederlag til Riga FC og AaB. Det er et bekymrende afsæt til en periode, hvor FC København skal spille voldsomt mange kampe.
FC København har Robert Mudrazija, Nicolaj Thomsen, Nicolai Boilesen, Jonas Wind, Stephan Andersen og Dame N’Doye på skadeslisten, og det hører naturligvis med til historien, at holdet er plaget på den front, men når afløserne er folk som Bryan Oviedo, Jens Stage og Nicklas Bendtner, så bør det hele gå alligevel.
Gruppespillet er FC Københavns 13. ud af de seneste 14, og løverne er på papiret favoritter til at avancere sammen med Dynamo Kiev, der møder Malmö FF i første runde.
FC Lugano:
FC Lugano indledte sæsonen med en 4-0-sejr på udebane over FC Zürich, og dermed startede det meget lovende for den schweiziske klub. Siden har der dog ikke været noget at juble over.
Efter seks runder er FC Lugano næstsidst i ligaen, og det er kun blevet til den ene sejr. Holdet er oppe på fire nederlag i træk – senest 1-2 topholdet FC Basel. FC Lugano varmede op til FCK-kampen ved at ryge ud af pokalturneringen lørdag eftermiddag med et 0-3-nederlag til Lausanne-Sport. Cheftræner Fabio Celestini er på klubbens hjemmeside citeret for, at holdet i det opgør leverede den dårligste præstation, han kan huske
FC Lugano blev nummer tre i den schweiziske liga i sidste sæson og det rakte til en direkte kvalifiaktion til Europa League-gruppespillet. Holdet har dermed væsentligt færre kampe i benene end FC København.
FC Lugano har vundet tre schweiziske mesterskaber, men det seneste af slagsen daterer sig helt tilbage til tiden lige efter 2. verdenskrig. I sæsonen 1992/1993 blev klubben schweiziske pokalvindere, og det er til dato FC Luganos seneste titel.
Fabio Celestini stiller oftest op med et tre-mands-forsvar, og det vil FC København formentlig også skulle op imod i torsdagens kamp.
FC Lugano råder over den svenske angriber Alexander Gerndt, som FCK bød på flere gange i 2011 uden held. Gerndt misser dog torsdagens kamp med en skade.
Karantæner:
FC København: Ingen
FC Lugano: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Grytebust – Varela, Nelsson, Bjelland, Bengtsson – Biel, Zeca, Falk, Fischer – Santos, Sotiriou
FC Lugano (3-1-4-2): Baumann – Kecskes, Maric, Daprela – Sabbatini – Lavanchy, Vecsei, Lovric, Aratore – Carlinhos, Holender
Profilen:
Det mangler stadig at blive rigtig godt for Pep Biel i FCK-trøjen. Den spanske kantspiller skal gå i fodsporene på Robert Skov hos de danske mestre, og ingen forventer naturligvis, at Biel kan gøre det lige så godt, som Skov gjorde i sidste sæson. Mindre kan også gøre det, men indtil videre har han ikke formået at gøre nogen nævneværdig forskel i kampene. En god præstation fra Pep Biel vil uden tvivl varme mange FCK-hjerter.
Vidste du, at..:
Guillermo Varela står noteret for tre kampe i Europa League, og de blev alle tre spillet for Manchester United. FCK-backen har mødt Liverpool FC to gange og FC Midtjylland en enkelt gang.
Dom:
FC København er inde i en dårlig resultatmæssig periode, men løverne kan trøste sig med, at FC Lugano er i en endnu dårligere. Det er ikke et ringe hold, FCK møder, men hvis de danske mestre skal gøre sig håb om videre avancement, er der ingen tvivl om, at en hjemmekamp mod FC Lugano skal kaste tre point af sig. Vi gætter på, at FCK finder tilbage på sejrssporet og vinder 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
NYHEDER
Går langt ned i løn
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
NYHEDER
Stor ydmygelse
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
Wrexham slår Premier League-klub
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
INTERVIEW
