Scholes slagter United: Gør det overhovedet ondt?

Manchester United-legenden Paul Scholes langer ud efter spillerne mentalitet oven på Europa League-nederlaget til Villarreal i finalen.



Paul Scholes borede ned i Manchester Uniteds mentalitet oven på deres overraskende finale-nederlag til Villarreal i Europa League.

Ifølge den tidligere engelske landsholdsspiller så er det nærmest blevet acceptabelt for klubbens spillere at tabe. Det sagde han i nedtakten til kampen, der i England blev vist på BT Sport.

Ole Gunnar Solskjærs mandskab gik ind til finalen som kæmpe favoritter mod Villarreal, der blot sluttede som nummer syv i La Liga, men Unai Emerys mandskab overraskede modstanderne og vandt Europa League i Gdansk.

Kampen fandt først sin afgørelse i straffesparkskonkurrencen, men Manchester United lignede ifølge Paul Scholes ikke et hold, der var særligt interesserede i at vinde kampen.

– Det er svært at rose dem efter kampen, de var ikke gode her til aften. Overordnet set har der været fremgang, men gør det overhovedet ondt nok på dem? Det er nærmest blev helt acceptabelt (at tabe, red.) Hvor er kravene fra Oles side?, sagde han efter slutfløjtet og fortsatte:

– Han har udviklet holdet, men denne klub forventer at vinde trofæer. Hvis ikke der kommer trofæer inden for de næste par år, så har vi måske et problem. Der er ikke krav til, at han vinder. Det ser ikke ud til at gøre ondt på nogle af spillerne. Bruno Fernandes og Edinson Cavani de kan ikke lide. De ligner nogle, der er såret, de andre ser ud til at acceptere det, selv manageren. De er blevet en rar klub, lød svadaen.

Paul Scholes bliver bakket op af sin tidligere holdkammerat i Manchester United Rio Ferdinand, der mener, at klubben har fejlet i forsøget på at opbygge en vinderkultur.

– Overordnet set har de forbedret sig i forhold til sidste sæson, og her var muligheden i forhold til at opbygge en vinderkultur. Men de fejlede. Ole forsøgte at skabe et miljø, hvor holdet var en enhed i de her situationer, men det lykkedes ikke. Hvis jeg skal være helt ærlig, så fejlede de.

Manchester United sluttede Premier League-sæsonen på en andenplads, og det var forventet, at de ville slutte sæsonen af med europæisk succes. Men Unai Emery viste, hvorfor han er mr. Europa League, da han hev sin fjerde EL-triumf hjem på bare otte sæsoner.





Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris




Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Brøndby IF – Sønderjyske

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

AGF – Viborg FF

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Silkeborg IF – FC Midtjylland



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Neestrup: ‘Fuck det!’

Randers FC – FC Fredericia

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Cooper afslører: Han starter inde

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Real Madrid taber

– Pinligt for rigtig mange at se

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Stort slag for FC København

Alexander Lind revser Superliga-profil

Scoringsfattigt i Silkeborg

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Kæmpe Superliga-comeback