Paul Scholes borede ned i Manchester Uniteds mentalitet oven på deres overraskende finale-nederlag til Villarreal i Europa League.
Ifølge den tidligere engelske landsholdsspiller så er det nærmest blevet acceptabelt for klubbens spillere at tabe. Det sagde han i nedtakten til kampen, der i England blev vist på BT Sport.
Ole Gunnar Solskjærs mandskab gik ind til finalen som kæmpe favoritter mod Villarreal, der blot sluttede som nummer syv i La Liga, men Unai Emerys mandskab overraskede modstanderne og vandt Europa League i Gdansk.
Kampen fandt først sin afgørelse i straffesparkskonkurrencen, men Manchester United lignede ifølge Paul Scholes ikke et hold, der var særligt interesserede i at vinde kampen.
– Det er svært at rose dem efter kampen, de var ikke gode her til aften. Overordnet set har der været fremgang, men gør det overhovedet ondt nok på dem? Det er nærmest blev helt acceptabelt (at tabe, red.) Hvor er kravene fra Oles side?, sagde han efter slutfløjtet og fortsatte:
– Han har udviklet holdet, men denne klub forventer at vinde trofæer. Hvis ikke der kommer trofæer inden for de næste par år, så har vi måske et problem. Der er ikke krav til, at han vinder. Det ser ikke ud til at gøre ondt på nogle af spillerne. Bruno Fernandes og Edinson Cavani de kan ikke lide. De ligner nogle, der er såret, de andre ser ud til at acceptere det, selv manageren. De er blevet en rar klub, lød svadaen.
Paul Scholes bliver bakket op af sin tidligere holdkammerat i Manchester United Rio Ferdinand, der mener, at klubben har fejlet i forsøget på at opbygge en vinderkultur.
– Overordnet set har de forbedret sig i forhold til sidste sæson, og her var muligheden i forhold til at opbygge en vinderkultur. Men de fejlede. Ole forsøgte at skabe et miljø, hvor holdet var en enhed i de her situationer, men det lykkedes ikke. Hvis jeg skal være helt ærlig, så fejlede de.
Manchester United sluttede Premier League-sæsonen på en andenplads, og det var forventet, at de ville slutte sæsonen af med europæisk succes. Men Unai Emery viste, hvorfor han er mr. Europa League, da han hev sin fjerde EL-triumf hjem på bare otte sæsoner.
LIVE
LIVE: FCK sender brev til fans – noget er på vej
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Højlund stjæler overskrifter
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
Jakob Poulsen med dyster melding
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
OPTAKT
OB – FC Fredericia
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
– Han fik et lortetilbud fra OB
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
