Optakt: FC København – FC Lugano

FC København indleder Europa Leauge-gruppespillet med en hjemmekamp mod gruppens på papiret svageste modstander.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18.55
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Fabio Verissimo, Portugal
På TV: 6’eren
Hashtag: #fckfcl #eldk

Holdnyt:
FC København: 
Det er ikke hver dag, at FC København taber tre kampe i træk, men det er status hos de danske mestre i skrivende stund.

Søndag tabte Ståle Solbakkens mandskab sensationelt på udebane til Hobro IK, og forinden var det også blevet til nederlag til Riga FC og AaB. Det er et bekymrende afsæt til en periode, hvor FC København skal spille voldsomt mange kampe.

FC København har Robert Mudrazija, Nicolaj Thomsen, Nicolai Boilesen, Jonas Wind, Stephan Andersen og Dame N’Doye på skadeslisten, og det hører naturligvis med til historien, at holdet er plaget på den front, men når afløserne er folk som Bryan Oviedo, Jens Stage og Nicklas Bendtner, så bør det hele gå alligevel.

Gruppespillet er FC Københavns 13. ud af de seneste 14, og løverne er på papiret favoritter til at avancere sammen med Dynamo Kiev, der møder Malmö FF i første runde.

FC Lugano:
FC Lugano indledte sæsonen med en 4-0-sejr på udebane over FC Zürich, og dermed startede det meget lovende for den schweiziske klub. Siden har der dog ikke været noget at juble over.

Efter seks runder er FC Lugano næstsidst i ligaen, og det er kun blevet til den ene sejr. Holdet er oppe på fire nederlag i træk – senest 1-2 topholdet FC Basel. FC Lugano varmede op til FCK-kampen ved at ryge ud af pokalturneringen lørdag eftermiddag med et 0-3-nederlag til Lausanne-Sport. Cheftræner Fabio Celestini er på klubbens hjemmeside citeret for, at holdet i det opgør leverede den dårligste præstation, han kan huske

FC Lugano blev nummer tre i den schweiziske liga i sidste sæson og det rakte til en direkte kvalifiaktion til Europa League-gruppespillet. Holdet har dermed væsentligt færre kampe i benene end FC København.

FC Lugano har vundet tre schweiziske mesterskaber, men det seneste af slagsen daterer sig helt tilbage til tiden lige efter 2. verdenskrig. I sæsonen 1992/1993 blev klubben schweiziske pokalvindere, og det er til dato FC Luganos seneste titel.

Fabio Celestini stiller oftest op med et tre-mands-forsvar, og det vil FC København formentlig også skulle op imod i torsdagens kamp. 

FC Lugano råder over den svenske angriber Alexander Gerndt, som FCK bød på flere gange i 2011 uden held. Gerndt misser dog torsdagens kamp med en skade. 

Karantæner:
FC København: Ingen 
FC Lugano: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Grytebust – Varela, Nelsson, Bjelland, Bengtsson – Biel, Zeca, Falk, Fischer – Santos, Sotiriou

FC Lugano (3-1-4-2): Baumann – Kecskes, Maric, Daprela – Sabbatini – Lavanchy, Vecsei, Lovric, Aratore – Carlinhos, Holender

Profilen:
Det mangler stadig at blive rigtig godt for Pep Biel i FCK-trøjen. Den spanske kantspiller skal gå i fodsporene på Robert Skov hos de danske mestre, og ingen forventer naturligvis, at Biel kan gøre det lige så godt, som Skov gjorde i sidste sæson. Mindre kan også gøre det, men indtil videre har han ikke formået at gøre nogen nævneværdig forskel i kampene. En god præstation fra Pep Biel vil uden tvivl varme mange FCK-hjerter.

Vidste du, at..:
Guillermo Varela står noteret for tre kampe i Europa League, og de blev alle tre spillet for Manchester United. FCK-backen har mødt Liverpool FC to gange og FC Midtjylland en enkelt gang.

Dom:
FC København er inde i en dårlig resultatmæssig periode, men løverne kan trøste sig med, at FC Lugano er i en endnu dårligere. Det er ikke et ringe hold, FCK møder, men hvis de danske mestre skal gøre sig håb om videre avancement, er der ingen tvivl om, at en hjemmekamp mod FC Lugano skal kaste tre point af sig. Vi gætter på, at FCK finder tilbage på sejrssporet og vinder 2-1. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Højlund med helterolle for Napoli

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Mener FC København det fortsat alvorligt?



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Ny kæmpe nedtur for Frank

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

FC Midtjylland – FC København

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Brøndby IF – Randers FC

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Hylder Manchester United-stjerne

Er han den nye Rurik Gislason?



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Silkeborg IF – Viborg FF

AGF og OB var enige om at spille søndag

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Officielt: Her spilles AGF-OB

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Han kan blive den næste store profil!

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner