Når Malmö FF gæster FC København torsdag aften, er der meget mere end bare europæisk fodbold i foråret på spil. Det er en ideologisk kamp mellem to forskellige måder at anskue fodbold og det, sporten bør være, lyder det fra svensk journalist.
Ifølge Alexandra Jonson ser mange Malmö-fans FCK som eksponent for den del af moderne fodbold, som de selv forkaster. Sat på spidsen: Deres klub er en forening, mens FC København er en forretning.
Derfor mener Jonson, der også selv holder med de svenske rekordmestre, at mange fans hinsidan læser Europa League-kampen ind i en større kontekst.
– København er alt det, som Malmö-fans mener, at fodbold ikke burde være, i den forstand at de har købt sig til deres succes, mens Malmö har opbygget deres fra bunden, siger Alexandre Jonson til BBC.
– Den her kamp er en måde at besejre “det onde”. Det er mere end bare at spille i Europa, det er en kamp mod moderne fodbold.
Til gengæld vil Malmö-fansene gerne kopiere FC Københavns succes i Europa, mener Jonson. FCK har kvalificere sig til et gruppespil i 13 af de seneste 14 år, og selv om Malmö med fem deltagelser siden 2011 nærmer sig, er der stadig et stykke op til de danske mestres stabilitet.
BBC har også talt med FCK-tilhængeren og Politiken-journalisten Sarah Skarum. Hun mener, at hadet mest bevæger sig den ene vej over Øresund.
– FCK-fans finder det meget morsomt, at Malmö-fans hader os så meget. De skriver ting som “plastikfan” på Twitter, og det er sådan lidt, “slap af”. De føler hadet så intenst, og det gør vi ikke, siger Skarum.
Forklaringen er måske også, at mange Malmö-fans bærer et langvarigt nag mod FC København efter en episode i Royal League i 2005. Læs mere om den episode her.
LIVE
TransferLIVE: Club Brugge jagter FCM-spiller
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Har talt med STORE bogstaver’
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’
MEDIE
Har budt en milliard
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
Rodri er blevet opereret i ryggen
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
NYHEDER
