Det var en ærlig Jakob Michelsen, der efter OB’s 1-2-nederlag i Superligaens Europa Playoff-kamp sagde, at bronzevinderen fra AGF fortjent havde sikret sig kvalifikationen til Europa League.
De to hold mødtes onsdag aften på Ceres Park i den altafgørende kamp om den sidste danske plads i Europa, hvor det vindende hold ville gøre allerede kvalificerede FC Midtjylland, FC København og Sønderjyske selskab.
AGF trak som bekendt det længste strå, og det var fuldt fortjent, mener Michelsen. Ikke kun på baggrund af onsdagens sejr, men også hvis der kigges over hele sæsonen.
– Jeg kan konstatere, at AGF var bedre end os i første halvleg, hvor vi haltede efter i både tanke og handling.
– Så både set på kampen i dag og sæsonen i sin helhed er det fortjent, at det er AGF, der skal ud og spille i Europa, fastslår fynboernes træner.
Læs også:AGF-boss forklarer Bundu-fravalg: Det var blandt andet i respekt for Brøndby
Den fortjente AGF-sejr gjorde dog ikke irritationen over nederlaget mindre for Michelsen.
– Jeg irriterer mig over, at når vi for andet år i træk er én kamp fra at komme i Europa, ikke præsenterer os bedre, end vi gjorde i dag. Især i vores første halvleg, mener Michelsen.
I den anden lejr mente AGF-træner David Nielsen ligeledes, at sejren var fortjent efter en god præstation og fastslår, at det havde været en bitter pille at sluge, hvis Europa-billetten var endt på Fyn.
– Det betyder alt, fordi vi alle sammen havde sat os op til det her.
– I spurgte mig sidst (søndag, red.) om det ville være en katastrofe at tabe, og det kan jeg godt sige nu, at det ville det.
Læs også:Patrick Mortensen jubler: Det er fantastisk for Aarhus
– Det var en ækel kamp, der havde været bitter at tabe, men vi leverede en fremragende præstation, siger AGF-træneren.
Ifølge Nielsen var nøglen til sejr intensiteten, som AGF via ti kampe i mesterskabsspillet havde været vant til.
I modsætning til OB, der kom fra ti kampe mod hold, hvor fynboerne har været tvunget til at skabe kampene.
– OB har været favorit i alle deres kampe op til den her, og vi kan bringe en helt anden intensitet.
– Det var det, vi gik all in på, og derfor var vi også så aggressive, selv om vi vidste, vi havde et træt hold på banen, fastslår Nielsen efter sit holds sejr.
/ritzau/
Læs også:OB-målscorer erkender: Det er fortjent, at AGF vinder
Læs også:Jakob Ankersen efter afskedskamp: Fantastisk måde at slutte af på
Læs også:AGF slår OB og er klar til europæisk fodbold
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
Smider Salah-bombe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Bayern München laver vildt comeback
TOPNYHED
