Svensk journalist: For Malmö-fans er FCK indbegrebet af det onde

Fans af Malmö FF ser FC København som eksponent for det, der er forkert ved moderne fodbold. Derfor er tordagens Europa League-opgør også en kamp mod alt det, som fodbold ikke bør være, siger journalist.



Når Malmö FF gæster FC København torsdag aften, er der meget mere end bare europæisk fodbold i foråret på spil. Det er en ideologisk kamp mellem to forskellige måder at anskue fodbold og det, sporten bør være, lyder det fra svensk journalist.

Ifølge Alexandra Jonson ser mange Malmö-fans FCK som eksponent for den del af moderne fodbold, som de selv forkaster. Sat på spidsen: Deres klub er en forening, mens FC København er en forretning.

Derfor mener Jonson, der også selv holder med de svenske rekordmestre, at mange fans hinsidan læser Europa League-kampen ind i en større kontekst.

– København er alt det, som Malmö-fans mener, at fodbold ikke burde være, i den forstand at de har købt sig til deres succes, mens Malmö har opbygget deres fra bunden, siger Alexandre Jonson til BBC.

– Den her kamp er en måde at besejre “det onde”. Det er mere end bare at spille i Europa, det er en kamp mod moderne fodbold.

Til gengæld vil Malmö-fansene gerne kopiere FC Københavns succes i Europa, mener Jonson. FCK har kvalificere sig til et gruppespil i 13 af de seneste 14 år, og selv om Malmö med fem deltagelser siden 2011 nærmer sig, er der stadig et stykke op til de danske mestres stabilitet.

BBC har også talt med FCK-tilhængeren og Politiken-journalisten Sarah Skarum. Hun mener, at hadet mest bevæger sig den ene vej over Øresund.

– FCK-fans finder det meget morsomt, at Malmö-fans hader os så meget. De skriver ting som “plastikfan” på Twitter, og det er sådan lidt, “slap af”. De føler hadet så intenst, og det gør vi ikke, siger Skarum.

Forklaringen er måske også, at mange Malmö-fans bærer et langvarigt nag mod FC København efter en episode i Royal League i 2005. Læs mere om den episode her.






TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Panama – England

Algeriet – Østrig

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

De er enige med Mathias Jensen