Paul Scholes borede ned i Manchester Uniteds mentalitet oven på deres overraskende finale-nederlag til Villarreal i Europa League.
Ifølge den tidligere engelske landsholdsspiller så er det nærmest blevet acceptabelt for klubbens spillere at tabe. Det sagde han i nedtakten til kampen, der i England blev vist på BT Sport.
Ole Gunnar Solskjærs mandskab gik ind til finalen som kæmpe favoritter mod Villarreal, der blot sluttede som nummer syv i La Liga, men Unai Emerys mandskab overraskede modstanderne og vandt Europa League i Gdansk.
Kampen fandt først sin afgørelse i straffesparkskonkurrencen, men Manchester United lignede ifølge Paul Scholes ikke et hold, der var særligt interesserede i at vinde kampen.
– Det er svært at rose dem efter kampen, de var ikke gode her til aften. Overordnet set har der været fremgang, men gør det overhovedet ondt nok på dem? Det er nærmest blev helt acceptabelt (at tabe, red.) Hvor er kravene fra Oles side?, sagde han efter slutfløjtet og fortsatte:
– Han har udviklet holdet, men denne klub forventer at vinde trofæer. Hvis ikke der kommer trofæer inden for de næste par år, så har vi måske et problem. Der er ikke krav til, at han vinder. Det ser ikke ud til at gøre ondt på nogle af spillerne. Bruno Fernandes og Edinson Cavani de kan ikke lide. De ligner nogle, der er såret, de andre ser ud til at acceptere det, selv manageren. De er blevet en rar klub, lød svadaen.
Paul Scholes bliver bakket op af sin tidligere holdkammerat i Manchester United Rio Ferdinand, der mener, at klubben har fejlet i forsøget på at opbygge en vinderkultur.
– Overordnet set har de forbedret sig i forhold til sidste sæson, og her var muligheden i forhold til at opbygge en vinderkultur. Men de fejlede. Ole forsøgte at skabe et miljø, hvor holdet var en enhed i de her situationer, men det lykkedes ikke. Hvis jeg skal være helt ærlig, så fejlede de.
Manchester United sluttede Premier League-sæsonen på en andenplads, og det var forventet, at de ville slutte sæsonen af med europæisk succes. Men Unai Emery viste, hvorfor han er mr. Europa League, da han hev sin fjerde EL-triumf hjem på bare otte sæsoner.
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
Pogba investerer i kamelvæddeløb
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
Her kan du se Villarreal mod FC København
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
MEDIE
Rigtig dårlig melding
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
NYHEDER
Frank ser stærke muligheder for CL-avancement
NYHEDER
Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK
NYHEDER
Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano
DAGENS SPILFORSLAG
Man City erobrer Madrid
– Vi tror på et godt resultat
Bayern München sejrer over Sporting CP
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
EKSKLUSIVT
