Svensk journalist: For Malmö-fans er FCK indbegrebet af det onde

Fans af Malmö FF ser FC København som eksponent for det, der er forkert ved moderne fodbold. Derfor er tordagens Europa League-opgør også en kamp mod alt det, som fodbold ikke bør være, siger journalist.



Når Malmö FF gæster FC København torsdag aften, er der meget mere end bare europæisk fodbold i foråret på spil. Det er en ideologisk kamp mellem to forskellige måder at anskue fodbold og det, sporten bør være, lyder det fra svensk journalist.

Ifølge Alexandra Jonson ser mange Malmö-fans FCK som eksponent for den del af moderne fodbold, som de selv forkaster. Sat på spidsen: Deres klub er en forening, mens FC København er en forretning.

Derfor mener Jonson, der også selv holder med de svenske rekordmestre, at mange fans hinsidan læser Europa League-kampen ind i en større kontekst.

– København er alt det, som Malmö-fans mener, at fodbold ikke burde være, i den forstand at de har købt sig til deres succes, mens Malmö har opbygget deres fra bunden, siger Alexandre Jonson til BBC.

– Den her kamp er en måde at besejre “det onde”. Det er mere end bare at spille i Europa, det er en kamp mod moderne fodbold.

Til gengæld vil Malmö-fansene gerne kopiere FC Københavns succes i Europa, mener Jonson. FCK har kvalificere sig til et gruppespil i 13 af de seneste 14 år, og selv om Malmö med fem deltagelser siden 2011 nærmer sig, er der stadig et stykke op til de danske mestres stabilitet.

BBC har også talt med FCK-tilhængeren og Politiken-journalisten Sarah Skarum. Hun mener, at hadet mest bevæger sig den ene vej over Øresund.

– FCK-fans finder det meget morsomt, at Malmö-fans hader os så meget. De skriver ting som “plastikfan” på Twitter, og det er sådan lidt, “slap af”. De føler hadet så intenst, og det gør vi ikke, siger Skarum.

Forklaringen er måske også, at mange Malmö-fans bærer et langvarigt nag mod FC København efter en episode i Royal League i 2005. Læs mere om den episode her.





FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Dybt skuffet og trist

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Fyringstruet: – Han har to kampe

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

– Brøndby er chanceløse

Nu er han gratis – på vej til OB?

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Frank reddet i døende sekunder

– Jeg synes, at det er helt latterligt

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

FC København-profil ude med sygdom

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Storklub meldes interesseret

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM