SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): I vinterens transfervindue blev der igen snuset til Darío Osorio, og som Tipsbladet har fortalt de seneste dage, troede tyrkiske topklubber ved lukningen på deres transfervindue omkring 11. februar, at Ousmane Diao og Franculino var til at købe fri af FC Midtjylland.
De tre, Aral Simsir og Oliver Sørensen er attraktive for udlandet, og det er purunge Mikel Gogorza, dagens centrum for danske og baskiske journalister med Gogorzas familiebaggrund i Baskerlandet, også.
Det var FC Porto, der skulle høre FC Midtjylland, hvad det kostede at købe Gogorza fri, og mens FC Midtjylland i januar nøjedes med at sælge Emiliano Martínez og hentede Dani Silva som erstatning, er det ikke sikkert, FC Midtjylland slipper nær så billigt fra sommerens transfermarkedet.

Og billige bliver de unge FC Midtjylland-profiler ikke, men med europæiske kampe mod topklubber som Eintracht Frankfurt, FC Porto, Hoffenheim, Fenerbahce og nu Real Sociedad har de unge ulve haft rigelig mulighed for at vise sig frem.
Og deres boss, cheftræner Thomas Thomasberg, er da også helt bevidst om, at han står med et attraktivt kuld spillere, FC Midtjylland kan få svært ved at holde samlet, efter FCM præcist har gjort det, holdt den ønskede idealopstilling sammen, i snart to år siden Gustav Isaksen-salget på nær januars Martínez-skifte til Palmeiras.
Så det kan være sidste omgang med denne besætning af spillere i Europa, hvis FCM ikke slår Real Sociedad ud, erkender Thomas Thomasberg.
– I europæisk fodbold kan det da godt være i forhold til køb og salg af spillere. Det er også derfor, vi skal gå videre, siger Thomas Thomasberg på onsdagens pressekonference på Real Sociedads hjemmebane Reale Arena.
– Jeg er glad for, at vi har et vanvittig godt hold, og at vi har mange spillere, der er attraktive. Nu blev der spurgt ind til Mikel. Jeg tror, jeg den seneste uge vel har læst om seks-syv spillere, så det er bare blevet en del af dagligdagen. Og jeg bruger ikke så meget tid på det i det daglige arbejde,
– Vi ser det ikke som et problem. Selvfølgelig er det rart at have spillere, der er interesse for, og det gør også, at vi kan hente de næste spillere på endnu bedre hylder. Så det er sådan, det skal være. Og der er også nogle, der lidt har aftjent deres værnepligt. Det skal vi sørge for at løse, både efter spillerens men selvfølgelig også efter klubbens ønsker. Men jeg er sikker på, vi holder sammen på den her trup resten af sæsonen, og så tager vi den derfra,
FC Midtjyllands fodbolddirektør Peter Sand såvel som cheftræner Thomasberg fortalte i interviews med Tipsbladet i slutningen af 2024 (læs mere her), at det efter halvandet år med bevidste fravalg af store profilsalg nok var tid til, at FCM igen begyndte at sælge profiler i 2025, hvilket FCM altså også gjorde i januar med Emiliano Martínez’ skifte til Palmeiras.
FC Midtjylland spiller mod Real Sociedad torsdag aften og skal vende 1-2 fra den første kamp i Herning, hvilket bliver en svær opgave. Læs vores optakt til kampen her.
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Tauson er færdig i Brisbane
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
MEDIE