Sevilla er fortsat konger af Europa League.
Onsdag vandt spanierne efter en straffesparkskonkurrence sin syvende finale i syv forsøg i Europas næstbedste klubturnering.
Den ordinære spilletid på Puskas Arena i Budapest endte 1-1, efter at Paulo Dybala havde bragt Roma foran i første halvleg, inden Sevilla pressede på og udlignede via et selvmål kort inde i anden halvleg.
I straffesparkskonkurrencen misbrugte Roma to gange, inden Gonzalo Montiel i andet forsøg sikrede Sevilla sejren efter en tæt og nervepirrende finale.
Den argentinske forsvarsspillers forsøg blev i første omgang reddet, men Roma-keeper Rui Patrício var gået for tidligt, så han fik et nyt forsøg og blev matchvinder – som han også gjorde det i december for Argentina i VM-finalens straffesparkskonkurrence mod Frankrig.
Med nederlaget er Roma-træner Jose Mourinhos imponerende stime samtidigt slut. Han havde inden opgøret fem sejre i fem europæiske finaler som træner.
Der var på forhånd en del forventninger til, at det ville blive en taktisk og chancefattig finale, men de blev gjort til skamme.
I første halvleg var det godt nok ikke meget, man så til Sevilla, men Roma var til gengæld på spil et par gange. Wingbacken Leonardo Spinazzola blev efter 12 minutter spillet helt blank midt for mål, men han havde ingen saft, kraft eller præcision i sin afslutning.
Siden appellerede Roma forgæves for et straffespark, kort inden Dybala efter 34 minutter sendte de medrejsende romere i himlen.
Stopperen Gianluca Mancini fandt efter en bolderobring på midten argentineren med en dyb pasning, og presset af en forsvarsspiller fandt Dybala vej forbi Sevilla-keeper Bono.
Herefter lå kampen i den grad til Mourinhos Roma, der i semifinalerne mod Leverkusen viste, at holdet forstår at lukke af, selv om modstanderen har meget spil. Men var planen at fedte 1-0 hjem, fejlede den stort.
Midtbanestrateg Ivan Rakitic gav Roma en advarsel med et hug på stolpen i første halvlegs overtid, og i starten af anden halvleg blev italienerne sendt på glatis.
Efter ti minutters ubønhørlig tryk kom forløsningen. Efter et velorkestreret angreb smed Sevilla-ikonet Jesus Navas et indlæg i feltet, som Gianluca Mancini presset satte ind i eget net med låret.
Roma var rystet, men ikke slået ud, og den engelske frontløber Tammy Abraham tvang midtvejs i anden halvleg Bono ud i en god redning, og flere Roma-spillere forsømte at få afsluttet kvalificeret på returen.
Lidt senere var der optræk til straffespark i begge ender. Først fik Sevilla tilkendt et forsøg, men den engelske ophavsmand Anthony Taylor ombestemte sig ved VAR-skærm, og kort efter afviste han også kraftige Roma-appeller i den anden ende.
Begge duellanter fik en stor mulighed for at afgøre finalen i slutfasen, men forspildte den, og derfor gik Europa League-finalen for tredje gang i træk i forlænget spilletid.
Her var trætheden udtalt, og det satte sit præg på spillet. Sevilla var det mest initiativrige mandskab, mens Mourinho stod for det største drama, da han måtte holdes tilbage på sidelinjen i en diskussion med Sevilla-bænken.
Roma-stopper Chris Smalling var tæt på at afgøre det i sidste sekund efter en dødbold, men overliggeren sikrede den straffesparkskonkurrence, som der længe havde været optræk til.
Uheldige Gianluca Mancini og forsvarskollegaen Roger Ibanez misbrugte forsøg for Roma, inden Montiel sendte sine holdkammerater og Sevillas fans i ekstase.
/ritzau/
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
HELT VILDT
Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT