Det var en ærlig Jakob Michelsen, der efter OB’s 1-2-nederlag i Superligaens Europa Playoff-kamp sagde, at bronzevinderen fra AGF fortjent havde sikret sig kvalifikationen til Europa League.
De to hold mødtes onsdag aften på Ceres Park i den altafgørende kamp om den sidste danske plads i Europa, hvor det vindende hold ville gøre allerede kvalificerede FC Midtjylland, FC København og Sønderjyske selskab.
AGF trak som bekendt det længste strå, og det var fuldt fortjent, mener Michelsen. Ikke kun på baggrund af onsdagens sejr, men også hvis der kigges over hele sæsonen.
– Jeg kan konstatere, at AGF var bedre end os i første halvleg, hvor vi haltede efter i både tanke og handling.
– Så både set på kampen i dag og sæsonen i sin helhed er det fortjent, at det er AGF, der skal ud og spille i Europa, fastslår fynboernes træner.
Læs også:AGF-boss forklarer Bundu-fravalg: Det var blandt andet i respekt for Brøndby
Den fortjente AGF-sejr gjorde dog ikke irritationen over nederlaget mindre for Michelsen.
– Jeg irriterer mig over, at når vi for andet år i træk er én kamp fra at komme i Europa, ikke præsenterer os bedre, end vi gjorde i dag. Især i vores første halvleg, mener Michelsen.
I den anden lejr mente AGF-træner David Nielsen ligeledes, at sejren var fortjent efter en god præstation og fastslår, at det havde været en bitter pille at sluge, hvis Europa-billetten var endt på Fyn.
– Det betyder alt, fordi vi alle sammen havde sat os op til det her.
– I spurgte mig sidst (søndag, red.) om det ville være en katastrofe at tabe, og det kan jeg godt sige nu, at det ville det.
Læs også:Patrick Mortensen jubler: Det er fantastisk for Aarhus
– Det var en ækel kamp, der havde været bitter at tabe, men vi leverede en fremragende præstation, siger AGF-træneren.
Ifølge Nielsen var nøglen til sejr intensiteten, som AGF via ti kampe i mesterskabsspillet havde været vant til.
I modsætning til OB, der kom fra ti kampe mod hold, hvor fynboerne har været tvunget til at skabe kampene.
– OB har været favorit i alle deres kampe op til den her, og vi kan bringe en helt anden intensitet.
– Det var det, vi gik all in på, og derfor var vi også så aggressive, selv om vi vidste, vi havde et træt hold på banen, fastslår Nielsen efter sit holds sejr.
/ritzau/
Læs også:OB-målscorer erkender: Det er fortjent, at AGF vinder
Læs også:Jakob Ankersen efter afskedskamp: Fantastisk måde at slutte af på
Læs også:AGF slår OB og er klar til europæisk fodbold
LIVE
TransferLIVE: De henter Thomas Meunier
NYHEDER
Italiensk skandale afblæst
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
England – Argentina
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
