Randers får endnu et europæisk point

Ved pausen var Randers FC foran 1-0, men måtte nøjes med 1-1 i Conference League-kampen mod Cluj på udebane.



Randers FC kan godt tillade sig at være ærgerlige over, at det kun blev til ét point torsdag aften mod rumænske CFR Cluj i Conference League-gruppespillet.

Alhaji Kamara havde bragt Randers i front kort før pausen, og kronjyderne var tæt på 2-0, inden Cluj i stedet fik udlignet til 1-1.

Det var endnu en gang en dødbold, som Randers scorede på. Det samme var tilfældet ved begge mål i 2-2-opgøret mod AZ Alkmaar i første gruppekamp.

Dermed er Randers nu på to point efter to kampe i Conference League og ligger nummer tre i gruppen.

Det var fra start ikke til at se, at Randers var på besøg hos en klub, der er vant til at spille europæisk fodbold. Allerede efter tre minutter fik backen Oliver Bundgaard en god mulighed, da han fik afsluttet fra venstre side af feltet. Men skuddet voldte ikke Cluj-målmanden det store besvær.

20-årige Bundgaard kom også til afslutning efter ti minutter, hvor hjemmeholdet stadig intet offensivt havde skabt.

Det var en første halvleg, hvor begge hold havde svært ved at komme igennem til store oplagte målchancer.

Randers gjorde et godt forsøg efter en halv time, da Tosin Kehinde kombinerede med Alhaji Kamara og sendte et fladt indlæg ind til Stephen Odey ved forreste stolpe. Afslutningen fra en ellers god position var dog upræcis og blev sparket væk af en forsvarsspiller.

Alt imens Cluj endelig begyndte at skabe chancer, lykkedes det for Randers at komme foran. Og ligesom begge scoringer mod AZ Alkmaar i første kamp skete det efter en dødbold.

Vito Hammershøj-Mistrati lagde et hjørnespark perfekt ind i hovedet på angriber Alhaji Kamara, der sikkert headede bolden i mål til en Randers-føring kort før pause.

Den sierraleonske angriber fortsatte med at komme til chancer i starten af anden halvleg. Men et nyt hovedstød tæt under mål gik over. Endnu tættere på 2-0 kom Randers med 25 minutter igen, da Kehindes fremragende lob over målmanden tog overliggeren.

I stedte gik det galt for Randers to minutter senere. Et godt Cluj-opspil åbnede Randers-forsvaret op, og så var Claudiu Petrila alene med Patrik Carlgren i målet. Han satte nemt bolden forbi, og så var der udlignet.

Efter scoringen var det Cluj, der var det farligste hold på banen, men Randers holdt stand og fik et vigtigt point med hjem fra Rumænien.

I gruppens anden kamp vandt AZ Alkmaar på hjemmebane over FK Jablonec med 1-0. Den hollandske klub fører nu gruppen med fire point.

/ritzau/





Overvejede at sige op


Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Brøndby-profil træner ikke med

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Her kan du se Maccabi Tel Aviv mod FC Midtjylland

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

Øv, FCM-profil er blevet syg

Brøndby-boss reagerer på Cooper-rygte

Godt nyt for FC Midtjylland

Jacob Rasmussen skuffer: ‘Det sker igen og igen’

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

‘Kan ikke se mig selv tage tilbage til FCK’

Krævet fyret efter nedslagtning

Brøndby-boss har aldrig set lignende

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

FC København henter Marek Hamsiks søn

AGF – FC Nordsjælland

‘Det var exceptionelt’

17-årige Karl slår rekord

Jakob Michelsen rejser ikke med til Finland

FC Midtjylland jagter ny sejr i Europa League

Rasende på Mohamed Salah

Messi scorer ny kontrakt med Inter Miami

Fremragende Kvistgaarden-melding

‘Det var en fejl i transfervinduet’

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

Spillere til krisemøde – ‘PC’ i problemer?

FC Porto-lettelse: Victor Froholdt er spærret

Frygter for dansk stjerne: ‘Varmer snart bænken’

Tullberg: Det må ikke overraske os

Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank

Kan spille for Danmark – Palæstina udtager ham

Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker

‘Så bliver Mr. Cooper sur’

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

Dortmund-stjerne fremhæver FC København-profil

Klar tale fra Bo Henriksen: For kedeligt!

Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet

Stort samtaleemne – her er Achouris svar

Dansk VM-katastrofe: Stjerne har brækket knogle

Træls skade for håndboldlandsholdskandidat

Vingegaard-chef sætter ord på Tour-ruten

Live: Her er Tour de France-ruten i 2026

Officielt: Forlænger med stortalent

Ingen spørgsmål? ‘Ses!’

Les Dogues knækker grækere

Aalborg sejrer på svær udebane i Champions League

‘Det var skræmmende’

Alle undrer sig: Hvad sker der med Jens Jønsson?