Sarri om FCM: De har ændret sig fuldstændigt

Maurizio Sarri har stor respekt for FC Midtjylland forud for aftenens Europa League-opgør i Herning, hvor Lazio-bossen blandt andet er meget bevidst om hjemmeholdets offensive kvaliteter.



FC Midtjylland kan i aften se frem til en vanskelig kamp imod Lazio i Europa League, men forud for opgøret i Herning har gæsternes cheftræner understreget, at Lazio ikke kommer til at undervurdere FC Midtjylland. 

– Jeg ved ikke, hvorfor de ikke har fået en god start i ligaen, men Midtjylland er et meget respektabelt hold. Vi så dem imod Atalanta i Champions League for to år siden. Og når vi taler om Champions League, så blev de først slået ud af Benfica i playoff-runden i denne sæson, lyder det således, ifølge La Gazzetta dello Sport, fra Maurizio Sarri. 

Den tidligere Chelsea- og Juventus-cheftræner lægger ikke skjul på, at han har respekt for FC Midtjyllands offensive kvaliteter.

– De har farlige angribere, og når de formår at blive i kampen, så kan de bringe enhver modstander i problemer. Vi er nødt til at være ydmyge, når vi står over for dem. 

Ifølge La Gazzetta dello Sport forventes Maurizio Sarri at foretage hele syv ændringer i forhold til søndagens 2-0-sejr over Verona. Ifølge avisen er Ciro Immobile blandt dem, der starter inde for Lazio i aften.

Maurizio Sarri har tidligere mødt FC Midtjylland i Herning, tilbage i 2015, hvor Napoli hentede en 4-1-sejr. Den erfaring kan dog ikke bruges til så meget, lyder det fra Sarri.

– De har ændret sig fuldstændigt. Den eneste spiller, som var med dengang og som stadig er der nu, er Sisto. Og mit daværende Napoli-hold var anderledes end det her Lazio-hold. Det Napoli-hold bestod af spillere, der elskede at drible. Det gør mine nuværende spillere også, men de spiller mere i dybden. 

Opgøret mellem FC Midtjylland og Lazio sparkes i gang klokken 18.45.





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Pokalhelt knækker FC København

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Stjerner gav klar besked til Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Rival sender stor ros til Bo Svensson



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København