Sevilla slår Inter og tager ny Europa League-titel

Europa League-pokalen er igen på Sevillas hænder, efter at den spanske klub slog Inter i fredagens finale.



Sevilla er fortsat kongerne af Europa League.

Den spanske fodboldklub vandt fredag turneringen for fjerde gang i de seneste syv sæsoner, da Inter og Christian Eriksen i finalen i Köln blev slået 3-2.

Titlen kom i hus efter en underholdende finale, hvor Sevilla blandt andet vendte 0-1 til 2-1 i en begivenhedsrig første halvleg.

Christian Eriksen startede ligesom i de foregående Europa League-kampe på bænken for Inter. Men akkurat som i ottendedels-, kvart- og semifinalen kom danskeren på banen mod slutningen af anden halvleg. Han gjorde dog ikke ret meget væsen sig.

Finalen fik en hæsblæsende start. Stadionuret havde kun lige rundet to et halvt minut, da Sevillas Diego Carlos rev Romelu Lukaku ned i feltet og for tredje kamp i træk begik straffespark.

Den belgiske Inter-bomber tog sig selv af forsøget fra 11 meter-pletten og scorede til 1-0.

Men Sevilla svarede hurtigt igen, da Luuk de Jong små ti minutter efter åbningsmålet udlignede til 1-1 ved at pande et indlæg ind.

De tidlige scoringer fik ikke hverken Sevilla eller Inter til at skrue ned for intensiteten. 32 minutter var spillet, da Luuk de Jong blev dobbelt målscorer. Hollænderen nettede igen med hovedet, denne gang efter et frispark.

Nu var det så Inters tur til at svare igen. Italienerne brugte samme opskrift, som spanierne havde anvendt et par minutter tidligere. Frispark, hovedstød, mål. Diego Godin sørgede for udligningen til 2-2, som også blev pauseresultatet.

Sammenlignet med første halvleg startede anden ganske kedeligt. Tempoet var blevet skruet ned, og de store chancer udeblev.

Der skulle gå cirka 20 minutter, før kampen livede op igen. Romelu Lukaku fik en friløber mod Sevilla-målet, men belgierens afslutning blev flot pareret af målmand Bono.

Ti minutter senere gjorde Diego Carlos så sit for at gøre skaden god igen efter straffesparket tidligere. Ironisk nok med hjælp fra Romelu Lukaku.

Carlos sendte et saksespark mod mål efter et frispark. Om bolden var endt i mål er uvist, for Lukaku satte foden på og endte med at rette den i eget net til en ny Sevilla-føring.

Inter pressede nu ikke overraskende voldsomt på for at udligne. Christian Eriksen blev blandt andre sendt på banen. Men Sevilla modstod italienernes stormløb og vandt altså igen Europas næststørste klubturnering.

/ritzau/





Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster


Andreas Christensen skriver snart under

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Går langt ned i løn

Wrexham slår Premier League-klub

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Brentford har gjort det igen

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

– Lange forhandlinger med FC København

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Storklub vil have Filip Jörgensen

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United