Topscorer om gruppespil: Når vi kunne med Sarpsborg, kan AGF fandeme også

Patrick Mortensen var i 2018 i Europa Leagues gruppespil med lille Sarpsborg 08 fra Norge. Når det kunne lade sig gøre, kan det også med AGF, mener han.



Sandsynligheden for, at AGF kommer i Europa League er “meget, meget lille”, sagde direktør Jacob Nielsen efter kampen mod OB onsdag aften. Sandsynligheden var dog også minimal for Sarpsborg 08 for to år siden, men den lille norske klub klarede det alligevel. Det kan Patrick Mortensen fortælle vidt og bredt om.

Den nuværende AGF-topscorer var en del af holdet, der mod alle odds gik gennem fire kvalifikationsrunder – præcis som AGF skal i den kommende sæson – og endte med at møde Besiktas, Malmö FF og Genk i gruppespillet.

Det vakte stor glæde dengang.

– Jeg var lamslået over, at det kunne lade sig gøre, at vi skulle stå der og havde spillet os i gruppespillet,

Læs også:AGF-spillerne gik amok i omklædningsrummet: Det ligner, der er vandskade

– Man kan sige, det var en sindssyg følelse, men jeg ved ikke, om jeg følte noget på det tidspunkt; jeg var helt slukket. Det gik først op for mig dagen efter, hvor stort det egentlig var.

Så selv om det var en sensation, tror han på, at AGF kan gøre Sarpsborg kunsten efter.

– Det er det, jeg har drømt om med AGF. Jeg havde to ting, jeg gerne ville opnå: Det var at få medaljer og så komme i Europa. Nu er der kun gået halvandet år, og nu står vi har og har muligheden for at overraske.

– Det er klart, der er lang vej, men alt kan lade sig gøre. Det er jeg et rimelig godt eksempel på, kan man sige. Når man kan gøre det med Sarpsborg 08, kan man fandeme også gøre det med AGF, siger Patrick Mortensen.

Som tipsbladet.dk fortalte forleden, sker det sjældent, at et dansk hold i AGF’s position når gruppespillet. Det er kun sket én gang i de 11 sæsoner, Europa League har eksisteret.

Læs også:Patrick Mortensen jubler: Det er fantastisk for Aarhus

Hvor forskellen for administrerende direktør Jacob Nielsen primært består i, at pengene først bliver stor i gruppespillet, har Mortensen et andet perspektiv fra banen.

– Der er jo forskel. Især i niveauet. Jo længere man kommer hen, desto sværere bliver det. Men det gælder også om at være lidt heldig med lodtrækningen. Det var vi også deroppe (i Sarpsborg, red.), hvor vi ikke mødte nogen af de store hold i kvalifikationen, men mødte gode hold hele vejen igennem.

– Nu må vi se. Jeg glæder mig bare utrolig meget til at få lov til at være en del af det her eventyr, siger han.

AGF’s første kamp i Europa League-kvalifikationen skal spilles den 27. august. Modstanderen trækkes den 10. august.

Læs også:AGF-profil om Europa: Forventer vi har noget at gøre derude
Læs også:Lettet AGF-træner: Det var en ækel kamp
Læs også:AGF-boss forklarer Bundu-fravalg: Det var blandt andet i respekt for Brøndby


150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Opløftende melding for ‘AC’

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Meget tæt på at hente Pione Sisto

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

– Det vil være fuldstændigt magisk

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

En kæmpe sejr

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Fælder hård Schmeichel-dom

Helt vild med Oscar Schwartau

‘PC’ rasende over falske historier

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Right to Dream vinder stor pris

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”