FC Midtjylland sikrede sig onsdag den helt store økonomiske jackpot med pladsen i Champions Leagues gruppespil.
Torsdag aften skal rivalerne fra FC København også forsøge at fylde nogle millioner i pengetanken med en plads i Europa League, når holdet møder kroatiske Rijeka i Parken.
Derudover kan et avancement være med til at hæve markedsværdien på FCK-spillerne.
– Vores model er at spille i Europa og sælge spillere, så det er vigtigt for os at komme videre, siger FCK-manager Ståle Solbakken før mødet med sidste sæsons nummer tre i den kroatiske liga.
– Det er et godt organiseret hold, som kan alle tricks i bogen. De vil gøre det vanskeligt for os. De har et par midtbanespillere og en forward, der kan lidt ekstra.
– Vi vurderer, at vi har mulighed for at gå videre, og det satser vi også på, siger Solbakken.
Det er sket 13 gange de seneste 14 sæsoner, at FCK har slået døren ind til et europæisk gruppespil.
Læs også:Chefredaktøren: FCM fortjener Champions League efter drama og års knokleri
– Vi har været ekstreme i de europæiske knockoutkampe. Hvis man lægger den procentmæssige chance for at kvalificere sig til 13 ud af 14 gruppespil, så er chancen nærmest nul.
– Vi har fået en stor erfaringsbank i Europa, og det er en kæmpe fordel for os.
– Nu får vi se, om det fortsætter mod Rijeka. Vi vil gøre alt, hvad vi kan. Vi bøvler med nogle ting, og det har vi gjort i et halvt års tid i forhold til at være stabile, fortæller Solbakken.
Nordmanden nævner, at holdets manglende stabilitet, der mest har været synlig i Superligaen, er en kompleks størrelse.
Han forklarer, at de svingende præstationer dels skyldes belastning og skader, men også truppens sammensætning.
En plads i gruppespillet vil formentlig garantere FCK indtægter på omkring 50 millioner kroner, hvilket giver muligheder for at ændre i truppen.
– Jeg har mine tanker, men det er nemmere at være offensiv, hvis vi får penge ind, siger Solbakken.
Læs også:FC Midtjylland er det femte danske hold i Champions League
Højrebacken Peter Ankersen er allerede hentet tilbage efter et år i italienske Genoa, mens en anden højreback i form af Guillermo Varela er på vej ud. Uruguayaneren er ikke med i truppen mod Rijeka.
– Vi regner med, at der sker ting. Det er de signaler, vi har fået fra hans agent, siger FCK-manageren.
FCK nåede i sidste sæson frem til kvartfinalerne i Europa League, hvor holdet tabte til Manchester United.
Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har endnu ikke offentliggjort det økonomiske regnestykke, der viser, hvor meget FCK tjente i Europa i sidste sæson.
Man kan dog bruge forrige sæson som en slags pejlemærke. Her tjente FCK 65 millioner kroner på at deltage i gruppespillet i Europa League, heraf var 7,5 millioner kroner bonus for at vinde én kamp og spille to uafgjort.
/ritzau/
Læs også:FCM klar til første Champions League-deltagelse efter comebacksejr
Læs også:Lukas Lerager er også ramt af coronavirus
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Stjerne i trafikuheld – anholdt af politiet
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
TRANSFERPLANEN
FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere
OPTATK
PSG – Arsenal
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
INTERVIEW
