,

Roser FCM til skyerne: Ikke tilfældigt med Isaksen

Real Sociedad-træner Imanol Alguacil har store roser til FC Midtjyllands talentarbejde.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Sidste torsdag havde Real Sociedad hænderne fulde i 2-1-sejren over FC Midtjylland i Herning.

Darío Osorio trak det første gule kort på gæsterne efter knap to minutter, Aral Simsir kunne meget vel have scoret efter en flot slalomtur gennem Sociedads forsvarskæder, og i forsvaret havde Ousmane Diao styr på det meste ud over et tilfældigt straffespark til gæsterne og Kubos fænomenale langskudsmål.

Læs om, hvordan FCM’s spillere tiltrækker sig udenlandsk opmærksomhed

Onsdag eftermiddag havde Real Sociedad pressekonference i lækre rammer på hjemmebanen i det centrale San Sebastián, og den baskiske cheftræner fortalte om Orri Oskarsson-købet sidste sommer og det gode arbejde, han ser med unge spillere hos torsdagens modstander, der får mange rigere udenlandske klubber til at scoute og i nogle tilfælde byde på FCM’s unge profiler.

– Det er logisk [interessen], for det er rigtig gode spillere med megen fremtid i sig, og de er unge. Hvis de ikke lige er med her i kampen her, jamen så er de stadig spillere med potentiale, der kan få gode karrierer i fremtiden, siger Sociedad-cheftræner Imanol Alguacil.

– Det jeg har set fra Midtjylland og i deres kampe er, at de giver de unge spillere chancen. De arbejder rigtig godt med dem og udvikler de unge og giver dem muligheder.

Gustav Isaksen gør sig bemærket i Lazio. Foto: Giuseppe Maffia/Alamy Live News

– Det er ikke tilfældigt, at en spiller som Gustav Isaksen ender i Lazio, så jeg kan godt forstå, at de her spillere er interessante, og jeg tror, flere af de her spillere går en spændende fremtid i møde, siger Sociedad-cheftræneren.

Tror på Oskarsson
Real Sociedad købte Orri Óskarsson sidste sommer, da der var massiv interesse for FC København-islændingen, herunder med et interessant tilbud fra FC Porto, som FC Midtjylland mødte tidligere i Europa League (læs om det tilbud her).

Óskarsson ser ud til at starte inde for Real Sociedad torsdag aften, ligesom han gjorde i Herning for en uge siden.

Dagens Spilforslag - Real Sociedad - Osasuna i Copa del Rey
Orri Óskarsson jagter det store gennembrud i Real Sociedad. Foto: Aflo Co. Ltd. / Alamy Stock Photo

Det er ikke blevet til nær så mange mål for Óskarsson, som han selv og Real Sociedad havde håbet i en besværlig sæson, hvor klubben har scoret mindre end et mål i gennemsnit her to/tredjedele inde i La Liga-sæsonen.

Men Imanol Alguacil tror på, tingene kommer til at bevæge sig i den rigtige retning for islændingen.

– Orri er rigtig opsat på at vise sig frem, og han vil gerne arbejde hårdt og udvikle sig ligesom sine holdkammerater, så han bliver endnu bedre i fremtiden, siger Imanol Alguacil.

Gustav Isaksen endte i Lazio efter at have spillet en fænomenal kamp mod italienerne i efteråret 2022, hvor FCM vandt 5-1 hjemme i Europa League.







LIVE

TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

– Han er bare ren verdensklasse!

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Henter Kamil Wilczek



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Transferudmelding fra Vallys



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Storklub har taget kontakt

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

AaB-angriber på vej til Serie A

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Choktransfer på vej? 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Dansk toptræner stifter agentfirma

Gravesen med vild Neestrup-melding

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

– Han leder efter et sted at eksplodere

Brøndby taber til MLS-hold

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’