Skal FCK frygte jer? ‘Vi kommer til at stå stærkere’

Thomas Thomasberg er ikke i tvivl om, at FC Midtjylland kommer stærkere ud til 2025.



(Tipsbladet i Porto)

FC Midtjylland lukkede 2024 ned med et nederlag på 0-2 til FC Porto i Europa League. 

I Superligaen mistede de danske mestre mod slutningen af året noget af pusten, så man inden foråret ligger á point med FC København, dog med en dårligere målscore. 

Træner Thomas Thomasberg er dog ikke i tvivl om, at hans mandskab kommer ud med et højere niveau i 2025, og derfor var det også oplagt for Tipsbladet at spørge ham, om FC København dermed skulle frygte ulvene.

– Jeg ved ikke, om de skal frygte os. Vi kigger rigtig meget på os selv. Vi har været tæt på to point i snit. Sidste år tror jeg, at vi startede ud med tre point færre, end vi har nu, så det gælder om at være klar, når vi skal i gang, siger Thomas Thomasberg og fortsætter:  

– Alle point kommer til at tælle ligesom sidste år. Så jeg ved ikke, om de skal frygte os, og jeg er ikke i tvivl om, at vi kommer til at stå på et stærkere grundfundament, end vi har gjort i den sidste tredjedel, forklarer han, inden han evaluerer på året, der er ved at gå på hæld. 

– Det var fantastisk indtil maj. Der blev vi mestre. Efteråret har været en lille smule uforløst. Vi har været inde i to perioder. I en lang periode tabte vi ikke kampe, men vi nåede ikke i Champions League, det havde vi selvfølgelig håbet på, at vi kunne. Det var den gode periode, så kom denne her dårlige periode over en måned til halvanden måned, hvor vi tabte kampe i Europa og også i Superligaen. 

– Ser du på slutresultatet, vil jeg sige, at når du pointmæssigt ligger på en førsteplads, så er det godkendt i Superligaen – velvidende, at jeg kan se, at vi kommer til at hæve vores niveau på alle parametre. 

– Der kommer til at være mere kvalitet, mere pondus. For vi har spillet rigtig mange kampe, og de slider selvfølgelig, men der er stadigvæk noget, vi kan arbejde med i spillet med og uden bold. Så vi vil være endnu stærkere. Også mentalt. Jeg siger bare, at vi kommer til at hæve niveauet i forhold til det, vi sluttede af med, lyder det fra Thomas Thomasberg, som i det nye år kan se frem til at få skadede profiler tilbage. 

Det gælder blandt andre Aral Simsir, Dario Osorio og Franculino.  

Men derudover er der også noget at hente på de spillere, der sluttede 2024 af mod Porto, pointerer Thomasberg. 

– De mentale ressourcer, du skal bruge, skulle gerne være ladt op, når vi har holdt juleferie, så derfor forventer jeg, at når vi står i slutningen af januar, så har vi et endnu højere niveau, end vi så i den sidste tredjedel af året. 

Så skal det blive spændende at se, om det er nok til, at FC København bør frygte FC Midtjylland.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

De overvejer Christian Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

LIVE: Slutfløjt i Parken



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Raser: Det er latterligt!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på