Svensk journalist: For Malmö-fans er FCK indbegrebet af det onde

Fans af Malmö FF ser FC København som eksponent for det, der er forkert ved moderne fodbold. Derfor er tordagens Europa League-opgør også en kamp mod alt det, som fodbold ikke bør være, siger journalist.



Når Malmö FF gæster FC København torsdag aften, er der meget mere end bare europæisk fodbold i foråret på spil. Det er en ideologisk kamp mellem to forskellige måder at anskue fodbold og det, sporten bør være, lyder det fra svensk journalist.

Ifølge Alexandra Jonson ser mange Malmö-fans FCK som eksponent for den del af moderne fodbold, som de selv forkaster. Sat på spidsen: Deres klub er en forening, mens FC København er en forretning.

Derfor mener Jonson, der også selv holder med de svenske rekordmestre, at mange fans hinsidan læser Europa League-kampen ind i en større kontekst.

– København er alt det, som Malmö-fans mener, at fodbold ikke burde være, i den forstand at de har købt sig til deres succes, mens Malmö har opbygget deres fra bunden, siger Alexandre Jonson til BBC.

– Den her kamp er en måde at besejre “det onde”. Det er mere end bare at spille i Europa, det er en kamp mod moderne fodbold.

Til gengæld vil Malmö-fansene gerne kopiere FC Københavns succes i Europa, mener Jonson. FCK har kvalificere sig til et gruppespil i 13 af de seneste 14 år, og selv om Malmö med fem deltagelser siden 2011 nærmer sig, er der stadig et stykke op til de danske mestres stabilitet.

BBC har også talt med FCK-tilhængeren og Politiken-journalisten Sarah Skarum. Hun mener, at hadet mest bevæger sig den ene vej over Øresund.

– FCK-fans finder det meget morsomt, at Malmö-fans hader os så meget. De skriver ting som “plastikfan” på Twitter, og det er sådan lidt, “slap af”. De føler hadet så intenst, og det gør vi ikke, siger Skarum.

Forklaringen er måske også, at mange Malmö-fans bærer et langvarigt nag mod FC København efter en episode i Royal League i 2005. Læs mere om den episode her.





LIVE

TransferLIVE: Modric tager stor beslutning

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Her kan du se FC Polissya mod FC København

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Her kan du se de danske hold i Europa

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘FC København er Danmarks gigant’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

FC København – Lyngby BK

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet