SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Sidste torsdag havde Real Sociedad hænderne fulde i 2-1-sejren over FC Midtjylland i Herning.
Darío Osorio trak det første gule kort på gæsterne efter knap to minutter, Aral Simsir kunne meget vel have scoret efter en flot slalomtur gennem Sociedads forsvarskæder, og i forsvaret havde Ousmane Diao styr på det meste ud over et tilfældigt straffespark til gæsterne og Kubos fænomenale langskudsmål.
Læs om, hvordan FCM’s spillere tiltrækker sig udenlandsk opmærksomhed
Onsdag eftermiddag havde Real Sociedad pressekonference i lækre rammer på hjemmebanen i det centrale San Sebastián, og den baskiske cheftræner fortalte om Orri Oskarsson-købet sidste sommer og det gode arbejde, han ser med unge spillere hos torsdagens modstander, der får mange rigere udenlandske klubber til at scoute og i nogle tilfælde byde på FCM’s unge profiler.
– Det er logisk [interessen], for det er rigtig gode spillere med megen fremtid i sig, og de er unge. Hvis de ikke lige er med her i kampen her, jamen så er de stadig spillere med potentiale, der kan få gode karrierer i fremtiden, siger Sociedad-cheftræner Imanol Alguacil.
– Det jeg har set fra Midtjylland og i deres kampe er, at de giver de unge spillere chancen. De arbejder rigtig godt med dem og udvikler de unge og giver dem muligheder.

– Det er ikke tilfældigt, at en spiller som Gustav Isaksen ender i Lazio, så jeg kan godt forstå, at de her spillere er interessante, og jeg tror, flere af de her spillere går en spændende fremtid i møde, siger Sociedad-cheftræneren.
Tror på Oskarsson
Real Sociedad købte Orri Óskarsson sidste sommer, da der var massiv interesse for FC København-islændingen, herunder med et interessant tilbud fra FC Porto, som FC Midtjylland mødte tidligere i Europa League (læs om det tilbud her).
Óskarsson ser ud til at starte inde for Real Sociedad torsdag aften, ligesom han gjorde i Herning for en uge siden.

Det er ikke blevet til nær så mange mål for Óskarsson, som han selv og Real Sociedad havde håbet i en besværlig sæson, hvor klubben har scoret mindre end et mål i gennemsnit her to/tredjedele inde i La Liga-sæsonen.
Men Imanol Alguacil tror på, tingene kommer til at bevæge sig i den rigtige retning for islændingen.
– Orri er rigtig opsat på at vise sig frem, og han vil gerne arbejde hårdt og udvikle sig ligesom sine holdkammerater, så han bliver endnu bedre i fremtiden, siger Imanol Alguacil.
Gustav Isaksen endte i Lazio efter at have spillet en fænomenal kamp mod italienerne i efteråret 2022, hvor FCM vandt 5-1 hjemme i Europa League.
LIVE
TransferLIVE: Schalke henter tysk profil
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Jess Thorup: Afviste engelske klubber
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
England – Argentina
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Argentinsk træner kræver forbedringer
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
INTERVIEW