Klar til at træde tilbage efter ydmygelse mod FCM

Maurizio Sarri var helt nede i kulkælderen efter Lazios 5-1-nederlag til FC Midtjylland, hvor den tidligere Chelsea-boss erklærede sig villig til at træde tilbage.



Lazio løb torsdag ind i en chokerende ydmygelse i Herning, da den italienske storklub blev banket med 5-1 af FC Midtjylland, og på det efterfølgende pressemøde var Lazio-cheftræner Maurizio Sarri så skuffet, at han erklærede sig parat til at sige op. 

– Jeg kan ikke se nogen forskel i forhold til sidste sæson, hvor vi havde lignende kollapser. Det er svært at udpege årsagen. Hvis det er min fejl, så er jeg klar til at træde tilbage. Hvis det er en spillers fejl, så er han nødt til at blive solgt øjeblikkeligt, lød det således, ifølge La Gazzetta dello Sport, fra Maurizio Sarri efter nederlaget til FC Midtjylland. 

Maurizio Sarri talte endvidere om, at der kan være en 'bakterie' i Lazios spillertrup, altså en spiller, der spreder en uhensigtsmæssig mentalitet.

– Når jeg taler om en 'bakterie' i omklædningsrummet, så mener jeg, at en person kan sprede noget uden at være bevidst om det. Det er ikke sådan, at en spiller går ind i omklædningsrummet og siger 'nu vil jeg gøre alle uengagerede'. Jeg tror, at det bliver overført ubevidst, lød det således, ifølge Tuttomercatoweb, fra Sarri. 

Efter Lazios ydmygelse i Danmark har Rom-klubben fået alvorlige hug i den hjemlige presse. Du kan læse et udpluk af kritikken HER.





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Markant ændring i Silkeborg

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ståle Solbakken i stort forsvar

Dansk klub henter Jonathan Hutters

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København jagter Romane Amane

Stefan Gartenmann testes i ny klub

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Supercomputer: Her er VM-finalen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Her er Tysklands vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Kroatien – Ghana

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage