Storklubber flokkes om FCM: Vanvittigt godt hold

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg er helt bevidst om, at udenlandske topklubber står i kø for at købe hans største profiler.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): I vinterens transfervindue blev der igen snuset til Darío Osorio, og som Tipsbladet har fortalt de seneste dage, troede tyrkiske topklubber ved lukningen på deres transfervindue omkring 11. februar, at Ousmane Diao og Franculino var til at købe fri af FC Midtjylland.

De tre, Aral Simsir og Oliver Sørensen er attraktive for udlandet, og det er purunge Mikel Gogorza, dagens centrum for danske og baskiske journalister med Gogorzas familiebaggrund i Baskerlandet, også.

Det var FC Porto, der skulle høre FC Midtjylland, hvad det kostede at købe Gogorza fri, og mens FC Midtjylland i januar nøjedes med at sælge Emiliano Martínez og hentede Dani Silva som erstatning, er det ikke sikkert, FC Midtjylland slipper nær så billigt fra sommerens transfermarkedet.

Og billige bliver de unge FC Midtjylland-profiler ikke, men med europæiske kampe mod topklubber som Eintracht Frankfurt, FC Porto, Hoffenheim, Fenerbahce og nu Real Sociedad har de unge ulve haft rigelig mulighed for at vise sig frem.

Og deres boss, cheftræner Thomas Thomasberg, er da også helt bevidst om, at han står med et attraktivt kuld spillere, FC Midtjylland kan få svært ved at holde samlet, efter FCM præcist har gjort det, holdt den ønskede idealopstilling sammen, i snart to år siden Gustav Isaksen-salget på nær januars Martínez-skifte til Palmeiras.

Så det kan være sidste omgang med denne besætning af spillere i Europa, hvis FCM ikke slår Real Sociedad ud, erkender Thomas Thomasberg.

– I europæisk fodbold kan det da godt være i forhold til køb og salg af spillere. Det er også derfor, vi skal gå videre, siger Thomas Thomasberg på onsdagens pressekonference på Real Sociedads hjemmebane Reale Arena.

– Jeg er glad for, at vi har et vanvittig godt hold, og at vi har mange spillere, der er attraktive. Nu blev der spurgt ind til Mikel. Jeg tror, jeg den seneste uge vel har læst om seks-syv spillere, så det er bare blevet en del af dagligdagen. Og jeg bruger ikke så meget tid på det i det daglige arbejde,

– Vi ser det ikke som et problem. Selvfølgelig er det rart at have spillere, der er interesse for, og det gør også, at vi kan hente de næste spillere på endnu bedre hylder. Så det er sådan, det skal være. Og der er også nogle, der lidt har aftjent deres værnepligt. Det skal vi sørge for at løse, både efter spillerens men selvfølgelig også efter klubbens ønsker. Men jeg er sikker på, vi holder sammen på den her trup resten af sæsonen, og så tager vi den derfra,

FC Midtjyllands fodbolddirektør Peter Sand såvel som cheftræner Thomasberg fortalte i interviews med Tipsbladet i slutningen af 2024 (læs mere her), at det efter halvandet år med bevidste fravalg af store profilsalg nok var tid til, at FCM igen begyndte at sælge profiler i 2025, hvilket FCM altså også gjorde i januar med Emiliano Martínez’ skifte til Palmeiras.

FC Midtjylland spiller mod Real Sociedad torsdag aften og skal vende 1-2 fra den første kamp i Herning, hvilket bliver en svær opgave. Læs vores optakt til kampen her.





Horsens-drama: ‘Retov-fyring var planlagt længe’



" Det mener Tipsbladet

Den var gratis, Neestrup!


Valencia tager point i Catalonien

Sønderjyske – AaB



Begejstret David Nielsen: ‘Det bliver pisse fedt!’

Vejle Boldklub – AGF

Dramatisk afslutning på grundspillet i 1. division

Blæser til angreb: Vi skal vinde!

Kæk træner: TV 2 ved ikke, hvad de går glip af



HELT VILDT

I ekstase over dansker: ‘Han er eksploderet’


Godt nyt inden Brøndby-brag

‘Jeg vil slutte min karriere her’

Hylder Danmark: Spektakulær atmosfære

Puha, Danmark! Her er Portugals trup



STORT INTERVIEW

‘Jeg er virkelig ked af det’


DBU indfører nye regler for at undgå børnefiskeri

Brøndby-træner giver status på Kvistgaarden

Brøndby barrikaderer sig inden gyserkamp

Skifter til EB/Streymur: FCK så mulig ‘topspiller’

Europa: Så meget svigter Brøndby og AGF


Brian_Laudrup_8_Viaplay_Anthon_Unger

Rystet Laudrup: Fuldstændig vanvittig beslutning!


Åreladning i BIF? – Kvistgaarden er væk til sommer

‘Det forblev elendigt, Rasmus Højlund’

Parken-ejere scorer kæmpe millionbeløb i udbytte

Millionerne vælter ind i Parken og FCK



Millionregn over Silkeborg IF

Jubler over storspillende Patrick Dorgu

Vild FCK-bedrift: Første gang i 275 kampe

Sune Smith-Nielsen: Jeg synes, det er forfærdeligt

Danmark misser gylden opgradering i Europa

Her er Brøndby dårligst i Superligaen

Jacob Neestrup: Det havde været dybt, dybt kritisk

Sune Smith: Onugkha havde ikke gjort nogen forskel


INTERVIEW

Nørgaard kæmpede mod afhængighed i Brøndby


‘Jeg ved ikke, hvor alvorligt det er’

Die Kraichgauer scorer på Reeperbahn

Frygter længere pause til FCK-stjerne

FCK mangler skarphed: ‘Palmer har samme problem’

FCK er ude: Det var til at blive sindssyg over

‘En offensiv ørkenvandring uden Dolberg’

Thomas Frank roser Jacob Neestrup

Høgh på tavlen i historisk bedrift

Sådan gik det, da FCK tabte 1-0 til Chelsea

Brød ud i gråd efter Riemer-opkald

Neestrup skifter fire mand mod Chelsea

Så længe har Schweiz jagtet Gartenmann

Tidligere Brøndby-profil på vej mod uventet skifte

Ny stjernespiller i FCK?

Tysk legende hylder Bo Henriksen

UEFA vil drøfte regelændring efter straffekiks

I chok over udtagelse: Ringede lige inden afgang

– Brøndby-kamp er en lækkerbisken for enhver SIFer

Chok – dansker på det schweiziske landshold

Sådan vises sidste runde i Superligaen på TV

De ville kapre Mika Biereth

Tidligere Brøndby-guldvinder kan hentes gratis