Storklubber holder øje: Siger noget om Lindstrøm

Jesper Lindstrøms flotte spil og sæson i Eintracht Frankfurt bliver bemærket, forud for at den offensive midtbanespiller kan slutte sig til et fornemt selskab af danskere.



Det har været et godt år for Jesper Lindstrøm.

Han blev for nylig kåret til årets ‘rookie’ i Bundesligaen, han har hurtigt fundet stilen og spilletiden, og onsdag aften spiller Eintracht Frankfurt Europa League-finale i Sevilla efter flotte sejre over blandt andre FC Barcelona og West Ham.

Og det er ikke mange danskere, der har været i den næststørste europæiske finale, siden den skiftede navn, så Jesper Lindstrøm står til at slutte sig til en eksklusiv klub, hvis han ellers når at blive klar og kommer i betragtning til spilletid efter en skade i Europa League-semifinalen mod West Ham i London.

– Siden UEFA Cuppen blev til Europa League omkring 2010, har der kun været fire danskere i aktion i Europa League-finalen.

– Vi havde Lasse Schöne og Kasper Dolberg med Ajax, da de i 2017 tabte finalen til Manchester United.

– I 2019 har vi Andreas Christensen og Chelsea, der vinder 4-1 i finalen over Arsenal, der blev spillet i Baku. Og i 2020 var Christian Eriksen og Inter så involveret i en spændende finale mod Sevilla, som de tabte med 2-3, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

De navne siger noget om, hvor Jesper Lindstrøm er på vej hen. Det her er virkelig stort, og det fortæller noget om det niveau, han bevæger sig på her et år efter DM med Brøndby

Det er også en understregning af, hvorfor der allerede nu er snak om, hvorvidt Jesper Lindstrøm skal videre til en endnu større klub. Frankfurt er en af de store klubber i Europa, men selvfølgelig findes der endnu større klubber med endnu flere penge, der kunne se for sig, at den her ekstremt bevægelige, opsøgende, proaktive midtbanespiller er en, de kan bruge, siger Troels Bager Thøgersen.

Se hele videoen om Jesper Lindstrøm i toppen af denne artikel.

Læs også vores historie med Lindstrøms ungdomstræner i Brøndby IF, Joakim Mattsson, der håber på at se danskeren i aktion i Sevilla i aften.

Finalen mellem Eintracht Frankfurt og Rangers FC begynder onsdag aften 21.00.





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Viaplay med stor AGF-nyhed

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Jonas Lössl stopper karrieren

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Fremhæver Bodø/Glimt

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er FCK’s modstander i Conference League

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

FCK-boss roser varm bomber

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Landstræner affejer Ronaldo-kritik



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Jagter FC Barcelona-stjerne

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Raser over Messi-situation: Skandaløst!