Skov Olsen roses efter genialitet: En af de bedste

Andreas Skov Olsen scorede et fremragende mål, da Club Brugge torsdag vandt 3-1 over Lugano i Conference League.



En skade holdt Andreas Skov Olsen ude af de seneste landskampe, men den danske stjerne er oppe i omdrejninger igen. 

I torsdagens Conference League-udekamp mod schweiziske Lugano leverede Andreas Skov Olsen i hvert fald en forrygende fuldtræffer, da den danske stjerne få minutter efter pausen trak ind i banen og tordnede bolden i netmaskerne med et langskud. 

Skov Olsen udplacerede Lugano-målmanden ved nærmeste stolpe, og efter 3-1-sejren i Schweiz har den belgiske avis Het Nieuwsblad fremhævet danskeren.

– Deila (Club Brugges træner, red.) havde lagt den rette plan, men Club Brugge kunne have været mere effektive. Det kan en træner ikke gøre noget ved. De burde have haft en komfortabel tomålsføring efter de første 45 minutter. Dræberinstinktet har været lidt fraværende på det seneste. Undtagelsen, der bekræfter reglen, er som regel Andreas Skov Olsen, skriver Het Nieuwsblad.

– En knægt, der tilsyneladende ikke behøver at være i topform for at levere fænomenale ting. Han fik bolden i højre side, trak ind i banen og sendte et overlegent og velplaceret skud i netmaskerne. Når folk taler om Club Brugges kvalitet, er det ofte Skov Olsen, de taler om. Vi ser danskeren som en af de bedste spillere i vores liga. 

Andreas Skov Olsen har da også været i flyvende form for Club Brugge i denne sæson, hvor den 23-årige danske stjerne har scoret 11 mål i 18 kampe for den belgiske klub. 





Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United




LIVE

TransferLIVE: Tottenham henter forsvarsspiller

Optakt: Mexico – Sydafrika

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

‘Det er slut’

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Storklub har kontaktet Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

OB jagter tidligere Superliga-profil

Han bliver cheftræner i Brøndby

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Afslører: Storklub missede Højlund

Supercomputer: De vinder VM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bud på 1,12 milliard afvist

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj