Scholes slagter United: Gør det overhovedet ondt?

Manchester United-legenden Paul Scholes langer ud efter spillerne mentalitet oven på Europa League-nederlaget til Villarreal i finalen.



Paul Scholes borede ned i Manchester Uniteds mentalitet oven på deres overraskende finale-nederlag til Villarreal i Europa League.

Ifølge den tidligere engelske landsholdsspiller så er det nærmest blevet acceptabelt for klubbens spillere at tabe. Det sagde han i nedtakten til kampen, der i England blev vist på BT Sport.

Ole Gunnar Solskjærs mandskab gik ind til finalen som kæmpe favoritter mod Villarreal, der blot sluttede som nummer syv i La Liga, men Unai Emerys mandskab overraskede modstanderne og vandt Europa League i Gdansk.

Kampen fandt først sin afgørelse i straffesparkskonkurrencen, men Manchester United lignede ifølge Paul Scholes ikke et hold, der var særligt interesserede i at vinde kampen.

– Det er svært at rose dem efter kampen, de var ikke gode her til aften. Overordnet set har der været fremgang, men gør det overhovedet ondt nok på dem? Det er nærmest blev helt acceptabelt (at tabe, red.) Hvor er kravene fra Oles side?, sagde han efter slutfløjtet og fortsatte:

– Han har udviklet holdet, men denne klub forventer at vinde trofæer. Hvis ikke der kommer trofæer inden for de næste par år, så har vi måske et problem. Der er ikke krav til, at han vinder. Det ser ikke ud til at gøre ondt på nogle af spillerne. Bruno Fernandes og Edinson Cavani de kan ikke lide. De ligner nogle, der er såret, de andre ser ud til at acceptere det, selv manageren. De er blevet en rar klub, lød svadaen.

Paul Scholes bliver bakket op af sin tidligere holdkammerat i Manchester United Rio Ferdinand, der mener, at klubben har fejlet i forsøget på at opbygge en vinderkultur.

– Overordnet set har de forbedret sig i forhold til sidste sæson, og her var muligheden i forhold til at opbygge en vinderkultur. Men de fejlede. Ole forsøgte at skabe et miljø, hvor holdet var en enhed i de her situationer, men det lykkedes ikke. Hvis jeg skal være helt ærlig, så fejlede de.

Manchester United sluttede Premier League-sæsonen på en andenplads, og det var forventet, at de ville slutte sæsonen af med europæisk succes. Men Unai Emery viste, hvorfor han er mr. Europa League, da han hev sin fjerde EL-triumf hjem på bare otte sæsoner.





Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop




LIVE

TransferLIVE: FCN overhalet – misser ny spiller

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Jacob Rasmussen i chokskifte

Stjerne flirter med Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

Froholdt med klar transfermelding

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Disse fire kan være på vej væk fra Brøndby

– En sindssygt fed følelse

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Chok – forlænger med Brøndby

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Nedslående Dorgu-melding

Premier League-bomber på vej til storklub