Storklubber holder øje: Siger noget om Lindstrøm

Jesper Lindstrøms flotte spil og sæson i Eintracht Frankfurt bliver bemærket, forud for at den offensive midtbanespiller kan slutte sig til et fornemt selskab af danskere.



Det har været et godt år for Jesper Lindstrøm.

Han blev for nylig kåret til årets ‘rookie’ i Bundesligaen, han har hurtigt fundet stilen og spilletiden, og onsdag aften spiller Eintracht Frankfurt Europa League-finale i Sevilla efter flotte sejre over blandt andre FC Barcelona og West Ham.

Og det er ikke mange danskere, der har været i den næststørste europæiske finale, siden den skiftede navn, så Jesper Lindstrøm står til at slutte sig til en eksklusiv klub, hvis han ellers når at blive klar og kommer i betragtning til spilletid efter en skade i Europa League-semifinalen mod West Ham i London.

– Siden UEFA Cuppen blev til Europa League omkring 2010, har der kun været fire danskere i aktion i Europa League-finalen.

– Vi havde Lasse Schöne og Kasper Dolberg med Ajax, da de i 2017 tabte finalen til Manchester United.

– I 2019 har vi Andreas Christensen og Chelsea, der vinder 4-1 i finalen over Arsenal, der blev spillet i Baku. Og i 2020 var Christian Eriksen og Inter så involveret i en spændende finale mod Sevilla, som de tabte med 2-3, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

De navne siger noget om, hvor Jesper Lindstrøm er på vej hen. Det her er virkelig stort, og det fortæller noget om det niveau, han bevæger sig på her et år efter DM med Brøndby

Det er også en understregning af, hvorfor der allerede nu er snak om, hvorvidt Jesper Lindstrøm skal videre til en endnu større klub. Frankfurt er en af de store klubber i Europa, men selvfølgelig findes der endnu større klubber med endnu flere penge, der kunne se for sig, at den her ekstremt bevægelige, opsøgende, proaktive midtbanespiller er en, de kan bruge, siger Troels Bager Thøgersen.

Se hele videoen om Jesper Lindstrøm i toppen af denne artikel.

Læs også vores historie med Lindstrøms ungdomstræner i Brøndby IF, Joakim Mattsson, der håber på at se danskeren i aktion i Sevilla i aften.

Finalen mellem Eintracht Frankfurt og Rangers FC begynder onsdag aften 21.00.







LIVE

LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Her er FC Københavns vej i Europa



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Forhandler med storklub

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC København kan få Jens Stage-millioner

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Kommer med frækt bud på dansk mester

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel