Storklubber holder øje: Siger noget om Lindstrøm

Jesper Lindstrøms flotte spil og sæson i Eintracht Frankfurt bliver bemærket, forud for at den offensive midtbanespiller kan slutte sig til et fornemt selskab af danskere.



Det har været et godt år for Jesper Lindstrøm.

Han blev for nylig kåret til årets ‘rookie’ i Bundesligaen, han har hurtigt fundet stilen og spilletiden, og onsdag aften spiller Eintracht Frankfurt Europa League-finale i Sevilla efter flotte sejre over blandt andre FC Barcelona og West Ham.

Og det er ikke mange danskere, der har været i den næststørste europæiske finale, siden den skiftede navn, så Jesper Lindstrøm står til at slutte sig til en eksklusiv klub, hvis han ellers når at blive klar og kommer i betragtning til spilletid efter en skade i Europa League-semifinalen mod West Ham i London.

– Siden UEFA Cuppen blev til Europa League omkring 2010, har der kun været fire danskere i aktion i Europa League-finalen.

– Vi havde Lasse Schöne og Kasper Dolberg med Ajax, da de i 2017 tabte finalen til Manchester United.

– I 2019 har vi Andreas Christensen og Chelsea, der vinder 4-1 i finalen over Arsenal, der blev spillet i Baku. Og i 2020 var Christian Eriksen og Inter så involveret i en spændende finale mod Sevilla, som de tabte med 2-3, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

De navne siger noget om, hvor Jesper Lindstrøm er på vej hen. Det her er virkelig stort, og det fortæller noget om det niveau, han bevæger sig på her et år efter DM med Brøndby

Det er også en understregning af, hvorfor der allerede nu er snak om, hvorvidt Jesper Lindstrøm skal videre til en endnu større klub. Frankfurt er en af de store klubber i Europa, men selvfølgelig findes der endnu større klubber med endnu flere penge, der kunne se for sig, at den her ekstremt bevægelige, opsøgende, proaktive midtbanespiller er en, de kan bruge, siger Troels Bager Thøgersen.

Se hele videoen om Jesper Lindstrøm i toppen af denne artikel.

Læs også vores historie med Lindstrøms ungdomstræner i Brøndby IF, Joakim Mattsson, der håber på at se danskeren i aktion i Sevilla i aften.

Finalen mellem Eintracht Frankfurt og Rangers FC begynder onsdag aften 21.00.



Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Neestrup erkender FCM-misundelse

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Et utroligt smukt mareridt!

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Sergio Ramos i chokskifte?

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Storhylder Christian Nørgaard

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FC København scorer millionbeløb

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Klar besked til FCK-fans

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Vild med ny Eriksen-løsning

Bekræfter millionbud på dansker

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Køber sig ind i dansk klub

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Lothar Matthaüs storroser dansker

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Pointdeling i vestfransk derby

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter