SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Sidste torsdag havde Real Sociedad hænderne fulde i 2-1-sejren over FC Midtjylland i Herning.
Darío Osorio trak det første gule kort på gæsterne efter knap to minutter, Aral Simsir kunne meget vel have scoret efter en flot slalomtur gennem Sociedads forsvarskæder, og i forsvaret havde Ousmane Diao styr på det meste ud over et tilfældigt straffespark til gæsterne og Kubos fænomenale langskudsmål.
Læs om, hvordan FCM’s spillere tiltrækker sig udenlandsk opmærksomhed
Onsdag eftermiddag havde Real Sociedad pressekonference i lækre rammer på hjemmebanen i det centrale San Sebastián, og den baskiske cheftræner fortalte om Orri Oskarsson-købet sidste sommer og det gode arbejde, han ser med unge spillere hos torsdagens modstander, der får mange rigere udenlandske klubber til at scoute og i nogle tilfælde byde på FCM’s unge profiler.
– Det er logisk [interessen], for det er rigtig gode spillere med megen fremtid i sig, og de er unge. Hvis de ikke lige er med her i kampen her, jamen så er de stadig spillere med potentiale, der kan få gode karrierer i fremtiden, siger Sociedad-cheftræner Imanol Alguacil.
– Det jeg har set fra Midtjylland og i deres kampe er, at de giver de unge spillere chancen. De arbejder rigtig godt med dem og udvikler de unge og giver dem muligheder.

– Det er ikke tilfældigt, at en spiller som Gustav Isaksen ender i Lazio, så jeg kan godt forstå, at de her spillere er interessante, og jeg tror, flere af de her spillere går en spændende fremtid i møde, siger Sociedad-cheftræneren.
Tror på Oskarsson
Real Sociedad købte Orri Óskarsson sidste sommer, da der var massiv interesse for FC København-islændingen, herunder med et interessant tilbud fra FC Porto, som FC Midtjylland mødte tidligere i Europa League (læs om det tilbud her).
Óskarsson ser ud til at starte inde for Real Sociedad torsdag aften, ligesom han gjorde i Herning for en uge siden.

Det er ikke blevet til nær så mange mål for Óskarsson, som han selv og Real Sociedad havde håbet i en besværlig sæson, hvor klubben har scoret mindre end et mål i gennemsnit her to/tredjedele inde i La Liga-sæsonen.
Men Imanol Alguacil tror på, tingene kommer til at bevæge sig i den rigtige retning for islændingen.
– Orri er rigtig opsat på at vise sig frem, og han vil gerne arbejde hårdt og udvikle sig ligesom sine holdkammerater, så han bliver endnu bedre i fremtiden, siger Imanol Alguacil.
Gustav Isaksen endte i Lazio efter at have spillet en fænomenal kamp mod italienerne i efteråret 2022, hvor FCM vandt 5-1 hjemme i Europa League.

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

Eriksen ringede til Kjær og Brøndby-legende

Særlig detalje: Rasmus Højlund roses i Italien

Jacob Neestrup er blevet syg før derby

Hjulmand klapper i omkring større dilemma

Vild AaB-debut: Nu spiller han 4. division

I chok over Christian Eriksen

Ingen dialog med FCK

Han fyrede Hjulmand: Nu kommer han med sin spådom

– Han er en meget speciel spiller

– De to kan blive ligeså gode som Pogacar og jeg

Skidt for Vingegaard – taber tid til stor rival

– Han er fodboldtosset

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Afsløring: FC København sælger German Onugkha

Brøndby-stjerne er tvivlsom til FCK-brag

Brøndby bekræfter: Historisk handel

– Eriksen var 100 procent klar på denne klub

Floppede: – En tung og træt omgang traktorfodbold

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

‘Thomasberg havde været et kæmpe Brøndby-scoop’

Reagerer på Eriksen-bombe: ‘Efterladt i mørket’

Så mange millioner tjener Kasper Hjulmand

Brøndby-boss: Derfor sælger vi Ekene Chukwuani

Jonas Vingegaard fortæller om Vuelta-håb

Svarer journalist igen: ‘Hør her!’

– FCK har det ‘nemmeste’ program

Thomas Gravesen er på Wegovy

Afslører: Bød på FC København-angriber

Tidligere FCM’er skifter klub: ‘Gik efter pengene’

Martin Braithwaite i nyt projekt – hyldes af fans

Thomas Frank foreslår ‘kontroversiel’ ændring

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Én kamp i FCK – nu er han på storklubs andethold

Afslører særlig Højlund-klausul

Kæmpe Eriksen-bombe: ‘Mit livs største afsløring’

Vingegaard åben for særlig aftale

Nedslående melding fra Vingegaard

Kritiserer trio: De har ikke grebet chancen

Dansk boss jubler over Christian Eriksen

– Frederik Birk blev efterladt fuldstændig alene

Afslører stor tro på AGF

Her er 6 bud på en ny Lyngby-træner

Skal han også til Brøndby?

Frederik Birk vil ikke sige farvel endnu

Voldsomt: Chelsea anklages for massivt regelbrud

Brian Riemer glæder sig over Eriksen-skifte

Færdig inden jul? ‘Han ser fortabt ud’

Dolberg fortæller om kæmpe ambitioner

Fanballade vil give plet på straffeattesten

‘Ikke i tvivl om det’

– Det er en risikabel tankegang, ‘PC’!

Underholdning i Frankfurt

Nyt Vuelta-drama: Afgørende etape ændret drastisk
