Skov Olsen roses efter genialitet: En af de bedste

Andreas Skov Olsen scorede et fremragende mål, da Club Brugge torsdag vandt 3-1 over Lugano i Conference League.



En skade holdt Andreas Skov Olsen ude af de seneste landskampe, men den danske stjerne er oppe i omdrejninger igen. 

I torsdagens Conference League-udekamp mod schweiziske Lugano leverede Andreas Skov Olsen i hvert fald en forrygende fuldtræffer, da den danske stjerne få minutter efter pausen trak ind i banen og tordnede bolden i netmaskerne med et langskud. 

Skov Olsen udplacerede Lugano-målmanden ved nærmeste stolpe, og efter 3-1-sejren i Schweiz har den belgiske avis Het Nieuwsblad fremhævet danskeren.

– Deila (Club Brugges træner, red.) havde lagt den rette plan, men Club Brugge kunne have været mere effektive. Det kan en træner ikke gøre noget ved. De burde have haft en komfortabel tomålsføring efter de første 45 minutter. Dræberinstinktet har været lidt fraværende på det seneste. Undtagelsen, der bekræfter reglen, er som regel Andreas Skov Olsen, skriver Het Nieuwsblad.

– En knægt, der tilsyneladende ikke behøver at være i topform for at levere fænomenale ting. Han fik bolden i højre side, trak ind i banen og sendte et overlegent og velplaceret skud i netmaskerne. Når folk taler om Club Brugges kvalitet, er det ofte Skov Olsen, de taler om. Vi ser danskeren som en af de bedste spillere i vores liga. 

Andreas Skov Olsen har da også været i flyvende form for Club Brugge i denne sæson, hvor den 23-årige danske stjerne har scoret 11 mål i 18 kampe for den belgiske klub. 





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

De overvejer Christian Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

LIVE: Slutfløjt i Parken



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Raser: Det er latterligt!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu