SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Sidste torsdag havde Real Sociedad hænderne fulde i 2-1-sejren over FC Midtjylland i Herning.
Darío Osorio trak det første gule kort på gæsterne efter knap to minutter, Aral Simsir kunne meget vel have scoret efter en flot slalomtur gennem Sociedads forsvarskæder, og i forsvaret havde Ousmane Diao styr på det meste ud over et tilfældigt straffespark til gæsterne og Kubos fænomenale langskudsmål.
Læs om, hvordan FCM’s spillere tiltrækker sig udenlandsk opmærksomhed
Onsdag eftermiddag havde Real Sociedad pressekonference i lækre rammer på hjemmebanen i det centrale San Sebastián, og den baskiske cheftræner fortalte om Orri Oskarsson-købet sidste sommer og det gode arbejde, han ser med unge spillere hos torsdagens modstander, der får mange rigere udenlandske klubber til at scoute og i nogle tilfælde byde på FCM’s unge profiler.
– Det er logisk [interessen], for det er rigtig gode spillere med megen fremtid i sig, og de er unge. Hvis de ikke lige er med her i kampen her, jamen så er de stadig spillere med potentiale, der kan få gode karrierer i fremtiden, siger Sociedad-cheftræner Imanol Alguacil.
– Det jeg har set fra Midtjylland og i deres kampe er, at de giver de unge spillere chancen. De arbejder rigtig godt med dem og udvikler de unge og giver dem muligheder.

– Det er ikke tilfældigt, at en spiller som Gustav Isaksen ender i Lazio, så jeg kan godt forstå, at de her spillere er interessante, og jeg tror, flere af de her spillere går en spændende fremtid i møde, siger Sociedad-cheftræneren.
Tror på Oskarsson
Real Sociedad købte Orri Óskarsson sidste sommer, da der var massiv interesse for FC København-islændingen, herunder med et interessant tilbud fra FC Porto, som FC Midtjylland mødte tidligere i Europa League (læs om det tilbud her).
Óskarsson ser ud til at starte inde for Real Sociedad torsdag aften, ligesom han gjorde i Herning for en uge siden.

Det er ikke blevet til nær så mange mål for Óskarsson, som han selv og Real Sociedad havde håbet i en besværlig sæson, hvor klubben har scoret mindre end et mål i gennemsnit her to/tredjedele inde i La Liga-sæsonen.
Men Imanol Alguacil tror på, tingene kommer til at bevæge sig i den rigtige retning for islændingen.
– Orri er rigtig opsat på at vise sig frem, og han vil gerne arbejde hårdt og udvikle sig ligesom sine holdkammerater, så han bliver endnu bedre i fremtiden, siger Imanol Alguacil.
Gustav Isaksen endte i Lazio efter at have spillet en fænomenal kamp mod italienerne i efteråret 2022, hvor FCM vandt 5-1 hjemme i Europa League.

‘Nogle år i FCK eller Lyngby havde da været fedt’

Chokeret over Lionel Messi

Tip mod danskerklub på mental sommerferie

Jacob Neestrup: Jeg synes i øvrigt, jeg er spot on

FCK-boss utilfreds over få finalebilletter

Utilfreds FCK-boss: Det er helt ærligt noget rod

Er det Martin Retovs næste klub?

FC København er klar til pokalfinalen

Lars Seier helt enig med Brøndby-stjerne

Pokal-boss: Derfor bliver det ikke Parken

Det må du aldrig gøre, Diant Ramaj!

Laudrup blæst bagover: ‘Det er simpelthen vildt’

Superliga-klub gidsel i absurd transferspin

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Fantastisk nyt for Kasper Schmeichel

Pokalfinalen spilles i Herning

Klar til at forlænge

Opstilling: FCK blæser til angreb mod Viborg

‘Nogle fjolser’

Vanvidsskifte under opsejling?

Stopper karrieren – bliver i Superliga-klub

Åndssvagt og dybt uansvarligt, dansk fodbold!

Damsgaard-eufori: ‘Ham her er din mand’

Cristiano Ronaldos søn får kæmpe skulderklap

Trykket stiger i AGF: Rösler lukkede træningen

Thomas Gravesen langer ud efter Frederik Birk

‘Brian Riemer vil gerne have mig på landsholdet’

Store klubber lurer på Huescas: Her er planen

Bo Henriksen har et stort problem

Efter pokal-fiasko: Brøndby-aktien styrtdykker

Forlanger tårnhøj pris – dansk klub kan indkassere

Afviste FCK

Færdig i FC Barcelona?

Udskældt regel: Derfor holder FCM-boss med FCK

‘Én dårlig kamp og man er slået tilbage til nul’

FC Midtjylland-stjerne forklarer ‘sindssyg’ tanke

Michael Laudrup: Det er ikke godt nok

Bister Arsenal-træner: Vi var bedre end PSG

Røde Djævle basker baskere på Old Trafford

PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

Brøndby-kaptajn tordner: Føler, at man er statist

Frederik Birk reagerer på Brøndbys skrækuge

Utilfreds Schmedes udpeger: Derfor gik det galt

Silkeborg er i pokalfinalen

Kollaps: Det er ved at koste Brøndby meget dyrt

Spændende, Brøndby: Ny spiller en offensiv maskine

Det er skandaløst, Brøndby!

Her smadrer de FCK: Har en god playbook

Robin van Persie hylder ny Brøndby-stjerne

Brøndby lander første sommertransfer

Sådan gik det, da SIF slog Brøndby ud af pokalen

Frederik Birk bænker Brøndby-stjerne

Polsk legende: Så bør Niels Frederiksen stoppe

‘Sindssygt, sindssygt,’ siger Oliver Lund

Manchester United putter Dorgu på “urørlig” liste