Storklubber flokkes om FCM: Vanvittigt godt hold

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg er helt bevidst om, at udenlandske topklubber står i kø for at købe hans største profiler.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): I vinterens transfervindue blev der igen snuset til Darío Osorio, og som Tipsbladet har fortalt de seneste dage, troede tyrkiske topklubber ved lukningen på deres transfervindue omkring 11. februar, at Ousmane Diao og Franculino var til at købe fri af FC Midtjylland.

De tre, Aral Simsir og Oliver Sørensen er attraktive for udlandet, og det er purunge Mikel Gogorza, dagens centrum for danske og baskiske journalister med Gogorzas familiebaggrund i Baskerlandet, også.

Det var FC Porto, der skulle høre FC Midtjylland, hvad det kostede at købe Gogorza fri, og mens FC Midtjylland i januar nøjedes med at sælge Emiliano Martínez og hentede Dani Silva som erstatning, er det ikke sikkert, FC Midtjylland slipper nær så billigt fra sommerens transfermarkedet.

Og billige bliver de unge FC Midtjylland-profiler ikke, men med europæiske kampe mod topklubber som Eintracht Frankfurt, FC Porto, Hoffenheim, Fenerbahce og nu Real Sociedad har de unge ulve haft rigelig mulighed for at vise sig frem.

Og deres boss, cheftræner Thomas Thomasberg, er da også helt bevidst om, at han står med et attraktivt kuld spillere, FC Midtjylland kan få svært ved at holde samlet, efter FCM præcist har gjort det, holdt den ønskede idealopstilling sammen, i snart to år siden Gustav Isaksen-salget på nær januars Martínez-skifte til Palmeiras.

Så det kan være sidste omgang med denne besætning af spillere i Europa, hvis FCM ikke slår Real Sociedad ud, erkender Thomas Thomasberg.

– I europæisk fodbold kan det da godt være i forhold til køb og salg af spillere. Det er også derfor, vi skal gå videre, siger Thomas Thomasberg på onsdagens pressekonference på Real Sociedads hjemmebane Reale Arena.

– Jeg er glad for, at vi har et vanvittig godt hold, og at vi har mange spillere, der er attraktive. Nu blev der spurgt ind til Mikel. Jeg tror, jeg den seneste uge vel har læst om seks-syv spillere, så det er bare blevet en del af dagligdagen. Og jeg bruger ikke så meget tid på det i det daglige arbejde,

– Vi ser det ikke som et problem. Selvfølgelig er det rart at have spillere, der er interesse for, og det gør også, at vi kan hente de næste spillere på endnu bedre hylder. Så det er sådan, det skal være. Og der er også nogle, der lidt har aftjent deres værnepligt. Det skal vi sørge for at løse, både efter spillerens men selvfølgelig også efter klubbens ønsker. Men jeg er sikker på, vi holder sammen på den her trup resten af sæsonen, og så tager vi den derfra,

FC Midtjyllands fodbolddirektør Peter Sand såvel som cheftræner Thomasberg fortalte i interviews med Tipsbladet i slutningen af 2024 (læs mere her), at det efter halvandet år med bevidste fravalg af store profilsalg nok var tid til, at FCM igen begyndte at sælge profiler i 2025, hvilket FCM altså også gjorde i januar med Emiliano Martínez’ skifte til Palmeiras.

FC Midtjylland spiller mod Real Sociedad torsdag aften og skal vende 1-2 fra den første kamp i Herning, hvilket bliver en svær opgave. Læs vores optakt til kampen her.





Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais MEDIE

Han er på vej væk fra AGF

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Afviser kæmpebud



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Per Frimann hylder Brøndby

Brøndby afviser to danske klubber

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Klart svar om Tonni Adamsen

Forlader AGF – lægetjek booket

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Superliga-klub tæt på ny angriber

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Topscorer kritiserer Silkeborg

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Det kan ske mandag i FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Til lægetjek i Superliga-klub

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

Zorniger med klar besked til Brøndby

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt

Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid