Gerrard anklager Slavia Prag-spiller for racisme

En spiller fra Slavia Prag ytrede sig racistisk mod Glen Kamara, fortæller Steven Gerrard. Slavia afviser.



Nederlaget til tjekkiske Slavia Prag i Europa League var ikke den primære årsag til, at Rangers-manager Steven Gerrard kom op i det røde felt torsdag aften.

Ifølge den tidligere Liverpool-stjerne blev spilleren Glen Kamara fra det skotske hold udsat for racisme i opgøret.

– Min spiller fortæller mig, at der blev sagt racistiske ting til ham.

– Jeg er sur. Jeg kender Glen, og jeg stoler 100 procent på ham, og det er virkelig skuffende, lyder det ifølge Reuters fra Steven Gerrard.

Han mener, at fodboldmyndighederne nu bør gå ind i sagen.

– Nu er det op til Uefa, og jeg håber, at det ikke bliver fejet ind under gulvtæppet, siger Gerrard.

Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) meddelte senere fredag, at der vil blive foretaget en efterforskning af de episoderne i torsdagens kamp.

På sin hjemmeside tager Slavia Prag skarpt afstanden fra anklagerne.

– Slavia afviser fuldstændig de modbydelige anklager om racistisk adfærd hos en af holdets ledere, Ondrej Kúdela.

– Slavia er en international klub baseret på respekt for vores modstandere og for alle folk og kulturer, skriver klubben.

Rangers røg ud i ottendedelsfinalen med et samlet nederlag på 1-3 til holdet fra den tjekkiske hovedstad.

De nykårede skotske mestre tog ellers et fornuftigt udgangspunkt med hjem efter 1-1 i første opgør, men hjemme på Ibrox gik det galt.

Peter Olayinka bragte tidligt gæsterne på 1-0, og med et kvarter igen lukkede Nicolae Stanciu kampen.

Det hjalp heller ikke Rangers, at holdet undervejs fik to røde kort. Det ene fik angriberen Kemar Roofe, da han på spektakulær vis placerede en støvle i ansigtet på Slavia-målmand Ondrej Kolar.

– Kemar fortjente det røde kort. Hvis han var gået ind med hovedet først, kunne situationen være faldet anderledes ud, men nogle ting er større end fodbold, og jeg føler ikke for at tale om fodbold lige nu, siger Steven Gerrard med henvisning til påstanden om racisme.

Slavia Prag oplyser desuden, at holdet ikke fik lov at gå ind i omklædningsrummet efter kampen.

– Ondrej Kúdela blev overfaldet af spilleren Kamara og ramt af knytnæver i hovedet, hvilket Rangers-manager Steven Gerrard bevidnede. Selv Uefas repræsentanter, som også var til stede ved episoden, var chokerede over opførslen, lyder det videre på Slavia Prags hjemmeside.

Slavias danske spiller, Alexander Bah, overværede episoden efter slutfløjt. Det siger han i et interview med bold.dk.

– Jeg så, at ham Kamara slog Kúdela i hovedet efter kampen. Jeg har ikke rigtig oplevet noget af det andet på førstehånd, men jeg ved, at Kúdela er den mest kærlige fyr, så jeg kan slet ikke forestille mig, at de beskyldninger er sande, siger Bah.

/ritzau/




HELT VILDT

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 


Vildt! FC Midtjylland byder på La Liga-kant

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Bo Henriksen tæt på dansk profil

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub



Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

De henter Christian Gytkjær

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Vallys er åben for BIF-forlængelse

På vej til Superligaen? 

Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter interesse



Danmarksmester i at spotte andres talenter

FC København-keeper får nummer 42, men…

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Prisen styrtdykker

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt



Vil af med dansk keeper

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det