En skade holdt Andreas Skov Olsen ude af de seneste landskampe, men den danske stjerne er oppe i omdrejninger igen.
I torsdagens Conference League-udekamp mod schweiziske Lugano leverede Andreas Skov Olsen i hvert fald en forrygende fuldtræffer, da den danske stjerne få minutter efter pausen trak ind i banen og tordnede bolden i netmaskerne med et langskud.
Skov Olsen udplacerede Lugano-målmanden ved nærmeste stolpe, og efter 3-1-sejren i Schweiz har den belgiske avis Het Nieuwsblad fremhævet danskeren.
– Deila (Club Brugges træner, red.) havde lagt den rette plan, men Club Brugge kunne have været mere effektive. Det kan en træner ikke gøre noget ved. De burde have haft en komfortabel tomålsføring efter de første 45 minutter. Dræberinstinktet har været lidt fraværende på det seneste. Undtagelsen, der bekræfter reglen, er som regel Andreas Skov Olsen, skriver Het Nieuwsblad.
– En knægt, der tilsyneladende ikke behøver at være i topform for at levere fænomenale ting. Han fik bolden i højre side, trak ind i banen og sendte et overlegent og velplaceret skud i netmaskerne. Når folk taler om Club Brugges kvalitet, er det ofte Skov Olsen, de taler om. Vi ser danskeren som en af de bedste spillere i vores liga.
Andreas Skov Olsen har da også været i flyvende form for Club Brugge i denne sæson, hvor den 23-årige danske stjerne har scoret 11 mål i 18 kampe for den belgiske klub.
LIVE
LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg
Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Færdig i Real Madrid
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
10. gang i træk
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE