Paul Scholes borede ned i Manchester Uniteds mentalitet oven på deres overraskende finale-nederlag til Villarreal i Europa League.
Ifølge den tidligere engelske landsholdsspiller så er det nærmest blevet acceptabelt for klubbens spillere at tabe. Det sagde han i nedtakten til kampen, der i England blev vist på BT Sport.
Ole Gunnar Solskjærs mandskab gik ind til finalen som kæmpe favoritter mod Villarreal, der blot sluttede som nummer syv i La Liga, men Unai Emerys mandskab overraskede modstanderne og vandt Europa League i Gdansk.
Kampen fandt først sin afgørelse i straffesparkskonkurrencen, men Manchester United lignede ifølge Paul Scholes ikke et hold, der var særligt interesserede i at vinde kampen.
– Det er svært at rose dem efter kampen, de var ikke gode her til aften. Overordnet set har der været fremgang, men gør det overhovedet ondt nok på dem? Det er nærmest blev helt acceptabelt (at tabe, red.) Hvor er kravene fra Oles side?, sagde han efter slutfløjtet og fortsatte:
– Han har udviklet holdet, men denne klub forventer at vinde trofæer. Hvis ikke der kommer trofæer inden for de næste par år, så har vi måske et problem. Der er ikke krav til, at han vinder. Det ser ikke ud til at gøre ondt på nogle af spillerne. Bruno Fernandes og Edinson Cavani de kan ikke lide. De ligner nogle, der er såret, de andre ser ud til at acceptere det, selv manageren. De er blevet en rar klub, lød svadaen.
Paul Scholes bliver bakket op af sin tidligere holdkammerat i Manchester United Rio Ferdinand, der mener, at klubben har fejlet i forsøget på at opbygge en vinderkultur.
– Overordnet set har de forbedret sig i forhold til sidste sæson, og her var muligheden i forhold til at opbygge en vinderkultur. Men de fejlede. Ole forsøgte at skabe et miljø, hvor holdet var en enhed i de her situationer, men det lykkedes ikke. Hvis jeg skal være helt ærlig, så fejlede de.
Manchester United sluttede Premier League-sæsonen på en andenplads, og det var forventet, at de ville slutte sæsonen af med europæisk succes. Men Unai Emery viste, hvorfor han er mr. Europa League, da han hev sin fjerde EL-triumf hjem på bare otte sæsoner.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Lewandowski forlader FC Barcelona
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Salah sender særlig besked
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
AGF sluttede af med et brag
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
EKSKLUSIVT
