Klar til at træde tilbage efter ydmygelse mod FCM

Maurizio Sarri var helt nede i kulkælderen efter Lazios 5-1-nederlag til FC Midtjylland, hvor den tidligere Chelsea-boss erklærede sig villig til at træde tilbage.



Lazio løb torsdag ind i en chokerende ydmygelse i Herning, da den italienske storklub blev banket med 5-1 af FC Midtjylland, og på det efterfølgende pressemøde var Lazio-cheftræner Maurizio Sarri så skuffet, at han erklærede sig parat til at sige op. 

– Jeg kan ikke se nogen forskel i forhold til sidste sæson, hvor vi havde lignende kollapser. Det er svært at udpege årsagen. Hvis det er min fejl, så er jeg klar til at træde tilbage. Hvis det er en spillers fejl, så er han nødt til at blive solgt øjeblikkeligt, lød det således, ifølge La Gazzetta dello Sport, fra Maurizio Sarri efter nederlaget til FC Midtjylland. 

Maurizio Sarri talte endvidere om, at der kan være en 'bakterie' i Lazios spillertrup, altså en spiller, der spreder en uhensigtsmæssig mentalitet.

– Når jeg taler om en 'bakterie' i omklædningsrummet, så mener jeg, at en person kan sprede noget uden at være bevidst om det. Det er ikke sådan, at en spiller går ind i omklædningsrummet og siger 'nu vil jeg gøre alle uengagerede'. Jeg tror, at det bliver overført ubevidst, lød det således, ifølge Tuttomercatoweb, fra Sarri. 

Efter Lazios ydmygelse i Danmark har Rom-klubben fået alvorlige hug i den hjemlige presse. Du kan læse et udpluk af kritikken HER.





Raser over Messi-situation: Skandaløst!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

Brøndby henter keeper – her er planen

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

De lurer på Kjærgaard

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Får afvist bud på dansk profil

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Lurer på varm VM-profil

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Vilde Messi tangerer VM-rekord



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Denne klub drømmer om Højbjerg

FC Midtjylland får bøde på en kvart million