Sevilla slår Inter og tager ny Europa League-titel

Europa League-pokalen er igen på Sevillas hænder, efter at den spanske klub slog Inter i fredagens finale.



Sevilla er fortsat kongerne af Europa League.

Den spanske fodboldklub vandt fredag turneringen for fjerde gang i de seneste syv sæsoner, da Inter og Christian Eriksen i finalen i Köln blev slået 3-2.

Titlen kom i hus efter en underholdende finale, hvor Sevilla blandt andet vendte 0-1 til 2-1 i en begivenhedsrig første halvleg.

Christian Eriksen startede ligesom i de foregående Europa League-kampe på bænken for Inter. Men akkurat som i ottendedels-, kvart- og semifinalen kom danskeren på banen mod slutningen af anden halvleg. Han gjorde dog ikke ret meget væsen sig.

Finalen fik en hæsblæsende start. Stadionuret havde kun lige rundet to et halvt minut, da Sevillas Diego Carlos rev Romelu Lukaku ned i feltet og for tredje kamp i træk begik straffespark.

Den belgiske Inter-bomber tog sig selv af forsøget fra 11 meter-pletten og scorede til 1-0.

Men Sevilla svarede hurtigt igen, da Luuk de Jong små ti minutter efter åbningsmålet udlignede til 1-1 ved at pande et indlæg ind.

De tidlige scoringer fik ikke hverken Sevilla eller Inter til at skrue ned for intensiteten. 32 minutter var spillet, da Luuk de Jong blev dobbelt målscorer. Hollænderen nettede igen med hovedet, denne gang efter et frispark.

Nu var det så Inters tur til at svare igen. Italienerne brugte samme opskrift, som spanierne havde anvendt et par minutter tidligere. Frispark, hovedstød, mål. Diego Godin sørgede for udligningen til 2-2, som også blev pauseresultatet.

Sammenlignet med første halvleg startede anden ganske kedeligt. Tempoet var blevet skruet ned, og de store chancer udeblev.

Der skulle gå cirka 20 minutter, før kampen livede op igen. Romelu Lukaku fik en friløber mod Sevilla-målet, men belgierens afslutning blev flot pareret af målmand Bono.

Ti minutter senere gjorde Diego Carlos så sit for at gøre skaden god igen efter straffesparket tidligere. Ironisk nok med hjælp fra Romelu Lukaku.

Carlos sendte et saksespark mod mål efter et frispark. Om bolden var endt i mål er uvist, for Lukaku satte foden på og endte med at rette den i eget net til en ny Sevilla-føring.

Inter pressede nu ikke overraskende voldsomt på for at udligne. Christian Eriksen blev blandt andre sendt på banen. Men Sevilla modstod italienernes stormløb og vandt altså igen Europas næststørste klubturnering.

/ritzau/





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Bombe – Superliga-klub nævnes

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

FCM ansætter ny topboss

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

– Der får David at vide, at han er fyret



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Mourinho tog røven på Zeca

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Mexico kommer med markant melding om VM

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Bayern tromler sig videre

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Jonas Schwartz lander nyt job

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Victor Nelsson topper international impact-liste

Optakt: Newcastle – Manchester City

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

‘Tottenham er i overhængende fare’

Chido Obi nomineret til pris

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

Nu svarer David Nielsen

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Deler nyt om fremtiden

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Her tager de stor beslutning