,

Roser FCM til skyerne: Ikke tilfældigt med Isaksen

Real Sociedad-træner Imanol Alguacil har store roser til FC Midtjyllands talentarbejde.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Sidste torsdag havde Real Sociedad hænderne fulde i 2-1-sejren over FC Midtjylland i Herning.

Darío Osorio trak det første gule kort på gæsterne efter knap to minutter, Aral Simsir kunne meget vel have scoret efter en flot slalomtur gennem Sociedads forsvarskæder, og i forsvaret havde Ousmane Diao styr på det meste ud over et tilfældigt straffespark til gæsterne og Kubos fænomenale langskudsmål.

Læs om, hvordan FCM’s spillere tiltrækker sig udenlandsk opmærksomhed

Onsdag eftermiddag havde Real Sociedad pressekonference i lækre rammer på hjemmebanen i det centrale San Sebastián, og den baskiske cheftræner fortalte om Orri Oskarsson-købet sidste sommer og det gode arbejde, han ser med unge spillere hos torsdagens modstander, der får mange rigere udenlandske klubber til at scoute og i nogle tilfælde byde på FCM’s unge profiler.

– Det er logisk [interessen], for det er rigtig gode spillere med megen fremtid i sig, og de er unge. Hvis de ikke lige er med her i kampen her, jamen så er de stadig spillere med potentiale, der kan få gode karrierer i fremtiden, siger Sociedad-cheftræner Imanol Alguacil.

– Det jeg har set fra Midtjylland og i deres kampe er, at de giver de unge spillere chancen. De arbejder rigtig godt med dem og udvikler de unge og giver dem muligheder.

Gustav Isaksen gør sig bemærket i Lazio. Foto: Giuseppe Maffia/Alamy Live News

– Det er ikke tilfældigt, at en spiller som Gustav Isaksen ender i Lazio, så jeg kan godt forstå, at de her spillere er interessante, og jeg tror, flere af de her spillere går en spændende fremtid i møde, siger Sociedad-cheftræneren.

Tror på Oskarsson
Real Sociedad købte Orri Óskarsson sidste sommer, da der var massiv interesse for FC København-islændingen, herunder med et interessant tilbud fra FC Porto, som FC Midtjylland mødte tidligere i Europa League (læs om det tilbud her).

Óskarsson ser ud til at starte inde for Real Sociedad torsdag aften, ligesom han gjorde i Herning for en uge siden.

Dagens Spilforslag - Real Sociedad - Osasuna i Copa del Rey
Orri Óskarsson jagter det store gennembrud i Real Sociedad. Foto: Aflo Co. Ltd. / Alamy Stock Photo

Det er ikke blevet til nær så mange mål for Óskarsson, som han selv og Real Sociedad havde håbet i en besværlig sæson, hvor klubben har scoret mindre end et mål i gennemsnit her to/tredjedele inde i La Liga-sæsonen.

Men Imanol Alguacil tror på, tingene kommer til at bevæge sig i den rigtige retning for islændingen.

– Orri er rigtig opsat på at vise sig frem, og han vil gerne arbejde hårdt og udvikle sig ligesom sine holdkammerater, så han bliver endnu bedre i fremtiden, siger Imanol Alguacil.

Gustav Isaksen endte i Lazio efter at have spillet en fænomenal kamp mod italienerne i efteråret 2022, hvor FCM vandt 5-1 hjemme i Europa League.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

FC Midtjylland – AGF

Den største genistreg i Superligaen?

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Tøfting: Good on paper – shit on grass



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

OB – Randers FC

‘Så brænder hele København ned’

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Ivan Toney klar på choktransfer



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nedtur for Højlund og Napoli

Fifa kritiserer transportpriser under

Steve Cooper storroser stjerne

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

FC Nordsjælland – Viborg FF

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Fik blackout på Brøndby Stadion

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Vejle Boldklub – FC København

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Silkeborg IF – FC Fredericia

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud