Sevilla slår Inter og tager ny Europa League-titel

Europa League-pokalen er igen på Sevillas hænder, efter at den spanske klub slog Inter i fredagens finale.



Sevilla er fortsat kongerne af Europa League.

Den spanske fodboldklub vandt fredag turneringen for fjerde gang i de seneste syv sæsoner, da Inter og Christian Eriksen i finalen i Köln blev slået 3-2.

Titlen kom i hus efter en underholdende finale, hvor Sevilla blandt andet vendte 0-1 til 2-1 i en begivenhedsrig første halvleg.

Christian Eriksen startede ligesom i de foregående Europa League-kampe på bænken for Inter. Men akkurat som i ottendedels-, kvart- og semifinalen kom danskeren på banen mod slutningen af anden halvleg. Han gjorde dog ikke ret meget væsen sig.

Finalen fik en hæsblæsende start. Stadionuret havde kun lige rundet to et halvt minut, da Sevillas Diego Carlos rev Romelu Lukaku ned i feltet og for tredje kamp i træk begik straffespark.

Den belgiske Inter-bomber tog sig selv af forsøget fra 11 meter-pletten og scorede til 1-0.

Men Sevilla svarede hurtigt igen, da Luuk de Jong små ti minutter efter åbningsmålet udlignede til 1-1 ved at pande et indlæg ind.

De tidlige scoringer fik ikke hverken Sevilla eller Inter til at skrue ned for intensiteten. 32 minutter var spillet, da Luuk de Jong blev dobbelt målscorer. Hollænderen nettede igen med hovedet, denne gang efter et frispark.

Nu var det så Inters tur til at svare igen. Italienerne brugte samme opskrift, som spanierne havde anvendt et par minutter tidligere. Frispark, hovedstød, mål. Diego Godin sørgede for udligningen til 2-2, som også blev pauseresultatet.

Sammenlignet med første halvleg startede anden ganske kedeligt. Tempoet var blevet skruet ned, og de store chancer udeblev.

Der skulle gå cirka 20 minutter, før kampen livede op igen. Romelu Lukaku fik en friløber mod Sevilla-målet, men belgierens afslutning blev flot pareret af målmand Bono.

Ti minutter senere gjorde Diego Carlos så sit for at gøre skaden god igen efter straffesparket tidligere. Ironisk nok med hjælp fra Romelu Lukaku.

Carlos sendte et saksespark mod mål efter et frispark. Om bolden var endt i mål er uvist, for Lukaku satte foden på og endte med at rette den i eget net til en ny Sevilla-føring.

Inter pressede nu ikke overraskende voldsomt på for at udligne. Christian Eriksen blev blandt andre sendt på banen. Men Sevilla modstod italienernes stormløb og vandt altså igen Europas næststørste klubturnering.

/ritzau/





Dansk turnering opkaldes efter Hermansen




LIVE

LIVE: Tullberg slår fast: ‘Ingen tvivl!’

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

LIVE: FC Midtjylland – AGF

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

I chok: Har aldrig set lignende

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Højlund står til at slå personlige rekorder

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Vil have ham væk fra FC København

Avis: De forhandler med Andreas Christensen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Rasmus Højlund i massiv modvind

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

De danske kvinder tager førstepladsen

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Narteys krav til ny kontrakt

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Michelsen: Langt til Copacabana

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

City spiller sig videre i FA Cuppen

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle