(Tipsbladet i Porto)
FC Midtjylland lukkede 2024 ned med et nederlag på 0-2 til FC Porto i Europa League.
I Superligaen mistede de danske mestre mod slutningen af året noget af pusten, så man inden foråret ligger á point med FC København, dog med en dårligere målscore.
Træner Thomas Thomasberg er dog ikke i tvivl om, at hans mandskab kommer ud med et højere niveau i 2025, og derfor var det også oplagt for Tipsbladet at spørge ham, om FC København dermed skulle frygte ulvene.
– Jeg ved ikke, om de skal frygte os. Vi kigger rigtig meget på os selv. Vi har været tæt på to point i snit. Sidste år tror jeg, at vi startede ud med tre point færre, end vi har nu, så det gælder om at være klar, når vi skal i gang, siger Thomas Thomasberg og fortsætter:
– Alle point kommer til at tælle ligesom sidste år. Så jeg ved ikke, om de skal frygte os, og jeg er ikke i tvivl om, at vi kommer til at stå på et stærkere grundfundament, end vi har gjort i den sidste tredjedel, forklarer han, inden han evaluerer på året, der er ved at gå på hæld.
– Det var fantastisk indtil maj. Der blev vi mestre. Efteråret har været en lille smule uforløst. Vi har været inde i to perioder. I en lang periode tabte vi ikke kampe, men vi nåede ikke i Champions League, det havde vi selvfølgelig håbet på, at vi kunne. Det var den gode periode, så kom denne her dårlige periode over en måned til halvanden måned, hvor vi tabte kampe i Europa og også i Superligaen.
– Ser du på slutresultatet, vil jeg sige, at når du pointmæssigt ligger på en førsteplads, så er det godkendt i Superligaen – velvidende, at jeg kan se, at vi kommer til at hæve vores niveau på alle parametre.
– Der kommer til at være mere kvalitet, mere pondus. For vi har spillet rigtig mange kampe, og de slider selvfølgelig, men der er stadigvæk noget, vi kan arbejde med i spillet med og uden bold. Så vi vil være endnu stærkere. Også mentalt. Jeg siger bare, at vi kommer til at hæve niveauet i forhold til det, vi sluttede af med, lyder det fra Thomas Thomasberg, som i det nye år kan se frem til at få skadede profiler tilbage.
Det gælder blandt andre Aral Simsir, Dario Osorio og Franculino.
Men derudover er der også noget at hente på de spillere, der sluttede 2024 af mod Porto, pointerer Thomasberg.
– De mentale ressourcer, du skal bruge, skulle gerne være ladt op, når vi har holdt juleferie, så derfor forventer jeg, at når vi står i slutningen af januar, så har vi et endnu højere niveau, end vi så i den sidste tredjedel af året.
Så skal det blive spændende at se, om det er nok til, at FC København bør frygte FC Midtjylland.
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
‘De har problemer med os’
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
FCM taber til Roma – sådan gik kampen
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
Stor ros til FC Midtjylland
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
Danmarks landskamp slog særlig rekord
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
Sædet brænder – her er Arne Slots svar