Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18.55
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Fabio Verissimo, Portugal
På TV: 6’eren
Hashtag: #fckfcl #eldk
Holdnyt:
FC København:
Det er ikke hver dag, at FC København taber tre kampe i træk, men det er status hos de danske mestre i skrivende stund.
Søndag tabte Ståle Solbakkens mandskab sensationelt på udebane til Hobro IK, og forinden var det også blevet til nederlag til Riga FC og AaB. Det er et bekymrende afsæt til en periode, hvor FC København skal spille voldsomt mange kampe.
FC København har Robert Mudrazija, Nicolaj Thomsen, Nicolai Boilesen, Jonas Wind, Stephan Andersen og Dame N’Doye på skadeslisten, og det hører naturligvis med til historien, at holdet er plaget på den front, men når afløserne er folk som Bryan Oviedo, Jens Stage og Nicklas Bendtner, så bør det hele gå alligevel.
Gruppespillet er FC Københavns 13. ud af de seneste 14, og løverne er på papiret favoritter til at avancere sammen med Dynamo Kiev, der møder Malmö FF i første runde.
FC Lugano:
FC Lugano indledte sæsonen med en 4-0-sejr på udebane over FC Zürich, og dermed startede det meget lovende for den schweiziske klub. Siden har der dog ikke været noget at juble over.
Efter seks runder er FC Lugano næstsidst i ligaen, og det er kun blevet til den ene sejr. Holdet er oppe på fire nederlag i træk – senest 1-2 topholdet FC Basel. FC Lugano varmede op til FCK-kampen ved at ryge ud af pokalturneringen lørdag eftermiddag med et 0-3-nederlag til Lausanne-Sport. Cheftræner Fabio Celestini er på klubbens hjemmeside citeret for, at holdet i det opgør leverede den dårligste præstation, han kan huske
FC Lugano blev nummer tre i den schweiziske liga i sidste sæson og det rakte til en direkte kvalifiaktion til Europa League-gruppespillet. Holdet har dermed væsentligt færre kampe i benene end FC København.
FC Lugano har vundet tre schweiziske mesterskaber, men det seneste af slagsen daterer sig helt tilbage til tiden lige efter 2. verdenskrig. I sæsonen 1992/1993 blev klubben schweiziske pokalvindere, og det er til dato FC Luganos seneste titel.
Fabio Celestini stiller oftest op med et tre-mands-forsvar, og det vil FC København formentlig også skulle op imod i torsdagens kamp.
FC Lugano råder over den svenske angriber Alexander Gerndt, som FCK bød på flere gange i 2011 uden held. Gerndt misser dog torsdagens kamp med en skade.
Karantæner:
FC København: Ingen
FC Lugano: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Grytebust – Varela, Nelsson, Bjelland, Bengtsson – Biel, Zeca, Falk, Fischer – Santos, Sotiriou
FC Lugano (3-1-4-2): Baumann – Kecskes, Maric, Daprela – Sabbatini – Lavanchy, Vecsei, Lovric, Aratore – Carlinhos, Holender
Profilen:
Det mangler stadig at blive rigtig godt for Pep Biel i FCK-trøjen. Den spanske kantspiller skal gå i fodsporene på Robert Skov hos de danske mestre, og ingen forventer naturligvis, at Biel kan gøre det lige så godt, som Skov gjorde i sidste sæson. Mindre kan også gøre det, men indtil videre har han ikke formået at gøre nogen nævneværdig forskel i kampene. En god præstation fra Pep Biel vil uden tvivl varme mange FCK-hjerter.
Vidste du, at..:
Guillermo Varela står noteret for tre kampe i Europa League, og de blev alle tre spillet for Manchester United. FCK-backen har mødt Liverpool FC to gange og FC Midtjylland en enkelt gang.
Dom:
FC København er inde i en dårlig resultatmæssig periode, men løverne kan trøste sig med, at FC Lugano er i en endnu dårligere. Det er ikke et ringe hold, FCK møder, men hvis de danske mestre skal gøre sig håb om videre avancement, er der ingen tvivl om, at en hjemmekamp mod FC Lugano skal kaste tre point af sig. Vi gætter på, at FCK finder tilbage på sejrssporet og vinder 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Kæmpekøb retur til FC København?
Brøndby tog vigtig overtidssejr
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
