SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): I vinterens transfervindue blev der igen snuset til Darío Osorio, og som Tipsbladet har fortalt de seneste dage, troede tyrkiske topklubber ved lukningen på deres transfervindue omkring 11. februar, at Ousmane Diao og Franculino var til at købe fri af FC Midtjylland.
De tre, Aral Simsir og Oliver Sørensen er attraktive for udlandet, og det er purunge Mikel Gogorza, dagens centrum for danske og baskiske journalister med Gogorzas familiebaggrund i Baskerlandet, også.
Det var FC Porto, der skulle høre FC Midtjylland, hvad det kostede at købe Gogorza fri, og mens FC Midtjylland i januar nøjedes med at sælge Emiliano Martínez og hentede Dani Silva som erstatning, er det ikke sikkert, FC Midtjylland slipper nær så billigt fra sommerens transfermarkedet.

Og billige bliver de unge FC Midtjylland-profiler ikke, men med europæiske kampe mod topklubber som Eintracht Frankfurt, FC Porto, Hoffenheim, Fenerbahce og nu Real Sociedad har de unge ulve haft rigelig mulighed for at vise sig frem.
Og deres boss, cheftræner Thomas Thomasberg, er da også helt bevidst om, at han står med et attraktivt kuld spillere, FC Midtjylland kan få svært ved at holde samlet, efter FCM præcist har gjort det, holdt den ønskede idealopstilling sammen, i snart to år siden Gustav Isaksen-salget på nær januars Martínez-skifte til Palmeiras.
Så det kan være sidste omgang med denne besætning af spillere i Europa, hvis FCM ikke slår Real Sociedad ud, erkender Thomas Thomasberg.
– I europæisk fodbold kan det da godt være i forhold til køb og salg af spillere. Det er også derfor, vi skal gå videre, siger Thomas Thomasberg på onsdagens pressekonference på Real Sociedads hjemmebane Reale Arena.
– Jeg er glad for, at vi har et vanvittig godt hold, og at vi har mange spillere, der er attraktive. Nu blev der spurgt ind til Mikel. Jeg tror, jeg den seneste uge vel har læst om seks-syv spillere, så det er bare blevet en del af dagligdagen. Og jeg bruger ikke så meget tid på det i det daglige arbejde,
– Vi ser det ikke som et problem. Selvfølgelig er det rart at have spillere, der er interesse for, og det gør også, at vi kan hente de næste spillere på endnu bedre hylder. Så det er sådan, det skal være. Og der er også nogle, der lidt har aftjent deres værnepligt. Det skal vi sørge for at løse, både efter spillerens men selvfølgelig også efter klubbens ønsker. Men jeg er sikker på, vi holder sammen på den her trup resten af sæsonen, og så tager vi den derfra,
FC Midtjyllands fodbolddirektør Peter Sand såvel som cheftræner Thomasberg fortalte i interviews med Tipsbladet i slutningen af 2024 (læs mere her), at det efter halvandet år med bevidste fravalg af store profilsalg nok var tid til, at FCM igen begyndte at sælge profiler i 2025, hvilket FCM altså også gjorde i januar med Emiliano Martínez’ skifte til Palmeiras.
FC Midtjylland spiller mod Real Sociedad torsdag aften og skal vende 1-2 fra den første kamp i Herning, hvilket bliver en svær opgave. Læs vores optakt til kampen her.
LIVE
LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
– En gigantisk nedtur!
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
OPTAKT
OB – FC København
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
AGF smider sejren i de døende sekunder
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
OPTAKT